Mikrotik SXT LTE vs LHG LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Nagiusz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-08-15, 12:06

Mikrotik SXT LTE vs LHG LTE

Post autor: Nagiusz »

Hej.

Zastanawiam się nad zakupem Mikrotika LHG LTE 6 z agregacją. W tej chwili na maszcie mam SXT LTE cat. 4. Połączenie jest bardzo stabilne, jednak z osiąganych prędkości jestem średnio zadowolony. Do BTSa mam jakieś 3,5 km, a prędkości osiągane na kanałach B1, B3 i B7 średnio wynoszą 3-4 DOWN i 7 UP. B20 poniżej 1.

Czy zamiana mojego SXT na LHG 6 ma szanse polepszyć osiągane wyniki? Może ktoś coś podobnego już przerabiał? Jest też nowszy LHGG z portem gigabitowym, ale 100 Mbps chyba i tak nigdy nie osiągnę, więc raczej tego nie biorę nawet pod uwagę.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mikrotik SXT LTE vs LHG LTE

Post autor: matek451 »

Ty to najpierw zastanów się nad zmiana operatora , nie pochwaliłeś się z jakiego korzystasz i z którego BTS-a ale widać ze to jest dramat. Pomijam ze chcesz zamienić tą nędzę SXT na niewiele lepszy LHG, modem LTE 6 KAT. w LHG i LHGG reprezentuje poziom 2016 roku.
Nagiusz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-08-15, 12:06

Re: Mikrotik SXT LTE vs LHG LTE

Post autor: Nagiusz »

Sieć T-Mobile, próbowałem innych, ale ten operator akurat wypada najlepiej. BTS 26002 w Żukowie, pomorskie.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Mikrotik SXT LTE vs LHG LTE

Post autor: piotrzet »

Jaka jest twoja lokalizacja? Może od tego zacznijmy w ogóle.
Nagiusz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-08-15, 12:06

Re: Mikrotik SXT LTE vs LHG LTE

Post autor: Nagiusz »

Wieś nazywa się Banino, ale praktycznie na granicy z drugą wsią, Pępowo. Maszt na ścianie budynku od anteny satelitarnej, jakieś 3m nad ziemią (niestety nie ma możliwości zamocowania anteny na dachu i wiercenia otworów w ścianach i w oknie), stąd taka konstrukcja, kabel z PoE przechodzi przepustem ethernetowym. Na drodze do BTSa znajduje się parę innych domków.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mikrotik SXT LTE vs LHG LTE

Post autor: matek451 »

Ponosisz całkowicie zasłużona nagrodę za wybór operatora i sprzetu do niego, operator który na tym terenie ledwo dyszy jest wg. ciebie najlepszy. Zacznij myŚleć, w T-mobile nie masz żadnych szans na normalny internet. Stacja bazowa NetWorks ŻUKOWO jest zapchana na maksa, innych brak. Walisz sobie od dawna samobója, na tym terenie istnieje tylko jeden operator czyli Play, dysponujący w okolicy 5 stacjami bazowymi z czego 4 działaja w agregacji 4 pasm LTE a jedna z LTE2100+1800+800, na tym terenie to nawet Plus ma lepsza infrastrukturę.
Nagiusz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-08-15, 12:06

Re: Mikrotik SXT LTE vs LHG LTE

Post autor: Nagiusz »

Play działa, ale gorzej. Łapie mi nadajnik z odległej o 8 km Przyjaźni. W samym Baninie jest BTS, ale tam niejednokrotnie stojąc z telefonem obok nadajnika w ogóle nie mam neta. Być może jest aż tak przeciążony.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Mikrotik SXT LTE vs LHG LTE

Post autor: piotrzet »

matek jak zwykle wciska Play bez konkretnych testów.
Jakim telefonem dysponujesz? Moim zdaniem najlepszy wybór to testy na zewnątrz każdego z dużych operatorów i przedstawienie wyników tutaj. Łącznie z parametrami sygnału. Inaczej nie ma co gdybać, którego operatora wybrać.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mikrotik SXT LTE vs LHG LTE

Post autor: matek451 »

