Słaba jakość połączenia - T-Mobile bez limitu

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
caymanowy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-02-24, 21:39

Słaba jakość połączenia - T-Mobile bez limitu

Post autor: caymanowy »

Hej,

Jako że internet mobilny to moje narzędzie pracy, które często mnie irytuje postanowiłem spytać ekspertów o radę.

Otóż moja lokalizacja to ul. Moskuliki, Łódź, aktualnie łącze się z BTS'em na ul.Stasia 2, Łódź.

Sprzęt: Huawei b525s, oferta T-mobile bez limitu do 60 Mb/s.
Antena zewnętrzna: Cybertech dualna kierunkowa antena PANEL LTE CT-15_1.8_Duo MIMO (15dBi/1800-2100MHz)

Ten internet to jakaś totalna padaka. Przez pierwsze 0,5 roku wyciągałem pełną prędkość, a później caly czas w granicach 20-30 Mb/s. Oczywiście mówię tutaj o maksymalnej wartości, bo z reguły prędkość waha się w granicach 5-15 Mb/s... Z tego co czytałem ten router jest bardzo okrojony, czy warto dopłacić i kupić np. Huawei B818 lub od razu jakiś 5G (ZTE?)?

Kolejna sprawa, czy warto zmienić operatora? Myślałem o ofercie Orange dla firm, wydaje się być rozsądna (999GB za 65 netto). Ewentualnie zmiana pakietu na T-mobile Magenta bez limitu (predkosc do 200 Mb/s).

Parametry jakie osiągam na tym routerze korzystając z pasma 2100:
RSSI: -83dBm
RSRQ: od -11 do -9dB
SINR: od 0 do 7dB
RSRP: -100dBm

Na 1800:
RSSI: -85dBm
RSRQ: od -14 do -9dB
SINR: 1-4dB
RSRP: -108dBm

W okolicy sporo drzew. Czy ta antena jest wystarczająca? Co możecie polecić w tej kwestii?

Z góry wielkie dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Słaba jakość połączenia - T-Mobile bez limitu

Post autor: wojteks »

Sprawdź jeszcze 2600MHz
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Słaba jakość połączenia - T-Mobile bez limitu

Post autor: matek451 »

Stacja na dawnym MPRiEC obsługuje całe osiedle, niestety ale nie pokazałeś CID więc nie sprawdzę którego sektora korzystasz na Moskulikach, mieszkasz pewnie za Okólną. Próbowałeś ustawić antenę na Beskidzką? Znam teren doskonale, pochodzę z tych rejonów.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Słaba jakość połączenia - T-Mobile bez limitu

Post autor: radius »

caymanowy pisze:...Antena zewnętrzna: Cybertech dualna kierunkowa antena PANEL LTE CT-15_1.8_Duo MIMO (15dBi/1800-2100MHz)...
Parametry jakie osiągam na tym routerze korzystając z pasma 2100:
RSSI: -83dBm
RSRQ: od -11 do -9dB
SINR: od 0 do 7dB
RSRP: -100dBm

Na 1800:
RSSI: -85dBm
RSRQ: od -14 do -9dB
SINR: 1-4dB
RSRP: -108dBm...
- 108 dB na dedykowanej antenie? W takim razie ile jest po jej odłączeniu i postawieniu routera w jej miejscu? Z obserwacji wynika, że 2100 jest mocniej tłumione niż 1800. U Ciebie jest odwrotnie. Bardziej bym się przyjrzał tej antenie.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Słaba jakość połączenia - T-Mobile bez limitu

Post autor: matek451 »

Lokalizacja jest specyficzna, trochę walczyłem w niej z operatorami, NW ma na Stasia sektory w innych kierunkach, stacja ze Strykowkiej 157 bez LTE2600 ale z 5G2100 jest za lekkim wzniesieniem na maszcie Plusa i bardzo nisko a ta na Beskidzkiej też na nie za wysokim maszcie, dlatego często łapie się na kierunku południowym dalsze stacje, nawet ze Stoków. Ja spróbowałbym też z tą na wieży" Eiffla" na Kopance choć te bez LTE2600. Ewentualnie adres na PW no i czemu nie Play.
caymanowy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-02-24, 21:39

Re: Słaba jakość połączenia - T-Mobile bez limitu

Post autor: caymanowy »

