Antena do domku na wsi, w okół lasy

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
superkwas
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2021-10-31, 13:16

Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: superkwas »

Witajcie. Potrzebuje antenę LTE do domku na wsi. Aktualnie telefon nie łapie tam żadnego zasięgu, nawet 3g. W okolicy są dwa BTS, jeden 3 kilometry drugi 4, czyli chyba nie tak dużo, tylko problemem zapewne są drzewa.
Lokalizacja: https://goo.gl/maps/VXLdvfrr3eNRfSir6
Mam internet w Tmobile do 20Mbps, ale nawet jak bym miał te 5 to było by super. A też zależy mi na cenie.
Znalazłem coś takiego: https://allegro.pl/oferta/antena-signaf ... 7793099167
Mam świadomość, że to tania antena, ale czy ona by mogła dać radę? Domek na wsi, więc umieszczenie anteny wysoko nie powinno być problemem.
A jeżeli nie taka, to może jakich tani modeli używanych szukać? Modem chyba nieistotny, ale będę miał huawei e5377.
Pozdrawiam serdecznie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: matek451 »

Do T-mobile to fakt nawet ta mobilna zabawka wystarczy, a problemem to jest wybór niewłaściwego operatora, brak jakiejkolwiek gwarancji ze tam osiagniesz nawet 5Mb/s, w Hucisku korzysta się tylko jednego operatora i na pewno nie jest to T-mobile.
superkwas
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2021-10-31, 13:16

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: superkwas »

matek451 pisze:Do T-mobile to fakt nawet ta mobilna zabawka wystarczy, a problemem to jest wybór niewłaściwego operatora, brak jakiejkolwiek gwarancji ze tam osiagniesz nawet 5Mb/s, w Hucisku korzysta się tylko jednego operatora i na pewno nie jest to T-mobile.
A możesz coś więcej napisać? Bo nie do końca rozumiem przekaz. A jeżeli chodzi o innego operatora tzn?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: piotrzet »

Jak zwykle będzie wciskał Play.
Antena, którą podałeś to straszne badziewie nie ma się co nią w ogóle interesować.
Co do internetu w T-Mobile masz umowę i nie możesz zrezygnować czy jak to wygląda?
superkwas
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2021-10-31, 13:16

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: superkwas »

piotrzet pisze:Jak zwykle będzie wciskał Play.
Antena, którą podałeś to straszne badziewie nie ma się co nią w ogóle interesować.
Co do internetu w T-Mobile masz umowę i nie możesz zrezygnować czy jak to wygląda?
Internet w T-Mobile mam od ponad dwóch lat noi działał dobrze wszędzie gdzie byłem. Więc nie myślałem o zmianie jego. A za kilka dni dopiero wprowadzam się do nowego domku gdzie tu nie ma zasięgu więc to świeża dla mnie sytuacja. Jak się nie da z t-mobile to jasne że mogę zmienić, ale na ten moment jeżeli udało by się tylko dokupić antenę to super. A czemu t-mobile jest zły, czy może jest zły tylko w tej lokalizacji?

Ale jeżeli ta antena to badziew, to może jakieś godne polecenia? Najlepiej w sumie używane bo cena ma dla mnie duże znaczenie.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: piotrzet »

Z internetu chcesz korzystać tylko w tej lokalizacji czy w innych miejscach w Polsce?
W tej lokalizacji i w najbliższej okolicy T-Mobile akurat ma nadajnik z którego korzystasz tylko z jednym pasmem, więc trzeba porobić konkretne testy i sprawdzić co działa najlepiej.
Kwestia teraz potrzeb czego dokładnie potrzebujesz. Tylko w jednej lokalizacji? W całej Polsce? Ile GB miesięcznie/
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: matek451 »

Pozyteczny i...a znów zabiera głos nie majac pojęcia o lokalizacji i infrastrukturze T-mobile w tej okolicy. Twoja sprawa, ja się juz wypowiedziałem ale skoro dajesz sie wodzić za nos to daję sobie spokój i zycze powodzenia z T-mobile, ja bzdur jak on nie wypisuję i na siłe pomagać nie mam zamiaru.
Nawet nie przeczytał ze masz no limit do 20Mb/s i E5577 , stad te niepotrzebne pytania, kontynuuj z nim, na bank zapewni ci fachowe rozwiązanie :) Do E5577 w tej lokalizacji jest tylko jeden wybór anteny, wiadomo jaki i modlitwa zeby sektor na LTE800 z tej nędzy T-mobile na maszcie Play z Wólki był nieprzeciążony to wtedy moze te 5Mb/s osiagniesz ale to loteria, koszt 2 anten ATK-20 to około 200 zł a do tego maszt i to solidny bo anteny maja po 170 cm i wymagają solidnego mocowania.
Ostatnio zmieniony 2021-10-31, 14:27 przez matek451, łącznie zmieniany 2 razy.
superkwas
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2021-10-31, 13:16

