Antena do Play na końcu świata, a nawet 3km dalej.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
cezar76
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2016-03-05, 12:08

Antena do Play na końcu świata, a nawet 3km dalej.

Post autor: cezar76 »

Witam kolegów.
Potrzebuję porady dotyczącej doboru anteny do routera B535 i internetu Play. Lokalizacja to Zielona 18, gm. Gródek. Do BTS-a Wierobie ok 7km. BTS zasłaniają lasy, na szczęście okolica nie jest gęsto zaludniona. Testy przeprowadzałem na routerze na zewnątrz, w dzień powszedni ok. godz. 21. Niestety w trakcie testów zakręciłem się i nie zrobiłem agregacji 1800+2100, więc zrobiłem go dopiero dzisiaj ok. godz. 12. Jednak prędkości na tej agregacji były bardzo słabe. Najlepsze efekty daje agregacja 800+1800. Sprawdzałem tą agregację kilka razy o różnych porach dnia i zawsze prędkości były najlepsze i w miarę powtarzalne. Moja lokalizacja jest trudna, więc cudów nie oczekuję, ale prędkość w granicach 30 Mb/s jest już dla mnie bardzo dobra. Byłoby dobrze, gdyby przekraczała 15 Mb/s.
Proszę więc o poradę jaką antenę dobrać do routera, który posiadam.
W załączeniu screeny z testów.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do Play na końcu świata, a nawet 3km dalej.

Post autor: matek451 »

Jeśli chcesz korzystać z tych 3 pasm w różnych kombinacjach 2 CC CA to zapewne szerokopasmowa antena dzialająca na 800/1800-2100MHz.
cezar76
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2016-03-05, 12:08

Re: Antena do Play na końcu świata, a nawet 3km dalej.

Post autor: cezar76 »

Pozostaje kwestia jaką konkretnie wybrać. Czy np dwie takie anteny wystarczą : https://www.cybertech.com.pl/p37,antena ... -9dbi.html, czy też niezbędna jest np ATK 504?
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Antena do Play na końcu świata, a nawet 3km dalej.

Post autor: Pawrzes »

W tej lokalizacji najlepiej powinna się sprawdzić 2 x ATK-504 ale możesz też sprawdzić https://www.cybertech.com.pl/p115,anten ... -mimo.html ale tłumi ona pasma 800.

Dodam, że Play ma zaprojektowany BTS w Wiejkach (BIA5597) a więc bliżej, jeśli uzyska pozwolenie to jest szansa na budowę pod koniec tego roku.
Pozdrawiam
cezar76
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2016-03-05, 12:08

Re: Antena do Play na końcu świata, a nawet 3km dalej.

Post autor: cezar76 »

Problem w tym, że obecnie agregacja z 800 MHz daje najlepsze efekty i nie wiem, czy rezygnować z tego pasma. Do Wiejek jest znacznie bliżej. Rozumiem, że nie wiadomo jakie pasma mają być na tym BTS?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do Play na końcu świata, a nawet 3km dalej.

Post autor: matek451 »

No to bierz 2x ATK-504, tylko z RF240 no i kable jak najkrótsze. Kupisz przez internet imasz 14 dni na ewentualny zwrot.
lipas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-01-23, 00:42

Re: Antena do Play na końcu świata, a nawet 3km dalej.

Post autor: lipas »

A dlaczego akurat RF240? Jaki kabel najlepiej pod tę antenę przy założeniu, że będzie długości 5 mb + ew. konektor SM-TS9?
matek451 pisze:No to bierz 2x ATK-504, tylko z RF240 no i kable jak najkrótsze. Kupisz przez internet imasz 14 dni na ewentualny zwrot.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena do Play na końcu świata, a nawet 3km dalej.

Post autor: wojteks »

Jak ci się nie podoba RF240 weź H1000 czy CNT400, kabli jest duży wybór. Może się jednak okazać że koszt kabla przewyższy koszt anteny.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Antena do Play na końcu świata, a nawet 3km dalej.

Post autor: _cheetah_ »

lipas pisze:A dlaczego akurat RF240? Jaki kabel najlepiej pod tę antenę przy założeniu, że będzie długości 5 mb + ew. konektor SM-TS9?
Przy tej długości kabla bez większego znaczenia, jaki dasz kabel. Zysk zeżrą ci kabel i złącze przy antenie oraz konektor przy routerze.Zamiast konektora można dać beczkę (trochę lepiej), a antenę zastosować ze zintegrowanym kablem (sporo lepiej).
ODPOWIEDZ