LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: Alcatraz »

Witajcie,

Ostatnio próbuję zrobić "przesiadkę" z 3G (HSPA+) na LTE (wszystko w Play). Postawiłem na anteny ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 5m przewodu 800-3000MHz od Dipola - jedyny model, który wydawał mi się "bez ściemy". Do masztu (ten sam do 3G i 4G) mam 7 km, anteny na niskim budynku, na maszcie - około 6 m nad ziemią. Po zainstalowaniu i sprawdzeniu mam kilka przemyśleń i "wniosków pokontrolnych";-)

Po pierwsze spodziewałem się raczej tylko sygnału LTE800MHz (z racji odległości). W praktyce dostępne są 800/1800/2100 - o dziwo ten ostatni z lepszymi parametrami niż 1800! Zresztą 1800MHz jest (po testach) praktycznie mało użyteczna chyba ze względu na zbyt słaby sygnał. Częstotliwość 800MHz z oczywistych względów ma najlepsze parametry i... najgorsze osiągi (chociaż to dotyczy tylko downloadu).

Parametry (poza RSSI) ogólnie nie powalają, w tej chwili nie mam ich pod ręką ale są to ich "dolne zakresy". I tutaj mam kilka pytań, być może odpowiedzi rozjaśnią trochę moje położenie w całej sytuacji;-)

1. Ustawiając antenę używałem do "pomiarów" LTEWatch oraz HWMonitor. Oczywiście starałem się zrobić to precyzyjnie ale... zauważyłem, że te anteny nie są zbyt czułe na kierunek. Dla porównania antena satelitarna jest BARDZO czuła i odchylenie o centymetr czy dwa powoduje utratę sygnału. Tutaj tolerancja jest bez porównania większa i obroty rzędu +/- 10 cm praktycznie nie zmieniają wskazań siły, jakości i innych parametrów. Być może jeden maszt jest u mnie na tyle "dominujący", że powoduje to taką sytuację ale spodziewałem się bardziej kierunkowej charakterystyki. Zresztą wcześniej, na 3G, kiedy używałem anteny ATK-10 było dokładnie tak samo. Oczywiście taka tolerancja powoduje łatwiejsze ustawienie anten ale przez to nie jestem pewny czy "wyciągam" z sygnału wszystko co jest możliwe.

2. Druga sprawa - na jakim paśmie ustawiać antenę? Teoretycznie ustawienie na dowolne powinno wystarczyć, bo przecież transmisja jest z jednego kierunku. Czy są jednak jakieś wskazania w tym zakresie?

3. Po osiągnięciu możliwie najlepszych parametrów (co nie jest łatwe, bo kiedy jedno idzie w górę to drugie lubi spadać...) przystąpiłem do testów Speedtestem. Ping przez wszystkie testy był na poziomie 20-30 (na 800/2100 i z agregacją tych pasm). Download bardzo pozytywnie zaskoczył (w porównaniu do dotychczasowego 3G gdzie było 2-6 Mbit/s) i wynosił, w zależności od testu 20-48Mbit/s. Gorzej z uploadem. Na 2100MHz Maksymalnie około 2,5 Mbit/s - co jest dziwne o tyle, że na HSPA+ osiągam tam czasami ponad 4 Mbit. Lepiej jest na 800MHz (około 5 Mbit/s) ale tam za to download spada do 4-5 Mbit/s. Spróbowałem agregacji 800 i 2100 - wynik moim zdaniem trochę dziwny... download trochę spadł (do 20-25Mbit/s) a upload nie poprawił się.

Próby odbywały się w niedzielę wieczorem, na razie nie miałem możliwości zrobienia prób w inne dni, o innych porach a wiadomo, że to może mieć znaczenie. Później robiłem jeszcze pomiary na samym Huawei B525 (anteny wewnętrzne) - już w mieście. Zauważyłem, że te prędkości też nie powalają - down 30-40Mbit/s (czasami 50-60) upload nie większy niż 7-8 Mbit/s (czasami do 15).

Do testów używałem startera Play Internet na kartę 2.0. Na co dzień mam abonament internetowy w Play i zastanawiam się czy między tymi kartami mogą być jakieś różnice w maksymalnych prędkościach.

Poproszę Was o uwagi i spostrzeżenia, może będę w stanie jeszcze coś poprawić / sprawdzić ;-)
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: radius »

Ja raczej bym zainwestował w antenę 1800-2600 MHz: https://www.cybertech.com.pl/p189,anten ... 00mhz.html i w porządny, krótki przewód żeby niepotrzebnie nie tracić sygnału: https://www.teltad.pl/kabel-koncentrycz ... -1796.html czy https://www.teltad.pl/kabel-koncentrycz ... -1969.html Gdybyś się zdecydował poproś żeby Ci z jednej strony założyli wtyk SMA.
Następnie bym postawił router możliwie blisko anteny i testował 1800 i 2100. Jeśli sygnał byłby w porządku i z tej samej stacji to kupiłbym Huawei B535, który agreguje B1+B3: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=59731
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
_cheetah_

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: _cheetah_ »

Alcatraz pisze: Postawiłem na anteny ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 5m przewodu 800-3000MHz od Dipola - jedyny model, który wydawał mi się "bez ściemy".
Może nie "jedyny", ale jeden z bardzo nielicznych. Co nie zmienia faktu, że pomijając bełkot marketingowy i oszukiwanie klientów przez prawie wszystkie firmy ( i nie tylko) praktycznie każda antena będzie działać, jeśli zastosuje się ją wg jej możliwości.
Alcatraz pisze:Do masztu (ten sam do 3G i 4G) mam 7 km, anteny na niskim budynku, na maszcie - około 6 m nad ziemią.
Pomijając fakt, że to dobre anteny, to pewnie są już za słabe na taką odległość od masztu. Poziomy sygnałów są potrzebne, żeby to ocenić.

