Przeniesienie punktu odbioru LTE na zewnątrz.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
fiuzi
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2009-05-11, 06:32
Lokalizacja: TKI

Przeniesienie punktu odbioru LTE na zewnątrz.

Post autor: fiuzi »

Witam, z góry przepraszam, że rozpoczynam nowy wątek w dziale, który jest przewałkowany we wszystkie strony. Starałem się zapoznać z podobnymi tematami.
Mam nadzieję, że staremu użytkownikowi, który prawie 10 lat nie był na forum zostanie to wybaczone ;)

A teraz garść konkretów:
Odległość w linii prostej do nadajnika - 2,4km, zaraz przy budynku jest las, brak bezpośredniej widoczności
Zrzut ekranu 2021-03-07 104253.png
Link do btsearch: http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 25&zoom=13

Z racji trochę słabych wyników uzyskiwanych wewnątrz mieszkania, postanowiłem zamontować antenę na zewnątrz. Jedyne możliwe miejsce do zainstalowania anteny w kierunku nadajnika to okno na wysokości pierwszego piętra.
Router to Huawei b525s-23a z dokręconymi "patykami". Operator - T-Mobile. Po wystawieniu sprzętu za okno uzyskałem takie oto wyniki:

LTE 800 DL-38,7Mb/s UL-17,5Mb/s
LTE 1800 DL-49,9Mb/s UL-15,7Mb/s
LTE 2100 DL-69Mb/s UL-19,6Mb/s
LTE+ 800+1800 DL-60,2Mb/s UL-16,3Mb/s
LTE+ 800+2100 DL-78,8Mb/s UL-23,8Mb/s (w serii testów DL dochodził nawet do 100Mb/s)

Parametry sygnału dla poszczególnych pasm (bez 2600):
Outdoor-Base.jpg
Outdoor-Agr.jpg
Wyniki całkiem niezłe wg mnie; ale że nie chcę trzymać routera za oknem, potrzebuję dobrać jakąś antenkę do powieszenia. Z racji na brak widoczności nadajnika, oraz bezpośrednie sąsiedztwo wysokiego lasu, odpadają anteny o bardzo kierunkowej charakterystyce. Mój pierwszy typ to jedna z anten panelowych dostępnych na stronie dipola;
https://www.dipol.com.pl/antena_trans-d ... 741022.htm
https://www.dipol.com.pl/antena_trans-d ... 741023.htm
Przewody nie muszą być dłuższe niż 3m.

I tutaj jest w sumie główny powód, dla którego wypisałem tego posta, bo nigdzie nie mogę znaleźć sensownych opinii na temat tych anten.
Może ktoś na forum je stosował i jest w stanie potwierdzić ich skuteczność?
Oczywiście kwestia jest cały czas otwarta, i chętnie zapoznam się z propozycjami, jeśli ktoś ma antenkę sprawdzoną w tego typu sytuacji.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2021-03-07, 21:00 przez fiuzi, łącznie zmieniany 1 raz.
blueconnect 500MB [EDGE] => Orange Freedom Pro 3GB [CDMA] => Orange Freedom Pro 10GB [CDMA] => T-Mobile Internet Domowy No-Limit [LTE+]
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Przeniesienie punktu odbioru LTE na zewnątrz.

Post autor: wojteks »

No ale panel to antena kierunkowa.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
fiuzi
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2009-05-11, 06:32
Lokalizacja: TKI

Re: Przeniesienie punktu odbioru LTE na zewnątrz.

Post autor: fiuzi »

wojteks pisze:No ale panel to antena kierunkowa.
Zgadza się, ale kąty promieniowania są znacznie większe, niż przy antenach typu LOG albo Grid, gdy przeglądałem charakterystyki promieniowania na stronie dipola, to niektóre miały nawet zakres 90 stopni. Dla tego wydają się lepszym rozwiązaniem jeżeli nie widzimy nadajnika.
blueconnect 500MB [EDGE] => Orange Freedom Pro 3GB [CDMA] => Orange Freedom Pro 10GB [CDMA] => T-Mobile Internet Domowy No-Limit [LTE+]
marwooj
Stały użytkownik forum
Posty: 107
Rejestracja: 2008-11-28, 14:57
Lokalizacja: Jankowice

Re: Przeniesienie punktu odbioru LTE na zewnątrz.

Post autor: marwooj »

I jak poszło z tymi antenami, coś pomogły?
Awatar użytkownika
fiuzi
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2009-05-11, 06:32
Lokalizacja: TKI

Re: Przeniesienie punktu odbioru LTE na zewnątrz.

Post autor: fiuzi »

marwooj pisze:I jak poszło z tymi antenami, coś pomogły?
Tak; kupiłem z dipola antenę logarytmiczną 800-2100 https://www.dipol.com.pl/antena_atk-log ... 7056_5.htm
Parametry sygnału odrobinę lepsze w porównaniu do wystawienia routera za okno; nie mam teraz czasu wklejać screenów, ale z tego co pamiętam to SINR dla 800MHz wynosi 20dB, 1800MHz - 16dB, dla 2100MHz waha się między 14 a 16dB; więc wychodzi, że jakość sygnału jest w porządku. Co do prędkości, to wyniki dochodzą do 90Mbps; sporadycznie spadają do 40Mbps przy gorszej pogodzie.
blueconnect 500MB [EDGE] => Orange Freedom Pro 3GB [CDMA] => Orange Freedom Pro 10GB [CDMA] => T-Mobile Internet Domowy No-Limit [LTE+]
marwooj
Stały użytkownik forum
Posty: 107
Rejestracja: 2008-11-28, 14:57
Lokalizacja: Jankowice

Re: Przeniesienie punktu odbioru LTE na zewnątrz.

Post autor: marwooj »

A ta antena potrzebuje widoczności BTSa?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Przeniesienie punktu odbioru LTE na zewnątrz.

Post autor: key »

Tak samo jak kazda inna antena: jesli cos jest w drodze, to ma to (zazwyczaj negatywny) wplyw na jakosc polaczenia.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