Pytanie o SINR + antenę

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Pytanie o SINR + antenę

Post autor: ci3jk4 »

Witam,

Nie do końca wiem czy to ten dział czy może jednak powinienem się udać do "co wybrać".

Od jakiegoś czasu mój b715 + cybertech dual przestał wyrabiać normy (zapewne przez ciągle rozrastające się osiedle).

Dookoła mam dość blisko (~2-5km) kilka BTSów, z których 2 widzę gołym okiem.
Niestety przy pomocy mojego b715 i ww anteny nie udało mi się nigdzie uzyskać zadowalających wyników (poniżej 20mbitów wieczorem).

W akcie desperacji kupiłem Mikrotika lhgg 17dbi lte6.
Oczywiście świadom jestem iż to tylko 2CA, gdy w b715 miałem 3CA, ale albo mój cybertech wyzionął ducha, albo te 17dbi Mikrotika jest jednak lepsze.

No i teraz do sedna.
Przeklikałem wszystkie częstotliwości na obu widzianych BTSach, no i wychodzi mi że wszędzie mam RSSI w okolicach -40, -50, RSRP powyżej -75, RSRQ około -10 do -14 (na kazdym btsie i częstotliwości wskaznik ten pływa) i to samo z SINR od -10 do - 14.

Ten mikrotik naprawdę bardzo mi pasuje (chociaz nie za wszelką cenę) a jako że mam jeszzcze parę dni na ewentualny zwrot lub wymianę, to zastanawiam się czy nie wymienić go na model z anteną 21dbi (ale juz gniazdem 100mbit).
Gniazdem zbytnio się nie przejmuję bo tych 100mbitów i tak nigdy nie wyciągnę i zastanawiam się czy te 4dbi roznicy anteny jest w stanie poprawić moje wyniki (obecnie 27 wbitów na B7+B3).

W grę oczywiście wchodzi jeszcze alternatywnie dokupienie mocniejszej anteny do b715 (tylko nie mogę znaleźć nic co miało by powyzej 17dbi i nie było krytykowane na forach), lub idąc droga mikrotika, mają oni produkt LDF lte6 który zakłada się na talerz satelitarny (wtedy zakładam że łatwo o dużo mocniejszą antenę)

Proszę o prostą odpowiedź (prostą jak wróżenie z fusów :) ), czy faktycznie jeśli sinr i rsrq łapią się w moim wypadku ledwo w akceptowalne zakresy, to czy wymiana anteny na taką o większym zysku coś tu poprawi? Czy warto <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> bawić się w te 4dbi czy może od razu iść w talerz satelitarny a może jakieś inne gotowe rozwiązanie i powrót do nieco lepszego b715.
W grę wchodzi jeszcze wymiana routera np na b818 ale to juz chyba nie ten wątek.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: wojteks »

Hmm, RSSI -40 to przesterowane wejście jak na moje oko. Zrób testy bez anteny z routerem (B715) na dachu.
Nie pomagam na PW!
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: ci3jk4 »

Dokladnie -47 dBm mam w tej chwili na mikrotiku. (wydawało mi się że to dobra/b dobra wartość??)
Jutro po pracy sprawdzę b715.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: wojteks »

Większość modemów pokazuje to jako >=51dBm, zbyt silny sygnał też nie jest dobry.
Nie pomagam na PW!
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: ci3jk4 »

jeszcze teraz widze że jeden z wtyków sma na kablu od cybertecha jest luźny. ale to chyba tak czy siak była by tylko jedna z 2 anten, wiec chyyba az tak tragicznego pogroszenia nie powinno byc ;/
Tak czy siak z braku zaciskarki chyba to podlutuję...
_cheetah_

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: _cheetah_ »

ci3jk4 pisze:RSRQ około -10 do -14 (na kazdym btsie i częstotliwości wskaznik ten pływa) i to samo z SINR od -10 do - 14.
Dopytam dla pewności - SNIR-y masz UJEMNE (-14...-10dB)???
ci3jk4 pisze:Dookoła mam dość blisko (~2-5km) kilka BTSów, z których 2 widzę gołym okiem.
To może oznaczać duże problemy z wzajemnym zakłócaniem się masztów.
ci3jk4 pisze:ale albo mój cybertech wyzionął ducha, albo te 17dbi Mikrotika jest jednak lepsze.
Chcesz porównywać panel z czaszą... ;)
ci3jk4 pisze:a jako że mam jeszzcze parę dni na ewentualny zwrot lub wymianę, to zastanawiam się czy nie wymienić go na model z anteną 21dbi (ale juz gniazdem 100mbit).
Uważaj. Stare Mikrotiki, pracujące do 2600MHz miały faktycznie zyski anten powyżej 20dBi na 2600MHz, ale nowe mają na 2600 właśnie około 17dBi, bo te zyski > 20dBi to są dla pasma 3.5GHz. Tyle, że różnie to jest podawane w róznych miejscach - raz 17dBi, raz 25dBi - ale generalnie to te same anteny z zyskiem 17dBi na 2600.

