T-mobile - czy się uda?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tander
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2018-04-03, 15:18

T-mobile - czy się uda?

Post autor: tander »

Hej,

Posiadam internet bez limitu w T-mobile i chciałbym doprowadzić go do stanu używalności. Zastanawiam się jak do tego podejść. Na ten moment używam routera Huawei B525 oraz anteny ATK-LOG ALP LTE MIMO 2 x 5m wtyk SMA DIPOL. Posiadam też router Huawei B528 oraz antene Antena Dualna LTE/4G 15dBi do HUAWEI B529, B528 MIMO z CyberTech (aktulanie korzystające z Play, którego rezygnuje).

Router B525 ustawiony jest na nadajnik oddalony o ok 2km (patrz obrazek poniżej). Antena nie jest co prawda prawidłowo zamontowana (zamontowana na sztandze postawionej w pionie przy oknie balkonowym), jednak zazwyczaj wskazuje 5 kresek. Problemem jest SINR, który prawie ciągle jest ujemny i jest strasznie nie stabilny.

Obrazek

Wczoraj próbowałem jeszcze wykorzystać B528, które zamontowane jest na dachu, ale z jakiegoś powodu nie mogłem wycelować anteną na nadajnik - pomimo jego niedużej odległości wyniki z Anteny Dualnej, parametry połączenia były bardzo słabe (nie wchodząc w szczegóły ciągle jedna kreska, czasem dwie ) i robiło się już ciemno. Zastanawiam się, czy na strychu (dach z dachówki ceramicznej i drewniana więźba) warto byłoby spróbować łapać sygnał z poszczególnych anten z powyższego obrazka i zrobić testy ze wszystkich pasm. Dodatkowo myślałem o zmianie routera na B818, aby móc agregować 4 pasma. Otrzymałem też informacje, że na nadajniku, który jest najbliżej jest też dostępne 5G - co prowadzi do mojego pytania, czy jeśli nadajnik jest zapchany to możliwe, że mimo wszystko na 5G działałoby to sprawnie? Może warto rozważyć zakup routera 5G?

Pozdrawiam i proszę o sugestie!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-mobile - czy się uda?

Post autor: matek451 »

A na jakiej podstawie twierdzisz że BTS NW Nadolice Wielkie działa na 5g2100 DSS. Nie zawracaj sobie głowy tym 5G, skup się nad agregacją pasm LTE i wyborem optymalnej stacji bazowej, zrób testy poszczególnych pasm na B525 z 4 stacji które są na róznych kierunkach.
tander
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2018-04-03, 15:18

Re: T-mobile - czy się uda?

Post autor: tander »

matek451 pisze:A na jakiej podstawie twierdzisz że BTS NW Nadolice Wielkie działa na 5g2100 DSS.
Dzieki za zainteresowanie tematem! Taka odpowiedz otrzymalem od biura obslugi T-mobile, ze nadajnik w Nadolicach Wielkich przy ulicy Jeszkowickiej operuje w 5G. Sprobuje w najblizszym czasie wykonac testy w roznych kierunkach, czy prowadzenie ich ze strychu zamiast dachu ma sens? Ulatwia to bardzo sprawe.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-mobile - czy się uda?

Post autor: matek451 »

Ja to tam pozwolenia nawet nie widzę https://bip.uke.gov.pl/download/gfx/bip ... 09-27.xlsx , mapa zasięgu https://www.t-mobile.pl/c/mapa-zasiegu tez tam 5G nie pokazuje. No i na cym chcesz korzystać z tego 5G T-mobile przy tych 2 km od tej stacji bazowej?
tander
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2018-04-03, 15:18

Re: T-mobile - czy się uda?

Post autor: tander »

A to już czy to prawda co mi odpisało biuro obsługi nie jestem w stanie potwierdzić póki co. Na mapie zasięgu faktycznie nie wygląda jakby stał tam nadajnik 5G. I to była tylko propozycja, myślałem o ewentualnym użyciu Huawei 5G CPE Pro 2.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-mobile - czy się uda?

Post autor: matek451 »

A w jaki sposób chcesz korzystać z 2 km z pasma na 2100MHz na routerze bez złącz anten zewnętrznych.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: T-mobile - czy się uda?

Post autor: Mig25 »

Cały router na kominie ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-mobile - czy się uda?

Post autor: matek451 »

Najpierw chociaż test na zewnatrz na karcie T-mobile i telefonie i screen z aplikacji NetMonster.
tander
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2018-04-03, 15:18

Re: T-mobile - czy się uda?

Post autor: tander »

Nie no chwila zaszło jakieś nieporozumienie. Oba routery mają podłączone anteny: b528 z tą panelową (tylko podłączony jest i ustawiony na play, nie chce go ruszać póki co) i b525 z anteną atk (tym chciałem robić testy z pod dachu, ustawić antenę na sztandze w pionie i pocelować na różne nadajniki, ewentualnie planuje to ustawić na drabinie w oknie dachowym i w taki sposób potestować).

I test musi być z tej samej karty czy z tej samej sieci wystarczy?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-mobile - czy się uda?

Post autor: matek451 »

Ale Huawei 5G PRO 2 złacz anten zew. nie posiada.
tander
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2018-04-03, 15:18

Re: T-mobile - czy się uda?

Post autor: tander »

A no faktycznie, to myślę, że sprawa wyboru między 5G, a LTE się rozwiązała.

Pierwsze screeny z NetMonster z balkonu na stronę nadajnika.

Obrazek

Obrazek
tander
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2018-04-03, 15:18

Re: T-mobile - czy się uda?

Post autor: tander »

Próbowałem łączyć się ze strychu "przez dach". Niestety udało mi się łączyć tylko z najbliższym nadajnikiem oraz nadajnikiem w Krzeczynie... Wszędzie SINR strasznie skacze, a porusza się między ujemnymi wartościami, a jedynką. Niedługo postaram się też zrobić testy z dachu bardziej poprawnie, w końcu wyzdrowiałem i będę w stanie wyjść na dach. Wrzucę dokładniejsze zestawienie po kolei przechodząc po kolei po pasmach.
ODPOWIEDZ