Pomoc w uzyskaniu "ludzkiego" odbioru internetu na wsi

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Dejvi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-08-06, 12:46

Pomoc w uzyskaniu "ludzkiego" odbioru internetu na wsi

Post autor: Dejvi »

Witam,

zacznę od opisu w skrócie:

- Mieszkam w miejscu mocno pagórkowatym, nie pomaga fakt że w jednym z najwyżej położonych punktów ponieważ z każdej strony jest las, czytaj mieszkam "we d**ie",
- Posiadam sprzęt Alcatel hh71vm (tak, wiem, do wymiany ale obecnie jadę na tym g...), internet LTE w T-mobile bez limitu,
- Zgłaszałem problemy z dostępem do internetu na infolinii, otrzymałem odpowiedź, że w okolicy jest jeden nadajnik, dość mocno obciążony i to może być powodem problemów
- Według mojego małego dochodzenia w pobliżu znajdują się 2 nadajniki:
Pierwszy w odległości linii prostej - 4,23km
masz1.JPG
Drugi w odległości linii prostej - 4,05 km
maszt2.JPG
maszt22.JPG
- Proszę o pomoc w skompletowaniu sprzętu który poprawi... ekhm... pozwoli na korzystanie z internetu w ogóle. Mam tu na myśli dobór odpowiedniego routera i anteny zewnętrznej.

Dodatkowo zamówiłem na próbę internet i sprzęt z cyfrowego polsatu, minusem tej oferty są ograniczenia pakietowe, jednak lepszy internet taki niż żaden. W nast tygodniu mam otrzymać zestaw modemu zewnętrznego LTE (ODU-300) i routera Wi-Fi (IDU-300).

Wcześniej korzystałem z usługi orange, internet raz był, raz nie było. Okazało się, że w okolicy dochodzi do anomalii która utrudnia pracę nadajnikom. Dział techniczny nie jest w stanie wykryć dokładnie w czym problem i nie wiadomo kiedy uporają się z problemem.

Koniec opisu w skrócie.


Pracuję obecnie zdalnie co wiąże się z koniecznością stałego dostępu do internetu, niestety nie jest to takie łatwe w mojej obecnej lokalizacji. Troche warunki (pagórki, lasy), dużo pecha (anomalie w pobliżu nadajników orange, zbyt duże obciążenie nadajnika T-mobile).

Potrzebuje skompletować zestaw który da maksymalne efekty w odbiorze sygnału, co ma przełożyć się na poprawę prędkości łącza.

Zdaje sobię sprawę, że wymagać to będzie szeregu testów, prób, zakupów i przede wszystkim cierpliwości. Nie mam doświadczenia w temacie anten, sygnału, budowy sprzętu, parametrów ale jestem zdeterminowany aby podjąć próbę zgłębienia tematu i nauczenia się czego trzeba.

Proszę tutaj o informacje od czego zacząć, jakie testy wykonać, jaki sprzęt zakupić aby osiągnąć zamierzony efekt. Jeśli koniec końców, moja lokalizacja okaże się być tak beznadziejna to pakuje manatki i spierdzielam z powrotem do miasta (tak, słaby internet może być powodem do przeprowadzki).

Z tego co do tej pory wyczytałem, to teoretycznie do 5km sprawę powinna załatwić antena dookólna, jednak muszę brać pod uwagę lasy i pagórki. Nie mam możliwości bezpośredniego widoku na nadajnik. Domyślam się, że obecny sprzęt Alcatel również może być powodem dramatycznego odbioru sygnału. Jaki sprzęt sprawdzi się w takiej sytuacji? Czy sprzęt który otrzymam z cyfrowego polsatu w nast tyg jest wart swojej ceny (20zł miesięcznie za sam sprzęt), czy lepiej w takich sytuacjach brać sam internet a sprzęt dokupić na własną rękę?

Wiem, że wielu parametrów tutaj jeszcze nie podałem, tak jak pisałem wyżej, dopiero zgłębiam temat. Jednak proszę o informację, na czym powinienem się skupić w pierwszej kolejności, zwyczajnie od czego zacząć.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w uzyskaniu "ludzkiego" odbioru internetu na wsi

Post autor: wojteks »

Te szmelc z Plusa do niczego się nie nadaje.

Wyjdź na dach i pokaż testy zrobione smartfonem (opisy w wielu wątkach na forum) dla TM.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w uzyskaniu "ludzkiego" odbioru internetu na wsi

Post autor: matek451 »

Powinieneś podać swoja lokalizację gdzie korzystasz z internetu to po pierwsze, po drugie zrezygnować z Plusa i jego złomu, po trzecie zrobić testy jak pisze kolega. No i co to za oferta z T-mobile z tym szajsem od Alcatela?
Ponosisz zasłużone konsekwencje pochopnych dzialań w wyborze operatora i sprzetu, na dodatek chcesz korzystać z Plusa na tym złomie mając ponad 4 km do BTS-a, zapomnij. Alcatel nie nadaje się do sieci NetWorks z BTS-a Wolica gdzie T-mobile ma agregację 4 pasm LTE, odległości nie są jakies duze ale od poczatku należało wybrać porzadny router z możliwością wyboru pasm LTE, agregacją 3/4 pasm i po testach na nim dokupić antenę zewnetrzną.
Opowieści konsultantów T-mobile czy Orange mozna miedzy bajki włożyć.
Dejvi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-08-06, 12:46