Więc trzeba się dokładnie upewnić, jaki model i z jaką anteną się kupuje.
ci3jk4 pisze:W grę oczywiście wchodzi jeszcze alternatywnie dokupienie mocniejszej anteny do b715 (tylko nie mogę znaleźć nic co miało by powyzej 17dbi
Dla pasmowych anten 12...13dBi to dobry wynik... Powyżej tego to czysty marketing i trollowanie w necie. Chyba, że ktoś pokaże ci certyfikowane wykresy zysków w funkcji częstotliwości.
ci3jk4 pisze:jeszcze teraz widze że jeden z wtyków sma na kablu od cybertecha jest luźny. ale to chyba tak czy siak była by tylko jedna z 2 anten, wiec chyyba az tak tragicznego pogroszenia nie powinno byc ;/
Na dobrym złączu zwykle traci się około 1dB poziomu na wysokim paśmie, a jak złącze albo jego założenie jest do <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font>, może to być znacznie, znacznie więcej.

Przy znacznej różnicy poziomów na obu wejściach routera można stracić na prędkościach z uwagi na niesymetrię MIMO.

Pamiętaj, że programy pokazują wyższy poziom z dwu anten (więc nie wiadomo, jaki jest z drugiej) i najgorszy SINR. Aby się przekonać ile poziomów dają anteny, trzeba je podłączyć pojedynczo.
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: ci3jk4 »

Dzis jezdzilem duzo po miescie.
I sprawdzalem sobie telefonem speedtesta w roznych miejscach.
Juz to podejzane mi sie wydawalo wczesniej ale nigdzie srednio 25 mbitów nie moglem przekroczyc.

No to zajechałem do salonu tmobile...

Nie wiem czy to nie jest wlasnie rozwiązanie mojego problemu bo jednak dom mam na troche wiekszym <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> niz gdańsk, ale okazalo sie ze 3 miesiace temu mi zalozono kaganiec na przesył (wychodzi ze chyba bezprawnie/bezpodstawnie, bo pan w salonie nie umial tego wytlumaczyć).

Kupilem nowe konektory do cybertecha i jak wroce to zasówam na dach...
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: ci3jk4 »

_cheetah_ pisze: Dopytam dla pewności - SNIR-y masz UJEMNE (-14...-10dB)???
Heheh dodatnie :) Przepraszam za pomyłkę, człowiek zbyt przemądrzały żeby wkleić screena. sinr waha się od 10 do 14 :)
Natomiast RSRQ faktycznie -10 obecnie (niby ze excelent wg mikrotika)
Lecę zaciskać końcówki na antenie i na dach...
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: ci3jk4 »

Po wczorajszych testach, wydaje mi się iż kaganiec został zdjęty jeszcze przed 18stą.
Dodatkowo przy okazji zarabiania nowych złacz SMA na cybertechu obciąłem przewód i teraz ma około 2metrów.
Nie mniej jednak ten panel działa nieco gorzej/inaczej niż czasza mikrotika.

Wyniki jakie dostałem w trybie auto:
Najlepiej poszło w trybie auto dla BTS 140325
80/25mbit
RSRP -72
sinr 7
RSRQ -12
RSSI >=51
No i jak widać jeszcze będę musiał pokombinować z agregacjami ale jak widać pomimo gorszego(?) SINR wyniki są duzo lepsze.
Nie będzie mi niestety dane dowiedzieć się co na to wpłyneło bo naprawienie anteny złozyło się w czasie z odblokowaniem łącza...

Natomiast moje pytanie nadal pozostaje, bo teraz czuję lekki niedosyt :)
Niski SINR - jak to poprawić, może faktycznie czasza, tylko ze spieta już właśnie z b715 albo b818. Bardzo dużo to zabawy?
Tak jak to widziałem w mikrotiku to tam są normalnie modemy zakładane na antene satelitarną.
Antena sat 80cm się wala, myślicie że warto spróbować w wolnym czasie (moze nie koniecznie miktotikiem)? czy nie tędy droga?

