Problem z słabym SINR (B818)

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
majsterR
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2018-03-14, 18:31

Problem z słabym SINR (B818)

Post autor: majsterR »

Dobry dzień wszystkim :)
Ostatnio wymieniłem router z b715 na b818.
Operator Play.
Osiągi są lepsze w nocy, jednak w dzień bez zmian.
Po wymianie SINR średnio spadł o 7dB na wszystkich pasmach.

Mam wrzucona antenę na dachu (15m nad ziemią) skierowana na nadajnik nr 1 (patrz zdjęcie)

Na każdym paśmie pełen zasięg.
Mam wrażenie że sygnał jest zakłócany przez resztę nadajników dookoła ( przy przestawieniu anteny na którykolwiek inny zasięg również jest pełen) jednak tylko z nadajnika nr1 mam wszystkie pasma.
Aktualnie antena to panelowa cybertech 1800-2600MHz

Myślę czy nie wymienić anteny na paraboliczna lub zrobić ekran dokoła tej aktualnej. Czy ktoś rozwiązywał taki problem?

O tej samej porze wieczorem u mnie w domu 30-150Mb/s skaczące, w tym samym momencie pod nadajnikiem stabilne 180Mb/s

W nocy prędkość stabilizuje się na 240Mb/s u mnie
majsterR
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2018-03-14, 18:31

Re: Problem z słabym SINR (B818)

Post autor: majsterR »

majsterR pisze:Dobry dzień wszystkim :)
Ostatnio wymieniłem router z b715 na b818.
Operator Play.
Osiągi są lepsze w nocy, jednak w dzień bez zmian.
Po wymianie SINR średnio spadł o 7dB na wszystkich pasmach.

Mam wrzucona antenę na dachu (15m nad ziemią) skierowana na nadajnik nr 1 (patrz zdjęcie)

Na każdym paśmie pełen zasięg.
Mam wrażenie że sygnał jest zakłócany przez resztę nadajników dookoła ( przy przestawieniu anteny na którykolwiek inny zasięg również jest pełen) jednak tylko z nadajnika nr1 mam wszystkie pasma.
Aktualnie antena to panelowa cybertech 1800-2600MHz

Myślę czy nie wymienić anteny na paraboliczna lub zrobić ekran dokoła tej aktualnej. Czy ktoś rozwiązywał taki problem?

O tej samej porze wieczorem u mnie w domu 30-150Mb/s skaczące, w tym samym momencie pod nadajnikiem stabilne 180Mb/s

W nocy prędkość stabilizuje się na 240Mb/s u mnie
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Problem z słabym SINR (B818)

Post autor: nesiasps »

SINR na tej antenie z reguły jest zaniżony o 8 dB - nie raz o tym było - prawdopodobnie na skutek zbierania sygnału przez anteny wewnętrzne pomimo działania na zewnętrznych - to raczej nie ma wpływu na osiągi, a skoro w nocy Ci stabilizuje, a w dzień zakłóca to znaczy że masz po prostu silne zakłócenia lub mocno obciążone nadajniki - może daj antenę na ścianę budynku ( można popróbować na każdej) i zakłócenia boczne się nieco zasłonią..
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Problem z słabym SINR (B818)

Post autor: key »

nesiasps pisze:SINR na tej antenie z reguły jest zaniżony o 8 dB - nie raz o tym było - prawdopodobnie na skutek zbierania sygnału przez anteny wewnętrzne
SINR jest stosunkiem sily sygnalu do zaklocen i szumu. Problemem nie jest antena, ale caly system:
* kabel - tlumi sygnal
* antena - moze zbierac dodatkowe zaklocenia

Ja zaczal bym od sprawdzenia, czy problemem nie jest kabel - mozesz podac jaki typ kabla i jaka dlugosc uzywasz?
Nie pomagam na PW.
nesiasps
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2019-01-29, 21:14

Re: Problem z słabym SINR (B818)

Post autor: nesiasps »

System anten i jego oprogramowanie - dla próby sprawdziłem na wypiętych wewnętrznych antenach oraz ustawionych zewnętrznych parametr SINR wzrósł o 7dB- jednak bez wpływu na pozostałe parametry oraz osiągi - wniosek był taki że ten niski SINR na B818 przy antenach zewnętrznych nie ma znaczenia dla użytkownika
maher
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-01-12, 11:50

Re: Problem z słabym SINR (B818)

Post autor: maher »

A jaki w ogóle masz SINR (piszesz tylko że spadł o 7dB), czy jest stały i utrzymuje się na stałym poziomie czy sobie skacze?
SINR ma bardzo duży wpływ na stabilność łącza.
ODPOWIEDZ