jaka antena

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
JanuszD
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-08-02, 12:41

jaka antena

Post autor: JanuszD »

Witam. Do nadajnika mam ok. 3km. Nadajnik nr Play (26006) ID: NWO3102 14573 w Jesiona, gmina Kolsko. Odległość niby niewielka ale prawie całą przedzielona lasami. Mam router B535 Huewai i muszę dokupić antenę. Co radzicie? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: jaka antena

Post autor: wojteks »

Jak zwykle na tak sformułowane zapytanie odpowiem ATK20 2 sztuki. A 3 km to wcale nie jest niewielka odległość.
Nie pomagam na PW!
JanuszD
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-08-02, 12:41

Re: jaka antena

Post autor: JanuszD »

a to jakoś źle sformułowałem pytanie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: jaka antena

Post autor: matek451 »

Najpierw podajesz lokalizację gdzie chcesz korzystać z Play,do tego wystawiasz B535 na zewnatrz i robisz testy pasm LTE2100, LTE1800 i LTE800 po kolei, pasma wymusisz HManegerem lub LTE H-monitorem na Windows i pokazujesz screeny z aplikacji i speedtesty. Kluczowe jest jak wygladaja w tych testach pasm LTE2100 i LTE1800 z tego BTS-a bo LTE800 nie ma znaczenia, antena na 1800-2100MHz ale testy pokażą więcej.
JanuszD
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-08-02, 12:41

Re: jaka antena

Post autor: JanuszD »

Dzięki za odpowiedź. Robiłem testy tak jak piszesz. Faktycznie nie zrobiłem zrzutów ekranu. Połączyłem programem pasma 1800 i 2100 i jakoś działa.
Ale miewa pingi i po 1000 i czasem nawet przerywa a czasem zasuwa download 20mb. Cały czas jest problem z uploadem - ten rzadko przekracza 1mb. Zastanawiam się czy antena cokolwiek poprawi.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: jaka antena

Post autor: wojteks »

JanuszD pisze:a to jakoś źle sformułowałem pytanie?
Źle, a dlaczego to już wiesz.
Nie pomagam na PW!
JanuszD
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-08-02, 12:41

Re: jaka antena

Post autor: JanuszD »

Z całym szacunkiem, ale jakoś nie zrozumiałem Twojej odpowiedzi. Podałem fakty i oczekuję albo pomocy albo braku odpowiedzi, ponieważ "źle" słabo rozwiązuje mój problem. Jak ktoś może ma doświadczenie z antenami to proszę o pomoc a jak nie to nie chciałbym zabierać jego cennego czasu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: jaka antena

Post autor: wojteks »

Zadaj sobie troszkę trudu i przeczytaj kilka bieżących tematów o wyborze anteny, pokaż parametry, speedtesty itp. informacjie. Bez obrazków z netmonster raczej nikt nic tu więcej nie napisze.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: jaka antena

Post autor: matek451 »

Twoje problemy wynikają z braku anteny zewnetrnej, niestety ale na zadne z zadanych pytań nie chcesz odpowiedieć, począwszy od lokalizacji i wyników testów pasm LTE2100 i LTE1800 a tylko one mają znaczenie, korzystasz z zasiegowego LTE800 więc nie masz szans na normalny internet, Od ciebie tylko zależy czy to zmienisz.
_cheetah_

Re: jaka antena

Post autor: _cheetah_ »

JanuszD pisze:Cały czas jest problem z uploadem - ten rzadko przekracza 1mb. Zastanawiam się czy antena cokolwiek poprawi.
Przy 3km do masztu i routerze wewnątrz domu to ciesz się, że cokolwiek lata na UL. Jaki masz UL po wystawieniu routera za okno od strony masztu?

Niezależnie, antena zewnętrzna w takich sytuacjach zwykle znacznie poprawia sytuacje, o ile ograniczenie na UL nie wynika z przeciążenia masztu. Ale to będziesz wiedział po wystawieniu routera za okno.
JanuszD
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-08-02, 12:41

Re: jaka antena

Post autor: JanuszD »

Dziękuję za odpowiedzi. Sprobuje wystawić za okno i zobacze. Teraz korzystam z agregacji pasm 1800 i 2100. Ale najbardziej zależałoby mi na wskazaniu rodzaju anteny jaką kupić - o dokładnym modelu to już nawet nie marzę. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: jaka antena

Post autor: radius »

Minęły trzy doby, a nadal nie ma screenów. Po ich zinterpretowaniu by Ci podano jaką antenę masz kupić :)
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
JanuszD
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2021-08-02, 12:41

Re: jaka antena

Post autor: JanuszD »

Minęły 4 dni a ja w pracy a nie w lesie w domku. Jak pojadę zaraz zrobię jak radzicie. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