Jeszcze mam jedno pytanie moze nas na cos skieruje, bo dopiero wczoraj się zorientowałem.
Wczoraj zobaczyłem że sąsiad nad którego domem patrzy moja antena ma swoją antenę wycelowaną prawie w mój komin.
Jego ustawienie jest oczywiscie błedne i narzeka mocno ze poleciłem mu b715 (ale antene już <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> jakąś no name), mimo ze jego zestaw celuje w szczere pole (nie ma tam zadnych btsów w promieniu 15 km...)
W weekend chyba zaoferuje mu się z pomocą, ALE sinr mowi nam o "zanieczyszczeniu" łącza - czy to możliwe że jego jedna mała anenka rąbiąc prosto w moją psuje mi odbiór?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: matek451 »

A z jakiej agregacji pasm korzystasz teraz na tym B715 ? Przy takiej odległości od BTS-a z anteną Cybertecha osiagnałeś juz bardzo dobre parametry sygnału. LHGG czy LDF to w kwestii LTE słaby sprzęt, szczególnie ten drugi. Obydwa posiadają stary modem 6 kat. bez agregacji B7+B1 i B1+B3, brak QAM256 i MIMO4X4 a LDF ma port LAN FE. Nie tędy droga.
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: ci3jk4 »

Wiem o ograniczeniach mikrotików LHGG to był strzał w stronę desperacji, mając b715 pod ręką.

Teraz bardziej pytam czy ten sinr tak bardzo wpływa na przesyły (moje podejście jest takie ze jeśli cos ma jakiś zakres i ja się mieszczę w dolnej/gorszej połowie to musze to poprawić, bo ciężko mi będzie żyć pamiętając o tym :) ).
Jeśli ktoś mi powie że zwiększenie samego sinr raczej nie przyniesie zysku to pewnie jakoś to sobie wytłumaczę :)

Z drugiej strony przed chwilą władowałem 800pln w mikrotika, którego właśnie wysłałem do zwrotu, więc można powiedzieć że zarobiłem 800pln :)
Dobrze by było je zainwestować, wiec korci mnie kombinowanie z anteną, albo wymiana routera np na 818 (4 pasma to pewnie z 10-20 mbitów na plus). Wiem też że 10 km ode mnie są już maszty z 5g i nowszą infrastrukturą, wiec może warto by wyjść po za moje podwórko i powalczyć o jeszcze więcej.

Wszystko rozbija się o to że jestem nałogowym graczem, no i przez ostatnie miesiące żonie nawet netflixa zabroniłem oglądać, bo wieczory po 22 są MOJE.
Wiem że 80mbit już powinno wystarczyć, ale jeśli dało by się poszerzyć ten margines to było by super :)

Obecnie b715 jest ustawiony na 2600+2100+800, ale tak jak mowilem musze przez weekend pobadać jeszcze pasma, moze jakieś inne ustawienie lekko poprawi to co już jest.
_cheetah_

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: _cheetah_ »

@ci3jk4:
problemy na odbiorze masz typowe, ale, moim zdaniem, w złą stronę podążasz, Graczu, próbując je rozwiązać...
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: ci3jk4 »

Co masz na mysli że w złą stronę - chodzi o kombinacje z anteną czy modemem?
A może kwestia wymiany LTE na coś innego, radiówka u nas jest tak niestabilna że szkoda słów.
Niestety na mojej ulicy jest światłowód który kończy się 100 metrów przed moim domem. Ze względu na problemy właściciela drogi, zaszył się on pod ziemią i nie podpisze zgody na kabel. Nie mam za dobrego zdania o tym panu=odziedziczył wszystko po ojcu który rok temu wyjechał na czołówkę z tirem.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: matek451 »

W tym wszystkim nie bierzesz pod uwagę ze teraz T-mobile moze stosować QoS , jak na obecne warunki to z BTS-a Biełkówko osiagasz dobre wyniki, a na co pozwala stacja mozna samemu sprawdzić dysponując kartą T-mobile bez ograniczeń na DL i telefonem z modemem LTE 19 KAT. Test w poblizu BTS-a na twoim kierunku powinien wiele wyjaśnić i czy warto jeszcze o coś walczyć.
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: ci3jk4 »

Po prostu założyłem iż skoro zdjęto mi kaganiec to nawet jeśli jest tam QoS (zakładam że to to samo pojęcie co w routerach - czyli wydzielanie części i rozmiaru pasma dla poszczególnych klientów), to sky is the limit, czy tam BTS is the limit :)

Dziś/jutro wieczorem wyjmę kartę z b715 i wsadzę do swojego tel - niby x55 czyli cat22. Zobaczymy co sie stanie pod BTSEM - pewnie macie rację.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: matek451 »

Ja na telefonie z x55 osiagam w Play i agregacji 4 pasm LTE 300-400Mb/s ale na kartach T-mobile z mojego BTS-a to i tak marzenie, sektor przez oferty no limit mimo agregacji 4 pasm LTE jest wysycony i jak zobaczę 60Mb/s to jest świeto. Zrób ten test i bedziesz miał jasność czy warto jeszcze o coś powalczyć.
_cheetah_

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: _cheetah_ »

ci3jk4 pisze:Co masz na mysli że w złą stronę
Dokładnie to co napisałem.
ci3jk4 pisze:chodzi o kombinacje z anteną czy modemem?
To zwykle najmniej istotne elementy tej układanki przy problemach z graniem.

