Pomoc przy wyborze anteny LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Razor87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-26, 11:04

Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: Razor87 »

Witam. Czy możecie mi pomóc w wyborze zewnętrznej anteny do routera LTE? Niedawno podpisałem umowę na nielimitowany internet LTE z t-mobile z opcją do 60 Mb/s a obecnie wyciągam max 25. Router to LINKHUB LTE cat7 Home Station Alcatel Mobile. Adres pod jakim się znajduje obecnie to Wielbark, woj. warmińsko-mazurskie.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: piotrzet »

Zmień najpierw ten sprzęt. On się do niczego nie nadaje. Później będzie można mówić o antenie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: matek451 »

Wiesz chociaż do którego BTS-a NeWorks loguje się ten szajs Alcatela, do tego z kościoła czy na Przemysłowej 5? Popełnileś harakiri biorąc ten router, warte toto z 200 zł jak ktoś g... i kupi. 9 zł nie zawsze czynią cuda, trzeba było zapłacić 119 zł i brać Huawei 4G Router Prime 3 czyli B818, wart 700-800 zł. Te dwa routery dzieli przepaść. Alcateli unika się jak zarazy, sprzęt słaby, bez wsparcia producenta i społeczności. Bez diagnostyki sygnału, eNB czy mozliwości wyboru konkretnego pasma LTE.
Razor87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-26, 11:04

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: Razor87 »

Podłączyłem teraz router, który miałem wcześniej z orange, tj. Huawei B535-232 i jest kolosalna różnica. Zasieg na maxa i wyciągam na speedtest średnio 55-59 Mb, więc już raczej antena niepotrzebna.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: wojteks »

Zobaczysz wieczorem jak będzie.
Nie pomagam na PW!
Razor87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-26, 11:04

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: Razor87 »

No wieczorem może szału nie ma, ale wcześniej miałem tak cały czas. 18,9 Mb/s download, bo nie wiem jak ss wkleić:). A możecie mi jeszcze napisać, czy ten router, który wyżej podałem może być czy szukać czegoś lepszego? Jeśli tak,to co polecacie? Dodam jeszcze, że montaż anteny zewnętrznej, to trochę problem u mnie, bo mieszkam w nowym bloku i wspólnota robi problemy z ingerencją w elewację (przewiert).
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: Mig25 »

Pytanie czy Tobie to odpowiada. Różnicy znaczącej pomiędzy tym Alcatelem a B535 teoretycznie nie powinno być . Być może B535 ma lepsze anteny i zasięg wszedł na full , albo wybrał lepsze pasmo...
Jak chcesz mieć lepiej to trzeba router wyższej kategorii , cat.12 jak MF286D , albo najlepiej cat.19 B818.
Razor87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-26, 11:04

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: Razor87 »

A ten b818, bo to jednak wydatek ponad 700 zł, będzie działał, że się tak wyrażę na maxa? Tzn. tak samo w dzień jak i wieczorem? Dodam tylko, ze max co mogę osiągnąć to 60 Mb/s download, bo tak mam w umowie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: matek451 »

Przeciez B818 jest w ofercie Domowy do 60Mb/s abonament za 70 zł i kosztuje 119 zł więc należało brać a nie Alcatela za 9 zł, pytałem o konkrety , na B535 mozna to wszystko sprawdzić i tu pokazać, wieczorny speedtest nędzny. Czytałeś w ogóle co napisałem?
Razor87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-26, 11:04

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: Razor87 »

To daj link do tej oferty, bo jakoś nie widzę z tym modemem. Jestem nowy na tym forum i prosiłem po prostu o poradę, ale widzę, że duża opryskliowość jest wręcz wskazana.
Razor87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-26, 11:04

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: Razor87 »

Umowę zawierałem przez infolinię i szanowny Pan konsultant nawet nie wspomnial o tym drugim routerze. Napisałem do nich, zobaczę co oni na to, jak coś, to mam jeszcze ponad 10 dni na rozwiązanie.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: radius »

Razor87 pisze:Podłączyłem...Huawei B535-232...
Pobierz HManager z mojego podpisu. Zainstaluj w telefonie z Android. Podłącz się telefonem do WiFi routera. Ustaw IP, hasło w aplikacji. Wymuś po kolei 800, 1800, 2100, 2600 MHz. Gdy połączy zrób screenshot i wstaw go, np. na https://postimages.org/pl/ Dodaj też wynik testu prędkości z https://www.speedtest.net/pl (możesz zainstalować aplikację) dla każdej z częstotliwości, która będzie aktywna w danej chwili.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: Hermogenes »

