poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

Aktualnie korzystam z oferty redbulla, nadajnik playa na dybówce ( kamionka wielka). Od nadajnika do domu mam w linii prostej dokładnie 2,56 km i normalnie na komórce nie łapie mi w domu zasięg LTE. Jednak układ router huawei plus antena na kominie sprawdza się w miarę i w ciągu dnia średnio osiągam prędkość około 60 mbit/s, wieczorem w czasie największego obciążenia spada do 20-30 mbit/s zaś w nocy jak nie ma ruchu to dobija do ok 130 mbit/s.
Parametry sygnału LTE z anteną i routerem:
RSRP -90
RSRQ -11
SINR -5
RSSI -61
Moja antena to:
https://allegro.pl/oferta/antena-lte-4g ... MGJhNTI%3D

Ostatnimi czasy zastanawiałem się jak można by zwiększyć prędkości i myślałem nad 5G, ale to raczej za wcześnie, dlatego zastanawiam się co można zmienić w mojej obecnej konfiguracji aby poprawić jakość połączenia a co za tym idzie prędkość i czy to ma sens.
a co było by do poprawy? przede wszystkim:
1 długość kabla to łącznie 15 m bo 10m kabla anteny i łącznik 5 m ze wtyczką do routera huawei. ( Tak daleko bo szafka rackowa jest w lini prostej w piwnicy pod kominem. Ale mógłbym dać router pod sam dach i skrócić przewód antenowy do jakieś 3,5 metra a stamtąd pociągnąć skrętkę cat7 do mojej szafki bo huawei i tak pracuje jako modem, a główny router mikrotik i tak siedzi w szafce. Czy to ma sens? Czy coś zyskam taką operacją?
2 Między mną a nadajnikiem jest duża hala i w obecnej konfiguracji łapie mi jej róg a anteny się prawie widzą, ślizgają się po dachu. Mógłbym przełożyć antenę na drugi komin 4-5 m dalej i wtedy mijam tą halę i mam wolna strefę Fresnela i 100% widoczność anten. Czy taka operacja ma sens?
Czy w tej sytuacji jestem w stanie poprawić jakoś znacząco jakość połączenia i prędkość?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: matek451 »

Dybówka to stacja z 4CC CA, więc antena powinna pracować w zakresie 1800-2600MHz, oczywiście kabel jak najkrótszy w celu uniknięcia strat na nim. Pokaż parametry sygnału na B818 z obecna anteną dla pojedyńczych pasm LTE2600, LTE2100 i LTE1800 i speedtesty na każdym z nich.
_cheetah_

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: _cheetah_ »

vnu007dl pisze:Parametry sygnału LTE z anteną i routerem:
RSRP -90
RSRQ -11
SINR -5
Tak z ciekawości, na jakim to paśmie robione?

SINR równy -5 to bardziej niż tragicznie, choć prawdopodobnie 818 jak zwykle przekłamuje jego wskazania. Pewnie w realu będzie w okolicach pojedynczych decybeli, co zresztą i tak jest mało. RSRQ też zresztą nierewelacyjne.

Potrzeba by było pokazać pomiary dla pasm 1800 i 2100, czyli tych, które obsługuje antena. 2600 też możesz sprawdzić, może mimo wszystko jest jakiś odbiór.
vnu007dl pisze:dlatego zastanawiam się co można zmienić w mojej obecnej konfiguracji aby poprawić jakość połączenia a co za tym idzie prędkość i czy to ma sens.
W sumie warto by było podjechać w pobliże masztu, stanąć na linii maszt - dom i zrobić na telefonie speed-test w porze, kiedy najwięcej korzystasz z netu. Telefon z jak największą liczbą agregowanych pasm LTE, najlepiej co najmniej trzech. Do tego apka NetMonster, żeby sprawdzić, na jakich pasmach telefon złapał połączenie.

I powinieneś wiedzieć, czy jest o co walczyć.
vnu007dl pisze:1 długość kabla to łącznie 15 m bo 10m kabla anteny i łącznik 5 m ze wtyczką do routera huawei. ( Tak daleko bo szafka rackowa jest w lini prostej w piwnicy pod kominem. Ale mógłbym dać router pod sam dach i skrócić przewód antenowy do jakieś 3,5 metra a stamtąd pociągnąć skrętkę cat7 do mojej szafki bo huawei i tak pracuje jako modem, a główny router mikrotik i tak siedzi w szafce. Czy to ma sens? Czy coś zyskam taką operacją?
Takie skrócenie okablowania zawsze coś da, ale kwestia jest taka, że w zależności od okoliczności wzrost prędkości może być niewielki, albo i duży. Decydują tu poziomy sygnałów z anteny na każdym z pasm.