Nie napisałeś w czym tak naprawdę masz problem w graniu, Graczu. Bo chyba jest problem w graniu, skoro banujesz okresowo swoją Koleżankę Małżonkę na dostępie do neta... ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: matek451 »

Małżonka sama powinna sobie zapewnić dostęp do internetu i Netfliksa gdyby zaglądała na forum dostałaby radę jak to zrobić tanim kosztem :) i miałbyś T-mobile na wyłączność u mnie każdy nawet 4 letnia wnuczka ma własna kartę do YT Kids i tableta.
To porada z tych jak sobie zapewnić spokój z połowicą w kwestiach internetu, coś o tym wiem :D :D
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: ci3jk4 »

ci3jk4 pisze:chodzi o kombinacje z anteną czy modemem?
Nie napisałeś w czym tak naprawdę masz problem w graniu, Graczu. Bo chyba jest problem w graniu, skoro banujesz okresowo swoją Koleżankę Małżonkę na dostępie do neta... ;)[/quote]

Wiadomo, moge miec i 20 mbitowe lacze ale chodzi o opóźnienia, Natomiast jest tak że jak łacze trzymało te 20 mbps to i lagi były akceptowalne, ale przy każdym przytkaniu jednak były skoki.
Rozumiem ze na to ma wpływ tez pogoda i czy np antena nie drga na wietrze, ale jednak z obserwacji, gdzie w zeszłym roku było te 40-70 mbitów na tym samym zestawie, to jednak wychodziło by że da się :)
Stąd proste rozumowanie - szybciej = lepiej w na każdym polu :)
Idzie weekend to zobaczymy jak to będzie w praniu, może sie okaże że teraz kieruje mną już tylko zwykła zachłanność :)
matek451 pisze:Małżonka sama powinna sobie zapewnić dostęp do internetu i Netfliksa gdyby zaglądała na forum dostałaby radę jak to zrobić tanim kosztem :) i miałbyś T-mobile na wyłączność u mnie każdy nawet 4 letnia wnuczka ma własna kartę do YT Kids i tableta.
To porada z tych jak sobie zapewnić spokój z połowicą w kwestiach internetu, coś o tym wiem :D :D
Aż taki szczodry nie będę żeby to sponsorować, a na sama sobie zapewni nie mam co liczyć :) I tak już sporo tych abonamentów, 2 telefony, alarm, kosiarka, kot, internet - aż takich tanich usług jeszcze nie mamy ;/
Córki na szczęscie jeszcze wolą na dworzu biegać, więc ten problem bedziemy rozwiązywać jak nadejdzie :)
_cheetah_

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: _cheetah_ »

ci3jk4 pisze:ale chodzi o opóźnienia
Znaczy się mamy w końcu konkret - ping, jitter i gubienie pakietów, czyli typowe bolączki gracza on-line.
ci3jk4 pisze:Stąd proste rozumowanie - szybciej = lepiej w na każdym polu
Are you sure?

Dążysz do Ferrari. A Ferrari jest cool na autostradzie. Na szutrze też da jakoś radę. Ale jak zjedzie w bezdroża, to każdy jeep może go "powalić na kolana".

A Ty jako Gracz jesteś głównie na bezdrożach internetu - powinieneś mieć dobrego jeepa, a niekoniecznie Ferrari. I do tego jeszcze być wprawnym kierowcą tego jeepa ;)

Może opisz dokładnie, jak wygląda twoja sieć i użytkowanie netu w domu. Co z czym i jak połączone. Ale DOKŁADNIE, bo inaczej szkoda czasu.
ci3jk4 pisze:Idzie weekend to zobaczymy jak to będzie w praniu, może sie okaże że teraz kieruje mną już tylko zwykła zachłanność
Ano, zobaczymy - różnie to bywa. Tylko postaraj się nie banować osobistej ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: matek451 »

