Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

_cheetah_

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: _cheetah_ »

piotrzet pisze:Czyli 600 Mb/s pobierania i 100 Mb/s wysyłania. I co tutaj się nie zgadza z tym co napisałem, że ma 2CA z MIMO 4x4?
No właśnie, wg tej tabelki ma też 3CC --> https://obrazki.elektroda.pl/2054053000_1634236025.png

@piotrzet - z jakiego źródła odnośnie parametrów B626 korzystasz?
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: tomekwwa »

Najpierw napisałeś, że nie agreguje 3CA, co jest nieprawdą.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: matek451 »

Na Elektrodzie i tutaj kilka razy dawałem linka do oficjalnej strony Huawei z tą specyfikacja B628, to router na Balong 750 z agregacja 3CC CA MIMO 2x2 qam256
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: piotrzet »

_cheetah_ pisze:
piotrzet pisze:Czyli 600 Mb/s pobierania i 100 Mb/s wysyłania. I co tutaj się nie zgadza z tym co napisałem, że ma 2CA z MIMO 4x4?
No właśnie, wg tej tabelki ma też 3CC --> https://obrazki.elektroda.pl/2054053000_1634236025.png

@piotrzet - z jakiego źródła odnośnie parametrów B626 korzystasz?
https://www.4gltemall.com/huawei-4g-cpe-pro-2.html
Informacja z tej strony. Tabelka ok tylko jej źródło?
https://www.play.pl/dlaciebie/produkty/ ... p=internet
Według Play również "Zastosowanie technologii 4x4 MIMO pozwala na osiągnięcie przepustowości na poziomie 600 Mb/s." Ani słowa o 3CA.
Więc chyba jednak 2CA z MIMO 4x4, tym bardziej, że poprzednik dokładnie tak samo osiągał tą prędkość.
Jest jeszcze możliwość, że zależnie od oprogramowania może być tak lub tak. Trzeba po prostu zapytać kogoś kto ma to urządzenie i wtedy będzie najlepsza weryfikacja faktycznego CA Config.
_cheetah_

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: _cheetah_ »

@ piotrzet:

to nie tak - kategoria w LTE nie oznacza sztywnego przyporządkowania ilości MIMO czy typu modulacji. Oznacza jedynie ilość warstw.

Tak wiec dla cat.12 jest tak:
--> https://www.3gpp.org/keywords-acronyms/1612-ue-category
--> https://www.cablefree.net/wirelesstechn ... finitions/

więc UE cat. 12 może pracować w różnych kombinacjach CA / MIMO i QAM.

Tak na marginesie - 600Mbps na DL może być osiągnięte w różny sposób:

1. 2CA / MIMO4x4 / QAM64
2. 3CA / MIMO2x2 / QAM256

co też, jak widać z tabelki, którą zamieściłem wcześniej, 826 robić może.

Ale, oczywiście, masz racje - wiele zależy tu również od wersji UE (firmware), bo pewne możliwości mogą być teoretycznie sztucznie ograniczane przez producenta albo brandującego operatora. Więc decydująca jest data sheet dla konkretnego modelu.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: piotrzet »

_cheetah_ pisze:@ piotrzet:

to nie tak - kategoria w LTE nie oznacza sztywnego przyporządkowania ilości MIMO czy typu modulacji. Oznacza jedynie ilość warstw.

Tak wiec dla cat.12 jest tak:
--> https://www.3gpp.org/keywords-acronyms/1612-ue-category
--> https://www.cablefree.net/wirelesstechn ... finitions/

więc UE cat. 12 może pracować w różnych kombinacjach CA / MIMO i QAM.

Tak na marginesie - 600Mbps na DL może być osiągnięte w różny sposób:

1. 2CA / MIMO4x4 / QAM64
2. 3CA / MIMO2x2 / QAM256

co też, jak widać z tabelki, którą zamieściłem wcześniej, 826 robić może.

Ale, oczywiście, masz racje - wiele zależy tu również od wersji UE (firmware), bo pewne możliwości mogą być teoretycznie sztucznie ograniczane przez producenta albo brandującego operatora. Więc decydująca jest data sheet dla konkretnego modelu.
Oczywiście, że kategoria LTE nie ogranicza się do jakiejś konkretnej konfiguracji. Tak jak tutaj może być 600 Mb/s poprzez 2CA i MIMO 4x4 lub 3CA i 256QAM to już kwestia urządzenia co potrafi. I ja nie pisałem, że jest inaczej. Natomiast na stronach w tym Play podane jest, że jest to MIMO 4x4 i 2CA. Nigdzie nie znalazłem informacji o tym, że jest 3CA i 256 QAM. Dlatego w tym momencie będzie niezbędna weryfikacja przez kogoś kto urządzenie ma. Wiele stron i sklepów również podaje info o 2CA i MIMO 4x4.
Z tego co patrzyłem na stronie https://cacombos.com/ też niestety tego modelu nie mają w bazie więc trudno coś potwierdzić.
_cheetah_