Ad. 1.
Pasmowe anteny LTE, jak logoperiodyczne, panelowe czy Yagi mają realne zyski w okolicach 8...12dB, z czego wynika ich niewielka kierunkowość i właśnie słaba reakcja na ustawienie. Mało tego, w szczególnych sytuacjach potrafią nieomalże równie dobrze odbierać bokiem, jak i tyłem.

Dla odmiany anteny SAT mogą mieć zyski, powiedzmy, powyżej 30dB, więc u nich kierunkowość jest właśnie bardzo duża. W satce już odchylenie o jeden cm może robić duże problemy.

A teraz najlepsze - do LTE też są anteny offsetowe / parabole ("gridy"), które jak satki też wymagają bardzo precyzyjnych ustawień... ;)

Ad. 2.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ustawia się tak, aby uzyskać w tym przypadku maksymalne RSRP i SINR (CQI), które warunkują prędkości na poszczególnych pasmach. W praktyce wypikowuje się na maxa jedno pasmo i patrzy, jak jest na innych. Niby pozostałe powinny być też z automatu na maxa, ale różnie to bywa (odbicia, zakłócenia, itp...) . Jeśli kierunki maximów dla poszczególnych pasm nie są zgodne, trzeba wybrać kompromis, czyli tak, aby uzyskać max prędkości w agregacji.

Przy zakłóceniach antena może się wypikować niekoniecznie na kierunek nadajnika, odchylenie może sięgać kilkudziesięciu stopni.

Można pisać i pisać...

Ad. 3.
DL masz zapewne w agregacji, więc tu są znacznie większe możliwości typowo do osiągania dużych prędkości.
UL jest zaś nadawane tylko na jednym paśmie, na dodatek, jeśli ma się agregację, na paśmie wybranym przez maszt.

Więc niski UL to może być z jednej strony kwestia możliwości (obciążenia) masztu, a z drugiej odległości i za słabych anten.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: matek451 »

Kolega @radius już odpowiedział, B525 do Play się nie nadaje, tak samo jak te kiepskie anteny Dipola. Nie raczyłeś pokazać screenów z Hmanagera czy innej aplikacji do diagnostyki i zarzadzania pasmami na HiLinkach dla LTE2100, LTE1800 i LTE800 na tych antenach i speedtestów. Te anteny na wyzszych pasmach praktycznie tylko przenosza punkt poboru sygnału na zewnatrz a zysk z 5m kabla H155 na 1800-2100MHz około 2-4dBi, anteny logarytmiczne więc mają szeroki kat promieniowania w płaszczyźnie H. W takich warunkach zastosowanie B525 z tymi antenami to porazka. Brak konkretnych danych w tym własnej lokalizacji, BTS-a, parametrow sygnału i speedtestów nie pozwala się dokladnie przyjrzeć problemowi.
Jesli stacja bez LTE2600 to B535 to minimum i do tego antena na 1800-2100MHz, w Play LTE800 jest bez znaczenia, dziala na 5MHz i jest z reguły zapchane. Stad nie kupuje się do niego anten ktore największy zysk mają na 800-900MHz.
Dobór anteny zawsze na podstawie testów pasm LTE wykonanych na zewnątrz, w twoim wypadku na B525
Jadran
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-07-19, 13:03

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: Jadran »

matek451 pisze:tak samo jak te kiepskie anteny Dipola.
Na jakiej podstawie stwierdzasz, że są to kiepskie anteny? Testowałeś?
Są przynajmniej przebadane na AGH i nie mam podstaw nie wierzyć w te wyniki.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: wojteks »

To że są przebadane to znaczy tylko i wyłącznie tyle że są przebadane. Powiedzmy ATK-LOG ma niski zysk (zgodny z opisem) czyli do 8dBi do 2.6GHz (bez strat na kablu), dodając straty na kabel 10m i złącza dostaniemy (powiedzmy 10m H155 na tłumienie 5dB, złącze 1dB) więc zysk anteny to 1-2dB czyli zaledwie przeniesienie punktu odbioru.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: matek451 »

Te LOG-PERIOD z Dipola to kiepskie anteny, w testach wypadają słabiutko, zysk tak jak napisał kolega , na 2600MH nic nie dają.Podstawowa antena , mała ilość elementów , stad słaby zysk i szerokie katy promieniowania. Kabel do niej niskiej jakości, montowany na stałe.
Jadran
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-07-19, 13:03

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: Jadran »

