Prośba o poradę

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pit_h
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2021-10-23, 13:43

Prośba o poradę

Post autor: pit_h »

Witam. Posiadam w tej chwili modem zewnętrzny Mikrotik SXT LTE6. Modem posiada dość dobrą antenę (9dBi). Sygnał:
RSRP: -104dBm (czasami lepiej)
RSRQ: -11dB
SINR: 7dB
Przy tym połączeniu prędkość internetu waha się od 16 do 30 Mbps download i ok. 5Mbps upload.
Antena ma dosyć szeroki kąt widzenia Ok. 60°. Najbliższy bts od mojego domu jest oddalony o ok. 2km, po drodze przeszkody, brak widoczności. Chciałem zapytać o poradę, czy wymiana tego Mikrotika na model LHG LTE6 z antena bardziej kierunkową o mocy 17dBi poprawi sygnał i parametry połączenia, czy nie ma co się łudzić na poprawę sygnału skoro nie ma widoczności btsa?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o poradę

Post autor: wojteks »

Podstawowe pytanie w jakim (jakich) pasmach łączy się Mikrotik ze stacją bazową?
Skoro znasz poziom sygnału pokaż też resztę parametrów tej stacji (numery).
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o poradę

Post autor: matek451 »

Mikrotik SXT to szajs a antenka przy nim to popierdółka, zamiast podać lokalizację, operatora, domniemany BTS , pokazać dane z diagnostyki na nim pokazujace eNB, CID pasma podstawowego i jakie pasma są agregowane wybierasz to samo tylko juz z mocniejsza anteną. Pytanie tylko po co i na jakiej podstawie?
pit_h
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2021-10-23, 13:43

Re: Prośba o poradę

Post autor: pit_h »

Dziękuję za odpowiedzi. Jeśli chodzi o wybór Mikrotika niestety nie znam innych urządzeń zewnętrznych podobnego typu. Chodzi np. o usługę OrangeVPN i dynamiczne ip zewnętrzne, z których korzystam, jak również możliwość przekierowania ip wan na drugi router w domu. Podobnie w kwestii anten i zasięgu - jak do tej pory właśnie ten Mikrotik daje mi najlepsze rezultaty. Wcześniej miałem router/modem ZTE MF286 z zewnętrzną anteną Cybertech 15dBi dualną (router nie można ustawić jako "przezroczysty") i tutaj wyniki download / upload były gorsze.

Orange
wieża Duszniki-Zdrój ul.Dworcowa - id stacji 13270
GPS: 50,407500,16,390556

Dodam screeny z mikrotika z dzisiaj:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o poradę

Post autor: wojteks »

Mikrotik agreguje 800+2100, lepsze osiągi powinny być gdyby agregował 1800+2100 (2600 gdyby było) ale ....
pit_h pisze:Orange
wieża Duszniki-Zdrój ul.Dworcowa - id stacji 13270
GPS: 50,407500,16,390556
Nie łączysz się z tą stacją tylko z
Dolina - gm. Szczytna, wieża T-Mobile
Nie pomagam na PW!
pit_h
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2021-10-23, 13:43

Re: Prośba o poradę

Post autor: pit_h »

Faktycznie łączę się z tamtą stacją. Niestety za nic nie mogę połączyć się z inną (prawdopodobnie przez góry po drodze). I nie mogę zmusić mikrotika do agregacji 1800+2100. Osobno pasma działają, niestety nie chcą się agregować. Tylko B20+B1 się agreguje, ewentualnie B20+B3, ale to pierwsze daje lepsze resultaty. Ponawiam więc pytanie. Czy wymiana SXT na LHG z mocniejszą anteną coś zmieni, czy jednak nie ma na co liczyć
_cheetah_

Re: Prośba o poradę

Post autor: _cheetah_ »

pit_h pisze: I nie mogę zmusić mikrotika do agregacji 1800+2100. Osobno pasma działają, niestety nie chcą się agregować.
Bo nie agreguje takiej kombinacji pasm.

Największy zysk na prędkościach miałbyś prawdopodobnie przy przejściu na router z agregacją B20+B3+B1 albo B1+B3 z anteną zewnętrzną. Ewentualnie jakiś CPE , np. MF258, byle tylko nie z dystybucji Playa.

Pozostaje kwestia obciążenia BTS-a - czy na nim jest rezerwa prędkości.
pit_h pisze: Chciałem zapytać o poradę, czy wymiana tego Mikrotika na model LHG LTE6 z antena bardziej kierunkową o mocy 17dBi poprawi sygnał i parametry połączenia, czy nie ma co się łudzić na poprawę sygnału skoro nie ma widoczności btsa?
W normalnych warunkach LGH dałby znacznie większy poziom sygnałów oraz SINR z uwagi na różnicę zysków i widoczność kątową w tych antenach, ale w trudnych warunkach, jak u ciebie nie ma na to gwarancji. Paradoksalnie - mogłoby być nawet gorzej w bardzo niefartownym wypadku.