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: superkwas »

Na pewno przez najbliższy czas będę w tej lokalizacji. Ale może i przez dłuższy czas - tego jeszcze nie wiem. Ale na pewno gdzieś wyjeżdżając to chcę mieć mobilny internet. Więc tak, zależy mi aby był w całej polsce. Ile gb miesięcznie to nie wiem bo różnie korzystam. Ale chyba miesięcznie 100-200. Ten mój z t-mobile był dotychczas super, bez limitu danych, limit prędkości 20Mb/s ale to i tak w zupełności mi wystarczyło, no do przeglądania internetu to mi nawet 5Mb/s wystarcza. Możliwe jednak że będę wrzucał jakieś materiały do sieci, ale wtedy to mogę podjechać pod nadajnik prosto
superkwas
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2021-10-31, 13:16

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: superkwas »

matek451 pisze:Pozyteczny i...a znów zabiera głos nie majac pojęcia o lokalizacji i infrastrukturze T-mobile w tej okolicy. Twoja sprawa, ja się juz wypowiedziałem ale skoro dajesz sie wodzić za nos to daję sobie spokój i zycze powodzenia z T-mobile, ja bzdur jak on nie wypisuję i na siłe pomagać nie mam zamiaru.
No ja zapytałem aby poznać Twoje zdanie. Nie ma tutaj mowy o żadnym wodzeniu za nos, napisałeś komentarz, a ja dalej zapytałem aby dopytać się co i jak :) I jeżeli masz ochotę odpowiedzieć to ja wciąż chętnie wysłucham.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: piotrzet »

matek451
No ty bardzo pomogłeś. Twój komentarz to zachęcenie do zakupu tego chłamu z allegro plus do tego zawierający jakieś domysły i użytkownik ma się namyślać co najwspanialszy matek miał na myśli. Naprawdę śmieszne to i nic więcej. I jak na razie to bzdury ty tutaj wypisujesz nikt inny.
superkwas
Jakie więc masz możliwości jeśli chodzi o testy? Tzn jaki masz telefon?
Oprócz tego jaki budżet możesz przeznaczyć na zakup urządzenia i anteny?
superkwas
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2021-10-31, 13:16

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: superkwas »

piotrzet pisze:matek451
No ty bardzo pomogłeś. Twój komentarz to zachęcenie do zakupu tego chłamu z allegro plus do tego zawierający jakieś domysły i użytkownik ma się namyślać co najwspanialszy matek miał na myśli. Naprawdę śmieszne to i nic więcej. I jak na razie to bzdury ty tutaj wypisujesz nikt inny.
superkwas
Jakie więc masz możliwości jeśli chodzi o testy? Tzn jaki masz telefon?
Oprócz tego jaki budżet możesz przeznaczyć na zakup urządzenia i anteny?
Mam Redmi note 7. Budżet chciałbym jak najmniejszy - 150 zł? Mam świadomość, że to bardzo mało, ale coś używanego może da radę?
Modem tak jak wspomniałem mam huawei e5377, ale urządzenie to i tak chyba nie ma większego znaczenia na moje wymagania tj. 5Mb/s?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: matek451 »

Dostałeś już odpowiedź która wyczerpuje temat, skoro ma być budzetowo, to nie zmieniaj routerka i korzystaj z tego E5577,ANTENY 2X https://www.cybertech.com.pl/p90,antena ... ts900.html kabel jak najkrótszy a konektor TS9 dokręcany na kablu.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: piotrzet »

Więc jeśli nie wymagasz nie wiadomo jakich prędkości możesz wybrać zakup 2 anten ATK-20. Wyjdzie około 150 zł. Aczkolwiek nikt nie daje gwarancji, że i te 5 Mb/s będzie, bo nie wiadomo jak obciążony jest nadajnik.
Można oczywiście zrobić testy Play w twojej lokalizacji i zobaczyć jak działa bez anten. Być może akurat będzie tak, że prędkości będą dla ciebie wystarczające. Tylko nie licz w tej sieci na ofertę bez limitu danych, a jak wypowiesz umowę w T-Mobile to już do niej nie powrócisz. Jeśli natomiast w Play wyjdzie ci podobnie jak w T-Mobile to analogiczna sytuacja albo zakupić dodatkowe anteny pod konkretne pasmo albo zmienić urządzenie na takie z agregacją i również dokupić anteny. Przy twoim budżecie i wymaganiach to zbyt dużo się nie wymyśli.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: matek451 »

