Jaka jest skuteczność anten WWAN w laptopach?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
%$$

Jaka jest skuteczność anten WWAN w laptopach?

Post autor: %$$ »

Witanko rodaki polaki moje :zdrowko:
Ino jam już czerep "moherowy" zatem mieć na pieńku z nowymi technologiami :facepalm:
no i być "blada twarz" w temacie a Wy bez problemu zatrybicie nad czym dziadzio rozmyśla...

No to jadziem...

Mam pacjenta o nazwie HP 820-G2, nawet spoko to maleństwo, wyrabia ze wszystkim i nie mam powodów do wypełniania wiader łazami.
Pomieszkuję sobie "przyjezdnie" w dużym mieście i powstał problem.
Mam bardzo kiepściutki zasięg LTE a użytkuję (no, dobra, próbuję) Playa.
Przez dużo czasu używałem E3372-HiLink i powiem wprost - dopóki wisiał soboe na przedłużce na oknie internet jakoś istniał.
Potem wpadłem na pomysł wydupcenia się na $$$ i kupiłem jakąś antenkę panelową za aż 150 talarów rodzimych.
Okazało się że z antenką jest o dwa dna gorzej, więc posłałem do hasioka (szajs wewnątrz panelu, jakaś płytka + tandenty przewód do modemu, tłumiło sygnał lepiej jak ujadanie mojej teściowej na cmentarzu, nadal słyszę jej głos :D

HiLinka posiałem i nadal na nic sensownego nie uzbierałem a zbierałem "piniondzorki" na jakiś routerek LTE od Huawei bo... kocham Huawei.
Niestety, z piniondzorkami lipa bo korona-zdzierus porzeźbił mi robotę więc od prawie października wiszę na tethering'u zapodanym przez smartfon Huawei (mający LTE kat.4). Niestety, bardzo "zryte" głowy które pisały firmware na Huawei P8 zapomniały dodać wewnątrz ręcznego wyboru pasm np. LTE1800 czy LTE2600 a ja przyzwyczajony do takiej wygody (modem E3372-HiLink) nie potrafię odzwyczaić się od tamtejszej przygody. Wrzucałem ręcznie LTE2600 w FDD, modem na kablu na okno (3 piętro) i śmigałem za dnia z prędkością Ferrari, czyli średnio 40-55Mbps.

Zachciało mi się sprzedać E3372 ale po sprzedaży zwinęli mi z lombardu :ok: routerek Huawei który był w cacy cenie i miał LTE-ULTRA.
Na innego nie uzbierałem.... już (no bida, bida...)

Dzisiaj wpadłem na pomysł że kupię modem SierraLTE na karcie m2 PCIE i wpakuję do laptopa. Znalazłem taniuteńko bo aż za 35zł sprawny modemik który ma LTE.kat6 i te całe UltraLTE w agregacji. No pasowałoby mi to bo wymogów nie mam co do reszty, miłoby było pozbyć się okablowania i zewnętrznego sprzętu, zapakowałbym sobie SIM wewnątrz laptopa a modemik podłączył pod anteny WWAN.

No i właśnie...
anteny WWAN!

Jaka jest tego jakość?
Smartfon biwakujący obok na biurku ma obecnie w LTE1800 3,4 kreski zasięgu i downloady na poziomie około 10-15Mbps za dnia i 20-30Mbps nocą. Zasięg LTE2600 gdy czasami przekoczy z automatu to 1,2 kreski. Widzę jednak że gdy podniosę telefon wyżej (20cm) to często poprawia się. Jak myślicie, te anteny WWAN w obudowie matrycy będą jakoś wydajne? Ogólnie mówiąc ich powierzchnia jest znacznie większa jak antenki umieszczonej w smartfonie i to dość sporo.
Jest szansa że będzie to jakoś normalnie działać?
Ostatnio zmieniony 2021-05-18, 14:16 przez %$$, łącznie zmieniany 1 raz.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Jaka jest skuteczność anten WWAN w laptopach?

