Internet po kablu wolniejszy niż przez Wi-Fi - Huawei B525

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Klotor3
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-03-12, 16:00

Internet po kablu wolniejszy niż przez Wi-Fi - Huawei B525

Post autor: Klotor3 »

Witam. Z góry przepraszam, jeśli wątek jest założony w złym dziale. Otóż zakupiłem antenę zewnętrzną do modemu Huawei B525, gdyż miałem problemy z niskim zasięgiem, stabilnością oraz prędkością łącza. Mój dostawca to T-mobile. Do BTsa mam 6km w linii prostej. Po zamontowaniu anteny i skierowaniu jej na nadajnik prędkość internetu wzrosła z 15Mb/s na 60 Mb/s. Wszystko super, lecz przyrost jest widoczny tylko gdy sprawdzam speedtest na smartfonie i łączę się z routerem przez Wi-Fi. Mój PC jest podłączony do routera kablem RJ45 Cat.5e o długości 30m (modem jest na drugim końcu domu, ponieważ tylko tam miałem w miarę znośny zasięg). Na speedtescie odpalonym na komputerze prędkość przez ułamek sekundy wzrasta do wspomnianych 60Mb/s, lecz od razu spada do jakichś 20Mb/s. Na smartfonie przez Wi-Fi mam stałe 60Mb/s. Z uploadem jest to samo, na smartfonie stałe 30Mb/s, a na komputerze max 8Mb/s. Czym to może być spowodowane? Aktualizowałem sterowniki karty sieciowej na najnowsze z tego roku. Dodam jeszcze, że mam podłączone PlayStation 4 drugim, identycznym kablem do routera i gdy sprawdzam prędkość sieci w ustawieniach PS4, pokazuje mi między 30Mb/s, a 55Mb/s.
Chciałbym uzyskać prędkość i stabilność po kablu taką samą jak po Wi-Fi na smartfonie. W załączniku wrzucę screen z programu HManager.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet po kablu wolniejszy niż przez Wi-Fi - Huawei B525

Post autor: wojteks »

Zamień kabel na próbę z konsolą, sprawdź na krótkim kablu (musisz PCta przenieść w pobliże routera).
Nie pomagam na PW!
Klotor3
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-03-12, 16:00

Re: Internet po kablu wolniejszy niż przez Wi-Fi - Huawei B525

Post autor: Klotor3 »

Pożyczyłem laptopa i sprawdziłem połączenie na wszelkie możliwe sposoby - po WiFi oraz po podłączeniu do obydwu przewodów. Prędkość znakomita - stałe 60Mb/s we wszystkich wariantach połączenia. W takim razie przewody są całkowicie sprawne. Pozostaje kwestia mojego PC, prawda? Wg specyfikacji moja płyta główna (Asrock P67 Pro B3) obsługuje max. 1000Mb/s, więc nie mam pojęcia o co chodzi. System na laptopie oraz PC to Win10.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet po kablu wolniejszy niż przez Wi-Fi - Huawei B525

Post autor: wojteks »

Może jakieś oszczędzanie energii karty w PC? Pożyczyłbym kartę gigabitową na USB 3.0 (ewentualnie PCI-express czy jakie tam złacze masz na płycie głównej) i sprawdził prędkości.
Nie pomagam na PW!
Klotor3
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-03-12, 16:00

Re: Internet po kablu wolniejszy niż przez Wi-Fi - Huawei B525

Post autor: Klotor3 »

Wszelkie oszczędzania energii wyłączone we właściwościach w Panelu sterowania, dalej to samo.
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Internet po kablu wolniejszy niż przez Wi-Fi - Huawei B525

Post autor: krychxagg »

Próbuj update BIOS.
Ewentualnie zbootuj Linuxa z USB i na nim spróbuj to samo, wykluczymy wtedy kwestie oprogramowania itp.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
Klotor3
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-03-12, 16:00

Re: Internet po kablu wolniejszy niż przez Wi-Fi - Huawei B525

Post autor: Klotor3 »

Panowie, spędziłem nad tym pół nocy, ale ogarnąłem temat. Pomogła instalacja starszych sterowników karty sieciowej. Pobrane ze strony Realteka, stery z 2018 roku. Prędkości na PC bardzo zbliżone do tych na smartfonie po Wi-Fi. Temat do zamknięcia.
ODPOWIEDZ