Jaka konfiguracja, żeby wycisnąć maks

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mlody_dejna
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-17, 09:50

Jaka konfiguracja, żeby wycisnąć maks

Post autor: mlody_dejna »

Cześć. Zaraz mnie szlag trafi. Podpowiecie co robię nie tak i jak ewentualnie zmodyfikować odbiorniki, żeby ustabilizować przepustowość na jakimś używalnym poziomie?

Aktualnie posiadam:
Huawei B525
Antena LTE 800 MHz MIMO TS9

Lokalizacja:
52°33'00.1"N 21°09'23.1"E
https://goo.gl/maps/UpCYdmagMtNHdToL9

W niedalekim zasięgu dwa BTSy:
1. 3,5km w linii prostej
Przeszkody: las i wzniesienie
Dostępne częstotliwości: 800MHz, 1800MHz

2. 2,0km w linii prostej
Przeszkody: głównie las
Dostępne częstotliwości: 800MHz, 1800MHz

3. 4,6km w linii prostej
Przeszkody: głównie las
Dostępne częstotliwości: 800MHz, 1800MHz, 2100MHz

4. 6,5km w linii prostej
Przeszkody: las
Dostępne częstotliwości: 800MHz, 1800MHz, 2100MHz

Internet Orange. Aktualnie osiągane prędkości to 1-3Mb/s, albo wcale.
Antena wyciągnięta na ok. 10m nad poziom gruntu, ale nadal poniżej linii drzew. Skierowana "na oko" na BTS nr 2.

Czy można porobić jakieś pomiary, albo zaprosić człowieka który wejdzie na dach, zrobi swoje i powie "to i to do zmiany, koszt tyle i tyle, ale będzie hulało aż miło", albo "więcej pan z tego nie wyciągniesz" ;)? Mogę coś na własną rękę, ale już nie wiem jak się do tego zabrać.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Jaka konfiguracja, żeby wycisnąć maks

Post autor: tomekwwa »

Co to za antena? Bo jak jakiś tłumik to masz odpowiedź.
mlody_dejna
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-17, 09:50

Re: Jaka konfiguracja, żeby wycisnąć maks

Post autor: mlody_dejna »

Dokładnie taka, jak na aukcji:
https://tinyurl.com/2yzz92n7
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Jaka konfiguracja, żeby wycisnąć maks

Post autor: tomekwwa »

B525 to zabytek, ale działa na nim HManager na Androida i tym połącz się z routerem, najlepiej wystaw go w miejscu tego dzieła sztuki z plastiku i pokaż wtedy zrzut ekranu z HM. Będzie widać z czym w ogóle tam się łączysz i zrób wtedy speedtesty (najlepiej w godzinach 19-21).
mlody_dejna
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-17, 09:50

Re: Jaka konfiguracja, żeby wycisnąć maks

Post autor: mlody_dejna »

Taki mi doradzono kiedyś i gdzieś tam ;)
Problem w tym, że jestem tam co któryś weekend, ale na miejscu za to średnio mi się komunikować, bo ostatnio jest tragedia z sygnałem (o ile w ogóle się trafi). Speedtest mija się z celem, bo jeżeli już się połączy, to pokaże jakieś szczątkowe wartości i gigantyczny ping - tego jestem pewien. Z doświadczenia pora dnia, jak i to czy jest to środek tygodnia, czy weekend nie wpływa na jakość sygnału.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Jaka konfiguracja, żeby wycisnąć maks

Post autor: tomekwwa »

A no to skoro wiesz jak to będzie działać i nie chcesz robić testów to jakiej pomocy oczekujesz? Jak masz widoczność to sobie zamontuj parabolę i po sprawie. Jak nie masz i nie chcesz testować to też uważam że jest po sprawie. Sam walczyłem w podobnym miejscu i z 0,2 Mbps na Plusie, obecnie ciągnę około 100 Mbps w Orange. Przetestowałem 4 rutery i 5 różnych anten. A Ty wiesz wszystko bez testów. Spoko
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaka konfiguracja, żeby wycisnąć maks