Re: Pomoc w uzyskaniu "ludzkiego" odbioru internetu na wsi

Post autor: Dejvi »

Testy wykonane na zewnątrz, przy użyciu HUAWEI B535-232.
Screenshot_20210807-150858.jpg
Screenshot_20210807-151022_Chrome.jpg
Jak zobaczyłem wyniki z 2100Mhz to aż mi się oczy zaświeciły. Postanowiłem po chwili zrobić kolejny speedtest. W drugim wynik był o połowe mniejszy jeżeli chodzi o sciąganie (ok 21 Mb/s)
Screenshot_20210807-151047.jpg
Screenshot_20210807-151201_Chrome.jpg
Screenshot_20210807-151228.jpg
Screenshot_20210807-151341_Chrome.jpg
Screenshot_20210807-151441.jpg
Do ostatniego brak speedtestu, ponieważ strona nie chciała się załadować.

Wyniki uważam za bardzo dobre, jednak jest to wyjątkowa sytuacja, może ze względu na porę dnia, ładną pogodę i fakt że jest sobota.
Na co dzień niestety sprawa ma się zupełnie odmiennie i momentami (czasami dłuższymi) korzystanie z internetu jest calkowicie niemożliwe.
Powinieneś podać swoja lokalizację gdzie korzystasz z internetu

Miejscowość Kobylec, Małopolska. Linia prosta do nadajnika Wolica na zdjęciu

Ponosisz zasłużone konsekwencje pochopnych dzialań w wyborze operatora i sprzetu
Tak
No i co to za oferta z T-mobile z tym szajsem od Alcatela?
Oferta dla firm, bez limitu danych. Sprzętu nie dopilnowałem, podczas pierwszych próbnych 14 dni działał bez zarzutu.
Co do polsatu, zdecydowałem się na ich ofertę, ponieważ w przeszłości w tym miejscu nie było z nim większych problemów, oczywiście do czasu wyczerpnia limitu danych. Teraz potrzebuje cokolwiek żeby móc spokojnie pracować.

Jeśli należy wykonać dodatkowe testy, pozostaje do dyspozycji.

Sprzęt za pomocą którego wykonywałem testy jest odpowiedni i mogę go używać zamiast alcatel? Jak go skonfigurować żeby wynik był przynajmniej zbliżony do tych 40Mb/s niezależnie od dnia, pory kiedy jest użytkowany? W ogóle jest możliwość utrzymania tego łącza na tym poziomie? No i czy są to wystarczające dane żeby dokonać zakupu odpowiedniej anteny?

Dziękuję za odpowiedzi i pomoc!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w uzyskaniu "ludzkiego" odbioru internetu na wsi

Post autor: matek451 »

Sam widzisz jaką rolę odgrywa sprzet, na B535 skorzystasz z agregacji LTE2600+2100, jak chcesz to wymuś te pasma razem i zobacz jakie masz prędkości. Sam widzisz co sa warte gadki półgłówków z T-mobile i jaki szmelc router ci wcisnęli. B535 od biedy moze zostać ale w abonamencie trzeba było brać B818 z agregacja 4 pasm LTE. Parametry sygnału na zewnatrz na LTE2600 słabsze, na pozostałych pasmach dostateczne. Potrzebna antena Dual LTE 1800-2600MHz ustawiona na Wolicę, no i skad t zdziwienie z prędkościami? Na B818 w agregacji 4 pasm LTE po poprawieniu parametrów sygnału w zakresie 1800-2600MHz z takiego BTS-a wynik 100Mb/s to nie jest żadna niespodzianka. Niestety ale 95% ludzi popelnia takie same błędy jak ty i nie potrafi wykorzystać wielokrotnie mozliwości internetu mobilnego.
Dejvi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-08-06, 12:46

Re: Pomoc w uzyskaniu "ludzkiego" odbioru internetu na wsi

Post autor: Dejvi »

Proszę wybaczyć ale wolę dwa razy się upewnić co do kolejnych kroków.
Na chwile obecną wystarczy wymusić odpowiednio pasmo/a i tak zostawić?
A po zakupie B818 i anteny zrobić to samo i powinno działać płynnie przez cały czas, niezależnie od pory dnia?
Prosiłbym jeszcze tylko o polecenie konkretnej anteny, allegro jest dosłownie zasypane tego rodzaju sprzętem i ciężko komuś bez doświadczenia wybrać odpowiednią jednostkę.

