Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
schumi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-01-06, 00:29

Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: schumi »

Witajcie, to mój pierwszy post tutaj. Wybaczcie, jeśli coś za mało albo źle zrobiłem :) Potrzebuję pomocy.

Posiadam internet z T-Mobile (L, bez limitu, promka z końcówki 2021). Do tego router Huawei B818-263.
Adres to ul. Konwaliowa, Długołęka (dolnośl.). Z tego co testowałem, łączę się do BTS: T-Mobile (26002) ID: 46086 (N!)
Długołęka, ul. Wrocławska 4C - strunobetonowy maszt własny (reklama Selgros)

Router leży na strychu, kablem podpięty do kompa w pokoju.
Pobrałem Waszą apkę do agregacji pasm i generalnie wygląda to tak:
B20: Ping: 26ms, DL: 7,22 Mbps, Up: 7,92 Mbps
B3: Ping: 23ms, DL: 14,81 Mbps, Up: 2,03 Mbps
B1: Ping :24ms, DL: 33,63 Mbps, Up: 2,74 Mbps
B7: jak bym nie wybrał, to albo problem z łączeniem albo jakiś wynik rzędu 1mbps
B1+B3: Ping: 30ms, DL: 33,43 Mbps, Up: 2,22 Mbps
B1+B3+B7: Ping 31ms, DL: 56,19 Mbps, Up: 2,35 Mbps
W trybie Auto LTE : Ping: 32ms, DL: 63,69Mbps, Up: 2,07 Mbps

Wszystkie testy łączą mi się do eNBID 176086.
Ponieważ nie do końca widzę jak foty wrzucić, to napiszę ogólnie.
RSSI: między 71 a 73
RSRP: na każdym paśmie w okolicach -103 do -110dBm
SINR: między -1dB a -5dB (różnie, mam wrażneie, że uśredniając to na jedno wychodzi)
RSRQ: -17.0 do -18.0dB
RSCP: -145
PCI: 370
ECIO: -32

Łącząc poszczególne pasma, widzę poprawę, jak np. wyżej opisałem ale tryb Auto zawsze wypada najlepiej.

Czy źle coś mierzę? Czy na tej podstawie już możecie polecic mi jakąś antenę? Mam możliwość umieszczenia tego na dachu, z którego tego BTSa widać.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: wojteks »

Potrzebujesz dobrej anteny na 1800-2600MHz.

Wystaw router poza strych (np. na dach czy balkon) i wtedy zrób te same testy jeszcze raz.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: _cheetah_ »

Wygląda, że Auto łączy ci na wszystkie cztery pasma. W TM B20 potrafi dokładać się nieźle do prędkości i stabilizować odbiór.

Na tym strychu masz tragiczne SINR i RSRQ. Wystaw najpierw router testowo na dach i zobacz, jak, i na ile zmienią się parametry sygnałów i prędkości.
schumi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-01-06, 00:29

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: schumi »

Dzięki za odpowiedzi, dziś udało mi się wystawić router na dach i porobić testy.

Choć rozumiem, że SINR i RSRQ to raczej parametry sygnału i skoro to ten sam BTS to raczej między pasmami nie powinno być różnicy, ale napisałem mniej więcej jakie wyniki osiągałem podczas testów każdego z pasm.
Wyniki takie:
Auto LTE: ping: 18ms, DL: 70 (tu czasami skakało do ok 90), UP: 41, RSRQ: od -16dB do -10dB (najczęściej ok -14dB) , SINR: od -6dB do -1dB (najczęściej ok -2dB)
B20: ping, DL: 0,73 , UP: 20,73, od -14dB do -11dB, SINR: od -4 do -2
B3: ping:19 , DL: 0,94, UP: 26,41, RSRQ: -18/-19, SINR: od nawet -15dB do czasami -2dB chyba jednak częściej gdzieś w okolicach -13dB
B1: ping:19, DL: 25, UP: 42, RSRQ: -17 do -11 ( średnio ok -12), SINR: -6 do -1 (średnio ok -3)
B7: ping:18, DL: 27, UP:43 RSRQ: -15 do -9 dB (najwięcej na -15/-16), SINR: -2dB do nawet 4dB, ale najwięcej na ok -1

RSSI najczęściej: >= 51dBM
RSRP: między -79 a - 81 dBm

Ewidentnie upload urósł i z pewnością szybciej reaguje sieć, ale RSRQ i SINR nadal biedny.
Nadal ten sam BTS od T-Mobile, eNBID: 176086

Tak już poza pomiarami wyszedłem z komórką z HManagerem przez luft i trochę starałem się tym routerem poruszać i nawet dość stabilnie udawało mi się czasami osiągać SINR ok 4/5 dB i RSRQ na poziomie -8dB, natomiast routera tak nie mogłem zostawić na testy (pod skosem np.).