Teraz to już mnie rozwaliłeś; w którym miejscu ten człowiek jest opryskliwy. To Ty gdybyś nie był roszczeniowy (jak zresztą większość młodych ludzi) i przeczytał choć 10% postów tego człowieka z ostatniego miesiąca,. To wtedy masz otwartą drogę na stanowisko szefa tych wszystkich konsultantów. Dysponowałeś sprzętem na którym mogłeś zrobić testy, wskazówki jak to wykonać zawarte są w co trzecim temacie na forum. Pretensję możesz mieć do siebie; za to że dałeś się ślepo wciągnąć jakiemuś młodemu konsultantowi, a gościa z doświadczeniem który doradza non profit traktujesz tak jak powinieneś traktować telemarketera. Dobrze starczy już tej szkoły; zrób to o co cię prosił i wiedz ze na technicznym forum takie ogólnikowe posty powinny wylatywać do kosza, tu jest trochę łagodniej gdyż moderacja wie że jesteście goli wiedzy. Pozdrawiam Hermogenes
To było do autora żebyś mnie źle nie zrozumiał Moderator. :D
_cheetah_

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: _cheetah_ »

Razor87 pisze: Napisałem do nich, zobaczę co oni na to, jak coś, to mam jeszcze ponad 10 dni na rozwiązanie.
I to pewnie będzie najlepsze rozwiązanie, bo niezły modem to ty już posiadasz (B535). Do oferty 60Mbps, jeśli masz jest w miarę nieobciążony, powinien spoko wystarczyć.

Ale, zrób najpierw pomiary, jak @radius napisał i wiele się wyjaśni.
Razor87 pisze:A ten b818, bo to jednak wydatek ponad 700 zł, będzie działał, że się tak wyrażę na maxa? Tzn. tak samo w dzień jak i wieczorem?
Może być szybszy, wszystko zależy od masztu i sygnałów jakie u siebie masz. Tylko, że ty masz limit na prędkości, więc wszystko zależy. Zrób pomiary.
Razor87 pisze:Dodam jeszcze, że montaż anteny zewnętrznej, to trochę problem u mnie, bo mieszkam w nowym bloku i wspólnota robi problemy z ingerencją w elewację (przewiert).
Problemem zwykle nie jest sam przewiert, ale mocowanie anteny do elewacji, która pewnie jest ocieplona. Dlatego wspólnoty się przed tym wzbraniają, bo robiąc nieumiejętny montaż można łatwo uszkodzić elewację i/lub rozszczelnić ocieplenie.
Jeśli nie masz balkonu to można jeszcze jedynie próbować wystawić nie za dużą antenę na uchwycie magnetycznym do parapetu (jeśli jest z żelastwa) i wejść kablami do mieszkania w rogu okna, pomiędzy ramą a murem, poprzez piankę ocieplająca. Tam elewacji nie naruszy się na tyle, by zrobić problemy. To tak na przyszłość.
Razor87 pisze:Jestem nowy na tym forum i prosiłem po prostu o poradę, ale widzę, że duża opryskliowość jest wręcz wskazana.
Jesteś na polskim forum technicznym - czego się spodziewałeś? ;)
Razor87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-26, 11:04

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: Razor87 »

radius pisze:
Razor87 pisze:Podłączyłem...Huawei B535-232...
Pobierz HManager z mojego podpisu. Zainstaluj w telefonie z Android. Podłącz się telefonem do WiFi routera. Ustaw IP, hasło w aplikacji. Wymuś po kolei 800, 1800, 2100, 2600 MHz. Gdy połączy zrób screenshot i wstaw go, np. na https://postimages.org/pl/ Dodaj też wynik testu prędkości z https://www.speedtest.net/pl (możesz zainstalować aplikację) dla każdej z częstotliwości, która będzie aktywna w danej chwili.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Razor87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-26, 11:04

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: Razor87 »

Speedtestow nie zdążyłem zrobić. Ale wg mnie najlepiej chodzi na tym 1800
_cheetah_

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: _cheetah_ »

Bez speed-testów to połowicznie sprawę załatwiłeś. Jak możesz, to powtórz ze speedtestami. I skąd są te testy - wewnątrz domu czy na zewnątrz?
Razor87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-26, 11:04

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: Razor87 »

Wewnątrz
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: wojteks »

Straciłeś czas na coś zbędnego, testy na zewnątrz to podstawa.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: matek451 »