Jeszcze raz ogromnie dziękuję :)
Dejvi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-08-06, 12:46

Re: Pomoc w uzyskaniu "ludzkiego" odbioru internetu na wsi

Post autor: Dejvi »

Dzisiejsze wyniki przy użyciu Huawei 4G Router 3 Prime (kat. 19) B818-263
Screenshot_20210810-180935.jpg
Screenshot_20210810-181048_Chrome.jpg
Screenshot_20210810-181104.jpg
Screenshot_20210810-181213_Chrome.jpg
Screenshot_20210810-181225.jpg
Screenshot_20210810-181337_Chrome.jpg
Screenshot_20210810-181408.jpg
Screenshot_20210810-181612_Chrome.jpg
Screenshot_20210810-181626.jpg
Screenshot_20210810-181750_Chrome.jpg
Ogólnie w trybie Auto wyniki wahają się od 20 Mb/s do 35 Mb/s, chociaż wyrywkowo pojawił się wynik +40MB/s.

Nie podpinałem do routera żadnej anteny, mimo to zasięg wskazuje full (3/3 kreski zasięgu).

Czy powyższe wyniki to max które za pomocą tego sprzętu wyciągnę czy podpinając antenę transfer zwiększy się? Proszę o pomoc jeśli można zrobić tutaj coś więcej.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Pomoc w uzyskaniu "ludzkiego" odbioru internetu na wsi

Post autor: radius »

Masz koszmarne parametry sygnału. Kompletnie różniące się od tych z B535. Jeśli na B818 testowałeś wewnątrz to go wystaw na zewnątrz i już wtedy powinno przyspieszyć. Potrzebujesz anteny zewnętrznej.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Dejvi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-08-06, 12:46

Re: Pomoc w uzyskaniu "ludzkiego" odbioru internetu na wsi

Post autor: Dejvi »

Dziękuję za odpowiedź.

W codziennym użytkowaniu różnica jest znacząca na plus przy B818.

Mogę prosić o rekomendację konkretnej anteny? Po wpisaniu w wyszukiwarkę "antena Dual LTE 1800-2600MHz" otrzymuje dużą ilość wyników z dość szerokim zakresem cenowym. Nie chcę niepotrzebnie przepłacać ale też bardziej zależy mi na jakości, w dodatku nie wiem który to zwykły szajs nie wart uwagi.

Pozdrawiam
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Pomoc w uzyskaniu "ludzkiego" odbioru internetu na wsi

Post autor: Hermogenes »

Wpisałem teraz dokładnie Twoje zapytanie do GOOGLE i zwróciło 4 pierwsze wyniki na tę właściwą od Cybertech. Pozdrawiam Hermogenes
_cheetah_

Re: Pomoc w uzyskaniu "ludzkiego" odbioru internetu na wsi

Post autor: _cheetah_ »

Dejvi pisze:Nie chcę niepotrzebnie przepłacać ale też bardziej zależy mi na jakości,
Jakość to niestety pieniądze. Jak chcesz tanio, to zawsze idziesz na jakiś kompromis.
Dejvi pisze: w dodatku nie wiem który to zwykły szajs nie wart uwagi.
Jeśli chodzi o jakość ogólnie i niezawodność długoterminową to najlepsze w niewielkich pieniądzach są zawsze anteny logoperiodyczne - najtrudniej je <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font>, nawet, jak ktoś bardzo chce.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w uzyskaniu "ludzkiego" odbioru internetu na wsi

Post autor: matek451 »

I dodatkowo maja najmniejszy zysk na 2600MHz i te z mała ilościa elementów szerokie kąty promieniowania, w przypadku stacji NetWorks z 4CC CA kluczowe jest jak działa z niego pasmo zasięgowe LTE800, tu test z godziny 18 pokazał "ogromny" potencjał tego pasma, jest juz o tej porze zapchane a wieczorem pada zapewne na pysk. To pasmo jest bez znaczenia u kolegi z tego BTS-a, pozostałe czyli pojemnościowe działaja OK mimo slabego sygnalu, nalezy się skupić na agregacji LTE2600+2100+1800 z nastawieniem na LTE2600 i antenę mająca duzy zysk na 2600MHz i na 2100/1800MHz więc zakup anten szerokopasmowych na dodatek droższych to nieporozumienie.
gt82
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2015-08-27, 19:20

Re: Pomoc w uzyskaniu "ludzkiego" odbioru internetu na wsi

Post autor: gt82 »

Jeżeli będziesz chciał od cybertecha antenę to zapytaj o lepszy kabel.Pewnie widziałeś co u mnie się stało :P
_cheetah_

Re: Pomoc w uzyskaniu "ludzkiego" odbioru internetu na wsi

Post autor: _cheetah_ »

I o lepszy klej, żeby nie robiła za cysternę... ;)
gt82
Stały użytkownik forum
Posty: 99
Rejestracja: 2015-08-27, 19:20

Re: Pomoc w uzyskaniu "ludzkiego" odbioru internetu na wsi

Post autor: gt82 »

_cheetah_ pisze:I o lepszy klej, żeby nie robiła za cysternę... ;)
Ale przynajmniej łatwiej rozkleić żeby kabel wymienić :D
ODPOWIEDZ