Nie bądź skąpy, zainwestuj 3 zł w pre-paid od Play i uruchom zonie 100GB za darmo i kolejne 100GB na YT i serwisy , tez za darmo. Na maszcie T-mobile w Biełkówku masz komplet 4 pasm dla Play, w Play taka promocja to od 15 m-cy, po 100GB starter do kosza i następny uruchamiasz z tym samym. Niech kobieta będzie niezależna i ci nie przeszkadza w graniu :) Gorzej pewnie z routerem do tych kart ale czasami wystarczy telefon Dual SIM jako Hot Spot. To tak na marginesie tematu, święty spokój mężczyzny to podstawa, szczególnie takiego jak ja który ma już wnuki. A tak a propos to moja córka mieszka w Juszkowie więc coś nas łaczy. Powodzeni w tych testach i walce o maksa na T-mobile.
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: ci3jk4 »

Sieć jest prosta ale nie dokładnie taka jak bym chciał.
Tzn normalna struktura drzewka: modem (wolałbym modem ale mam router wifi (pomijalne))12mb skrętki -> switch(niestety niezarządzalny)-> tu już pewnie dłuzsze kable do pomieszczeń i na koncu kabli tv albo repeatery/accest pointy. 1 TV po kablu, cała reszta czyli piec, zraszacze, 2 kamery, ekspres do kawy i ewetnualne telefony i tablety po AP/wifi.
PC po wifi na codzien, ale wieczorem wypinam jeden z repeaterów (ten koło kompa) i połowa piętra nagle nie ma netu, ale u mnie coś zawsze lepiej :)
Alternatywnie testowałem jeszcze dodatkową linie prosto z b715 pomijającą switch i idącą prosto do kompa (nic nie zmieniło bo kable dłuższe i w dodatku spiete beczką).

No i teraz zastanawiam się czy nie wywalić tego accespointu koło pcta i nie wstawić tam routera wifi, tak żeby mozna sie było wpiać z kompem i mieć wifi na raz (ewentualnie 2 switch specjalnie dla kompa i zostawić accespoint).
matek451 pisze:A tak a propos to moja córka mieszka w Juszkowie więc coś nas łaczy. Powodzeni w tych testach i walce o maksa na T-mobile.
:) świat jest mały :) dziekuję :) W Juszkowie mieliśmy przez chwilę mieszkać :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: wojteks »

Od wspomnienia że masz repeatery trzeba było zacząć, repeater to zło.

Te repeatery to zlikwiduj od razu. W sieci powinien być tylko 1 router, inne mogą pracować jako AP/switch. Co się da kablem powinno być podłączone.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: _cheetah_ »

@ ci3jk4:

Tak na szybko, czynniki, które mogą wpływać negatywnie na zachowanie się pingów, więc i komfort w czasie grania:

1. Wszystko po stronie operatora. Ale z reguły, nawet przy LTE starają się aby zachowywać przyzwoite parametry pingów.

2. Agregacje w modemie / routerze LTE. Co do zasady przy grach wymagających wysokiej jakości pingów powinno pracować się na jednym paśmie, bez agregacji. Agregacja może zachowywać się bardzo dynamicznie, zmieniać pasmo bazowe i agregowane, a przy każdej zmianie pasm może być tak znaczący wpływ na pingi, że od razu przeniesie się to na grę, zwłaszcza wymagających szybkich i stałych pingów, z minimalnym jitterem. Sytuacje, które mogą być całkowicie niezauważalne przy standardowym użyciu neta, jak przeglądanie stron czy streaming.

2. Jakiekolwiek wifi pracujące w sieci może powodować problemy z pingami, zarówno z uwagi na samą swoją naturę (simplex), jak i problemy ze słabą jakością połączeń, niską prędkością połączeń, nie wspominając o klientach wifi, którzy bywają różni i też mogą swoje dokładać.
Duże problemy na pingach mogą powodować też reapetery.
Przy czym mówimy tu o sytuacji, kiedy gracz połączony jest po kablu, a wifi chodzi równolegle sobie samo, łącząc się ewentualnie z innymi użytkownikami netu (klientami wifi).

Dla odmiany, elementy sieci które nie powodują problemów, o ile sieć zbudowana jest prawidłowo, zgodnie z technologią dla danej kategorii:

- długość skrętki, jeśli jest mniejsza niż 100m.
- switche

Sumując - twoja obecna instalacja nie jest instalacją pod gracza, a pod standardowe wykorzystanie neta. Jeśli grasz w gry wymagające bardzo szybkich pingów z minimalnym jitterem, to niestety, może być i tak, że tylko osobne łącze dałoby ci komfort. Przy współdzieleniu sieci, nawet tylko po LAN, nie będziesz miał nigdy pewności, czy któryś ze współużytkowników cię nie przytnie, z przyczyn powyższych albo wchodząc na serwer o bardzo słabej odpowiedzi. Choć podstawą jest maksymalna eliminacja wpływu wifi, co bywa czasami niewykonalne, poza wyłączeniem wifi.

