Antena LTE do routera w miejscu o bardzo słabym sygnale

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
elipsa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-03-10, 21:34

Antena LTE do routera w miejscu o bardzo słabym sygnale

Post autor: elipsa »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post tutaj.

Niedawno przeprowadziłem się do małej miejscowości pod Gdańskiem (Banino) i niestety jest tutaj bardzo słaby sygnał wszystkich operatorów, a ja chciałbym korzystać z LTE. Z moich testów wynika, że najlepiej w moim rejonie działa Play, choć często i tak muszę wymuszać w telefonie 2G, żeby porozmawiać. Najbliższy BTS jest wg mojego rozeznania i map ok. 1400 m ode mnie w linii prostej (jeżeli to ma znaczenie, to jest to nadajnik przy ul. Borowieckiej). Niestety poziom docierającego sygnału to ok. -110, co ciekawe, podobny poziom jest w domu, jak i na zewnątrz. Posiadam z poprzedniego miejsca router Huawei B535-232, jednak niestety ten router pomimo 3 kresek zasięgu nie daje rady, strona speedtestu się nawet nie chce załadować.

Mam pytanie – czy w takich warunkach jest szansa zakupić jakąś antenę do mojego routera, ewentualnie jakiś inny sprzęt, na którym dałoby się wyciągnąć jakąkolwiek sensowną prędkość połączenia? Anteny, z tego co sprawdzałem, trochę kosztują, nie chciałbym niczego kupować zupełnie w ciemno. Sytuację komplikuje jeszcze to, że mieszkam na parterze i nie mam dostępu do dachu budynku, pozostają jakieś maszciki do 2-2,5 m wysokości max.

Da się w takiej sytuacji coś zaradzić?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena LTE do routera w miejscu o bardzo słabym sygnale

Post autor: matek451 »

Wybór operatora czyli Play optymalny bo tylko ten działa normalnie w Banino, zrób test na zewnatrz z B535 i aplikacja https://www.ltehmonitor.com/en/ na Windows lub [url]https://play.google.com/store/apps ... l=pl&gl=US[/url] na Android, wymuś w nich po kolei samo LTE2600 LTE2100 i LTE1800 i pokaż screeny oraz speedtesty sprawdx też agregacje LTE2600+2100 , lte2600+1800 i LTE2100+1800 ale pewnie czeka cię zakup anteny zewnetrznej Dual LTE1800-2600MHz.
elipsa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-03-10, 21:34

Re: Antena LTE do routera w miejscu o bardzo słabym sygnale

Post autor: elipsa »

Dziękuję za podpowiedź. Trochę popróbowalem tych kombinacji, jednak najlepsze wyniki osiągnąłem na setupie ALL FDD. Poziom sygnału najmocniejszy, jaki udało się uzyskać, to -69 i 4 diody na routerze. Niby sygnał wyraźnie mocniejszy, jednak to nie ma chyba żadnego przełożenia na jakość połączenia. Strony ładują się koszmarnie wolno, jak w końcu udało się załadować speedtesta, to niestety download wyszedł ok. 0,2, pozostałych wartości nawet nie zmierzył, tak więc ciężko tu nawet o jakieś zrzuty.

Co może być przyczyną, że pomimo poprawienia się sygnału, net nadal nie działa? Oczywiście środki na koncie są.
elipsa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-03-10, 21:34

Re: Antena LTE do routera w miejscu o bardzo słabym sygnale

Post autor: elipsa »

Jeszcze zrzut z HUACTRL.
ODPOWIEDZ