test anten i prośba o poradę

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
piotrasta
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-07-03, 23:37

test anten i prośba o poradę

Post autor: piotrasta »

Witajcie z uwagi na potrzebę posiadania internetu mobilnego zakupiłem b535 i 3 najpopularniejsze anteny na testy. Po testach zaskoczyła mnie antena cybertecha z uwagi na brak zasięgu na częstotliwości 800Mhz. Testy prędkości wykonałem 3 krotnie i wyciągnąłem średnią. Anteny były zamontowane na jednym maszcie, wszystkie miały 5m przewód a router stał na krześle na dachu.
ze względu na to że lekko wiało testy poza testami prędkości wykonałem 2 krotnie ok 14 i ok 16 jak się uspokoiło.
poniżej zamieszczam wyniki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak widać każda z anten poprawiła jakość sygnału. Czy wybór dipola będzie dobrym wyborem?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: wojteks »

Moim zdaniem nie, skoro jesteś w zasięgu 2600 to tu najlepiej wypada Cybertech a pasmo 800 jest w zasadzie zbędne przy tych zasobach jakie oferują dostawcy. Tak samo AK504 ma niezbyt powtarzalne parametry, zwróć uwagę na SINR w pierwszym i drugim teście (lub została słabo ustawiona).
Drugi w kolejności jest Dipol (jaki to konkretnie model), trzeci AK504.

Szkoda że przy drugim teście nie ma speedtestów.
Nie pomagam na PW!
piotrasta
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-07-03, 23:37

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: piotrasta »

LTE ATK-LOG ALP MIMO 2x2 800-3000MHz
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: wojteks »

Potrzebujesz najmocniejszej możliwej anteny na 1800-2600MHz, o 800MHz na dziś zapomnij.
Nie pomagam na PW!
piotrasta
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-07-03, 23:37

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: piotrasta »

Czyli wychodzi że cybertech no chyba że ktoś zna coś lepszego?
Czy opłaca się wymienić przewód na jakiś lepszy czy standardowy jest wystarczajacy?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: wojteks »

Te przewody podobno są słabe ale jak masz antenę bez gniazd to wymiana jest uciążliwa bo trzeba rozkleić obudowę.
Nie pomagam na PW!
piotrasta
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-07-03, 23:37

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: piotrasta »

Wymienię tego cybertecha na wersję ze złączem (tylko aby nie okazało się że będzie gorzej) i do tego przewód h1000. No chyba że zysk na jakiś 5-7m jest sens?
_cheetah_

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: _cheetah_ »

piotrasta pisze:Wymienię tego cybertecha na wersję ze złączem (tylko aby nie okazało się że będzie gorzej) i do tego przewód h1000. No chyba że zysk na jakiś 5-7m jest sens?
Przy tej długości kabla nie ma to większej idei moim zdaniem. Samo złącze przy antenie będzie wprowadzać tłumienie z jeden decybel (oby nie więcej), a przy tak grubym kablu pewnie byś musiał dać tzw. konektor przy routerze, który skonsumowałby kolejne 1...3dB. Zaś różnica tłumień na 2600 przy 5m pomiędzy kablem duala a H100 to byłoby jakieś 1.5...2dB.

Mógłbyś dać H1000 z porządnym ekranowaniem, ale znowuż na 5m kabel dużo nie wyłapie nawet przy dennych ekranowaniach.

Z tych twoich pomiarów ja bym zdecydowanie wybrał dipolowską. Pomiary ATK jakieś zaniżone, bo ona tak słaba nie jest, mimo, że jest w tym towarzystwie zdecydowanie na trzecim miejscu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: wojteks »

Zgodnie z wykresem ten ATK LOG ma do 9dBi (to przy 800-900MHz, dalej ma 8dBi więc jakoś mocna nie jest.

Wymiana kabla na H1000 jest bez sensu.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: _cheetah_ »

wojteks pisze:Zgodnie z wykresem ten ATK LOG ma do 9dBi (to przy 800-900MHz, dalej ma 8dBi więc jakoś mocna nie jest.
Akurat zgodnie z wykresem to ona ma ~8dBi na 800, potem ma równo w okolicach 8,25...8,5dBi. Ale to drobiazg. Ja bym w końcu chciał zobaczyć wykres zysków duala z pomiaru atestowanego.
wojteks pisze: dalej ma 8dBi więc jakoś mocna nie jest.
A czy ktoś powiedział tu, że jest "mocna"?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: matek451 »

A jak ma być mocna jak to jest podstawowy LOG-PERIOD z niewielka ilośćią elementów, długość z obudowa 26 cm, kabel H155 więc realny zysk kilka dBi i szerokie katy promieniowania. W tym teście anten brak jakiś danych BTS-a i odległóści do niego, parametry sygnał bez anteny i z tymi antenami bardzo słabe. Brak inforrnacji jaka antena Cybertecha.
piotrasta
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-07-03, 23:37

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: piotrasta »

cybertech Antena Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz

Z lokalizacją stacji jest problem eNBID wynosi 16969 i nie mogę go znaleźć według lokalizacji nadajników na bstsearch odległość wynosi ok1km. Na trasie antena bts jest wzniesienie z drzewami sięgają jakieś 40m ponad poziom anteny.
Antena umocowana została 2m nad dachem docelowo będzie to jakieś 4m nad dach.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: matek451 »