Czy anteną da radę to naprostować? Trochę się obawiam, czy nie zainwestuję w antenę a ten net będzie po prostu do d.
Jest jakaś antena/konkretny model, który moglibyście zaproponować?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: matek451 »

A o której te speedtesty, liczą się te z godzin 19-22, stacja na LTE1800 i LTE800 jest zapchana na amen, pozostałe dwa pasma jeszcze zipią ale jak tak dalej pójdzie to skończy się jak na LTE1800/800. Ale mnie to wcale nie dziwi, T-mobile sprzedając oferty bez limitu dojedzie ja do końca, stacja obsługuje duzy obszar, sektory skierowane na Byków, Szczodre i Długołękę dwa sektory i te ostatnie mogą być najbardziej obciążone bo teren zurbanizowany.
schumi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-01-06, 00:29

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: schumi »

Te powtórzone testy są sprzed chwili, w zasadzie pisałem na strychu a wysłałem jak już zszedłem, czyli w okolicach 20:30 - 21:00
Wcześniejsze testy raczej ok 23/24 bo zanim doczytałem pobrałem hmanagera itp, to już było późno :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: matek451 »

No to sam widzisz jak to wyglada, w przypadku LTE800/1800 DL praktycznie nie istnieje bo pasma są po prostu przeciązone na maksa przez klientów T-mobile, LTE2100 i LTE2600 działają jeszcze ale DL jest 2xmniejszy od UL czyli się zapychają, maja mniejszy zasięg więc loguje się do nich mniej klientów ale jesli T-mobile nadal sprzedaje tam domowy bez limitu danych to przyszłość jest nieciekawa. Operator w Długołece nie ma odpowiedniej infrastruktury LTE do swiadczenia ofert bez limitu danych, jedna stacja bazowa to za mało.
schumi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-01-06, 00:29

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: schumi »

Rozumiem. Testowałem jeszcze podczas mojej pracy i na auto LTE uzyskuję nawet pod 90Mbps.
Myślę, że zostanę przy T-Mobile, ale rozumiem, że antena to mus.

Możecie zaproponować jakieś konkretne modele dla mnie? Jest tego sporo w sieci, nie chciałbym kupić jakiegoś gniota.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: matek451 »

Antena nie pomoze gdy pasma na tym BTS-ie będą zapchane, a dlaczego to już napisałem. Poza szczytem moze być OK ale gdy wszyscy siada do internetu jest kiepsko, abonament dwa lata więc ciekawie nie jest, moze byc tylko gorzej, ale skoro sam wybierasz T-mobile to twoja sprawa, czas pokaże kto sie mylił.
Antena Dual LTE1800-2100MHz z Cybertecha bo w domu parametry sygnału są słabe, interesuja cię najwyzsze pasma LTE2600/2100 bo one keszcze jakoś działaja.
schumi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-01-06, 00:29

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: schumi »

Wybacz, nie napisałem dlaczego. Oczywiście masz rację co do prędkości i zajętości BTS. Wielkie dzięki za pomoc w ogóle bo przecież nie musisz.

Parametrów jest więcej i one też są dla mnie ważne. Raz, że oferta z t mobile jest naprawdę fajna cenowo, 70 zł z b818. W play nie dość, że routera takiego nie dostanę to oferta jest droższa nawet z gorszym routerem. Play bez routera to 60zl miesięcznie z 200gb limitem. W t mobile nie ma limitu danych a dla mnie to jest też bardzo ważne. Ostatecznie te 50 60 Mbps to są dla mnie wystarczające wartości. Nawet 30 da radę na luzie. Dlatego właśnie zdecydowałem się na t mobile.

Zależy mi za to żeby sygnał był dobry i nie zrywało dlatego dobór anteny jest istotny.

