Sytuacja beznadziejna (?)

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nepomucenbb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2018-12-17, 00:07

Sytuacja beznadziejna (?)

Post autor: nepomucenbb »

Witam wszystkich,
Poproszę mądrzejszych od siebie o pomoc z odpowiedzią na pytanie czy na GSM jestem w stanie uzyskać lepszą jakość Internetu.
Lokalizacja: Jaroszowa Wola / Mazowieckie (z każdej strony las).
Widok z masztu mam na stronę południową, zachodnią i północną - wschodu nie ogarniam (zasłania budynek).
Prawdopodobnie sięgam sygnał z BTS w Woli Prażmowskiej, albo (co bardziej prawdopodobne) w Pęcherach. Oba są dość daleko: pierwszy 4km stąd, drugi ok 2,5km. Problem nie w odległości a w drzewach. Żadnego nadajnika nie widzę.
Na maszt mam wyprowadzone 2 nieużywane kable antenowe i 1xEthernet. Przeprowadzenie innego kabla będzie karkołomne, zdecydowanie lepiej korzystać z tego, co mam.
Operator: T-Mobile i z nim chciałbym zostać (to ma drugorzędne znaczenie, i tak mają nadajniki najbliżej mnie).
Na maszcie mam Huawei B2368-66 ze zaktualizowanym softem z czeskiego Vodafone.
Parametry, które chyba mają znaczenie:
Global Cell ID 26002E5542DA7935
Signal Strength -74 dBm
RSRP -105 dBm
SINR -9 dB
RSRQ -13 dB
Żyłem w świadomości, że BTS jest obciążony i stąd niskie wartości DL / UL u mnie, ale w czasie, gdy u mnie wychodzi ok 4Mb, przy nadajniku złapałem 70-80Mb. Cieszyłbym się mając wartość ok 20 - 30Mb.
Czy jest jakaś rada na tę internetową dziurę i przy rozsądnych nakładach mógłbym uzyskać odczuwalną poprawę?
Myślałem nawet choćby nad zestawem z Plusa IDU ODU 300 (łączą się koncentrykiem), do ODU można podłączyć zewnętrzne anteny, ale może jest jakieś lepsze rozwiązanie.
Swoją drogą znalazłem informację o pozytywnej decyzji budowy nowego BTS Play ok 1km ode mnie, co pewnie rozwiąże problem, ale pozwolenie dostali w 2019 roku i nadal nic tam się nie dzieje.

Z góry dzięki wszystkim, którzy zechcą pomóc.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Sytuacja beznadziejna (?)

Post autor: Hermogenes »

Popatrz parametry są podobne do Twoich, poza SNIR. Żeby go poprawić trzeba po pierwsze antenę na główne pasmo odbierane o jak najwęższej charakterystyce kierunkowej. Pozdrawiam Hermogenes
Bez tytułu.png
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Sytuacja beznadziejna (?)

Post autor: radius »

nepomucenbb pisze:...Prawdopodobnie sięgam sygnał z BTS w Woli Prażmowskiej, albo (co bardziej prawdopodobne) w Pęcherach...
A wg mnie to połączenie L1800 z Nowe Grobice, gmina Chynów.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
nepomucenbb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2018-12-17, 00:07

Re: Sytuacja beznadziejna (?)

Post autor: nepomucenbb »

radius pisze:A wg mnie to połączenie L1800 z Nowe Grobice, gmina Chynów.
No to by było bardzo dziwne, to ponad 8,5km. Ciężko to wytłumaczyć, ale może i to możliwe :/
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Sytuacja beznadziejna (?)

Post autor: radius »

Bardzo prosto.
Stacja z reguły ma trzy sektory co 120°.
Na terenach wiejskich te sektory raczej się nie pokrywają.
Jest wielce prawdopodobne, że stojąc 800-1000 m przed tymi stacjami z którymi się nie łączysz na Twoim azymucie też by nie zestawiło połączenia.
Już wypadłem z rytmu. Czy te nowe "puszki" nie mają opcji wymuszenia anteny na podstawie PCI?
Zainstaluj w telefonie Netmonster. Ściągnij bazę danych. Włóż kartę T-Mobile i pomonitoruj okolicę.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
nepomucenbb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2018-12-17, 00:07

Re: Sytuacja beznadziejna (?)

Post autor: nepomucenbb »

nie ma niespodzianek, łapię i Wolę Prażmowską i Pęchery, czasem Żyrów i Julianów. Mało tu udzielających się, więc chyba w najbliższym czasie zdobędę po prostu ODU 300 z Plusa, podłączę pod to dodatkowe anteny i będę szukał sygnału.
ODPOWIEDZ