Dziękuję za merytoryczne odpowiedzi. Jako że chwalicie to forum jako techniczne chciałem po prostu wiedzieć więcej od strony technicznej.
One mają podobną budowę do podobnych, ale już bardziej polecanych, bodajże Dual Tajfun. Jakkolwiek nie znam budowy wewnętrznej. Na filmie reklamowym, Dipol podłącza te anteny do jakiegoś dziadowskiego routero-modemu z TP-Linka XD

Żeby nie było, że Dipol jest do końca taki zły. Mam ich antenę do DVB-T (DVB-T2), też logarytmiczna i spisuje się nadspodziewanie dobrze. Jest nieduża w fajnej cenie, na pewno dużo lepsza niż nawet droższy szajs ze znanego portalu aukcyjnego.
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: Alcatraz »

To może jeszcze słowo ode mnie, bo widzę, że wkrada się tutaj "lekko niesportowa" atmosfera. Zgodzę się z kolegą, że anteny przebadane przez konkretną instytucję (a tak jest w tym przypadku) są bardziej wiarygodne. I nie jest to "sztuka dla sztuki". Skąd Cybertech bierze swoje 17 dBi... wie chyba tylko Cybertech;-) Nie wiem o jaki testach Dipola pisze Matek ale wspomniany Cybertech wielokrotnie na tym Forum budzi wątpliwości u użytkowników (wystarczy chwila z wyszukiwarką). Nie zaprzeczam, że w określonych okolicznościach ta antena panelowa może być skuteczna i właściwa ale na pewno nie uzyskuje ona deklarowanego zysku w warunkach polowych (nie laboratoryjnych).

Druga sprawa to "naginanie" faktów. W jakim celu przedstawia się tutaj anteny w kontekście pasma 2600 MHz? O tym paśmie w ogóle nie wspomniałem, ponieważ w mojej lokacji ono fizycznie nie występuje (jest zdecydowanie za daleko do masztu). Piętnowanie tej czy innej anteny za brak lub słaby zysk w tym paśmie, jest w moim wątku tyleż bezcelowe, bo nie na temat. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o długość przewodu - czy pisałem coś o 10 metrach? Nie, używam wyłącznie 5 metrowych przewodów lub krótszych. Przy cytowaniu wyników danej anteny, też warto pokusić się o większą dokładność - nie do 8 a do 9 dBi (zgodnie z opisem na stronie producenta). Niby niewiele ale w kontekście całego zagadnienia przecież wiemy, że nawet taki szczegół może mieć znaczenie. Reasumując wspomniane anteny Dipola dysponują realnym zyskiem (w interesującym mnie paśmie 800-2100) zbliżonym do 9dBi.

Kwestia przewodu - zgadzam się, że tu nie należy oszczędzać ale... przewód klasy H155 dla częstotliwości 2100 będzie miał tłumienie rzędu 0,4 dB/m. Łatwo policzyć, że przy 5 (a nie 10 metrach) tłumienie będzie w okolicach 2 dB. Zastosowanie nawet najlepszego dostępnego przewodu da oszczędność
0,05-0,1/m czyli maksymalnie 0,5dB przy 5m. Szału nie ma.

Wybierając anteny kierowałem się zarówno lokalną sytuacją związaną z sygnałem jak i posiadanym sprzętem. Ja wiem, że można dorzucić 300, 400, czy 700 zł i będzie szybciej... ale nie o to tutaj chodzi. Jest budżet, są realia sprzętowo - sygnałowe i z tego co jest chcę wyciągnąć maksimum. Nie potrzebuję transferów rzędu 100Mbit/s - wystarczy, że będzie 3-4 razy szybciej niż na HSPA+. Tylko tyle. Dlatego też absolutnie nie skreślam pasma 800MHz, które dla mnie jest jak najbardziej użyteczne (biorąc pod uwagę wszystkie warunki i okoliczności). Po zainstalowaniu sprzętu jestem tego efektu BARDZO bliski - jedyny problem występuje jeszcze przy uploadzie.

Jako dygresję, napiszę o wcześniejszym doświadczeniu z anteną panelową od Cybertecha. Kiedyś ustawiając sprzęt na 3G kupiłem prawie identyczną antenę "17dBi" na pasmo 2100MHz. Efekt był taki, że nie złapałem żadnego sygnału - nic, ZERO. Miejsce to samo, warunki te same, maszty identyczne, wszystko przetestowane tak jak teraz. Jak byłoby dzisiaj z zestawem do LTE nie wiem. Być może pokuszę się kiedyś o test (jeśli ktoś chce podesłać taką antenę do testu, zapraszam).

Na koniec... Celowo nigdy nie szafuję określeniami "słabiutka", "kiepska" czy "nie raczyłeś" bo są to w wielu kontekstach określenia o zabarwieniu pejoratywnym. Można się spierać o ten czy inny parametr ale osobiście nie odważyłbym się napisać, że np. anteny Cybertecha to "produkcja garażowa, których zyski brane są nie wiadomo skąd". Choć śledząc wiele testów i opinii użytkowników można wyrobić sobie pogląd, że realny zysk tej konstrukcji jest wyraźnie niższy - jaki, pozostanie zagadką dopóki jakaś poważna instytucja tego nie sprawdzi. Moim zdaniem gdyby to było 15 czy 17dBi, Cybertech już dawno zleciłbym takie pomiary - efekt marketingowy byłby piorunujący i mógłby zmieść konkurencję! :-))

Niemniej dziękuję wszystkim za cenne uwagi i porady. Na pewno pewne elementy wykorzystam. Jest jeszcze pytanie, na które nikt nie odpowiedział (pozwolę sobie zacytować): do testów używałem startera Play Internet na kartę 2.0. Na co dzień mam abonament internetowy w Play i zastanawiam się czy między tymi kartami mogą być jakieś różnice w maksymalnych prędkościach?