Ja bym najpierw przeszedł na pracę bez agregacji na czas grania i sprawdził, jak sytuacja będzie się przedstawiać. Niezależnie, trzeba by było przerobić sieć wewnętrzną na opartą na AP. Choć repaetery, poprawnie użyte (zwłaszcza dwupasmowe pracujące de facto jako AP), przy standardowym korzystaniu z neta mogą być wystarczające, o tyle przy graniu mogą bruździć.

I oczywiście jak najwięcej klientów wifi przerzucić na kabel, o ile taka opcja byłaby możliwa. Smartty i mniej znaczące urządzenia masz pewnie podpięte pod 2.4GHz. Na 5GHz dałbym tylko znaczących klientów, najlepiej pracujących w 'ac', a tych wolnych i mniej istotnych przerzuciłbym na 2.4GHz. I w czasie grania wyłączać 2.4GHz.

Najważniejsze, zmiany starać się robić stopniowo, aby móc mniej więcej jednoznacznie kontrolować efekty.


A, i jeszcze jedno, wracając do Ferrari. Masz wysokie poziomy sygnałów (RSRP), ale nie za dobre SINR i RSRQ - co oznacza duży wpływ zakłóceń od innych masztów. Trzeba walczyć z systemem antenowym celem podniesienia SINR. Przy SINR poniżej 10dB, łączysz się zapewne na QAM16, co oznacza, że dla pasma o szerokości 20MHz max prędkości w MIMO2x2 to 100Mbps.
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: ci3jk4 »

Wczoraj wróciłem z pracy o 22 i od razu padłem, więc testy pod btsem to dzis :)

Repeatery pracują w opcji ap czyli kabel rozprzestrzeniają na wifi.

Pisałem że to nie do końca taka sieć jakbym chciał, bo jak ją budowałem to brałem to co już miałem pod ręką z lat zbieractwa :)
Kolejnym błędem było wypuszczenie wszystkich skrętek na dom ze strychu a nie z kotłowni (kwestia łatwości wchodzenia na strych vs do kotłowni)
Ostatnim błędem było że do pokoju biurowego puściłem tylko jedną skrętkę...

Idealnie mam trzy opcje:"
1. przestawiłbym b715 w most i puścił to wszystko do routera wifi na strychu i dalej kable na pokoje i tam same urządzenia po kablu, ale ze strychu pewnie mało który router mi pokryje cały dom (220m, parter, piętro, strych).

Wtedy faktycznie można by na routerze wyłączać wifi na czas grania i ograniczyć softowo łącze wszystkiemu oprócz pcta a jednocześnie nie było by żadnych zbędnych urządzeń w sieci.
Wtedy mamy ładną sieć którą za naciśnięciem wirtualnego guzika mogę kontrolować z kompa.
Jednak zakładam ze jeden router wifi postawiony na strychu nie da rady i dlatego są jeszcze 2 kolejne opcje.

2. b715 z włączonym wifi (dla pokrycia piętra) -> dalej switch -> kabel pod telewizor, telewizor jednak wpięty poprzez router wifi w trybie AP który bym tam postawił. Wtedy komp ma dedykowane gniazdko tylko dla siebie. Dopiero wtedy ewentualne kolejne AP np w kotłowni (tylko jeśli router na parterze nie da rady pokryć całego parteru i kotłowni).

3. Dokładnie to samo co 2 tyle że router na parterze przeniesiony do pokoju z kompem i komp wpięty kablem poprzez niego. Wydaje się wygodniejsze i w praktyce pewnie dawało by lepsze pokrycie domu bo nad pokojem z kompem jest nasza sypialnia a przez sciane kuchnia i kotłownia. (wtedy można by przestawić b715 w most i wyciąć jedno wifi z obiegu).

Pewnie wyjdzie w praniu zależnie od tego jakie pokrycie będzie miał ten router wifi który chce kupić.


Generalnie z tych repeaterów tp linka to jestem średnio zadowolony bo pokrycie mają marne - dlatego są aż dwa + b715 na taki mały dom.
Ale to jednak dosc stare modele.
Jeśli chodzi o samo wifi to bardzo korci mnie pójście w mesha, ale prawdopodobnie skończy się na tym że postawie router z możliwością mesha i potem będę się zastanawiał czy trzeba go przedłużać.

