Pomoc w doborze anteny zewnętrznej

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ysiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-08-03, 23:14

Pomoc w doborze anteny zewnętrznej

Post autor: Ysiak »

Cześć.
Temat anten dla sieci komórkowych jest mi całkowicie obcy. Przeczytałem kilka wątków w których ktoś polecał komuś anteny i mocno zdziwiłem się, że to taka specyficzna kwestia. Jestem już po oglądaniu słabej jakości produktów z allegro i dokształceniu się, że większość z nich nie jest nic warta.
Sprawa wygląda tak, że w miejscu w którym chcę poprawić jakość Internetu, działa on obecnie jako tako (różnie w zależności od pory dnia/nocy oraz dnia tygodnia). Z tym, że realnie modem/router trzeba położyć w odpowiednim miejscu, żeby faktycznie dało się korzystać (dlatego plan żeby powiesić antenę).
Odległość do BTSów ~5,73km po drodze lasy, jeziora, tory i niskie zabudowania już w okolicy samych BTSa Orange/Tmobile (odległość_BTS_orange.png)
Nie mam jasno zdefiniowanego operatora, jednak skłaniam się ku Orange (nju) (dane w pliku BTS_Orange_Tmobile.png).

Rybno, Warmińsko-mazurskie
ul. Wyzwolenia 90 - wieża T-Mobile
Orange ID: T-22525 (N!)
GSM900 LTE1800 LTE2100 LTE2600 LTE800 UMTS2100 UMTS900 Szczegóły...
T-Mobile ID: 22525 (N!)
ul. Wyzwolenia 90 - własna wieża
GSM900 LTE1800 LTE2100 LTE2600 LTE800 UMTS2100 UMTS900 Szczegóły...
GPS: 53,386944,19,926944)

W pliku wszystkie_BTSy.png widać wszystkie BTSy na stronę w którą jestem w stanie wystawić antenę.
Jeśli z jakiegoś powodu znaczenie ma urządzenie odbiorcze to będą to na tą chwilę HUAWEI E3272 + router z OpenWRT i czasami HUAWEI E5785 (jestem świadomy różnych złączy antenowych). Niestety nie zapisałem sobie parametrów połączenia bez anteny zewnętrznej. Długość przewodu antenowego nie powinna przekroczyć 10m.
Wstępnie na podstawie informacji z forum dobrałem taką antenę: https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html

Chętnie przyjmę każdą poradę. Stabilność/jakość/prędkość połączenia potrzebna mi do okazjonalnej pracy zdalnej (video konferencje. VPN, RDP... itp).
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Pomoc w doborze anteny zewnętrznej

Post autor: Hermogenes »

Dlaczego wybrałeś tą stację robiłeś jakieś testy? Obstawiam że ona świeci sektorami po drogach i będziesz się znajdował między nimi ze szczątkami sygnału na paśmie zasięgowym. Zrobisz testy jakie sygnały do Ciebie docierają wtedy ktoś doradzi.Piszesz że czytałeś tematy a wstawiasz suche dane operatora na podstawie których nic wywnioskować nie można. Pozdrawiam Hermogenes
Ysiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-08-03, 23:14

Re: Pomoc w doborze anteny zewnętrznej

Post autor: Ysiak »

Dzięki za zwrócenie uwagi. Widać przeczytałem za mało lub czegoś nie zrozumiałem.
Znajdę gdzieś jakiś manual jak takie testy wykonać? Czy można je wykonać routerem HUAWEI E5785? Jego mógłbym przykleic mniej więcej w miejscu gdzie mogły by trafić anteny.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze anteny zewnętrznej

Post autor: matek451 »

A dlaczego akurat nju i Orange, skoro router z OpenWRT to czemu nie wykorzystujesz w roli modemu E5785? Ten przynajmniej agreguje 2 pasma LTE ale bez LTE2600+2100 i LTE2100+1800. Do testów używasz E5785 i aplikacji do zarzadzania pasmami na nim i diagnostyki na Android lub Windows. Na LTE2600 za bardzo bym nie liczył więc nastawianie się na antena dedykowana pod to pasmo slaba, analiza kolegi wyzej w punkt, sektory BTS-a skierowane wzdłuż dróg. Zrób testy i pokaż wyniki ale przede wszystkim to sprawdź czy działa BTS Play Kiełpiny.
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w doborze anteny zewnętrznej

Post autor: Pawrzes »

Działa Play Kiełpiny: http://btsearch.pl/szukaj.php?search=ki ... 4&mode=std
Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze anteny zewnętrznej

Post autor: matek451 »

Dzięki, tak myślałem. To całkowicie zmienia postać rzeczy.
Ysiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-08-03, 23:14