Pozdrowienia,
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: matek451 »

To sa anteny logarytmiczno-periodyczne, te o wiekszym zysku około 10-11dBi jak ATK-504 są dłuzsze, maja więcej elementów więc też mniejsze katy promieniowania, sa bardziej kierunkowe. Dipol ma w ofercie podobne do nich anteny TRANS-DATA. A ogólnie to sprawdzone anteny na 800-900MHz czyli ATK-10 /20 i na 2100MHz ATK-16/2.
Tajfun to szajs handlarza z Signaflex i jego firm klonów, opis w jego wykonaniu to pobozne życzenia przeczace prawom fizyki a wygladaja tak http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f ... UN#p618153
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: Alcatraz »

matek451 pisze:A ogólnie to sprawdzone anteny na 800-900MHz czyli ATK-10 /20 i na 2100MHz ATK-16/2.[/url]
Bingo! Wydrukować i przykleić na ścianie! Szkoda, że nie w każdych warunkach można korzystać z ich osiągów. W moim przypadku oznaczałoby to wybór między LTE800 a LTE2100 co mogłoby być bardzo ryzykowne. No i również szkoda, że Dipol model ATK-16/2 wycofał już z oferty. Antena ma parametry mierzone (potwierdzone) wektorowym analizatorem sieci HP8752A przez Instytut Telekomunikacji i Akustyki Politechniki Wrocławskiej
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: wojteks »

Pasmo 800MHz (zasięgowe) to niskie lub bardzo niskie prędkości, zwykle nie warte inwestycji w antenę (jeżeli jest dostępne 1800/2100 czy 2600).

Tak, Dipol opisuje do 9 dBi ale to przy 3.6GHz i wyżej, patrz obrazek z zyskiem. Wszyscy prawie upiększają swoje produkty, Dipol tego nie robi, inni średnio a najlepsi np. sumują teoretyczny zysk anteny dla 4 pasm i mamy jakieś absurdalne 40dBi czy 60dBi z panela firmy uduś.

Antena o zysku 2-3 też coś da ale lepiej szukać mocniejszych anten dedykowanych na poszczególne pasma/małe zakresy częstotliwości (przykładowo tylko 1800 lub 1800-2100)
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: _cheetah_ »

@Alcatraz - sama prawda w twoim długim poście przebija.

Dodam tylko, że dla mnie Dual ma ze 12dBi zysku, a ATK504 jakieś 8dBi na wysokich pasmach. No i oczywiście wszelkie domowe testy anten, a zwłaszcza LTE, to można sobie w przysłowiowy tyłek wsadzić. Do zrobienia odpowiedzialnego testu potrzebna jest tona wiedzy i idealne warunki poligonowe. A nie komin....

Jak chcesz mieć antenę z dużym zyskiem to offset lub parabola (grid) i masz pozamiatane.

EDIT, tak ogólnie.

W użyciu anteny wcale nie najistotniejsze bywa podniesienie poziomu...
Jadran
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-07-19, 13:03

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: Jadran »

Oczywiście miałem na myśli anteny ATK-504, a nie ten wytwór marketingowego bełkotu i parametrów z przysłowiowego miejsca tam gdzie plecy kończą swą szlachetną nazwę. ;) Jednakże fajnie, że rozwinęła się ciekawa dyskusja, bo anteny są istotnym elementem w całym szeregu składowych z których składa się "łącze".

Jeszcze słowo, bo nie wiem jak Wy, ale jako użytkownik chciałbym mieć możliwość wypróbowania danego modelu anteny czy nawet modemu. Niestety mimo, że prawo chroni prawa konsumenta, to niejednokrotnie bywa tak, że sprzedawca oczekuje nie tylko zwrotu towaru bez śladów użytkowania, ale też praktycznie bez rozwinięcia kabla. Coraz częściej spotyka się komentarze na A. że sprzedawca potrącił jakąś kwotę przy zwrocie towaru za różne rzeczy. Dlatego myślę tak często ludzie tutaj pytają właśnie o sprzęt - chcieliby kupić raz, bo czasami są problemy ze zwrotami.
_cheetah_

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: _cheetah_ »

Jadran pisze:Oczywiście miałem na myśli anteny ATK-504, a nie ten wytwór marketingowego bełkotu i parametrów z przysłowiowego miejsca tam gdzie plecy kończą swą szlachetną nazwę.
A miałeś obie w rękach i na maszcie, że się tak jednoznacznie wypowiadasz? Uważaj, bo można się ciężko zdziwić... bazując jedynie na bredniach wypisywanych w necie... nie mówiąc o"czarnym marketingu", z lubością uprawianym w necie też... ;)
Jadran pisze: Niestety mimo, że prawo chroni prawa konsumenta, to niejednokrotnie bywa tak, że sprzedawca oczekuje nie tylko zwrotu towaru bez śladów użytkowania,
I sprzedawcy mają niestety racje.