Wiesz lepiej więc korzystaj z T-mobile, na siłę chcesz udowodnić ze operator który ma stacje bazowe na masztach własnych w Miszewku, Baninie,Leźnie-Jarzębinowa na kominie ZM w Żukowie z 4 CC CA, i stację w Rębiechowie z LTE2600+2100+1800 ktore masz w poblizu i sa na róznych kierunkach jest w stanie działać gorzej od T-mobile ze stacją Zukowo 4CC CA i Miszewko gdzie ma 3 pasma bez LTE2600 i wisi na maszcie Play ponizej jego anten . Bajkopisarstwo, nie potrafisz po prostu korzystać z internetu mobilnego czy zrobić testów. Pojemność sieci Play w tym rejonie jest duzo większa od T-mobile.
Mimo wszystko zyczę powodzenia z T-mobile, w Baninie tego operatora praktycznie nie ma bo trudno uznać za stację bazową ta popierdółkę na dookólnej antenie na Tuchomskiej. Temat zasięgu operatorów NW w tym rejonie wraca jak bumerang.
@piotrzet jak zwykle liczy na cud i nawet nie czyta co napisałeś na temat Żukowa i DL<UL z niego na pasmach pojemnościowych LTE.
Rób sobie testy jak chcesz i na czym chcesz , nie moja sprawa z jakiego operatora i na czym będziesz korzystał, nie mój problem.
Nagiusz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-08-15, 12:06

Re: Mikrotik SXT LTE vs LHG LTE

Post autor: Nagiusz »

Nie ma to jak fachowa i konkretna pomoc, nie ma co... Proponuję już zamknąć wątek, chyba niczego się tutaj więcej nie dowiem.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Mikrotik SXT LTE vs LHG LTE

Post autor: piotrzet »

Tak jak pisałem jedyny sposób na sprawdzenie co będzie u ciebie najlepsze to zakup kart od innych operatorów i testy wraz z parametrami sygnału. Niestety jak widać inni na ślepo próbują coś wcisnąć.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mikrotik SXT LTE vs LHG LTE

Post autor: matek451 »

A co tam można wciskać, T-mobile sam przetestował z Żukowa bo skoro napisał ze stacja dziala na B7 to najblizsza stacja tym pasmem jest tamże, Orange korzysta tez z niego, czyli mozna się spodziewać podobnej potęgi jak T-mobile.
Play wkoło stacje bazowe na wypasie. Plus na kominie ZM Żukowo i Miszewo na pełnym wypasie z FDD LTE2600+1800+900 +TDD LTE2600 a ŻUKOWO jeszcze na LTE2100. Oczywiście dmiesz w tą samą trąbę co on więc sobie wtórujcie, ja miałem do czynienia z użytkownikami NW z tego rejonu więc wiem jak to wyglada ale skoro dajesz mu nadzieję to niech testuje, T-mobile ma wiec pora się pochwalić wynikami na poczatek.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mikrotik SXT LTE vs LHG LTE

Post autor: wojteks »

Nagiusz pisze: chyba niczego się tutaj więcej nie dowiem.
W postach jest wszystko, przetestowanie Play to koszt 5pln za 100+100GB.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mikrotik SXT LTE vs LHG LTE

Post autor: matek451 »

Autor przyszedł tu z dwoma ugruntowanymi wyborami, pierwszy to operator T-MOBILE i nic innego, bez względu na to jak działa u niego. Pochwalił się speedestami które pokazują ze na SXT stacja bazowa z której korzysta jest przeciążona. Drugi to zamiana tej popierdółki Mikrotika z malutka antenką o niskim zysku i 4 kat. LTE na kolejny model ale z anteną o duzym zysku i modemem 6 kat. LTE mimo ze jest w zasięgu stacji NW z agregacja 4 i 3 pasm LTE. Na dodatek LHG nie agreguje LTE2600+2100 i LTE2100+1800 co z góry ogranicza optymalne wykorzystanie sieci T-mobile u niego.
W takiej sytuacji trudno mu pomóc, zmiana SXT na LHG zapewne przyniesie mu przyrost prędkości ale raczej nie będzie to spektakularna poprawa. Wszelkie próby wytłumaczenia mu jak wygląda infrastruktura mobilnych operatorów u niego spotykają się z jego niechęcią.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Mikrotik SXT LTE vs LHG LTE

Post autor: piotrzet »

matek naucz się czytać ze zrozumieniem.
Kto mu wciska T-Mobile? Jak na razie oprócz ciebie, który wciska Play bez konkretnych testów tutaj nie ma.
ODPOWIEDZ