Poziomy sygnałów (RSRP) na poszczególnych pasmach na wejściu routera nie powinien być mniejszy od -90dBm.

A ten "łącznik 5m" to z jakiego typu kabla?
vnu007dl pisze:2 Między mną a nadajnikiem jest duża hala i w obecnej konfiguracji łapie mi jej róg a anteny się prawie widzą, ślizgają się po dachu. Mógłbym przełożyć antenę na drugi komin 4-5 m dalej i wtedy mijam tą halę i mam wolna strefę Fresnela i 100% widoczność anten. Czy taka operacja ma sens?
Może mieć. Masz niski SINR co zwykle spowodowane jest zakłóceniami od sąsiadujących masztów, ale taka konfiguracja dachu przesłaniającego, jak u ciebie, też może dawać takie efekty. Ale nie ma innej możliwości weryfikacji niż próbne przeniesienie anteny.

SINR powinien być w ogólności przynajmniej >10/15dB
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

Antena ma takie właśnie pasom jeśli dobrze pamietam, jak coś zerknij na link.
A więc ok:
Na 2600 mamy:
RSRQ-12.0dB
RSRP-89dBm
RSSI-61dBm
SINR-5dB
Band7
speed test PING ms 40
DOWNLOAD Mbps 12.31 UPLOAD Mbps 42.52

Na 2100
RSRQ-16.0dB
RSRP-77dBm
RSSI>=-51dBm
SINR7dB
Band1
speed test
PING ms 29 DOWNLOAD Mbps 11.28 UPLOAD Mbps 17.22

Na 1800
RSRQ-14.0dB
RSRP-85dBm
RSSI-53dBm
SINR0dB
Band3
speed test
PING ms 40 DOWNLOAD Mbps 4.72 UPLOAD Mbps 18.07
Wyniki są kiepskie bo robiłem na największym obciążeniu sieci miedzy 20 a 21 wszą.

@cheetah_
Te wyniki co podałem na poczatku zczytalem z hmanagera jak mam zaagregowane 3 pasma.
Co do łącznika kabla 5 m to kabel od anteny miał oryginalnie 10m a mi brakowało jeszcze 5 m zeby dostał mi do skrzynki rackowej i dokupiłem po prostu 5m:)
_cheetah_

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: _cheetah_ »

Poziomy sygnałów są OK, nawet na paśmie 2600. Niestety, SINR-y są dupne, poza pasmem 2100. Orientacyjnie możesz sobie dodawać, powiedzmy, 7dB do SINR, żeby widzieć prawdziwe wartości. Ewentualnie, przełączyć tryb anten na MIX, wtedy zwykle zaczyna pokazywać prawdziwe wartości.

RSRQ są też nie najlepsze.

I to w sumie składa się na takie a nie inne prędkości.

Co do konkretów - prawdopodobnie wymiana anteny na pasmową 1800....2600 dałaby jakąś poprawę na 2600, ale, jak to już wcześniej wspominałem - tu tylko próba z inną anteną mogłaby dać odpowiedź, na ile lepiej mogłoby być.

Masz inne maszty tego lub innych operatorów w okolicy?

Ja bym zaczął od od próby przeniesienia anteny i takiego jej ukierunkowania, aby wycisnąć max wskazań SINR na najszybszym z pasm. Potem pomyślałbym od przeniesieniu routera. Na końcu antena.
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

hmm
co do innych masztow czy innych operatorow to mam problem bo to sa gory i uksztaltowanie terenu jest takie ze to jedyny masz, ktory widze bo mieszkam jak gdyby na gorze ale ona jest w niecce i inne maszy raz ze sa dalej a dwa ich nie widze nawet z dachu.
Co do anteny to mozna prosic o jakis link ktora by u mnie sie najlepiej sprawdzila? to bym od razu zqmowil najkrotsza mozliwa dlugosc od razu z wtykiem do routwra to jest chyba ts9? czy lepiej zostawic sma i dokrecic ten wtyk?
Jeszcze mam pytanie co do ustawienia anteny. ona powinna byc ustawiona w pionie, rownolegle do masztu, czy jakos wzgledem niego pochylona w niebo czy w ziemie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: matek451 »