Towarem można zarządzić tak, jak w sklepie stacjonarnym - czyli rozpakować go i obejrzeć, nie wlicza się w to rozpoczęcie użytkowania (choć tu może by można dyskutować przy pewnych kategoriach towarów).
Zwrot natomiast nie może być uzależniony od zwrotu towaru w opakowaniu firmowym.

Mało tego, bywa, że część anten ma zamontowane na stałe kable o zamówionej długości. W takim przypadku zwrot zasadniczo również może nie być możliwy.

I to tyle. Ale są sklepy internetowe, w których można się umówić na zwrot anteny i to jest wyjście dla ciebie, jeśli chcesz wypróbowywać różne typy anten.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: matek451 »

Skoro jest tak cacy na tych antenach Dipola to po jakiego grzyba tutaj prosisz o pomoc? Nabazgrałeś kupę tylko w tym wszystkim nie podaleś żadnych konkretów wiec możesz sobie dalej pisać te poematy razem z tym jednym kolega, ten sam poziom słowotwórstwa. Dla pozostalych istotne sa dane eNB, parametry sygnału na poszczególnych pasmach oraz DL/UL na kazdym w takich warunkach.
Ty po prostu nie potrafisz wykorzystać nawet możliwości stacji bazowej Play dzialajacej w 3 CC CA bez B7 i tyle.
Świadczy o tym zakup B525 BEZ 2 CC CA B1+B30 i slepa wiara ze przydatne jest ci LTE800 z Play na 5MHz pasma. dwa pasma pojemnościowe LTE w agregacji to 30MHz, zapewnienie na 1800-2100MHz optymalnych parametrów sygnału to jest elementarna zasada w przypadku takiego BTS-a , tak samo jak router z 2CC B1+B3.
Niski UL to własnie zasługa anten z Dipola które na 1800/2100MHz nie dają sensownego zysku i nie zapewniają wystarczajacych parametrów sygnału. Wyższy DL mimo słabych parametrów na 2100MHz to głównie zasługa obciążenia tego sektora na BTS-ie, to pasmo jest z reguły mniej obciążone bo większość terminali loguje się do LTE1800 z niego. Oczywiście dochodzi jeszcze kwestia czy to agregacja LTE2100+800 czy LTE800+2100, w przypadku kiepskich parametrów sygnału na LTE2100 stacja bazowa wybiera LTE800 jako pasmo podstawowe , wtedy masz DL w agregacji LTE800+2100 a UL na LTE800. Choć może czasami przeskakiwać na LTE2100+800 i wtedy UL z LTE2100 jest tragicznie niski.
Najważniejsze że jesteś sam z siebie zadowolony tak jak z wyboru routera i anten i o to chodzi, co tam kiepski UL .
A co do kart to pre-paid PLAY i 100GB za darmo działa u mnie prędkością 300-400Mb/s, tak samo jest na taryfach pre-paid DATA, tylko te starsze miały ograniczenie do 70Mb/s.
A tekst o antenach ATK NA 800-900MHz i na 2100MHz był jak najbardziej na miejscu, kpiny tylko potwierdzają twój poziom wiedzy. ATK-16/2 to jest ewolucja znanej od lat anteny WiFi ATK-16/2.4, producent przeliczył wymiary dipola i direktorów z 2400MHz na pasmo 2000MHz i stworzyl antenę na pasmo 2100MHz która działa tez na 1800MHz. To antena YAGI-UDA w tubie w celu zapobieżenia zmiany parametrów elektrycznych direktorów przez opady deszczu.
Oczywiście do LTE2100+1800 MIMO2X2 potrzebne sa dwie takie anteny , ustawione w innej polaryzacji. Anteny sa do kupienia w każdej chwili za około 90-110 zł w zależności od dł. kabla 5 czy 10m.
PS. Bzdur wypisywanych prze kolegę na temat zwrotu przy zakupie na odległość nie warto nawet komentować, tak samo jak jakości wykonania anten z Telkobu czy TRANS-DATA z tym chłamem z Signaflex, ci co mieli je w ręku doskonale wiedzą o co chodzi.
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: Alcatraz »

Obrazek

wojteks, bazowałem na tym wykresie anteny ATK-LOG ALP LTE 800-3000MHz
_cheetah_ pisze:Jak chcesz mieć antenę z dużym zyskiem to offset lub parabola (grid) i masz pozamiatane.
Chętnie ;) Ceny troszkę zbyt wysokie ale... może kiedyś. Są jakieś konkretne modele godne uwagi w przedziale 400-600 zł?

Chciałem jeszcze wrócić do ATK-16/2, o której pisał matek451. Ona co prawda znajduje się "w dziale" UMTS każdego sklepu ale do LTE2100 mogłaby być świetna. Pytanie czy również do 1800, bo jej zakres określony jest raczej 1900-2100. Chodzi mi po głowie jeszcze taka próba - dwie anteny ATK-16/2 (oczywiście jedna zamontowana w polaryzacji V a druga H). Wtedy niestety tracę LTE 800 i prawdopodobnie 1800 ale być może zyskuję stabilne 2100 i agregacji nie będę potrzebował. Hmm... kusząca opcja do sprawdzenia. Choć oczywiście może być i tak, że w porównaniu do obecnych anten Dipola, które mam zysku nie będzie lub będzie minimalny. Na tym 2100 po prostu brakuje trochę jakości sygnału, żeby upload był wyższy. W czwartek postaram się zrobić jakieś screeny z HWManagera, Speedtest na obecnej konfiguracji.
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: Alcatraz »

Matek - nie mam zamiaru odnosić się do wszystkiego co napisałeś... miejscami poziom jest dla mnie po prostu zbyt niski (vide " Nabazgrałeś kupę ").

