Pomoc w doborze anteny zewnętrzej osobie bez doświadczenia

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mariuszf50
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2021-04-08, 23:10

Pomoc w doborze anteny zewnętrzej osobie bez doświadczenia

Post autor: mariuszf50 »

Witam
Poszukuję anteny zewnętrznej.
Mieszkam 3,8 km od Nadajnika jednak przysłania mi go góra, która jest blisko mnie dodatkowo teren zalesiony. Aktualnie Router pokazuje 1 kreskę zasięgu a internet wacha się od poniżej 1mb/s do 6 mb/s. Wskaźnik RSRP pokazuje mi -113 więc raczej bardzo słabo. Nie znam się za bardzo, ale Router odbiera mi pasko 800 MHZ. Internet z Play. Poczytałem trochę i wstępnie myślę nad anteną kierunkową lub paraboliczną. Jeśli ktoś może mi doradzić jak polepszyć internet w takiej sytuacji będę wdzięczny. Router Huawey B593. Antenę mogę zamontować na dachu. Z tego co obserwuję, czym wyżej umieszczę router, tym znacznie lepszy przesył. I czy lepsza antena odbierająca wiele pasm, czy tylko 800 MHZ jeśli tylko to mi odbiera. Ewentualnie jakim programem sprawdzić, czy mogę odbierać wyższe pasma. Zdjęcia odległości od przekaźnika https://ibb.co/J2GRmk3 https://ibb.co/PgzKBGC
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Pomoc w doborze anteny zewnętrzej osobie bez doświadczenia

Post autor: key »

mariuszf50 pisze:Poczytałem trochę i wstępnie myślę nad anteną kierunkową lub paraboliczną.
Definitywnie powinienes wybrac antene kierunkowa z dwoma kablami lub dwie pojedyncze anteny - LTE dziala z MiMo.
mariuszf50 pisze:Antenę mogę zamontować na dachu. Z tego co obserwuję, czym wyżej umieszczę router, tym znacznie lepszy przesył.
Powinienes umiescic ja na dachu - jesli komunikacja ma byc poprawna, strefa Fresnela powinna byc czysta. Zwroc uwage na to, ze kabel antenowy powoduje tlumienie sygnalu - postaraj sie miec jak najkrotszy kabel dobrej jakosci.
mariuszf50 pisze:I czy lepsza antena odbierająca wiele pasm, czy tylko 800 MHZ jeśli tylko to mi odbiera.
Sa rozne zdania na ten temat, ja proponuje anteny szerokopasmowe - wtedy masz mozliwosc podlaczenia sie do innych pasm, jesli w przyszlosci beda dodane. Ja zazwycza proponuje cos w rodzaju ATK-502/ATK-504.
mariuszf50 pisze:Ewentualnie jakim programem sprawdzić, czy mogę odbierać wyższe pasma.
Na telefon z androidem masz n.p.:
- Cellmapper
- Network Cell Info
- NetMonster

Pomiary powinienes robic w miejscu, gdzie bedzie umieszczona antena.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