Jakieś zwięzłe porady dla zółtodzioba dot. anteny & rep. możliwe?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
nonim
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-03-28, 20:08

Jakieś zwięzłe porady dla zółtodzioba dot. anteny & rep. możliwe?

Post autor: nonim »

Hej

Jestem nowy w temacie bez-kabli, anten, btsów itd., ale też niestety to nie jest na moją głowę widzę, chociaż mam jej myślę chyba na tyle, żeby po prostu bez zastanowienia nie brać sprzętu z alledrogo z największym współczynnikiem dB itd. i tak o to tym samym trafiłem m.in tutaj.
Podjąłem jakieś próby przeczytania m.in FAQ, jaka antena itd., ale to wszystko jest dla mnie zbyt zawiłe, a dodatkowo spora część tych tematów jest z przed parunastu lat i nie wiem co mam o tym myśleć, aż mnie ostatecznie głowa rozbolała. Tym samym zacząłem się zastanawiać czy mógłbym po prostu opisać po krótce tu swój przypadek, co chcę osiągnąć itd. i uzyskać jakieś krótkie porady gdzie się rozglądnąć za anteną, jaką i czy sam dam radę ogarnąć temat, zamontować antenę itd., czy do tego potrzeba fachowców?

Zakładając, że odpowiedź byłaby w jakimś stopniu chociaż twierdząca to sytuacja jest taka, że:

- mieszkam na wsi przy lesie, do najbliższe są 2 BTSy 3,5 i 4,5 km ale oba lecą przez las, oba wszystkie sieci.
- mam ograniczony budżet więc zauważyłem, że mogę przyoszczędzić na tym, że bym się nastawiał na łapanie/repeater tylko LTE/4G? Ale też nie wiem jak to działa, czy wtedy nie miałbym problemu ze zwykłymi połączeniami tel i sms?
- Przy wymuszonym LTE/4G na tel, w jednym miejscu w domu przy oknie jest ok ~100 kbps, ping 200-400, ale czasem/często zero praktycznie na paręnaście sekund, minutę+.
- też przy repetearach warto jest na coś zwracać uwagę?
- kable to mi chyba pomogą wybrać już w sklepie? Chyba nie potrzebuję dużo tego kabla bo to zwykł dom jednorodzinny?
- no i nie ogarniam do końca tego z tymi pasmami lte różnymi. Mam na to jakoś patrzeć? Może nie wszystkie anteny/repeteary obsługują wszystkie pasma? I tak samo, może mój telefon też nie ogarnia wszystkich pasm i mogę jakąś wtopę zrobić?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jakieś zwięzłe porady dla zółtodzioba dot. anteny & rep. możliwe?

Post autor: wojteks »

O "repeaterach/wzmacniaczach" od razu zapomnij.

Wyjdź na dach/komin w ostateczności balkon i smartfonem takim w miarę współczesnym sprawdź każdą z sieci (kartami prepaid) i aplikacją netmonster (na Androida), jeżeli się połączy pokaż jakiś speedtest i parametry dla tej sieci.
Nie pomagam na PW!
nonim
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-03-28, 20:08

Re: Jakieś zwięzłe porady dla zółtodzioba dot. anteny & rep. możliwe?

Post autor: nonim »

wojteks pisze:O "repeaterach/wzmacniaczach" od razu zapomnij.
To do czego mam tą antenę podpiąć? :(

Postaram się na dniach wyjść na dach.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jakieś zwięzłe porady dla zółtodzioba dot. anteny & rep. możliwe?

Post autor: Hermogenes »

Anteny będziesz podpinał do routera z wbudowanym modemem LTE. Pozdrawiam Hermogenes
nonim
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-03-28, 20:08

Re: Jakieś zwięzłe porady dla zółtodzioba dot. anteny & rep. możliwe?

Post autor: nonim »

Hermogenes pisze:Anteny będziesz podpinał do routera z wbudowanym modemem LTE. Pozdrawiam Hermogenes
Dobrze że napisałem, bo nawet nie wiedziałem że jest taka opcja i tak to się teraz robi.
A jakieś wyjaśnienie dlaczego nie repeater? Sporo tego lata nadal chociażby na alledrogo.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jakieś zwięzłe porady dla zółtodzioba dot. anteny & rep. możliwe?

Post autor: key »

Repeatery LTE sa zabronione przez prawo - nie wolno Ci ich stosowac. Jesli Cie zlapia, to placisz za zaklocenie sieci.
Nie pomagam na PW.
nonim
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-03-28, 20:08

Re: Jakieś zwięzłe porady dla zółtodzioba dot. anteny & rep. możliwe?

Post autor: nonim »

key pisze:Repeatery LTE sa zabronione przez prawo - nie wolno Ci ich stosowac. Jesli Cie zlapia, to placisz za zaklocenie sieci.
A to akurat kojarzę, ale też słyszałem że przecież nie jeżdżą i nie sprawdzają tego wszędzie, a zwłaszcza na zadu*iach i zwłaszcza jak u mnie do najbliższego sąsiada jest ze 100 metrów, a repeater ma zasięg może z 20m max?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jakieś zwięzłe porady dla zółtodzioba dot. anteny & rep. możliwe?

Post autor: wojteks »

Repeater jest nielegalny. Temat zamykam.
Nie pomagam na PW!
Zablokowany