Ty to najpierw ustaw anteny na kierunek BTS-a z którego korzystasz a dopiero zamieszczaj "testy" bo póki co to anteny odberaja jakieś szczatki sygnału tyłem z BTS-a oddalonego około 5-6 km we Wtelnie, to stacja 5GR na światłowodzie z 4CC CA.
piotrasta
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-07-03, 23:37

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: piotrasta »

Kręciłem anteną w koło powoli i tak jak jest ustawiona jest najlepiej bynajmniej rssi. Ustawiając ją mniej więcej na wtelno rssi było -90. Najlepszy kierunek (z 360stopni) ustawiałem na dipolu, a pozostałe anteny ustawiałem tak aby parametry były najlepsze z tego samego kierunku nie kręciłem nimi 360 stopni bo uznałem że dipol ma najlepszy sygnał z tamtego kierunku to pozostałe anteny też kierowałem tam i tylko delikatnie przedstawiałem aby anteny złapały najlepszy sygnał.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: matek451 »

Ale tu cudów nie ma, skoro ustawiłeś anteny na Oplawiec to odbieraja tyłem sygnał z Wtelna bo to eNB16969, pokazaleś PCI którychw bazie btsearch.pl nie ma, pokaż eNB i CID-y z tych pomiarów.
piotrasta
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-07-03, 23:37

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: piotrasta »

Załączam jeden ze screenów wszystkich chyba nie ma sensu wysyłać.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: Hermogenes »

Ja już dawno napisałem że w tych testach śmierdzi; ale że nie lubię kopać się z koniem posta nie wysłałem. :D :cfaniak: Pozdrawiam Hermogenes
piotrasta
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2021-07-03, 23:37

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: piotrasta »

Nie umiem tego wyjaśnić ale ustawiając antenę dokładnie na wtelno sygnał zanika. Ustawiając antenę w przeciwną stronę do nadajnika sygnał jest. Może kierując na opławiec odbieram sygnał odbity od linii drzew? Nie wiem.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: Hermogenes »

Słuchajcie testowo kupiłem od pana Marka R. tą antenę 17 dBi 1800-2600 ; pierwsze podłączenie mocno mnie rozczarowało, co prawda antenę trzymałem w ręku jakiś metr niżej niż moja poprzednia jest zamocowana. Wynik zero sieci o parametrach pozwalających na zalogowanie się do BTs-a. SINR -20 dB znaczy że to nie szumy w sygnale, tylko sygnał w szumie . jak znajdę chwilę 4-5 godzin postawię rusztowanie i podmienię miejscami anteny; o wynikach nie zapomnę napisać. Pozdrawiam Hermogenes
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: Hermogenes »

Skakałem dzisiaj po rusztowaniu i właściwie bez rezultatów. Nie mogłem podmienić anten śrubki zardzewiały w związku z tym anteną 17 dBi dałem pod moją dosłownie 0,5 m i na 1800 MHz nie mogłem zestawić stabilnego połączenia na 2100 MHz nie próbowałem a powinienem gdyż ta antena swoje max ma chyba w tym paśmie o czym się przekonałem po przestawieniu na inną stację, która jest po przeciwnej stronie i antenę mogłem zamocować wyżej. Wstawiam kilka obrazków z monitora LTE.
Jest kilka ciekawych spostrzeżeń których nie mogę zrozumieć na auto jest kotwica na 800 ale nie widać + przy LTE prędkości jak przy agregacji.
Tak jak napisałem wcześniej bardzo niski i skaczący SINR.
Ostatecznie antena będzie do zwrotu poproszę Pana Marka żeby ją sprawdził czy wszystko jest z nią OK. Chyba że ktoś jest chętny ją przetestować u siebie to mogę po cenie zakupu gdzieś dostarczyć. Pozdrawiam Hermogenes
_cheetah_

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: _cheetah_ »

Hermogenes pisze:Jest kilka ciekawych spostrzeżeń których nie mogę zrozumieć na auto jest kotwica na 800 ale nie widać + przy LTE prędkości jak przy agregacji.
Rzeczywiście, jakoś dziwnie te screeny wyglądają, jakby cały czas były to wykresy dla jednego i tego samego pasma pomimo opisów - sądząc po RSRP to jakby dla pasma 800.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: Hermogenes »

Mnie się wydaje że ten skrypt nie jest do końca w pełni funkcjonalny, może dlatego że jest bez licencji i blokuje się zapis :? Wstrzymam się do wiosny ( antenę kupiłem wcześniej tylko dopiero teraz przyjechała ) Teraz jest zimno żeby coś dalej działać kupię nową dłuższą rurkę żeby antenę zamocować trochę wyżej kabla na siłę powinno wydać. Pozdrawiam Hermogenes
_cheetah_

Re: test anten i prośba o poradę

Post autor: _cheetah_ »

Pewnie to tak jest, że ta wersja softu, co to go używasz, nie jest w pełni funkcjonalna, jeśli nie zapisuje (może to jakieś demo?).

Teraz sobie przypominam, że było już niedawno coś takiego podobnego przez kogoś pokazywane - właśnie jakby wykresy dla jednego pasma pomimo różnych wymuszeń i brak sygnalizacji agregacji. Powiedziałbym, że przydatność takiego oprogramowania jest bliska zeru.

Chyba, że soft ma jakieś rozbudowane możliwości i akurat oboje mieliście ustawiony jakiś default tak dający z jakiegoś powodu...
ODPOWIEDZ