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: _cheetah_ »

@ piotrzet:
I to jest główny problem - brak oficjalnej specyfikacji modeli dostępnych w Polsce. Tym, co wypisują na stronach opów bym się w ogóle nie przejmował, bo to są materiały li tylko i wyłącznie marketingowe, i to jeszcze pewnie pisane przez ludzi mających znikomą wiedzę techniczną. Dla marketingowca MIMO4x4 na pewno wygląda o niebo lepiej lepiej niż 3CA, bo wyróżnia dany sprzęt z morza innych, które mają tylko MIMO2x2. A z 3CA nie ma czym się chwalić, przy pozostałych sprzętach z 4CA czy 5CA... więc lepiej to przemilczeć... ;)
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: Mig25 »

To jest tak samo jak w tym badziewnym chipsecie: https://static1.squarespace.com/static/ ... 43A+v8.pdf

A siedzi on ..... w MF258k.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: matek451 »

Traktowanie Play jako poważnego źródła specyfikacji sprzętu? Ten sam chipset co w MF258k jest w WF860 ale soft do tego sprzętu został dopracowany przez poprzednią ekipę ZTE Polska, nawet w tym z Play jest dostęp do zaawansowanych funkcji na koncie smartadmina. Każdy sprzęt pokazuje tyle na ile pozwala mu soft, same graty to nie wszystko.
A w kwestii B628 to ten router działa na 2x2 w modulacji QAM256 i agreguje 3 pasma LTE a ponieważ to Balong750 HiSilicon to współpracuje z aplikacjami HiLink na Windows i Android, w Polsce dostępny w sprzedaży otwartej i w Play. Za pomocą aplikacji można wybrać pasma do agregacji lub pasma pojedyńczo.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: piotrzet »

matek451
A ty dalej bez żadnych konkretów. Jakieś linki z informacją od Huawei, że ten router obsługuje 3CA z 256QAM? Czy dalej będziesz pisał posty niepoparte żadnymi faktami jak to zwykle bywa?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: matek451 »

Człowieku, pierwsze informacje o tym routerze pochodziły ode mnie, ja od razu pokazałem specyfikację i linka do jego specyfikacji zamieszczonego przez poważnego sprzedawcę, czy t k... myślisz ze ja tak jak ty zamieszczam bzdury ?
Chłopczyku ty należysz do pewnej grupy która nie widziała sprzętu w realu a zabiera o nim głos. Ja mam takie głupie hobby że nie wiadomo po co kupuję najnowszy sprzęt bo mnie stać a czasami dostaję od ZTE Polska za który im grzecznie dziekuję .
A z B628 miałem już do czynienia bo poleciłem go kupić przy braku B818 znajomemu do oferty Play i mu go konfigurowałem i testowałem LTE H-managerem więc wiem co piszę , poza tym kilka osób dzięki mojej pomocy na forach cieszy się agregacja 3 pasm LTE na nim.
A co do jego specyfikacji i braku wiary w to co piszę to proponuję ci kontakt z Help Deskiem sprzedawcy pod numerami + 852-30691898 (HK), +852-30691868 (HK) tam miła Pani zapozna cię z tym sprzętem, oczywiście dla innych którzy maja taka potrzebę podaję linka do specyfikacji tego routera jaki zamieszcza ten sprzedawca, powszechnie znany klientom na całym świecie https://www.router-switch.com/pdf/hw:hu ... asheet.pdf
A swoją drogą dziwi mnie ze znajdują się tutaj ludzie wchodzący w konstruktywna dyskusję z Tobą.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: piotrzet »

Poważny sprzedawca, bo ty go tak nazwałeś? Naprawdę nie kompromituj się po raz kolejny. Czekam na link z oficjalnej strony Huawei, o której pisałeś, a nie jakimś sklepie.
Mnie też dziwi, że jeszcze tutaj jesteś po tym jak wielokrotnie obrażałeś tutaj użytkowników forum.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: matek451 »

Człowieku to sobie napisz do Huawei to może ci odpowiedzą, oni "słyną" z takiego wsparcia, niektórzy na tym Forum już się o tym przekonali. To jest korpo i tam takich jak ty czy ja to mają w d....
Ja mam oczywiście oficjalną specyfikację B628 -265 ale nie widzę potrzeby aby się nią dzielić z Tobą i tak nic z tego nie zrozumiesz, oczywiście chętnie ja udostępnię innym poważnym kolegom z Forum.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: piotrzet »

No jak to przecież kilka postów wyżej twierdziłeś, że masz link do oficjalnej strony, a nagle piszesz, żeby pisać do supportu? Sam już nie wiesz co piszesz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: matek451 »

