4 Mbit/s zamiast 100+ podczas deszczu

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nexis
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-01-29, 11:46

4 Mbit/s zamiast 100+ podczas deszczu

Post autor: nexis »

Mam na dachu ZTE MC7010, które do masztu Plus-a (BT11030) ma 1420m. W pogodne dni parametry łącza są bardzo zadowalające i udaje mi się wykręcić blisko 150 Mbit/s download-u oraz 50 Mbit/s upload-u.

Obrazek

Niestety podczas deszczu (nie wspominając nawet o ulewie) przy podobnej sile sygnału jak w dni słoneczne, drastycznie spada prędkość pobierania (co ciekawe nie ma to z kolei większego wpływu na prędkość wysyłania):

Obrazek

Czy to znany problem i pięta achillesowa LTE? A może to charakterystyka tego urządzenia (ZTE MC7010) lub zależy od typu anteny?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: 4 Mbit/s zamiast 100+ podczas deszczu

Post autor: piotrzet »

Sprawdź w okolicy nadajnika czy również podczas deszczu prędkość tak spada.
nexis
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-01-29, 11:46

Re: 4 Mbit/s zamiast 100+ podczas deszczu

Post autor: nexis »

piotrzet pisze:Sprawdź w okolicy nadajnika czy również podczas deszczu prędkość tak spada.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem poradę, ale to urządzenie stacjonarne z zasilaczem na 230V, więc nie bardzo mogę je przenieść w okolice nadajnika.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: 4 Mbit/s zamiast 100+ podczas deszczu

Post autor: matek451 »

A jak teraz wyglada obecnie zakładka Informacja o sieci na MC7010, swoja drogą taki sprzęt do Plusa z Przeszkody , zaszalałeś. Oczywiście z MC7010 można skorzystać gdzie się chce, CPE posiada zasilanie poprzez USB-C , porzadny Powerbank obsłuzy go i MF18a z zestawu, tez zasilany po USB-C.
nexis
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-01-29, 11:46

Re: 4 Mbit/s zamiast 100+ podczas deszczu

Post autor: nexis »

Podczas testu wyglądała tak:
192.168.254.1_index.html(iPad).png
MC7010 wybrałem przyszłościowo, bo liczę na to, że wkrótce będzie aktualizacja do 5G, a zestaw mam bez MF18A, bo kupowany spoza oferty operatorów. Nie zmienia to faktu, że mógłbym to wpiąć po LAN zwyczajnie do laptopa, który pewnie też dałby radę zasilić MC7010 w takim razie.

A czy spotkaliście się z podobnym problemem podczas opadów?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: 4 Mbit/s zamiast 100+ podczas deszczu

Post autor: matek451 »

Sprzęt działa prawidłowo, agreguje LTE2600+90+1800 z tego BTS-a, sygnał na 2600MHz OK, ale to Plus tu na cuda nie ma co liczyć. Stacja jest nędzna, te przebłyski po pólnocy sa bez znaczenia, Przeszkoda pewnie jest zapchana na amen, Plus z niego to jest internet dla samobójców. Włąśnie do nich dołączyłeś. Jakie 5G, na czym? Stacja ma dosył radiolinią 2x363Mb/s z KSIĄŻENIC więc o czym mowa, mozliwe ze radiolinia siada ale ten UL raczej temu przeczy. Tylko nie pisz ze masz abonament od Zygmunta.
Na moim MC7010 teraz w PLAY gdy leje jak z cebra mam 350Mb/s.
nexis
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-01-29, 11:46

Re: 4 Mbit/s zamiast 100+ podczas deszczu

Post autor: nexis »

O masz…nie wiedziałem, że BTS w tych czasach może nie być podłączony po światłowodzie. A masz informacje o BTS od Play po drugiej stronie ulicy? Jak robiłem testy na telefonie, to Play nie wypadał najlepiej. Na ZTE też ale już nie pamiętam dokładnie wyników. Wiem, że Plus działał lepiej. Abonament mam na szczęście nie bezpośrednio od Plus-a, a lokalnego resellera (2 TB za 89 zł miesięcznie).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: 4 Mbit/s zamiast 100+ podczas deszczu

Post autor: matek451 »