Stacja Play na Dybówce jest mocno przeciązona, do przetestowania Orange i T-mobile , cała trójka korzysta z masztu Emitela na TSR Dybówka.
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

No ale skąd to wiesz ze play na tym nadajniku jest przeciążony? czy idąc tym tropem można założyć ze pozostali są obciążeni w podobny sposób?
pytanie dwa czy możliwe ze z nadajnika oddalonego o ok 5 km ktorego nie widze bo górka mialbym lepszy sygnał?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: wojteks »

vnu007dl pisze:No ale skąd to wiesz ze play na tym nadajniku jest przeciążony?
To proste, download jest niższy niż upload.
vnu007dl pisze:czy idąc tym tropem można założyć ze pozostali są obciążeni w podobny sposób?
Zrób testy to się przekonasz.
vnu007dl pisze:czy możliwe ze z nadajnika oddalonego o ok 5 km ktorego nie widze bo górka mialbym lepszy sygnał?
Nie, 5km to daleko, pomijam już fakt że nie o sygnał chodzi a prędkości. Musisz przetestować.
Nie pomagam na PW!
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

No to chyba kupie startery tmobile i orange i sprawdzę. A dzisiaj rano o 7:20 sprawdzałem i było tak:
Obrazek
Więc może ten mój sygnał taki zły nie jest a wszystko to kwestia obciążenia łącza.
Ponawiam pytanie jaką konkretnie antenę w moim przypadku byście proponowali? Bo tą co mam to w jej opisie mam:
Dualna antena do LTE/4G 2x15dBi MIMO na częstotliwości 1800-2100MHz
kierunkowa antena PANEL LTE CT-15_1.8_Duo MIMO (15dBi/1800-2100MHz)
dwa zintegrowane kable antenowe ze złączami SMA
Polaryzacja V/H
Kąt promieniowania w płaszcz. poziomej 30
Kąt promieniowania w płaszcz. pionowej 30
Impedancja [omów] 50
Złącze antenowe do rotuera SMA
Wymiary anteny [mm] 420x210x30mm
Masa (bez kabla) [kg] 1
Średnica mocowania [mm] do 43
Kabel niskostratny H155 PE
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: wojteks »

Możesz zmienić na podobną 17dBi, będzie lepiej na paśmie 2600 i zdecydowanie skrócić kable antenowe (z masztu pod dach a dalej już ethernet) albo mieć CPE.
Nie pomagam na PW!
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

A co to jest cpe?
Mógłby kolega polecić jakąś konkretnie antenę? link? Nie chce kupować takich rzeczy na allegro bo nie dokońca ufam tym opisom sprzedawców.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: wojteks »

CPE to zewnętrzny punkt dostępowy (LTE/5G czy nawet WiFi), ma wbudowane anteny na odpowiednie pasma.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: matek451 »

Antena dedykowana na 1800-2100MHz na LTE1800/2100 działa OK nawet przy tych 15m kabla, na LTE2600 parametry sygnału dostateczne ale głównym problemem jest przeciązona stacja Play, wymiana anteny wiele nie zmieni. Dalsze kroki zależą od testów 2 pozostałych operatorów.
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

hmm bo ten router b818 ma przeciez wbudowane anteny. A gdybym go dał na dach tylko w skrxynce ip65 to mozliwe ze w moich warunkach zadziałalo byvto lepiej niz antena? Czy bralby sobie rózne pasma z różnych nadajnikow?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: wojteks »

Agregacja jest możliwa tylko z jednej stacji bazowej (w PL). Router ma wbudowane anteny dookólne a nie kierunkowe.
Nie pomagam na PW!
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

hmm ale on sobie wtedy złapie zasięg z najbliższego nadajnika? czy z tego z którego uzna że ma najlepszy sygnał?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: wojteks »

Najlepszy zwykle równa się najsilniejszy, zwykle to będzie z najbliższego lub tego który też smartfon wybiera.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: _cheetah_ »

vnu007dl pisze:hmm ale on sobie wtedy złapie zasięg z najbliższego nadajnika? czy z tego z którego uzna że ma najlepszy sygnał?
Router we współpracy z BTS-ami wybierze ten maszt i to(e) pasmo(a), dla którego będzie uważał połączenie za najlepsze. A "lepse" nie musi się równać "najszybsze". Bywa bardzo różnie.