Moja propozycja https://www.olx.pl/d/oferta/antena-gsm- ... LQ7D4.html, dwie sztuki plus wysyłka o ile wchodzi w grę, do tego 2x https://allegro.pl/oferta/konektor-ts9- ... 0714490060, taniej nie da rady , a tu z Kozienic https://www.olx.pl/d/oferta/antena-lte- ... 12306bb7b4
Na wiele nie licz, T-mobile dowiesił się ponizej anten Play na jego maszcie w Wólce, to stacja Play na światłówodzie z agregacja 4 pasm na sektorze nr.2 w kierunku Wólki, dwa pozostałe nie maja LTE2600 i działaja na 3 CC CA LTE2100+1800+800, w tym jeden na kierunek Hucisko.
Ostatnio zmieniony 2021-10-31, 14:54 przez matek451, łącznie zmieniany 1 raz.
superkwas
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2021-10-31, 13:16

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: superkwas »

Dziękuje Wam bardzo za odpowiedzi, czyli już wiem o wiele więcej. Dziękuje że są osoby jak Wy które mają chęć pomocy :)

A jeszcze pytanie czy nie mogę zamiast 2x atk-20 kupić jakąś jedną antenę na BTS w Ruskim Brodzie? On jest kilometr dalej ale obsługuje z tego co widzę 1800 i 2100.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: matek451 »

Zrozumiałeś co napisałem w kwestii T-mobile? Masz dwa wyjścia meczysz się z tym operatorem dalej po zakupie tych anten i konektorów z linków lub robisz testy Play i inwestujesz w tego operatora, nie mój wybór. Ale podstawa to jest test T-mobile na zewnatrz bo moze się okazać że sektor na stacji Wólka dla tego operatora wcale nie jest skierowany na twój kierunek, nawet wirtualna mapa zasiegu T-mobile ma w tym rejonie białe plamy.
superkwas
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2021-10-31, 13:16

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: superkwas »

matek451 pisze:Zrozumiałeś co napisałem w kwestii T-mobile? Masz dwa wyjścia meczysz się z tym operatorem dalej po zakupie tych anten i konektorów z linków lub robisz testy Play i inwestujesz w tego operatora, nie mój wybór. Ale podstawa to jest test T-mobile na zewnatrz bo moze się okazać że sektor na stacji Wólka dla tego operatora wcale nie jest skierowany na twój kierunek, nawet wirtualna mapa zasiegu T-mobile ma w tym rejonie białe plamy.
Zrozumiałem. Kwestia jest taka, że ja nie wiem na ten moment czy w tej lokalizacji zostanę na dłużej. A jak bym został na krócej to też nie chcę od razu zmieniać operatora. I nie znam się na tym, ale zauwazyłem że ten drugi nadajnik właśnie jest 1800 i 2100 dlatego podpytałem jak może na niego by się dało ewentualnie kupić antenę.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: tomekwwa »

Nie odbierasz 800, więc o 1800 możesz sobie co najwyżej pomarzyć.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: matek451 »

Poczekamy co na ten temat powie naczelny propangandzista T-mobile, ja swoje zdanie już wyraziłem.
superkwas
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2021-10-31, 13:16

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: superkwas »

Niestety nie udało mi się kupić tych anten atk-20, ba nawet jeden sprzedawca mnie zwyzywał na olx. Ale znalazłem anteny dipol a to dlatego że mogę je odebrać osobiście bo będę w Łodzi i Kielcach na dniach. Czy takie anteny również się nadadzą? A jeżeli nie to czy koniec końcowy kupno jednej nowej atk-20 zdało by egzamin?

https://www.olx.pl/d/oferta/2-x-anteny- ... MfAvL.html

https://www.olx.pl/d/oferta/anteny-lte- ... LRkJK.html

https://www.olx.pl/d/oferta/antena-dual ... LZJSv.html
superkwas
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2021-10-31, 13:16

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: superkwas »

Witajcie. Po czasie doszły mi anteny ATK-20. Tylko zaczynając od początku gdy pojawiłem się na miejscu już w domku to stawiając router na oknie złapałem LTE z tego nadajnika który jest dalej - Ruski Bród. Co prawda zasięg był zero kresek na pięć, a prędkość wahała się od 2-6 Mb/s downloadu i od zera do 0,26 uploadu. Noi gdyby nie to, że upload czasem spadał do zera to internet wystarczał mi do rzeczy których potrzebuje podstawowo.

I teraz i tak jedyny obecnie masz jaki mam na dachu pozwolił mi na zamontowanie anten w stronę Ruskiego Brodu (sprawdziłem i nadajnik obsługuje też te częstotliwości atk-20. Na ten moment jednak nie mam dłuższej drabiny więc zamontowałem je tak wysoko jak dałem radę i jest jedna kreska zasięgu na pięć, a download 8-10Mb/s, upload ok. 1Mb/s. Ogólnie super jeżeli chodzi o podstawowe dla mnie rzeczy, ale jeżeli upload byłby też te 10Mb/s to super i na tym mi teraz zależy. Co sprawia że upload jest tak niski - przeciążony nadajnik czy odległość?