No to składaj reklamacje do tego ISP , jesteś pewien ze nie stosuje żadnych QoS?
A co do dosyłu to stacje Plusa w 90% są oparte o radiolinie, większość z nich to tragicznie wolne linki. Plus i jego sieć szkieletowa to powszechnie znany zabytek. Tylko stacje węzłowe są na światłowodzie i jest ich niewiele, nawet te 5G mają dosył radioliniami i czasAmi wcale nie mega szybkimi. Ten BTS w Książenicach zasilana jest Zachodniej 1 w Grodzisku radiolinią 1147Mb/s na 75GHz oraz z BRWINOWA 2x363Mb/s i ta radiolinia idzie dalej jeszcze do Przeszkody. Na dziś nie ma technicznych warunków aby 5G było w Przeszkodzie.
No i nie rób sobie żartów, PLAY to testowałes na telefonie, nie pokazałeś zadnych parametrów sygnału i danych z Field Testu na nim, pokazłes fajny speedtest ale z niskim DL co wskazywało na test przy słabych parametrach sygnału. Plusa zrobiłeś ju na MC7010 na dodatek o 9 rano. Łyknąłes kit wciskany przez tego ISP na sieci PLUSA i teraz masz tego przykre konsekwencje. Ja mam tez podobną stację Plusa pod nosem , te 3 pasma LTE w agregacji ale dosył 2x183Mb/s i wieczorami tez po kilka Mb/s. I nikt z tym długo nic nie zrobi bo dla Zygmunta liczy się teraz propagandowe 5G.
A co do Play to stacje 5GR mają zasilanie na swiatłowodzie, a część radioliniami 1,6/2Gb/s. Tą stację w Przeszkodzie przetestuj teraz na MC7010, 100GB na pre-paidzie Play za 3-5 zł jest za darmo.
nexis
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-01-29, 11:46

Re: 4 Mbit/s zamiast 100+ podczas deszczu

Post autor: nexis »

Testowałem Plus i Play tego samego dnia na ZTE i Plus po prostu wypadł lepiej podczas tych testów. QoS mam, ale w teorii lepszy niż reszta, bo to oferta niby kierowana do firm ze stałym adresem IP (tzw. M2M). Zrobię jeszcze raz test Play i zobaczę.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: 4 Mbit/s zamiast 100+ podczas deszczu

Post autor: radius »

Może to radiolinię rozpina w trakcie ulewy? To całkiem normalne. A czy w tym czasie ma jakiś backup w innym paśmie to już raczej pytanie, np. na forum Plusa. Może coś tam sensewnego odpiszą.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
nexis
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-01-29, 11:46

Re: 4 Mbit/s zamiast 100+ podczas deszczu

Post autor: nexis »

Zrobiłem dzisiaj ponownie testy Plus/Play/T-Mobile na Pixel 5 oraz ZTE MC7010. Oto wyniki:

Plus (ZTE)
zte_plus.png
Obrazek

Plus (Pixel)
pixel_plus_car.png
pixel_plus_live.png
Obrazek

Play (ZTE)
zte_play.png
Obrazek

Play (Pixel)
pixel_play_car.png
pixel_play_live.png
Obrazek

T-Mobile (ZTE)
zte_tmobile.png
Obrazek

T-Mobile (Pixel)
pixel_tmobile_car.png
pixel_tmobile_live.png
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: 4 Mbit/s zamiast 100+ podczas deszczu

Post autor: matek451 »

Pokaz te testy wykonane o tej porze.
nexis
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-01-29, 11:46

Re: 4 Mbit/s zamiast 100+ podczas deszczu

Post autor: nexis »

Jakich różnic się spodziewasz? W czym takie testy mają być lepsze? Ja dobrego połączenia potrzebuję głównie za dnia do pracy. Siła sygnału rozumiem powinna być taka sama.
nexis
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-01-29, 11:46

Re: 4 Mbit/s zamiast 100+ podczas deszczu

Post autor: nexis »

Wychodzi na to, że wieczorem jest dużo gorzej u wszystkich operatorów. Play nadal się nie broni:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

T-Mobile wypada zadziwiająca dobrze i jako jedyny ma 5G (a może dlatego).
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: 4 Mbit/s zamiast 100+ podczas deszczu

Post autor: BikeBarian »

Z tym spadkiem predkości podczas ulewy mam taki sam problem. Siec play. Nadajnik 1km ode mnie. Pełna wizura. Jak tylko zaczyna padac deszcz to internet umiera. Dosył do niego jest radiolinia 1GBit, 7km na 74GHz wiec tu upatruje winnego. Na szczeście niedlugo przełaczą tego BTS-a do innego w odleglosci 1.8km i tez na radiolini 74GHz ale juz 1.8GBit bo źródłowy BTS bedzie na światłowodzie 10GBit (nawet 5G na nim maja pozwolenie). Mam nadzieje że to pomoże bo w czasie deszczu lub ulewy internet praktycznie przestaje działać.
nexis
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2021-01-29, 11:46

Re: 4 Mbit/s zamiast 100+ podczas deszczu

Post autor: nexis »

Kontaktowałem się z działem technicznym Plusa i mają się temu przyjrzeć. Na ten moment polecili wyłączenie pasma 900 (B8).
ODPOWIEDZ