Nie ma innej możliwości jak powieszenie LGH i zobaczenie co z tego by wynikło.
pit_h pisze:Wcześniej miałem router/modem ZTE MF286 z zewnętrzną anteną Cybertech 15dBi dualną
Taki zestaw to całkowite nieporozumienie z uwagi na nietypowe rozwiązanie dla anten zewnętrznych w 286.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o poradę

Post autor: wojteks »

Chciałbym zobaczyć speedtesty na 800, 1800, 2100MHz (każde pasmo osobno) o ile to się da zrobić na mikrotiku.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o poradę

Post autor: matek451 »

Nie rozumiem dlaczego autor nadal chce korzystać ze sprzetu który nie agreguje LTE2100+1800 oraz LTE2600+2100. Nie znam lokalizacji autora ale Dworcowa jest za BTS-em Dolina a to stacja z 4CC CA. W tej agregacji LTE800 jest pasmem podstawowym dodatkowe to LTE2100 ale jak słusznie zauważył kolega najpierw test pasm po kolei , osobno ale sprawdziłbym też LTE2600.
pit_h
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2021-10-23, 13:43

Re: Prośba o poradę

Post autor: pit_h »

A więc dokonałem speed testy i wygląda to następująco:

B1

Obrazek

B3

Obrazek

B20

Obrazek

B20 + B1

Obrazek

W takim razie jeśli nie Mikrotik, to który router/modem wybrać plus ewentualnie antenę. Dodam, że priorytet to tryb bridge modemu ( w Mikrotiku jest to IP PASSTHRU ), żeby cały ruch kierować na inny router
Moja lokalizacja to: 50.39452789265886, 16.3597099704071 i po sprawdzeniu Mikrotikiem na dachu, tylko z jednego nadajnika łapię sygnał (i to możliwe, że jakieś odbicie, bo po drodze dużo przeszkód i góry)
pit_h
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2021-10-23, 13:43

Re: Prośba o poradę

Post autor: pit_h »

Troszkę poszukałem na forum i w zasadzie nasuwa mi się jeden router w tej chwili, który agreguje 3 pasma i można uruchomić tryb Bridge Mode. Dokładnie to Huawei B715. Jeśli zna ktoś jeszcze jakieś rozwiązanie, to proszę o propozycje. I czy antena Cybertecha (1800 - 2600) będzie odpowiednia do tego routera.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o poradę

Post autor: wojteks »

Ale B715 to już stary sprzęt, nowego raczej nie kupisz.
Nie pomagam na PW!
pit_h
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2021-10-23, 13:43

Re: Prośba o poradę

Post autor: pit_h »

Dlatego właśnie pytam o inne możliwości. Chodzi o agregację 3 pasm B1, B3, B20. Niestety tylko te wchodzą w grę ponieważ sygnału z innych btsów nie widzę w domu. Który router polecilibyście na te pasma (oczywiście z możliwością włączenia trybu bridge mode). Dziękuję za podpowiedzi.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o poradę

Post autor: wojteks »

No to B628 ale czy ma dobrze działający bridge to nie wiem.
Nie pomagam na PW!
pit_h
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2021-10-23, 13:43

Re: Prośba o poradę

Post autor: pit_h »

W takim razie gdzie można byłoby znaleźć informacje o mocy anten zainstalowanych w np. B715 albo B628.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Prośba o poradę

Post autor: Hermogenes »

A znasz Ty definicję mocy? Zapewne nie skoro zadajesz takie pytanie. Anteny mają określoną zdolność wypromieniowania mocy. Jest ona zdecydowanie większa od mocy końcówki wcz. i w żadnym stopniu nie wpływa na skuteczność urządzenia. :czytaj: Pozdrawiam Hermogenes
_cheetah_

Re: Prośba o poradę

Post autor: _cheetah_ »

pit_h pisze:W takim razie gdzie można byłoby znaleźć informacje o mocy anten zainstalowanych w np. B715 albo B628.
628 ma anteny podobnie jak w 818, czyli, jak dla mnie, bardzo dobre - z zyskami 4...5dB na pasmach pojemnościowych.

W przypadku anten nie mówimy o ich "mocy", a o zysku. Ale to detal, bo obaj wiemy chyba, o co kaman... ;)

Co do 715 nie wiem, jakie ma zyski anten, bo gdzieś mi wcięło jego specyfikację, ale jak pamiętam były znacznie słabsze niż w 818/628 - zyski <2dBi. Niech mnie ktoś sprostuje, jeśli ma pod ręką specyfikację 715-tki.
pit_h pisze: Który router polecilibyście na te pasma (oczywiście z możliwością włączenia trybu bridge mode).
818 pracuje prawidłowo w trybie bridge. Co do 628 to nie wiem.
pit_h
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2021-10-23, 13:43

Re: Prośba o poradę

Post autor: pit_h »

_cheetah_ dziękuję za konkretną odpowiedź i korektę. Nie każdy jest specem, dlatego zadajemy pytania. Odnośnie B818 - tryb bridge pracuje na oryginalnym firmware, czy na modowanym ( o ile istnieje ) No i jaka dystrybucja albo wersja. Czy może bez różnicy.
ODPOWIEDZ