Internet mobilny Play, dobry zasięg ale słaba prędkość i duży ping

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Andrzej123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-08-18, 11:41

Internet mobilny Play, dobry zasięg ale słaba prędkość i duży ping

Post autor: Andrzej123 »

Cześć,

na wstępnie przepraszam za mój brak rozeznania w temacie ale do tej pory internet mobilny był dla mnie raczej czymś odległym i nie miałem z nim do czynienia.
Od jakiś 4 miesięcy posiadam internet w sieci Play, przed podpisaniem umowy testowałem internet w swojej lokalizacji i byłem zadowolony. Ping w okolicach 20ms i prędkość dochodząco do 30Mb/s co dla mnie było naprawdę wystarczające i taka sytuacja utrzymywała się przez 3 miesiące.
Dodam tylko że karta pracuje z mobilnym routerem Huawei który brandowany był dla T-mobile (dostałem go od znajomego).
Od jakiegoś miesiąca niestety sytuacja zmieniła się diametralnie i ping oscyluje w granicach 300ms a prędkość zazwyczaj nie przekracza 1Mb/s mimo pełnego zasięgu (roaming włączony).
Router leży ciągle w tym samym miejscu, próbowałem go już resetować, uruchamniać ponownie, przekładać kartę do stacjonarnego routera czy zmieniać ich położenie w mieszkaniu ale na nic się to nie zdało i problem jest ten sam. Czasami sytuacja się poprawia na dosłownie kilka sekund po czym znowu parametry internetu spadają.
Czy ma ktoś pomysł co mógłbym jeszcze sprawdzić albo zrobić co ewentualnie poprawiło by parametry internetu? Nie ukrywam że rozmowy z operatorem poprzez infolinię to często bicie głową w ścianę i wolał bym tego uniknąć.
_cheetah_

Re: Internet mobilny Play, dobry zasięg ale słaba prędkość i duży ping

Post autor: _cheetah_ »

Andrzej123 pisze:Czy ma ktoś pomysł
Ty chyba urodzonym optymistą jesteś, myśląc że ukrywając prawie wszystkie istotne informacje ktoś coś wymyśli...

Ja bym się zapytał na twój wzór: mój samochód pali teraz 8l/100, a palił do niedawna 6l/100. O co kaman?

Podaj lokalizację, typ modemu, parametry sygnałów na modemie / screeny (no, chyba, że kompletnie nic nie pokazuje).
Andrzej123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-08-18, 11:41

Re: Internet mobilny Play, dobry zasięg ale słaba prędkość i duży ping

Post autor: Andrzej123 »

_cheetah_ pisze:
Andrzej123 pisze:Czy ma ktoś pomysł
Ty chyba urodzonym optymistą jesteś, myśląc że ukrywając prawie wszystkie istotne informacje ktoś coś wymyśli...

Ja bym się zapytał na twój wzór: mój samochód pali teraz 8l/100, a palił do niedawna 6l/100. O co kaman?

Podaj lokalizację, typ modemu, parametry sygnałów na modemie / screeny (no, chyba, że kompletnie nic nie pokazuje).
AKtualnie lokalizacja to Wojciechów koło Radomia, router zmieniony na D-Link 921 na dwóch antenach, roaming włączony, zasięg na poziomie 77%
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny Play, dobry zasięg ale słaba prędkość i duży ping

Post autor: matek451 »

A co to za anteny, na który BTS Play ustawione i z którego pasma LTE na nim korzystasz ? Router zabytkowy ale i tak wyglada mi to na lejek 1Mb/s. Co to za karta Play?
Andrzej123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-08-18, 11:41

Re: Internet mobilny Play, dobry zasięg ale słaba prędkość i duży ping

Post autor: Andrzej123 »

matek451 pisze:A co to za anteny, na który BTS Play ustawione i z którego pasma LTE na nim korzystasz ? Router zabytkowy ale i tak wyglada mi to na lejek 1Mb/s. Co to za karta Play?
Anteny oryginalne w routerze przykręcane z tyłu. Co do BTS to mógłbyś podpowiedzieć jak to ewentualnie sprawdzić na karcie która jest w routerze?
Karta zwykła?
Jako że i telefon mam w tej samej sieci więc za pomocą programu wrzucam to co mi pokazał jakieś 2cm od routera domowego, nie wiem niestety czy się łączy do tego samego nadajnika.
Za to odkryłem coś nowego, robię test speedtestem podłączony do routera domowego i wynik to ~300ms, 0,5Mb/s a internetu niemalże nie da się używać ale włączam dane komórkowe w telefonie, robię udostępnianie internetu i wynik speed test to ~30ms, 15Mb/s . Telefon lezy 2cm od routera a internet chodzi "normalnie" i nie ma z niczym problemów:szok:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet mobilny Play, dobry zasięg ale słaba prędkość i duży ping

Post autor: matek451 »

To wszystko kupy się nie trzyma, karty sa do internetu i głosowe z dostępem do RK, w Play po limicie jest lejek 1Mb/s. Na dodatek telefon loguje się d BTS-a Bierwce , słaby sygnał na LTE800 z niego więc lipa . Nie posiadasz anten do routera bo te patyki nimi nie są. Ogólnie to ten router zz nimi nie nadaje się do Play.
Andrzej123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2021-08-18, 11:41

Re: Internet mobilny Play, dobry zasięg ale słaba prędkość i duży ping

Post autor: Andrzej123 »

matek451 pisze:To wszystko kupy się nie trzyma, karty sa do internetu i głosowe z dostępem do RK, w Play po limicie jest lejek 1Mb/s. Na dodatek telefon loguje się d BTS-a Bierwce , słaby sygnał na LTE800 z niego więc lipa . Nie posiadasz anten do routera bo te patyki nimi nie są. Ogólnie to ten router zz nimi nie nadaje się do Play.
W telefonie mam kartę do rozmów, w routerze tylko do internetu bo internet dobierałem "dodatkowo" do umowy. Limitu na karcie internetowej na pewno nie mam ponieważ limit to 200gb, według routera mobilnego huawei w tym miesiącu zużyłem 40 gb transferu. W takim razie co polecasz teraz zrobić? Kupić inny router i podłączyć go do jakiejś anteny zewnętrznej? Możesz coś polecić?
ODPOWIEDZ