Mieszkam na samym początku ulicy, zaraz przy ul. Okólnej.
CID: 48661781
Sprawdź jeszcze 2600MHz
Jest jeszcze gorzej, 0 kresek zasięgu i poniższe parametry:
RSSI: -87dBm
RSRQ: od -17 do -13dB
SINR: -1dB
RSRP: -118dBm
CID: 48661791
Próbowałeś ustawić antenę na Beskidzką?
Próbowałem, ale zasięg jest bardzo słaby (nie wiem czy to efekt dużej ilości drzew na drodze).
- 108 dB na dedykowanej antenie? W takim razie ile jest po jej odłączeniu i postawieniu routera w jej miejscu?
W granicach -116dBm bez anteny.
Ja spróbowałbym też z tą na wieży" Eiffla" na Kopance choć te bez LTE2600
Jest to jakaś opcja, nie próbowałem ustawiać anteny na tego BTS'a. Dzięki za pomysł :)
stacja ze Strykowkiej 157 bez LTE2600 ale z 5G2100 jest za lekkim wzniesieniem na maszcie Plusa
Próbowałem wielokrotnie korzystać z tej stacji, wyniki są o wiele gorsze no i zasięg nie powala. Na pewno lepsze parametry uzyskuję z BTS'a na Stasia.
no i czemu nie Play
Jeżeli będzie działał stabilniej to czemu nie :)
Czy największy pakiet to 500GB czy o czymś nie wiem?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Słaba jakość połączenia - T-Mobile bez limitu

Post autor: matek451 »

Zrobiłem dziś test sygnału na zewnątrz przy Moskuliki 5, karta Orange loguje sie do stacji bazowej NetWorks na Stasia, agregacja 4 pasm LTE, LTE1800 jako podstawowe parametry sygnału dostateczne. Do tego w sąsiadach podobne parametry sygnału z Beskidzkiej 103 oraz z Kopanki-Dąbrowy, speedtest dla Orange https://www.speedtest.pl/wynik/281941989 kartą T-mobile nie dysponowałem. Widać wyraźnie ze jest potencjał i mozliwość wyboru stacji bazowej , te 3 są na różnych kierunkach. Test na telefonie z X55 więc w porównaniu do słabego B525 to inna bajka.
caymanowy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-02-24, 21:39

Re: Słaba jakość połączenia - T-Mobile bez limitu

Post autor: caymanowy »

@matek451 dzięki wielkie za test! Odkopuję temat ponieważ potrzebuję zmienić sprzęt. W sumie nie wiem czy to kwestia sprzętu, ale ostatnimi czasy mam bardzo tragiczny upload z anteny na Stasia, przez co praca zdalna jest wręcz niemożliwa. Testowałem Orange dla firm na obecnej konfiguracji i w zasadzie to nic się nie poprawiło.

Co byście polecili? Na pewno zmieniłbym ten beznadziejny router + antenę jeżeli jest taka konieczność. Pytanie czy warto w tej lokalizacji pchać się w jakiś sprzęt LTE, czy może już kupić coś pod 5G? Jeżeli LTE to myślałem nad => B628.

Myślałem też nad ofertą Play'a:
https://dlafirm.play.pl/telefony/zte/zt ... f-258k-uz/
Pytanie czy warto?

No i tak jak radius zauważył, może coś nie tak jest z anteną i od tego zacząć? Jeśli tak, to co polecacie?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Słaba jakość połączenia - T-Mobile bez limitu

Post autor: wojteks »

caymanowy pisze:to co polecacie?
Światłowód.
Nie pomagam na PW!
caymanowy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-02-24, 21:39

Re: Słaba jakość połączenia - T-Mobile bez limitu

Post autor: caymanowy »

wojteks pisze:
caymanowy pisze:to co polecacie?
Światłowód.
Uwierz mi, chciałbym. Blisko od 10 lat wydzwaniam i atakuje wszelkich możliwych operatorów i bez skutku. W tej lokalizacji tylko internet mobilny, nic innego nie ma. No i Starlink :D

Pozostaje się przeprowadzić.
_cheetah_

Re: Słaba jakość połączenia - T-Mobile bez limitu

Post autor: _cheetah_ »

caymanowy pisze:Myślałem też nad ofertą Play'a:
https://dlafirm.play.pl/telefony/zte/zt ... f-258k-uz/
Pytanie czy warto?
Jeśli to MF-258K z playa (link się nie czyta) to jest to pomysł BARDZO WIELKIEGO ryzyka... chyba, że kochasz walkę z wiatrakami... ;)
caymanowy pisze:Jeżeli LTE to myślałem nad B628.
To dobry pomysł.
caymanowy pisze:No i tak jak radius zauważył, może coś nie tak jest z anteną i od tego zacząć?
Może i tak być.
caymanowy pisze:Pozostaje się przeprowadzić.
O, i to jest dobra koncepcja... ;)

A poważniej, ja bym na twoim miejscu zrobił testy sygnałów i speedtestów UL poszczególnych pasm i operatorów, którzy mogą cię interesować, na routerze co masz, ale bez anten zewnętrznych. Ideałem by było, jakbyś wyciągnął do testów router na dach. Jak nie to za oknami szukając najlepszych sygnałów od poszczególnych masztów / operatorów.
Trochę upierdliwe to, ale w zasadzie jedyna droga do ustalenia, co lata wokół twojego domu w powietrzu.

Dodatkowo, możesz zweryfikować router przy testach robiąc porównawcze speed testy na telefonie.
ODPOWIEDZ