Co do ATK-16/2 - zamiast "obszczekiwać" wszystkich dookoła, czytaj uważnie! To nie kpina, zgodziłem się w całej rozciągłości, że te anteny są ŚWIETNE! Świadczy zresztą o tym mój kolejny post. Tyle w tym temacie. Twoje wtręty w stylu "3 CC CA bez B7 i tyle" są zupełnie bez sensu ponieważ nie czytasz tego co napisałem - czyli warunków sygnałowych. Domagasz się konkretnych liczb jakby to było najistotniejsze czy np. SINR wynosi 5 czy 7. Napisałem, że w dolnych granicach, prawda? Średnio domyślny człowiek poradzi sobie z taką informacją. Jakoś inni nie podnosili larum... Złośliwości na temat "mojego zadowolenia" zachowaj proszę dla siebie. Nie każdy ma worek pieniędzy na zabawy w LTE. Chcę wykorzystać POSIADANY sprzęt a Ty próbujesz to nieudolnie obśmiewać. Żałosne... Dopisałem też, że w czwartek postaram się wrzucić jakieś screeny ale... może już lepiej ich nie komentuj, bo ja nie piszę tutaj, żeby się stresować i wysłuchiwać jaki to "tępy" jestem, ok? Być może dla Ciebie pisanie na Forum to jakaś forma terapii ale... są pewne granice.

Mimo wszystko pozdrawiam i liczę na wyciszenie Twoich emocji.
_cheetah_

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: _cheetah_ »

Alcatraz pisze: Ceny troszkę zbyt wysokie ale... może kiedyś. Są jakieś konkretne modele godne uwagi w przedziale 400-600 zł?
Czaszę SAT albo typu grid kupisz w Polsce i nie są to duże pieniądze. Natomiast problem jest z promiennikami - w praktyce trzeba ściągać z zagranicy.
Alcatraz pisze:Ona co prawda znajduje się "w dziale" UMTS każdego sklepu ale do LTE2100 mogłaby być świetna.
To całkiem umowne przyporządkowanie, gdyż jest jednopasmowa, przeznaczona pierwotnie głównie do pasma 2100.

Oczywiście, to czy antena się nadaje czy nie to nie kwestia, w jakim dziale ją umieścili, tylko jakie ma pasmo częstotliwości. Do LTE2100 tyż się nadaje.
Alcatraz pisze:Pytanie czy również do 1800, bo jej zakres określony jest raczej 1900-2100
Prawdopodobnie na DL pójdzie dobrze, kwestia, jak zachowałaby się z UL, jeśli stacja ustawiłaby 1800 jako podstawowe w agregacji. Musiałbyś spróbować. Tego nie da się przewidzieć, bo zachowanie się anteny poza pasmem pracy bywa słabo przewidywalne, gdyż zależy od paru właśnie mało przewidywalnych czynników.

Ogólnie zasada jest taka, że powinno się stosować anteny na dedykowane pasma pracy. Ale u ciebie sytuacja jest wyjątkowa i spróbować można, czemu nie.
Alcatraz pisze: dwie anteny ATK-16/2 (oczywiście jedna zamontowana w polaryzacji V a druga H). Wtedy niestety tracę LTE 800 i prawdopodobnie 1800 ale być może zyskuję stabilne 2100 i agregacji nie będę potrzebował. Hmm... kusząca opcja do sprawdzenia.
Właśnie, powinny być zamontowane w X, do polaryzacji ±45º. Taki układ może dawać nawet do kilku dB zysku na poziomie, a co najważniejsze, również polepszenie jakości sygnałów w stosunku do ustawienia H/V. Tylko tu jest problem, bo trzeba przerabiać uchwyty albo stosować nowe, dedykowane.

To Yagi, więc na 800 może być już rzeczywiście "cienko" - nie liczyłbym poważnie na to pasmo, ale to radio - cuda się zdarzają.

Na pewno przy montażu skośnym miałbyś potężne "odejście" na poziomie na 2100 w porównaniu do ALP-ek, Możliwe, że nawet o 8...10dB więcej poziomu plus powinno to dać również znaczące podniesienie jakości sygnałów (o ile nie ma zakłócających BTS-ów, bo wtedy może być "kaplica"). Byłbyś niedaleko offsetu czy grida, które na 1100 / 1800 miewają w okolicach i lekko poniżej 20dBi zysku.

Jest kusząca wizja, nie przeczę.
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: Alcatraz »

_cheetah_ pisze:Właśnie, powinny być zamontowane w X, do polaryzacji ±45º. Taki układ może dawać nawet do kilku dB zysku na poziomie, a co najważniejsze, również polepszenie jakości sygnałów w stosunku do ustawienia H/V. Tylko tu jest problem, bo trzeba przerabiać uchwyty albo stosować nowe, dedykowane.

