Szybki upload, bardzo niski download - B525 Play

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tom940
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-01-08, 12:15

Szybki upload, bardzo niski download - B525 Play

Post autor: tom940 »

Cześć, miewam problemy z prędkością internetu w mojej okolicy ul. Wspólna 32 Bolszewo, mam wokół siebie 3 nadajniki, ale router domyślnie łączy mi się z tym najdalszym na kominie starej cementowy ul. Przemysłowa 36 Bolszewo, który dodatkowo jest po stronie wschodniej, a moje mieszkanie w bloku jest na stronę zachodnią, więc fizycznie nie jestem w stanie z balkonu nakierować anteny w tamtą stronę.
Dokupiłem do routera antene Cybertech 1800-2600MHz 17dbi aby wymusić połączenie z bliższym BTS-em na ul Zamostna 9 (z tym że moje osiedle jest w małym dole w stosunku do tego btsa) czasem się to udaje ale po chwili i tak wraca na ten dalszy. Problem jest wieczorem, gdzie download z anteną zewnętrzna wynosu 2Mb/s, a upload 40Mb/s. Z anteny wychodzą dwa przewody i w routerze również mam 2 gniazda do podłączenia, nieważne jak je podłączę prędkości się nie zmieniają.
Mam dostępny jeszcze 1 nadajnik na południe Wejherowo, Pomorskie ul. I Brygady Pancernej WP 106 i na to miejsce jestem w stanie skierować antenę, ale router ma problem się też z nim połączyć.
W HManager testy robiłem na ustawieniach auto, agregacji 1800+2600 (Wszystkie nadajniki play w okolicy mają pasma LTE 800-2600Mhz.) i wszedzie tak samo kiepsko.
Czy montaż anteny ma na to wpływ, jesli obrócę ją na mocowaniu o 180 stopni to może coś zmienić?

https://zapodaj.net/8149961244b10.jpg.html


Obrazek
tom940
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-01-08, 12:15

Re: Szybki upload, bardzo niski download - B525 Play

Post autor: tom940 »

Nie mogę zedytować posta, poniżej speedtesty wykonywane z anteną wieczorem, połączenie z BTS na kominie cementowni:

Obrazek

Tutaj speedtest rano bez podpiętej anteny, połącznie z tym samym BTSem

Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Szybki upload, bardzo niski download - B525 Play

Post autor: wojteks »

Pokaż parametry i speedtesty z B525 dla każdego pasma osobno.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Szybki upload, bardzo niski download - B525 Play

Post autor: _cheetah_ »

tom940 pisze:mam wokół siebie 3 nadajniki, ale router domyślnie łączy mi się z tym najdalszym
Ale nie wiadomo, które są dedykowane na twój obszar. Zwykle jest tak, że tylko jeden jest celowany w dany obszar. Kolejny może zaś tylko ewentualnie doświetlać lokalne fragmenty tego obszaru, które mają słaby zasięg z docelowego.
tom940 pisze:Z anteny wychodzą dwa przewody i w routerze również mam 2 gniazda do podłączenia, nieważne jak je podłączę prędkości się nie zmieniają.
Dla DL nie ma znaczenia, jak podpięte są przewody od anten. Jakieś znaczenie może mieć to dla odmiany dla UL, bo nadawanie idzie tylko z jednej anteny, z gniazda '1' routera. Anteny dla poszczególnych polaryzacji, jak i warunki zewnętrzne, nigdy nie są identyczne, więc jakaś różnica w prędkościach na UL może być. Ale i tak powinno być to mało zauważalne przy naturalnej zmienności UL od samego BTS-a.
tom940 pisze:Dokupiłem do routera antene Cybertech 1800-2600MHz 17dbi aby wymusić połączenie z bliższym BTS-em na ul Zamostna 9 (z tym że moje osiedle jest w małym dole w stosunku do tego btsa) czasem się to udaje ale po chwili i tak wraca na ten dalszy.
Ruter wybiera maszt o lepszym sygnale i dlatego pewnie przerzuca w tak naturalnych zmian w propagacji i nadawaniu sygnałów.
tom940 pisze:Czy montaż anteny ma na to wpływ, jesli obrócę ją na mocowaniu o 180 stopni to może coś zmienić?
Antena powinna być zawsze ustawiana na max wskazań SINR.

Jak odwrócisz antenę tyłem do masztu, to połączenie powinno albo w ogóle "zdechnąć" albo być bardzo słabe. O ile antena nie wyłapałaby jakiegoś sygnału odbitego, o co w środowisku zabudowy wysokiej nietrudno.

Ogólnie, antena tyłem czy bokiem też w ogólności odbiera, tyle że znacznie słabiej niż przodem. O ile słabiej, to już zależy od konkretnego typu i egzemplarza anteny.
tom940 pisze:poniżej speedtesty wykonywane z anteną wieczorem, połączenie z BTS na kominie cementowni:
tom940 pisze:Tutaj speedtest rano bez podpiętej anteny, połącznie z tym samym BTSem
Jeśli chcesz robić jakiekolwiek porównania, to aby miały one sens, muszą być robione w tych samych warunkach, w tym samym czasie. Czyli w tym przypadku o tej samej porze.

Speed-testy z wieczora i rana mają się do siebie nijak.
tom940
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-01-08, 12:15

Re: Szybki upload, bardzo niski download - B525 Play

Post autor: tom940 »

Poniżej wklejam speedtesty dla poszczególnych pasm, router ustawiony na parapecie po stronie zachodniej, z automatu łapało mi nadajnik z komina na cementowni po stronie zachodniej, przez co budynek zabiera sporo sygnału:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Poniżej przykład, gdy antene nakierowałem na BTS na Orlen na stacje benzynowa Wejherowo, Pomorskie ul. I Brygady Pancernej WP 106, ustawienia HManager Auto. Niestety taki wynik nie jest powtarzalny, przeważnie wieczorem nie przekracza 7Mb/s, i mimo nakierowanej anteny potrafi zmienić BTS na tego z komina Przemysłowa 36:
Obrazek
Obrazek
tom940
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-01-08, 12:15

Re: Szybki upload, bardzo niski download - B525 Play

Post autor: tom940 »

tom940
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-01-08, 12:15

Re: Szybki upload, bardzo niski download - B525 Play

Post autor: tom940 »

http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 52&zoom=15

Czy w tej lokalizacji posłużyć się innym operatorem niż play?
Testowałem krótko T-mobile, wyniki nawet gorsze niż play, ale mógłbym je ponowić i zrobić rzetelniej jeśli widzicie w tym nadzieję.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szybki upload, bardzo niski download - B525 Play

Post autor: matek451 »

A w T-mobile antena ustawiona na Przemysłową? Zrób te testy T-mobile, w Play sprawdziłbym jeszcze kierunek na Gościnno.
ODPOWIEDZ