Re: Pomoc w doborze anteny zewnętrznej

Post autor: Ysiak »

matek451 pisze:A dlaczego akurat nju i Orange, skoro router z OpenWRT to czemu nie wykorzystujesz w roli modemu E5785? Ten przynajmniej agreguje 2 pasma LTE ale bez LTE2600+2100 i LTE2100+1800. Do testów używasz E5785 i aplikacji do zarzadzania pasmami na nim i diagnostyki na Android lub Windows. Na LTE2600 za bardzo bym nie liczył więc nastawianie się na antena dedykowana pod to pasmo slaba, analiza kolegi wyzej w punkt, sektory BTS-a skierowane wzdłuż dróg. Zrób testy i pokaż wyniki ale przede wszystkim to sprawdź czy działa BTS Play Kiełpiny.
Nie chciałem pisać elaboratów, ale bez tego nie wytłumaczę co chcę osiągnąć.

Zarówno modem jak i wybór operatora, a właściwie oferty podyktowany jest tym, że przebywam tam kilka razy do roku, po kilka kilkanaście dni, głównie w miesiącach czerwiec - wrzesień. Nju ma ofertę "nie używasz nie płacisz" + 40GB idące po 2 latach na 120GB/msc. Jak mnie tam nie będzie, to nikt z tego Internetu korzystał nie będzie (zabiorę go w kieszeń i do szuflady) z założeniem, że rocznie zapłacę nie więcej jak 3-4x29zł.
Dodatkowo nadajniki Orange to te same co T-Mobile i jeśli udało by mi się przy okazji zyskać na T-Mobile dobry zasięg to Netflix w T-Mobile nie zabiera pakietów (przynajmniej w planie, który ma moja żona).
Obecnie korzystając z mocno pływającego T-Mobile, pakiet 11G kończy się w 5-6 dni (router pokazuje, że zużył max 6G nie wiem dlaczego) . Wtedy zmieniam na kartę UPC (via Play) i na E5785 działa całkiem nieźle (bez żadnych dodatkowych anten). Kartę UPC dostałem w gratisie do umowy.
Modemu, a właściwie routera mobilnego E5785Lh-22c nie będę mógł tam zostać (korzystam na nim z Internetu służbowego).

To co chciałem osiągnąć.
Zostawić tam OpenWRT z konfiguracją, która będzie obsługiwała każdy modem HiLink. W ciągu roku w przewija się tam kilka osób z rodziny, więc chciałem zostawić taką infrastrukturę, żeby każdy mógł wpiąć swój modem HiLink i korzystać na swojej karcie SIM (uniwersalność).

Osoby które mieszkają tam stale, korzystają z Aero2, które kuleje niemiłosiernie, ale one mają czas i cierpliwość więc im wystarcza (+ z doskoku Play w telefonie). Jeśli jakimś przypadkiem kierując się w stronę Rybna polepszy się jakość Plus/Aero2, to było by super. Wtedy modem z Aero2 po moim wyjeździe lądował by w OpenWRT i ułatwił życie innym. Nie wiem czy E5785 działa w trybie HiLink, jeśli tak to mogę go podmieniać jak będę na miejscu ale "na stałe" będzie tam raczej E3272 lub coś innego co w sumie mogę kupić, ale najlepiej z HiLink (E3272 jeszcze nie kupiłem).
Po za mną nie ma tam osób względnie technicznych więc jakiekolwiek zmiany konfiguracji po moim wyjeździe odpadają. Jedyne co to mogą coś wypiąć z prądu i podłączyć ponownie oraz wpiąć swój modem w port USB i podłączyć anteny.

Podsumowując:
1. Internet z dużą paczką danych, za który nie będę musiał płacić cały rok, bo używany będzie kilkanaście/kilkadziesiąt dni w roku (jeszcze nic nie kupiłem).
2. uniwersalność rozwiązania, dzięki które będzie mógł z tego korzystać każdy kto tam przyjedzie i dlatego patrzyłem na modemy z HiLink (nie trzeba rekonfigurować OpenWRT).

Całość miała by wyglądać tak:

[BTS] <---> [antena] ---- (modem HiLink) ---- {OpenWRT} ---- (1x AP Ubiquiti)

Rozumiem, że mój przypadek, wymagania i próba uzyskania uniwersalności może nie być prosta do osiągnięcia (nie potrafię tego ocenić).
Mam nadzieję, że tym opisem bardziej nie zamieszałem niż było to konieczne.
Przyznam szczerze, że temat wydawał mi się z tych łatwych a zarejestrowałem się i zadałem pytanie całkowicie przypadkowo, gdzie okazało się ze temat ma wiele zależności.