Co do tej cyber tech, czemu kupować 1800 2100 skoro interesuje mnie 2100 2600? Może to głupie pytanie, ale mogę sobie te inne pasma wybrać i antena to przyjmie i nadal będzie działać dobrze? Widziałem też ybertech 1800 do 2600, czy taka nie byłaby lepsza? Chciałbym zrozumieć zanim kupię.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: matek451 »

Pomyłka miła być ta na 1800-2600MHz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: wojteks »

schumi pisze:Play bez routera to 60zl miesięcznie z 200gb limitem.
W Play na kartę (prepaid) za 50pln jest 200GB. Oczywiście jest też promocja 100GB na 30 dni za cenę startera, 200GB za 8-10pln.
Nie pomagam na PW!
schumi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-01-06, 00:29

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: schumi »

wojteks pisze:
schumi pisze:Play bez routera to 60zl miesięcznie z 200gb limitem.
W Play na kartę (prepaid) za 50pln jest 200GB. Oczywiście jest też promocja 100GB na 30 dni za cenę startera, 200GB za 8-10pln.
Już i tak po ptokach bo 14 dni minęło przedwczoraj.

Rozumiem, że na stronie cybertecha do koszyka takie coś:

Antena Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz
Długość kabla antenowego: 5m
Uchwyt do ściany: TAK
Złącze, konektor antenowy: TS9 - dokręcany konektor


I tu jeszcze pytania:
1. Czy 5m a 3m to duża różnica w sile sygnału? Typ przewodu to H155. Zastanawiam się, czy kombinować z przenoszeniem routera jak najbliżej anteny na strychu, czy nie - wymaga to pewnej reorganizacji.
2. Na forum polecana jest jeszcze antena ATK-504, czy ona z jakiegoś powodu u mnie nie pasuje, czy nie warto za nią dopłacać?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: wojteks »

5m a 3m to bez większego znaczenia.

ATK 504 to antena szerokopasmowa 700-2700MHz ale nie wybrałbym jej, kwestia tego czy chcesz też łączyć się z pasmem 800MHz.
Nie pomagam na PW!
schumi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-01-06, 00:29

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: schumi »

W godzinach szczytu transfery uzyskiwane tam są w zasadzie pomijalne, ale np. teraz kiedy pracuję i potrzebuję dobrego internetu:
PING ms 39 DOWNLOAD Mbps 7.69 UPLOAD Mbps 6.46

Więc chyba nie warto tego całkiem zarzucać? Chyba, że dołączając 800 coś stracę z pozostałych, ale jak rozumiem te 4 pasma moja 818 może agregować i ta antena by jej to umożliwiła (zamiast 3 jak poprzednia)?

Mogę wiedzieć czemu byś jej nie wybrał? Gorzej wzmacnia sygnał, jest jakościowo słaba (inaczej: psuje się) ? Jakie ma wady?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: wojteks »

Jej zaletą i wadą jest szerokopasmowość. Tak samo nie wierzę w 16dBi zysku na 700MHz i 2600MHz.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: _cheetah_ »

schumi pisze:Więc chyba nie warto tego całkiem zarzucać? Chyba, że dołączając 800 coś stracę z pozostałych, ale jak rozumiem te 4 pasma moja 818 może agregować i ta antena by jej to umożliwiła (zamiast 3 jak poprzednia)?
W TM pasmo 800 potrafi się znacząco dokładać do agregacji, z reguły mając 10MHz. Wszystko zależne od chwilowego obciążenia masztu. Czasami jest tak, że 800 ma maksymalne obciążenia i wtedy nic prawie na nim nie ma, a czasami jest free, bo wszyscy rzucają się na pasma wysokie.

Mają router 3CA ja bym stosował antenę szerokopasmową, z tym, że akurat na pewno nie obecną 504-kę.

Oczywiście, przy zastosowaniu różnych typów anten zawsze będzie jakaś różnica w sygnałach, a więc i prędkościach, czasami nieznacząca, czasami kilkanaście, kilkadziesiąt procent - raz w tą, raz w tamtą stronę. Generalnie większość anten z rynku da podobne rezultaty.

Zaś co do problemów z agregacjami 4CA - tak, zdarzają się czasami problemy, kiedy jedno z pasm "wadzi" z jakiegoś tajemnego powodu, znanego tylko BTS-owi, a czasami i ruterowi. Zwykle problematyczne bywają pasma 800 i 2600. I w takim przypadku treba przejść na 4CA, jeśli ma się router umożliwiający takowe.
schumi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-01-06, 00:29

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: schumi »

Nadal nie rozumiem. Mój modem agreguje 4 pasma, mam 4 dostępne na tym btsie więc na mój chłopski rozum skorzystałbym z anteny obsługującej te pasma. Rozumiem, że czasami bywają różne problemy i zakladam też, że występują we wszystkich antenach, w każdej pewnie jakieś inne.