Post autor: wojteks »

mlody_dejna pisze: Speedtest mija się z celem, bo jeżeli już się połączy, to pokaże jakieś szczątkowe wartości i gigantyczny ping - tego jestem pewien.
Współpracować nie chcesz a to znaczy że internet nie jest ci do niczego potrzebny.
Nie pomagam na PW!
mlody_dejna
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-17, 09:50

Re: Jaka konfiguracja, żeby wycisnąć maks

Post autor: mlody_dejna »

A skąd takie wnioski Panowie?
Po prostu robiłem już kilkadziesiąt testów przez ostatnie miesiące, o różnych porach dnia i w różne dni tygodnia, a wyniki zawsze oscylowały wokół symbolicznego zera.
Bez ingerencji fizycznej lub programowej co może się zmienić?

Pewnie, że porobię te pomiary jeszcze raz, jeżeli to pomoże zdiagnozować problem i jakoś go rozwiąże, ale będę to mógł zrobić dopiero za jakieś dwa tygodnie. Pomyślałem, że mogę zawczasu, jak jestem w mieście, przygotować sobie jakieś rozwiązania, które będę mógł wypróbować będąc już na miejscu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaka konfiguracja, żeby wycisnąć maks

Post autor: wojteks »

Wnioski proste do wyciągnięcia czytając ze zrozumieniem co napisałeś.
Nie pomagam na PW!
mlody_dejna
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-17, 09:50

Re: Jaka konfiguracja, żeby wycisnąć maks

Post autor: mlody_dejna »

Przewrażliwiony jesteś.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaka konfiguracja, żeby wycisnąć maks

Post autor: wojteks »

:rotfl:
Nie pomagam na PW!
Marek7536
Stały użytkownik forum
Posty: 61
Rejestracja: 2017-12-23, 13:38

Re: Jaka konfiguracja, żeby wycisnąć maks

Post autor: Marek7536 »

Już samym swoim zachowaniem odrzucasz pomoc od innych.
_cheetah_

Re: Jaka konfiguracja, żeby wycisnąć maks

Post autor: _cheetah_ »

mlody_dejna pisze:Po prostu robiłem już kilkadziesiąt testów przez ostatnie miesiące, o różnych porach dnia i w różne dni tygodnia, a wyniki zawsze oscylowały wokół symbolicznego zera.
Antenę masz na pasmo 800, które bywa często obciążone na maxa (choć w O. bywają i spoko prędkości na nim). Może i tak jest w twoim przypadku. Albo masz tak słabe parametry sygnału, że nic nie da się zrobić. A może masz jakieś uszkodzenie na instalacji - antena, połączenia, router...
mlody_dejna pisze:Bez ingerencji fizycznej lub programowej co może się zmienić?
Nie.
mlody_dejna pisze:Pewnie, że porobię te pomiary jeszcze raz, jeżeli to pomoże zdiagnozować problem i jakoś go rozwiąże, ale będę to mógł zrobić dopiero za jakieś dwa tygodnie. Pomyślałem, że mogę zawczasu, jak jestem w mieście, przygotować sobie jakieś rozwiązania, które będę mógł wypróbować będąc już na miejscu.
Masz B525, więc zaopatrz się w startery wszystkich operatorów, uruchom jakiś program lub apkę na telefon do wymuszania pasm na tym routerze i porób testy samym routerem (bez anteny)wszystkich pasm na starterach. Plus speed-testy. I wtedy powinno się wiele wyjaśnić.

Testy na zewnątrz, najlepiej na dachu.

Do tego można jeszcze dorzucić dla porównania testy na apce NetMonster Android) albo wbudowanym Field Test (IoS) na starterach.

Czasami trzeba się niestety napocić i wydać trochę kasy, aby uzyskać coś sensownego. O ile się da...
ODPOWIEDZ