To Yagi, więc na 800 może być już rzeczywiście "cienko" - nie liczyłbym poważnie na to pasmo, ale to radio - cuda się zdarzają.

Na pewno przy montażu skośnym miałbyś potężne "odejście" na poziomie na 2100 w porównaniu do ALP-ek, Możliwe, że nawet o 8...10dB więcej poziomu plus powinno to dać również znaczące podniesienie jakości sygnałów (o ile nie ma zakłócających BTS-ów, bo wtedy może być "kaplica").
Dziękuję za kolejną garść dobrych pomysłów i porad! O ile zawsze pamiętam o skręcie konwertera (skew) przy antenach satelitarnych, tutaj jakoś utkwiła mi polaryzacja V/H, zupełnie niepotrzebnie! Masz rację i dzięki za przypomnienie o X-CROSS. :super: I akurat w przypadku anten ATK-16/2... nie powinno być z tym najmniejszego problemu! Jako, że jest to tuba, chyba obraca się ją w uchwycie wokół własnej osi do dowolnego kąta - może być też 45º. Koniecznie muszę to przetestować.

W tej chwili najbardziej nastawiam się na pasmo 2100MHz, z 1800 nie zagreguję ale jeśli jakość połączenia będzie na odpowiednim poziomie, powinno spokojnie wystarczyć. W testach agregacja z 800 nie dawała niczego a z 1800 nie pozwala modem.

Anteny zamówione, pozdrawiam :)
_cheetah_

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: _cheetah_ »

No tak, ty masz 525 to i tak nie zagregujesz B1+B3, więc teraz problemu nie ma.

Do testów mogłeś kupić spokojnie jedną ;)

Fakt, one są w tubach, jakoś jak pisałem posta, to musiała mi się skojarzyć mi się jakaś inna antena. Ale to tylko lepiej dla ciebie.

Gdybyś je zostawiał, pamiętaj o otworach odwadniających, powinny być na spodzie. W razie czego można zrobić samemu, a istniejące, przez które mogłaby się dostawać woda - zaślepić.
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: Alcatraz »

Myślałem nad zakupem jednej ale... no w końcu liczę na sukces!:-)) Poza tym koszt przesyłki są te same, no i cała procedura z ostateczną instalacją wydłużyłaby się nie potrzebnie.

Tak, ten rodzaj obudowy jest tutaj duży ułatwieniem, powinien spokojnie zastąpić dodatkowe uchwyty.

Otworom przyjrzę się dokładnie i dobiorę odpowiednio.
_cheetah_

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: _cheetah_ »

Jeszcze jedno, takie anteny najlepiej spisują się zwykle w mocowaniu do masztu na poprzeczce (układ litery "T") - wedy mają najlepsze warunki zarówno od strony działania anten, jak i MIMO. Ale, jak się zamontuje w pionie do masztu to też będzie sobie działać.

Minimalna odległość anten pomiędzy sobą i do innych elementów na 2100 to, powiedzmy, jakieś 20cm, ale z uwagi na warunki ich pracy oraz MIMO warto, żeby było przynajmniej ze czterdzieści centymetrów (jeśli jest taka możliwość). Więcej mile widziane ;)

Takie anteny wymagają już zwykle precyzyjnego ustawiania - wstępnie na poziom, finalnie na SINR.

I nie wiem czy pisałem, ale na wszelki wypadek powtórzę - w trudnych warunkach odbioru (niskie poziomy sygnału i SINR) to antena wybiera sobie miejsce montażu. Jej lokalizacją można naprawdę wiele zyskać.
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: Alcatraz »

_cheetah_ pisze:Minimalna odległość anten pomiędzy sobą i do innych elementów na 2100 to, powiedzmy, jakieś 20cm, ale z uwagi na warunki ich pracy oraz MIMO warto, żeby było przynajmniej ze czterdzieści centymetrów (jeśli jest taka możliwość). Więcej mile widziane ;)
Oczywiście pamiętam o długości fali i odległości z tym związanej. Za daleko chyba też nie powinny być, bo mogłyby mieć delikatnie różne warunki pracy.
_cheetah_ pisze:Takie anteny wymagają już zwykle precyzyjnego ustawiania - wstępnie na poziom, finalnie na SINR.

I nie wiem czy pisałem, ale na wszelki wypadek powtórzę - w trudnych warunkach odbioru (niskie poziomy sygnału i SINR) to antena wybiera sobie miejsce montażu. Jej lokalizacją można naprawdę wiele zyskać.
Na pewno będą bardziej kierunkowe od tych logarytmicznych, które prawie w ogóle nie są kierunkowe ;) Z miejscem to racja ale wiadomo, niestety są pewne ograniczenia logistyczno-architektoniczne. Stawiam na maszt, na którym przez 7 lat używałem UMTS - z tego samego "BTSa" będzie LTE, to niezłe miejsce. Jak zwykle postaram się ustawić wszystko w miarę możliwości precyzyjnie. :ok:
_cheetah_

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: _cheetah_ »

Alcatraz pisze:Za daleko chyba też nie powinny być, bo mogłyby mieć delikatnie różne warunki pracy.
Na to nie ma mądrego.