Czy do testów na telefonie kom. mogę użyć aplikacji NetMonster? Czy z tej aplikacji interesujący jest Live Log czy też mam robić screeny z Logów. Jest też jakaś zakładka z samochodem, która pokazuje parametry na bieżąco.
Czy do testów mam użyć kart różnych operatorów? Będę miał dostępny T-Mobile, Orange, Plus, UPC (via Play).
Czy do testów na komputerze (rozumiem, że z podłączonym modemem) można użyć Linuxa? Nie mam Windowsa, nie znam windowsa. Mogę ewentualnie postawić virtualkę jesli koniecznie trzeba. Jeśli można to jakie oprogramowanie?

Będę na miejscu za 1.5 tyg więc chciałbym się przygotować, żeby od razu zrobić kompleksowo wszystko i podesłać tu do oceny. Na tą chwilę wstrzymuję się z kupowaniem czegokolwiek.
Ysiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-08-03, 23:14

Re: Pomoc w doborze anteny zewnętrznej

Post autor: Ysiak »

Dodam jeszcze, że nie będę szedł w zaparte i jeśli nju to slaby wybór w tamtym miejscu, to jestem skłonny szukać alternatywy na kartę w Play (o ile to najlepszy wybór), chociaż nadajnik w Kielpinak którego nie byłem świadomy, faktycznie może zmienić zasady gry.
Jeśli modem powinienem kupić inny niż 3272, nawet rezygnując z HiLink ale mając MU Mimo i agregację częstotliwości (zakładam, że da mi to stabilność i prędkość), to pewnie mocno rozważę - mogę prosić o jakieś propozycje?
Jedyne co, to nie chciał bym kupować routera z modemem (gotowca Home Use). Raz, że z tego co widziałem są bardzo drogie, a nie ma być to stała alternatywa dla internet domowego, a dwa że konfigurację uwzględniającą OpenWRT, chciałbym zachować z uwagi na funkcjonalności.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w doborze anteny zewnętrznej

Post autor: matek451 »

Ale w tamtej lokalizacji tylko Play jest w stanie dostarczyć normalny internet mobilny więc po co w ogóle korzystać z NetWorks czy Plusa ? A na lato to kupuje się kilka kart pre-paid odNowa, mozna kupić za 3-5 zł za sztukę i na kazdej odpalać 100GB za darmo na m-c i kolejne 100GB na YT i korzystać do bólu. Nju to 40GB , za ta sumę w Play 600-1000GB na 6 starterach po 5 zł lub na 10 jak kupisz po 3 zł.
E3272 to zabytek, na dodatek nie współpracuje z aplikacjami na HiLink do zarzadzania pasmami LTE, E5785 współpracuje z OpenWRT, tak jak modem HiLink.
Ysiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-08-03, 23:14

Re: Pomoc w doborze anteny zewnętrznej

Post autor: Ysiak »

matek451 pisze:Ale w tamtej lokalizacji tylko Play jest w stanie dostarczyć normalny internet mobilny więc po co w ogóle korzystać z NetWorks czy Plusa ? A na lato to kupuje się kilka kart pre-paid odNowa, mozna kupić za 3-5 zł za sztukę i na kazdej odpalać 100GB za darmo na m-c i kolejne 100GB na YT i korzystać do bólu. Nju to 40GB , za ta sumę w Play 600-1000GB na 6 starterach po 5 zł lub na 10 jak kupisz po 3 zł.
E3272 to zabytek, na dodatek nie współpracuje z aplikacjami na HiLink do zarzadzania pasmami LTE, E5785 współpracuje z OpenWRT, tak jak modem HiLink.
Dziękuję. Czyli jedna zmienna odchodzi. Idę w stronę Play.
Czy to oznacza, że już teraz można określić jaka antenę <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font>, czy trzeba nadal robić testy na miejscu? Po tym o czym pisałeś domyślam się, że trzeba iść w 1800-2100 więc teoretycznie taka była by w porządku.: https://www.cybertech.com.pl/p200,anten ... da-nz.html
W kwestii modemu, czy jest coś godnego uwagi co mogę kupić. Może jakiś agregujący 2100 + 1800? Już nawet bez HiLink, byle bym go z OpenWRT mógł odpalić. Załóżmy, że nie mam nic. Fajnie było by zmieścić się w 200 zł za używkę.
Muszę poszukać jak te 100G w Play osiągnąć, bo to faktycznie załatwi mi sprawę. Rozumiem, że każdorazowo muszą to być nowe startery.
Ysiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-08-03, 23:14

Re: Pomoc w doborze anteny zewnętrznej

Post autor: Ysiak »

Jestem dzisiaj na miejscu.
Załączam screeny z aplikacji.
Czy na tej podstawie można coś więcej powiedzieć?

Jeszcze raz dzięki za tip z play 100G :-)
ODPOWIEDZ