Ja bajek jak ty nie wypisuję, jak napisałem ze mam to możesz być pewien że mam od dawna, od momentu gdy router zagościł w Play i polskich sklepach, skąd go mam to moja sprawa, kolegom @-_cheetah_ a w szczególności @Mig25 chętnie jak wyrażą życzenie podeślę, także innych chętnym a Tobie nie bo nie muszę, to Forum wolnych ludzi. Zresztą ten dokument Huawei zawiera mnóstwo danych których obawiam się że i tak nie zrozumiesz. Szukaj aż znajdziesz.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: tomekwwa »

Nie jest go aż tak trudno znaleźć. Jak się postara to da na pewno radę. Jest dostępny w Google, z podpisem Huawei i ma kilkanaście stron. Jeśli mówimy o tym samym.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: matek451 »

Pewnie że jest ale niech wreszcie zrobi coś sam a nie podpina się pod robotę innych.A na dodatek ciągle chce dowodów że ktoś nie jest wielbłądem.
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: lobudek »

Panowie, po co ta kłótnia...
Rozumiem, że rozchodzi się i ten router:
https://consumer.huawei.com/ie/routers/4g-cpe-pro-2/
Muszę jakoś udać się do salonu Play i zapytać o ofertę z tym b628. Mam nadzieję, że się spisze w moim przypadku.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: matek451 »

To nie kłótnia tylko kolega na kazdym kroku dyskredytuje to co napiszę, sam nie posiada tego routera, ogólnie to raczej tylko teoretyk. W Play brak B818 więc bierze się B628, ryzyko niewielkie , zrobisz testy na nim, sprawdzisz pasma , agregacje pokażesz wyniki z testów i poradzimy co dalej. W Play masz 14 dni na testy, nawet gdy ofertę weźmiesz z salonu./ Stacja bez LTE2600 ale niezatkana, poprawa parametrów sygnału na 2CC CA LTE2100+1800 antena zewnetrzną powinna pozwolić wejść na modulację QAM256 co skutkuje jeszcze lepszymi prędkościami.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: wojteks »

Hmm, jest dostępny jako B628 prawie w każdym sklepie z elektroniką, w Play też.
Nie pomagam na PW!
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: lobudek »

Póki co dotarły do mnie anteny ATK-504. Jak uda mi się namówić ojca, żeby je zamontował to zobaczę ile są warte. Niestety umowę mam z T-Mobile bez limitu do 20mb/s więc większej prędkości nie osiągnę. Obecnie jest to w zależności od obciążenia od kilku do kilkunastu mb/s. Jednak mam nadzieję, że upload się chociaż znacznie poprawi.
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: lobudek »

Udało się na sztukę zamontować atk504 i skierować mniej więcej na nadajnik z Krąpiewa oddalony o ok. 8,5km. Wyniki chyba maksymalne dla mojej oferty 20/15 bez limitu z t-mobile.
Obrazek Obrazek
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: lobudek »

Zamówiłem też ofertę na 500GB PLAY z B628 i widzę, że będę miał problem z podpięciem anten. Wystarczy że kupię odpowiednie przejściówki sma-ts9 czy potrzeba zmienić kable na inne?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: wojteks »

Przejściówki powinny wystarczyć.

Zawsze możesz kupić kartę prepaid TM i przetestować.
Nie pomagam na PW!
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: lobudek »

Jakieś konkretne przejściówki brać, czy pierwsze lepsze z allegro?
Z tą kartą t mobile sprawdzę jeszcze przy najbliższej możliwej okazji.
Jeszcze pytanie czy dostałem w miarę normalną ofertę na ten internet play. 500GB z b628 na własność za 90zł/msc?
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: lobudek »

Dzisiaj kurier dostarczył b628 z nową umową play. Póki co szybkie testy z samym routerem na
parterze. Do bts 5,6km, niestety 2600mhz jeszcze nie uruchomili.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: lobudek »

Router na piętrze na parapecie. Parametry uległy poprawie, ale chyba nadal sygnał jest trochę słaby? Czy warto podłączać ten router pod atk504?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: wojteks »

Bez większego znaczenia, potrzebujesz anteny 1800-2100 (2600), 800MHz w ogóle nie warto zawracać sobie głowy.
Nie pomagam na PW!
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: lobudek »

Jasne, 800mhz nie wnosi prawie nic. Co do anten to chodzi o to, że mam nowe atk504 już zakupione i średnioteraz z kupowaniem następnej. Póki co chcę się skupić na pasmach 1800 i 2100MHz i czy atk 504 da jakiś zauważalny zysk na tych częstotliwościach?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anten do B525/ T-Mobile/ coraz wolniejszy internet

Post autor: wojteks »

Zrobisz jak chcesz. Ja bym odesłał i kupił taką na 1800-2100 (2600).
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