W trudnych warunkach odbioru już przesuniecie o centymetry w poziomie czy pionie może powodować znaczne zmiany sygnału. W warunkach normalnych ruch anteną w bok nie powinien powodować widocznych zmian w sygnałach. Zaś ruch w górę powinien powodować mniejszy lub większy, ale systematyczny wzrost sygnału.

W ten sposób, suwając anteną, sprawdza się "na szybko" jednorodność pół. I jak wychodzi niejednorodne to zaczyna się patrzenie, gdzie się tylko da, aby mieć jak najlepszy sygnał. Czasami wychodzi komicznie, bo np. <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> sygnał okazuje się być np. przy furtce do obejścia i za cholerę nigdzie indziej.... ;)
Alcatraz pisze:Na pewno będą bardziej kierunkowe od tych logarytmicznych, które prawie w ogóle nie są kierunkowe
No, jest różnica - ALP ma deklarowaną szerokość wiązki (-3dB) w H na 76º, a ATK ma deklarowane 30º. To są kąty przy spadku siły sygnału o 3dB (czyli tyle co nic). W realu będą oczywiście w stanie skutecznie odbierać z dużo większych kątów ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: wojteks »

_cheetah_ pisze:To są kąty przy spadku siły sygnału o 3dB (czyli tyle co nic).
Że co?
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: matek451 »

A jednak, LTE800 nic nie daje do agregacji, zakup anteny logarytmicznej z Dipola okazał sie porażka a teraz dyskusja o ATK-16/2 i odkrywanie Ameryki, dla mnie żadna nowość, pisałem wczesniej ale kto by tam słuchał. ATK-16/2 stosowałem u ludzi którzy przechodzili z UMTS2100 na LTE1800 dawno temu i mieli te anteny, dawały radę na 1800MHz.B525 przekresla agregację B1+B3 więc zysk na 1800MHz i tak nieistotny.
Alcatraz
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2009-07-09, 11:37
Lokalizacja: kuj-pom

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: Alcatraz »

matek451 pisze:zakup anteny logarytmicznej z Dipola okazał sie porażka
Muszę Cię zaskoczyć ale... anteny logarytmiczne z Dipola okazały się najlepsze w moich warunkach i zostają! Kupiłem (zresztą również w Dipolu) dwie anteny ATK16/2 (które teraz muszę zwrócić) i wykonałem całodniowe testy. Wyniki były dla mnie bardzo zaskakujące.

W stosunku do logartymicznych przyrost siły jakości sygnału był na granicy błędu, czyli praktycznie go nie było. Na dodatek - chociaż ATK 16/2 powinny wykazywać większą charakterystykę kierunkową - odbierały podobnie bokiem i... prawie tyłem. Oczywiście sprawdzałem pojedynczo, obie na raz, żeby wykluczyć jakiś uszkodzony egzemplarz itp. Logarytmiczne po obróceniu łapią jeszcze sygnał z kilku innych kierunków - ATK 16 były głuche, aż w pewnym momencie zacząłem właśnie testować różne konfiguracje, żeby przekonać się czy modem je widzi i nie korzysta czasem z wewnętrznych! Okazało się, że widział ale warunki sygnałowe na mojej działce (o czym dobrze wiem) są tak specyficzne i trudne, że charakterystyka tych anten zupełnie im nie podołała. Byłem przekonany, że na 2100 będzie znaczna poprawa - niestety nie było tak ani przez chwilę. Sprawdziłem też inne miejsca, nie tylko dach. Wreszcie udało mi się złapać sygnał z innego kierunku ale... tylko 800 MHz! Na 1800 brak sygnału w ogóle. Byłem totalnie zaskoczony. Po ponownym podłączeniu anten logarytmicznych sytuacja się poprawiła i choć nie jest to szczyt marzeń, to jednak stabilność połączenia jak i prędkości są w pełni funkcjonalne. A właśnie o to a nie o bicie rekordów mi chodziło.

Cała próba kosztowała mnie cały dzień biegania no ale przynajmniej wiem, że sprawdziłem jeszcze dodatkowe możliwości i tak jak kiedyś (w tym samym miejscu) poległ panel Cybertecha na 2100 MHz, tak teraz niestety ATK 16/2 nie zapewniły poprawy sygnału względem anten logarytmicznych Dipola.

Zgadzam się też, że agregacja z 800 niewiele zmienia ale w moim przypadku właściwie jej nie potrzebuję. Kiedy jestem na miejscu najważniejszy jest wysoki download (zapewnia go 2100) a w sezonie zimowym upload ze względu na monitoring kamer. Gdyby był zbyt mały (chociaż w tej chwili jest wystarczający), wymuszę po sezonie LTE800 i upload podskoczy x3 (download jest tam w zimie nieistotny).

Na razie, po testach w różnych godzinach (speedtest, oglądanie transmisji online itd.) transfer i połączenie są stabilne.

Pozdrawiam
_cheetah_

Re: LTE PLAY + Huawet B525 i anteny zewnętrzne

Post autor: _cheetah_ »

@Alcatraz:

zaskakujące efekty ci wyszły, ale to radio i czasami różne dziwne rzeczy się zdarzają, no i z faktami się nie dyskutuje. Czasami tak bywa...
ODPOWIEDZ