Post autor: key »

Z antenami nie jest tak prosto - wielkosc jest proporcjonalna do czestotliwosci jaka chcesz odebrac i typu anteny. Wieksze nie koniecznie znaczy lepsze.

W Twoim przypadku WWAN moze dzialac podobnie jak w telefonie, podejrzewam ze anteny maja podobne wzmocnienie. Ale: przy odbiorze wazna jest lokalizacja anten - jak zauwazyles, czasami przesuniecie o pare cm ma duzy wplyw na jakosc odbioru.

Ja bym zaczal na Twoim miejscu troszke inaczej - podaj nam dokladne koordynaty GPS, czy masz juz kontrakt z jakas siecia, jaki sprzet masz teraz do dyspozycji (najlepiej jest zrobic pomiary), jakie pasmo jest Ci potrzebne oraz ile mozesz zainwestowac - wtedy latwiej bedzie pokierowac Cie w odpowiednia strone.

Jesli chodzi o 5G - ja bym sobie w tej chwili raczej odpuscil.
Nie pomagam na PW.
%$$

Re: Jaka jest skuteczność anten WWAN w laptopach?

Post autor: %$$ »

- 52.235197936058285, 21.153322823793278 według map google co do metra
- piętro III (wysoki dom wielorodzinny, najem, zakaz montażu anten na dachu i elewacji)
- okna na południowy - zachód
- zero przeszkód terenowych
- nadajniki zlokalizowane w obrębie 3km widoczne gołym okiem
- kontrakt podpisany z Play od wielu, wielu lat i zerwanie umowy (zmiana operatora) raczej nie wchodzi w grę
- budżet max. 150zł (router mobilny/modem USB lub modem mini-PCIE).
- pasmo na którym internet super działa to LTE2600 FDD. Tu gdy wyjdę na dach z laptopem w nocy (tethering USB + Huawei P8) to downloady idą pod 70-80Mbps ale poziom zasięgu jest nadal taki sam jak wewnątrz, no może kreseczka więcej wskoczy.
- pasmo LTE1800FDD zamulone do granic możliwości, ma mocniejszy sygnał wewnątrz, często FULL ale downloady od średnio 8 do 21 są mizerne, max. 10Mbps w porywach (z uśrednieniem na 5-6Mbps).

Swojego czasu podłączyłem się na chwię do sąsiada który ma router mobilny ZTE z UltraLTE także w Play. Piętro niżej ma zasięg 2,3 kreski w LTE2600+1800 (agregacja) ale pomimo tego że zasięg kiepski to downloady 40-60Mbps. Gdy wyjdzie z routerem w nocy na dach to nawet pod 280Mbps podchodziło bardzo często. Sądzę że agregacja dwóch pasm zda u mnie egzamin ale zupełnie nie wiem teraz który wewnętrzny modem MINI-PCIE obsłuży te agregację w Play.
Na razie wybrałem model:
LTE Sierra Wireless AirPrime EM7455 DW5811e
Tutaj jednak jedni piszą że ma LTE-Advanced a drudzy że nie, jeszcze nie rozszyfrowałem tego.
Niby ma DL do 300Mbps, producent opisuje że jest LTE-A https://www.sierrawireless.com/products ... ts/em7455/ ale on opisuje model EM7455 z jakimś dopiskiem M2M którego te dostępne w PL nie mają. Nie widzę nigdzie M2M na naklejkach.

Co do 5G też myślę aby dać na luz, realne i prawdziwie działające 5G jest w Play tylko w centrum, kolega śmigał kiedyś całą noc po okolicach i szukał tego 5G chcąc skierować tam antenę będąc tu na Wawrze. Nic a nic nie dociera niestety a UKE na mapach podaje wydane koncesje a nie uruchomione stacje. Sądzę też że jeśli w sieciach Orange, Plus i TMobile LTE tu w okolicach po prostu kuleje od lat a nawet zasięg w GSM900 to nie ma co się spodziewać że 5G tu kiedyś stabilnie zadziała. Wawer to wschodnio europejski już syf i nikt nie będzie tu inwestował w stacje co 300m dlatego ... sądzę że o 5G możemy śmiało przestać rozmawiać.
_cheetah_

Re: Jaka jest skuteczność anten WWAN w laptopach?