Z samymi agregacjami pokombinuję wieczorem, dzięki za podpowiedź - sam bym w życiu na to nie wpadł :)
A, i jeszcze jedno, wracając do Ferrari. Masz wysokie poziomy sygnałów (RSRP), ale nie za dobre SINR i RSRQ - co oznacza duży wpływ zakłóceń od innych masztów. Trzeba walczyć z systemem antenowym celem podniesienia SINR. Przy SINR poniżej 10dB, łączysz się zapewne na QAM16, co oznacza, że dla pasma o szerokości 20MHz max prędkości w MIMO2x2 to 100Mbps.
No kurcze ale to juz ustalilismy ze chyba będziemy walczyć jesli BTS wieczorem pozwoli.
Tyle tylko ze ustalilismy tez ze nie bardzo mam na co tego cybertecha wymienic :D
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: wojteks »

Ale może trzeba go gdzie indziej zamontować, np. na bocznej ścianie żeby zasłonić inne BTSy budynkiem.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: _cheetah_ »

ci3jk4 pisze:Repeatery pracują w opcji ap czyli kabel rozprzestrzeniają na wifi.
Trzeba być precyzyjnym bo w przeciwnym przypadku wszyscy tracimy cenny czas.

Tak więc - przy zasilaniu poprzez kabel jest AP. Przy zasilaniu przez wifi - repeater / wzmacniacz wifi czy MESH.
ci3jk4 pisze:tam same urządzenia po kablu, ale ze strychu pewnie mało który router mi pokryje cały dom (220m, parter, piętro, strych).
Zapewne, zwłaszcza na 5GHz.
ci3jk4 pisze:olejnym błędem było wypuszczenie wszystkich skrętek na dom ze strychu a nie z kotłowni
A masz skrętkę strych - kotłownia?
ci3jk4 pisze:Ostatnim błędem było że do pokoju biurowego puściłem tylko jedną skrętkę...
Tu tak, w biurze zwykle jest więcej niż jedno urządzenie korzystające z netu i sieci wewnętrznej. Ale stawiasz switch i po temacie. Albo ruter z wifi (przełączony w tryb AP) z kilkoma portami LAN.

Można nawet dać zasilanie PoE do switcha, żeby nie być przywiązanym do lokalizacji switcha przy gnieździe elektrycznym czy z plątającym sie przedłużaczem elektrycznym. Ale to detal.

Ad.2. i 3. - robi się tak, jak jest wygodnie, a na co pozwala infrastruktura kablowa.

Weź pod uwagę, że smarty, piece i inne takie tam mają zwykle prawie zerowe wymagania na neta - wystarczają im zwykle śladowe ilości netu - nawet w 'g' (jeśli obsługują), który ma największe zasięgi.

Więc pomyśl o podziale wifi na "wolne" 2.4GHz, głównie dla smartów i mało istotnych klientów wifi i na 5GHz, dedykowanym szybkim klientom wifi. Wtedy, możliwe, że mógłbyś osiągnąć stan, kiedy może tylko 2.4GHz musiałbyś wyłączać.
ci3jk4 pisze:Generalnie z tych repeaterów tp linka to jestem średnio zadowolony bo pokrycie mają marne - dlatego są aż dwa + b715 na taki mały dom.
Ale to jednak dosc stare modele.
TP-Linki faktycznie potrafią zachowywać się różnie. Niestety - miej świadomość, że moce nadawcze z jakimi pracuje router wifi lub AP mogą być w praktyce dowolne - to same urządzenie ustalają je same sobie korzystając z sobie tylko znanych algorytmów antykolizyjnych i optymalizacyjnych. I TP-Linki potrafią te poziomy znacznie obniżać, zmniejszając wydajnie zasięgi.

Niestety - nie ma opcji przewidzenia, jakie urządzenie postawione w danym miejscu będzie miało wysokie poziomy. Tylko próby. Mało tego, wystarczy jakiś bodziec zewnętrzny czy choćby inny klient i już mogą wachlować mocami. Więc - albo przerzucasz tonę sprzętu dobierając ten jeden, który by cię zadowolił (bez gwarancji znalezienia takowego), albo dostawiasz AP, ewentualnie godzisz się na sytuację, która jest obecnie, na posiadanych sprzętach.
ci3jk4 pisze:Jeśli chodzi o samo wifi to bardzo korci mnie pójście w mesha, ale prawdopodobnie skończy się na tym że postawie router z możliwością mesha i potem będę się zastanawiał czy trzeba go przedłużać.
Jeśli MESH to co najmniej dwu, a generalnie trzy pasmowy trzeba stawiać, żeby to faktycznie dobrze miało szansę działać. Ideałe byłby 2,4/5/6GHz, ale przy LTE 2,4/2x5GHz też może się sprawdzić. No i przydałoby, żeby obsługiwał "fast roaming" (802.11 k,v,r).