Są jakieś konkrety dla których ta 504 nie jest dobra? Co do problemów z 4ca i wymuszaniem 3ca to z tą antena 504ką rozumiem mam wybór a na cybertechu nie mam, bo 800 w ogóle nie ogarnie? Wybaczcie bo może dla was to oczywiste. Może jakiś temat na forum był o tym, który przeoczyłem, ale na pewno były takie gdzie ludzie chwalili ją.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: wojteks »

Chcesz to kup (skoro tak dopytujesz to bardzo chcesz), załóż, pokaż testy po montażu.
Nie pomagam na PW!
schumi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-01-06, 00:29

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: schumi »

Trochę zaleciało TVP. Po co Pan pyta, skoro w TVP mówią, że jest dobra zmiana, to tak musi być :)

Nie chcę kupić 504 bo ani jej nie widziałem na oczy ani tej od cybertecha.
Dopytuję, bo chcę kupić dobrze - a tu są ludzie, którzy się na tym znają i wydaje mi się to naturalne, że szukam odpowiedzi, konkretów, które pozwolą mi zrozumieć różnicę między nimi. Na razie takie w tym wątku nie padły, o ile się nie mylę?

Nie obrażajcie się, chodzi tylko o merytoryczny aspekt.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: wojteks »

Zwykle w Play dołączenie 800MHz do agregacji nie ma żadnego znaczenia (nie zwiększa prędkości) więc trzeba walczyć o wysokie pasma. TM ma inaczej skonfigurowaną sieć i na siłę przerzuca klientów na wysokie pasma więc czasem pasmo 800MHz daje całkiem akceptowalne prędkości i ich przyrost przy agregacji tego pasma.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: _cheetah_ »

schumi pisze:Mój modem agreguje 4 pasma, mam 4 dostępne na tym btsie więc na mój chłopski rozum skorzystałbym z anteny obsługującej te pasma.
e
Dobrze rozumujesz. Problem w tym, że na tym forum preferowane są inne anteny.
schumi pisze:Rozumiem, że czasami bywają różne problemy i zakladam też, że występują we wszystkich antenach, w każdej pewnie jakieś inne.
Tu też dobrze kombinujesz. Z anten dostępnych na rynku w zasadzie każda ma jakieś "ale", do każdej można się przyczepić.
schumi pisze:Są jakieś konkrety dla których ta 504 nie jest dobra?
Dla mnie od strony technicznej dyskryminuje ją głównie złącze. Do tego prawie metrowy kawałek cienkiego kabla zintegrowanego z anteną. Zyski ma mniej więcej takie, jak inne jej podobne anteny. O różnicy pomiędzy zyskiem na monitorze a realem już wspominałem.
schumi pisze:Co do problemów z 4ca i wymuszaniem 3ca to z tą antena 504ką rozumiem mam wybór a na cybertechu nie mam, bo 800 w ogóle nie ogarnie?
Pasmo 800 jest poza zakresem jej pracy, ale przy silnych sygnałach coś tam do routera na DL przejdzie. Główny problem jest wtedy, kiedy to pasmo 800 staje się bazowym, co może przełożyć się na problemy na UL, a więc i na całym połączeniu. A o wyborze pasma bazowego decyduje tylko BTS.
schumi pisze:Może jakiś temat na forum był o tym, który przeoczyłem, ale na pewno były takie gdzie ludzie chwalili ją.
Było sporo - zarówno in minus, jak i in plus.
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 184
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: Dobór anteny: B818/ T-Mobile

Post autor: G.Moore »

schumi pisze:Posiadam internet z T-Mobile (L, bez limitu, promka z końcówki 2021). Do tego router Huawei B818-263.
Adres to ul. Konwaliowa, Długołęka (dolnośl.). Z tego co testowałem, łączę się do BTS: T-Mobile (26002) ID: 46086 (N!)
Długołęka, ul. Wrocławska 4C - strunobetonowy maszt własny (reklama Selgros)
A skąd w ogóle pomysł na T-Mobile jak kilkaset metrów od Konwaliowej jest maszt Play z praktycznie zerowymi przeszkodami po drodze.
_cheetah_ pisze:
schumi pisze:Są jakieś konkrety dla których ta 504 nie jest dobra?
Dla mnie od strony technicznej dyskryminuje ją głównie złącze. Do tego prawie metrowy kawałek cienkiego kabla zintegrowanego z anteną. Zyski ma mniej więcej takie, jak inne jej podobne anteny. O różnicy pomiędzy zyskiem na monitorze a realem już wspominałem.
A jaką byś zaproponował w zamian atk504 co by też była na wszystkie 4 pasma?
ODPOWIEDZ