Post autor: _cheetah_ »

%$$ pisze:Jak myślicie, te anteny WWAN w obudowie matrycy będą jakoś wydajne?
Generalnie takie anteny w lapkach to symboliczne zyski miewają. Bardziej liczy się to, że jeśli są zamontowane w klapie, to po jej podniesieniu zwykle poprawiają im się warunki odbiorcze. Nie ekscytowałby się nimi jednak jakoś specjalnie. Jak jest jakiś większy problem, to i tak się go rozwiązuje antenami zewnętrznymi, a czasami, sporadycznie może się udać anteną wewnętrzną przy oknie.
%$$ pisze:LTE Sierra Wireless AirPrime EM7455 DW5811e
Sprawdziłeś, czy karta jest kompatybilna do twojego lapka?
%$$

Re: Jaka jest skuteczność anten WWAN w laptopach?

Post autor: %$$ »

Tak, laptop ma ten port, czyli mini PCIe
_cheetah_

Re: Jaka jest skuteczność anten WWAN w laptopach?

Post autor: _cheetah_ »

%$$ pisze:Tak, laptop ma ten port, czyli mini PCIe
Nie chodziło mi o standard karty, tylko czy jest ona kompatybilna z BIOS-em lapka. Są producenci (np. Dell, Lenovo), którzy stosują blokady w biosie, uniemożliwiające zastosowanie innych kart, niż przez nich przewidzianych. Karty kompatybilne do danego typu lapka są na tzw. "white lists".
%$$

Re: Jaka jest skuteczność anten WWAN w laptopach?

Post autor: %$$ »

HP to nie Dell czy Lenovo, wierz mi na słowo honoru. Elitebook czy Probook to wysoka poprzeczka, tam nie pozwoliliby sobie na Lenoviznę. Według specs karty i danych producenta działa wszystko, każdy modem który posiada ten interface. HP nie stosuje w liniach Z-book, Elitebook, Probook takich myków jak blokady w UEFI bo mają swoje patenty, np. w modelu HP 820-G1 czy G2 wykonali kadłub tak, aby nie wlazł tu większy dysk M.2 aniżeli 2240 i 2260. Zapodali pod to magistralę PCIE3.0x4 i tyle w temacie, czyli nic szybkiego i nowszego nie zamontujesz no chyba że jesteś Polakiem, czyli spiłujesz pilnikiem kawałek kadłubka oraz 3mm radiatora procesora, wtedy wchodzi bez problemu dysk M.2 2280 czyli klasyczny i bez problemu hula tu nawet coś takiego jak Samsung 960EVO M.2-PCIE NVME.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Jaka jest skuteczność anten WWAN w laptopach?

Post autor: Hermogenes »

Ładne opowiadanie napisałeś, ale czy masz zainstalowaną aplikację HP Mobile Connect ? Czy twój HP jest wyposażony w Dodatkowe anteny do karty Sierra w specyfikacji jest wyraźnie napisane wybrane produkty. Nic tez nie napisałeś czy pobrałeś sterowniki ze strony producenta i je zainstalowałeś. Czytając ten wpis rozumiem że tylko rozmyślasz teoretycznie czy może masz jakiś problem, bo się pogubiłem? Pozdrawiam Hermogenes
%$$

Re: Jaka jest skuteczność anten WWAN w laptopach?

Post autor: %$$ »

Zwracam honor, namazałem bzdury, sorry, a namazałem bo sam się bzdur naczytałem. Kupiłem Sierrę E7455, udało mi się debrandować to ale... jest masa problemów z tą kartą na HP 820-G2, niestety. Raz ją widzi, raz nie, czasami SIM nie widzi i tak dalej i dalej. Użerałem się z tym dobre 2 tygodnie i odpuściłem.
ODPOWIEDZ