Jeszcze pozostaje kwestia, który z masztów jest dedykowany na twój obszar czy jaką masz lokalizację w stosunku do sektorów masztów nie wspominając o profilach terenu i przeszkodach naturalnych i sztucznych. Dość skomplikowana sprawa.
wojteks pisze:Router ma wbudowane anteny dookólne a nie kierunkowe.
Akurat B818 ma anteny kierunkowe.
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

kierunkowe? czyli przodem routera tam gdzie lampki ustawić wkierunku anteny?
_cheetah_

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: _cheetah_ »

vnu007dl pisze:kierunkowe?
A czemu takie zdziwienie? ;)
vnu007dl pisze: czyli przodem routera tam gdzie lampki ustawić wkierunku anteny?
Sprawdzasz ustawienia przestrzenne kręcąc routerem dookoła w osi pionowej, pochylając go pod kątem albo kładąc nawet płasko. Inaczej mówiąc - sprawdzasz wszystkie możliwe kombinacje. Cały czas obserwujesz poziom SINR na interesujących pasmach. Pamiętaj tylko, że zwykle potrzebne są sekundy na ustabilizowanie wskazań po zmianie położenia.

Tak to się robi przy routerze wewnątrz pomieszczenia, bo nigdy nie wiadomo jaki jest rozkład odbieranych sygnałów oraz potencjalnych zakłóceń.

Czasami optimum ustawienia routera bywa w zadziwiającej pozycji... ;)
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

a to ciekawe, juz widze siebie na kominie jak to robie, zwlaszcza ze do tego komina nie mam normalnego dojscia, wiec musze chyba na czworakach tam isc po samym szczycie przypuety lina bo dach ma jakies 40 stopni nachylenia.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: matek451 »

Nie kombinuj, zrob testy 2 pozostałych operatorów na B818 z ta antena co masz, w Play problemem jest BTS o ile faktycznie łączysz się z Dybówka, zawsze pokazuj też CID obok parametrów sygnału na pasmach LTE. W twoich warunkach z widocznością BTS -a na Dybówce akurat optymalizacja parametrów sygnału nie jest wielkim problemem.
_cheetah_

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: _cheetah_ »

vnu007dl pisze:a to ciekawe, juz widze siebie na kominie jak to robie, zwlaszcza ze do tego komina nie mam normalnego dojscia,
A, to mały misunderstanding nam się zrobił, bo jakoś zakodowało mi się, że skoro pytasz, to router w domu... ;)

Przy kominie nie ma w praktyce znaczenia, jak go ustawisz. Może być przodem lub tyłem do masztu. Jak skrzynka pozwoli...
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: Mig25 »

_cheetah_ pisze:
vnu007dl pisze:kierunkowe?
A czemu takie zdziwienie? ;)
Na pewno kierunkowe ? Przecież w B818 to zwykłe dookólne patyki są ... Jakbyś może jakąś blachę za routerem postawił , to może by coś tam się ukierunkowało...
_cheetah_

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: _cheetah_ »

Mig25 pisze:Przecież w B818 to zwykłe dookólne patyki są ...
I na "patyku" masz do 4...5dBi zysku...???
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: Mig25 »

To są takie antenki PCB : viewtopic.php?t=52141&start=510#p602630
I plus drugie mniejsze.
Trzy umieszczone w pionie , jedna mała w poziomie.
A czy mają 4-5dBi zysku , to nie wiem :)
_cheetah_

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: _cheetah_ »

Mig25 pisze:To są takie antenki PCB : viewtopic.php?t=52141&start=510#p602630
I plus drugie mniejsze.
Zgadza się - dwie pełnopasmowe i dwie MIMO 1800...2600MHz.
Mig25 pisze:A czy mają 4-5dBi zysku , to nie wiem
Mają... ;)
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: Mig25 »

No to w którym kierunku taka antenka promieniuje , bo mi się wydawało ,że we wszystkich ?

We wszystkich ,w sensie dookoła, bo to kula nie będzie , ale coś ala szpula :)
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: Hermogenes »

Raczej to będzie forma jakiś 2 "elipsosłupów" zetkniętych ze sobą wierzchołkami w punkcie 0 ewentualnie jednego zniekształconego przez odbitą falę od ekranu/reflektora jeśli element promieniujący wystawiony jest na jego działanie. W zasadzie anteny mają znikomą moc promieniowania w płaszczyźnie wibratora. Pozdrawiam Hermogenes
ODPOWIEDZ