Nieźle spisują się MESH-e pracujące w konfiguracji klasycznych AP, czyli satelity zasilanie kablowo a nie po wifi.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: wojteks »

W 2.4GHz nie powinno być żadnego "wachlowania mocą". Jest dostępne w EU 13 kanałów (nakładających się) i do 100mW mocy nadawanej. Co innego 5GHz (czy tam 6), w tych zakresach pracują np. radary pogodowe i tam powinno następować "wachlowanie mocą" i dynamiczne zmiany kanałów (router sprawdza gdzie są największe zakłócenia, inne sieci, radary itp.).
Nie pomagam na PW!
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: ci3jk4 »

Ok, sprawdzone oba nadajniki. w odległości około 100 i 500 metrów, oba dają średnio max 90mbitów.
Rozumiem że w takim wypadku walka o te 10-15 mbitów, to tylko routerem z poczwórną agregacją? :)
Czyli do odłożenia na później.

Co do domowej sieci to chciałem iść po taniości, ale widzę ze technologia nadal rozwijała się kiedy nie patrzałem i teraz są routery 3 pasmowe i w dodatku za rogiem 6ghz :D

Myślę ze te urządzenia 6E to trochę jeszcze za drogie jak dla mnie (tak jak patrzę to zaczynają się od 2000pln (edit 1500 to jakaś używka na ebay...), ale nie robiłem jeszcze gruntownego researchu- czekam na chwilę spokoju w pracy).
Z tą trójpasmowością to też widzę że różnie.
Mimo problemów z accespointami tp linka, to wcześniej zawsze miałem ich routery (wtedy ze względu na openwrt, ale przywiązanie do marki zostało).
Więc na obecną chwilę, trochę naciągając budżet zastanawiam sie nad Archer AX90.
Ma mumimo, ma 3 pasma i ma mesh, 6ghz brak.
Zerkałem testy to ma całkiem niezły zasięg, ale niestety tylko dla jednego pasma 5ghz (drugie 5ghz akceptowalny a 2.4ghz średni zasięg).
Musiałbym <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> go na próbę

Wracając do pytań, tak w kotłowni jest skrętka - jest wolny komin więc nie było to problemem :)
Co do mesha, to tylko i wyłącznie ze skrętki. Na piętrze nie ma jak na razie komputerów, na których potrzebne były by jakieś super osiągi- jedynie przeglądanie netu na tabletach i telefonach.
Jeśli tak się kiedyś stanie to ten problem będziemy rozwiązywać na bieżąco. Albo postawi się switcha i mesh nadal po kablu, albo zawsze łatwiej mi zrzucić kable ze strychu na piętro, niż na parter.

Tak coś czuję że pewnie z tydzień będę teraz wybierał router :)
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Pytanie o SINR + antenę

Post autor: ci3jk4 »

Dla potomnych - poszedłem w TP-Link AX90, był to zarówno dobry jak i zły wybór :)
Router z parteru kryje piętro i strych zarówno za pomocą 2.4 jak i 5ghz, jednak na strychu w takim wypadku 5gh jest już mało używalne. Zasięg oceniałbym na bardzo dobry. Prędkości po lanie/po wifi świetne, nawet szybsze niz po kablu jeśli jesteśmy dość blisko.
Niesety w moim wypadku router powędrował na strych, co za tym idzie na parterze jest już dość srednio, więc przydałby się repeater.

No i tu pojawia sie na chwile obecną jedyny mankament tego routera (w zasadzie na obecną chwile wszsytkich produktów TP Link (oprócz seri deco)).
Repeatery i router aby tworzyć sieć onemesh MUSZĄ być połączone po wifi (oczywiscie z dobrym zasięgiem).
Przy moim umiejscowieniu routera, dobry zasięg wifi 5gh konczy się na schodach pomiedzy parterem i pietrem.
Niestety tp link dla tych urządzeń nie wspiera tak zwanego ethernet backhaula (nie wiem jak to na polskie), więc nie da zbudować poprawnego onemesha, który miałby mocny zasięg na parterze i piętrze z słabym pokryciem na schodach pomiędzy.
Normlanie rozwiązalibyśmy ten problem wpinając repeater po kablu na parterze - niestety w wypadku wpięcia kablem, repeater staje sie accespointem BEZ możlwiości onemesh. (mamy 1 sieć wifi na parter i druga na pietro, bez samoczynnego przełaczania się urządzeń). :(

Teraz stoję przed dylematem czy zmieniać tp linka na na przykład linksysa, który wspiera takie rozwiązanie we wszystkich produktach, czy może zamienić go na serie deco od tp linka (te deco wyglądają bardzo zabawkowo i same w sobie nie mają tak wielkiego zasięgu jak zwykły router - trzeba ich zakupić nieco więcej).
ODPOWIEDZ