Bez przesady, coś tam pokazał. Przede wszystkim to ze ma niedaleko stację bazową NetWorks na Kościele przy Jagiełły 11 bo to z niego ma dostateczny sygnał na LTE1800/LTE2100. Należy teraz zrobić test na B535 w agregacji tych 2 pasm LTE, czyli jeszcze raz LTE2100, LTE1800 i LTE2100+1800 z B535 za oknem, screeny z HManagera i speedtesty. Podejrzewam ze parametry sygnału z pominięciem tłumienia ścian wzrosną o około 10dB do niezłych wartości a z anteną zewnętrzną Dual LTE1800-2100MHz będą bardzo dobre. Stacja na kościele ma dobry dosył radiolinią 2000Mb/s z Przemysłowej, to z tej drugiej jest LTE800 , w domu sygnał słaby , stacja zapewne dość daleko, nie wiadomo jak to pasmo jest obciązone, test na nim też na zewnatrz, do tego sprawdziłbym agregację LTE1800+800 i LTE2100+800 i zobaczył czy zadziała i jakie da wyniki z tej stacji. Przemysłowa to węzeł T-mobile na światłowodzie.
Ogólnie widać ze na B535 masz mozliwość wyboru pasm i agregacji oraz diagnostyki sygnału i eNB. Alcatel działa na AUTO i na nim nic nie sprawdzisz i nic nie wymusisz ale sam go wybrałeś.
Ewentualny B818 z antena zewnętrną pozwoliłby skorzystać z agregacji 3 pasm LTE z Przemysłowej, stacja moze być mniej obciążona bo speedtesty wieczorne wykonane zapewne na AUTO z kościoła wskazuja na jego duze obciązenie wieczorami ale to nie dziwne bo stacja obsługuje miasto. Przemysłowa ma sektory na DK57, Stachy i Sędrowo. Brak lokalizacji nie pozwala stwierdzić jak to wyglada względem miejsca zamieszkania autora.
Alternatywą jest MF258k za 79 zł w abonamencie 90 zł do 60Mb/s czyli 20 zł drozej co czyni za niego opłatę 24x20 zł+79=559 zł. wartość rynkowa o 500 zł wyzsza, w tym wypadku CPE LTE więc antena zew. niepotrzebna.
I to sa konkrety od opryskliwego a nie to p... e o przewiertach i innych bzdetach nic nie wnoszących do tematu.
Jak to wykorzystasz, ile zrozumiałeś zależy od ciebie ale zamiana B535 na Alcatela to błąd , na koniec cennik https://fs.siteor.com/gsmonline/article ... 1626772417
Razor87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-26, 11:04

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: Razor87 »

Dzięki za pomoc. W sumie to pytałem o tą antene jak miałem jeszcze tego alcatela podłączonego. Na tym Huawei jestem zadowolony z wyników, więc nie będę nic kombinował dalej. Jeszcze raz dzięki za wyczerpujące odpowiedzi.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: matek451 »

A jakie wnioski, zostajesz na B535 i korzystasz z jakich pasm LTE, z której stacji bazowej i na jakiej antenie? Oferta do 60Mb/s ale speedtest wieczorem to tylko 30% z tego, antena coś tam poprawi ale tak jak pisałem tak radykalny spadek na DL wskazuje na przytkaną stację na kościele no i w perspektywie jak sprzedają nadal tam internet Domowy bez limitu dalsza degradacja stacji, nie da się tego wykluczyć skoro ty dostałeś taka umowę to jeszcze kilka takich osób dojdzie na 3 sektor z tego BTS-a i może być różnie.
Razor87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-26, 11:04

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: Razor87 »

A co musze zrobić, aby cały czas się łączyć z ta stacja na przemysłowej? Mam do niej jakieś 4 km w linii prostej. Skoro piszesz, że na tamtej powinno lepiej chodzić.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: matek451 »

Nie znamy twojej lokalizacji i połozenia względem BTS-a na Przemysłowej, stacja ma agregację LTE2100+1800+800, jest na swiatłowodzie, nie mozna wykluczyć ze dojdzie tam kiedyś LTE2600 na 3 sektorze . Bez tego nie mozna ci odpowiedzieć, poza tym prosiłem o testy w agregacji LTE2100+800 i LTE1800+800 na B535 na zewnątrz, jesli się załaczy to zapewne z tego BTS-a. Kluczowe jest tez jak obciązony jest sektor numer 3 na nim na LTE800 bo z niego korzystasz po wymuszeniu samego LTE800, test na tym paśmie tez na zewnątrz i speedtest. Niestety w mobilnym liczy się wiedza i testy a nie opowieści w wykonaniu konsultantów operatora i często trzeba samemu powalczyć o optymalne wykorzystanie potencjału okolicznych stacji bazowych, wielokrotnie te dalsze dają lepsze wyniki.
Razor87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-26, 11:04

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: Razor87 »

Nie chce mi się chyba z tym bawić. Speedtest sprzed chwili. https://postimg.cc/nsYxtHKD
Nie ma tragedii.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: radius »

@up, w HManager zaznacz 1800 i 2100 jednocześnie i zrób wykonaj. Puść speedtest czy zacznij pobierać duży plik i obserwuj czy w aplikacji ujrzysz LTE+. Jeśli tak to i prędkość powinna być wyższa.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Razor87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-26, 11:04

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: Razor87 »

radius pisze:@up, w HManager zaznacz 1800 i 2100 jednocześnie i zrób wykonaj. Puść speedtest czy zacznij pobierać duży plik i obserwuj czy w aplikacji ujrzysz LTE+. Jeśli tak to i prędkość powinna być wyższa.
Najlepsza porada ze wszystkich tutaj. Dzięki!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: matek451 »

Bo to jedyne co z tego zrozumiałeś w tym temacie, a to że masz zrobić testy i jak napisałem kilka razy, jak widać do ciebie to im krócej tym lepiej, łopatologia i prowadzenie za rękę jak zawsze zwycięża.
Razor87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-07-26, 11:04

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: Razor87 »

No wiadomo, pozdro i wyjmij kij wiadomo skąd. Można zamknąć
Mav
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2017-07-03, 22:40

Re: Pomoc przy wyborze anteny LTE

Post autor: Mav »

Witam. Nie wiem czy pisze w odpowiednim temacie. Poproszę o doradzanie anteny do routerów zte mr268r oraz b618.
ODPOWIEDZ