Mam też pytania:
1. czy anteny na zdjęciu zamontowane są dobrze?
2. Czy dwa-trzy centymetry robią różnicę jeżeli chodzi o skierowanie ich na nadajnik? Jeżeli tak to jutro będę się bawił.
3. Z antenami mi przyszły również takie końcówki, nie widziałem ich nigdzie w internecie, do czego służą i czy warto je montować?
4. Czy teraz jak nie mam wyższej drabiny i anteny są niżej to czy ma sens ustawianie ich jakoś pod kątem nadajnika (pytam bo nie jest to łatwa zabawa jak próbowałem).

Jak dostanę wyższą drabinę to i mogę skierować antenty na ten nadajnik w Wólce o którym była mowa, ale czy jest sens skoro router złapał zasięg bez anteny?
_cheetah_

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: _cheetah_ »

superkwas pisze:1. czy anteny na zdjęciu zamontowane są dobrze?
Tak średnio.

1. Anteny do LTE powinny być zamontowane w pozycjach skośnych ±45º.
2. Odległość wzajemna anten powinna być nie mniej niż około 50cm.
3. Montaż tego typu anten w bezpośredniej bliskości ścian może powodować dodatkowo degradację sygnałów.

Ale, na ile masz zdegradowane sygnały nie sposób powiedzieć. Zwykle jest to kilka dB poziomu sygnału i kilka dB na SINR.
superkwas pisze:2. Czy dwa-trzy centymetry robią różnicę jeżeli chodzi o skierowanie ich na nadajnik? Jeżeli tak to jutro będę się bawił.
Typowo - nie. Ale bywają sytuacje, że antenę pikuje się "na punkt".
Ogólnie - anteny wstępnie ustawia się na kierunek nadajnika, a potem jest żmudne dostrajanie na max poziomów sygnałów - RSRP, i co ważniejsze, na max wskazań SINR. Pamiętaj, że -100dBm to MNIEJ niż -92dBm.... ;)

I taka uwaga - nie zawsze kierunek anteny będzie pokrywał się dokładnie z kierunkiem na nadajnik. Czasami potrzebna jest odchyłka od kierunku, kiedy odbiera się de facto z odbicia lub zmniejsza się szkodliwy wpływ sygnałów z innych masztów.
superkwas pisze:3. Z antenami mi przyszły również takie końcówki, nie widziałem ich nigdzie w internecie, do czego służą i czy warto je montować?
To "ekrany", montowane w tego typu antenach na ich końcach (tam, gdzie jest montaż do masztu), dodając do 3dB na poziomie sygnałów. Jeśli je dodali, to powinny być od nich, ale nie wiadomo. Jaki to dokładnie typ anten?
superkwas pisze:4. Czy teraz jak nie mam wyższej drabiny i anteny są niżej to czy ma sens ustawianie ich jakoś pod kątem nadajnika (pytam bo nie jest to łatwa zabawa jak próbowałem).
Moim zdaniem, jeśli masz możliwość dźwignięcia ich wyżej, to by je najpierw dźwignął - ile się da nad dach. W radiu jest ogólna zasada, że w dobrych warunkach odbiorczych czym antena jest wyżej, tym lepsze sygnały z nie są. W trudnych warunkach nie zawsze jest to prawda, więc na początek się sprawdza "na szybko" jak zachowuje się antena przy zmianach wysokości.
superkwas pisze:Jak dostanę wyższą drabinę to i mogę skierować antenty na ten nadajnik w Wólce o którym była mowa, ale czy jest sens skoro router złapał zasięg bez anteny?
Zawsze warto zrobić próby. Antena na dachu to co innego niż antena w routerze. Może być znacznie różnie.
superkwas pisze:Co sprawia że upload jest tak niski - przeciążony nadajnik czy odległość?
Możliwe. Albo coś jest "nie halo" z routerem, anteną nadawczą.

Zamień na początek podłączenie anten do złącz w routerze i sprawdź, czy coś się zmieni.
superkwas
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2021-10-31, 13:16

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: superkwas »

To "ekrany", montowane w tego typu antenach na ich końcach (tam, gdzie jest montaż do masztu), dodając do 3dB na poziomie sygnałów. Jeśli je dodali, to powinny być od nich, ale nie wiadomo. Jaki to dokładnie typ anten?
Kupiłem je używane, a na fakturze to są te z tego sklepu: https://abcv.pl/pl/p/Antena-GSM-ATK-208 ... -SMA/10649

Dziękuje bardzo za wszystkie rady i odpowiedzi.
_cheetah_

Re: Antena do domku na wsi, w okół lasy

Post autor: _cheetah_ »

Czyli wypada je zamontować, tak jak to widać na zdjęciu ze sklepu.
ODPOWIEDZ