router D-link DWP-812 KT

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
stkli
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2022-02-16, 18:46

router D-link DWP-812 KT

Post autor: stkli »

Witam po raz pierwszy w konkretnej sprawie.
Mam w domu na wsi internet LTE od T-mobile oraz nie wykorzystywaną na co dzień kartę do internetu LTE od Play. Korzystałem dotąd z routera Huawei B525s-23a. Karta od T-mob jest bez limitu danych i internet działa stabilniej niż Play, ale bez szaleństw. Zbyt często prędkość DL jest znacznie poniżej 20 Mbps. Dlatego zamówiłem na próbę nowy router z anteną zewnętrzną. Otrzymałem od T-mob router D-link DWP-812 KT na podstawie aneksu do umowy. Sprzęt rozpakowałem i zamontowałem zgodnie z instrukcją: antenę kierunkową na maszcie na dachu przy kominie, router wewnątrz domu w jego centralnej części. Miejsce montażu to Głownin 7, kod pocztowy 57-160 w gminie Borów. Dowiedziałem się, że w mojej okolicy są trzy nadajniki BTS: w Zielenicach, w Borku Strzelińskim i w Jordanowie. Ustaliłem w przybliżeniu ich kierunki. Najpierw nakierowałem antenę na Zielenice. Wynik pomiaru prędkości był porażką: poniżej 10 Mbps. Skierowałem więc antenę na domniemany kierunek Borek Strzeliński. Wynik bardzo się poprawił i byłby satysfakcjonujący, gdyby był stabilny. Niestety dzisiejszy test poranny ( testuję, głównie 5GHz, wariant 2,4 GHz wychodzi jeszcze słabiej ) pokazał znacznie gorsze wyniki ( poniżej 20 Mbps, a przy 2,4 GHz nawet poniżej 1 Mbps ). Mając do dyspozycji poprzedni router ( Huawei B525s-23a) ale bez anteny na zewnątrz domu przetestowałem na nim w tym samym czasie posiadaną kartę Play. I o dziwo pokazała mi wynik jak nigdy dotąd. Kilka razy przekroczona została prędkość 50Mbps ( 7-8 Mbps upload - tu zawsze Play pokazywał słabe osiągi ). Wcześniej nigdy takich wyników nie miałem ani na mojej karcie T-mob ani na Play. Czyżby uruchomienie w pobliżu czynnej anteny dachowej wpłynęło na poprawę wyników internetu Play?

Mam więc pytania:
- Na który BTS powinienem ustawić antenę kierunkową?
- Jak antenę ustawić bardziej precyzyjnie?
- Czy może zrezygnować z tego D-linka a spróbować antenę zewnętrzną do starego routera Huawei ( kierunkową lub dookólną ) ? Mam jeszcze 10 dni na rezygnację z usługi T-mob.
- Może wymagana jest jeszcze interwencja w oprogramowanie routera D-link i agregacja pasm ( po ustawieniu na konkretny BTS )? Nie bardzo wiem jak to zrobić.

Sprzęt jest w okresie testowania i gdy nie uzyskam satysfakcjonujących parametrów to go zwrócę i rozwiążę umowę. Nie chciałbym jednak tego robić, gdyż zależy mi na umowie bez limitu danych, ale z prędkościami internetu większymi niż miałem na starym routerze. Po to <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> router z anteną.

Jestem nowicjuszem w tym temacie, więc proszę o wyrozumiałość.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: matek451 »

W tym rejonie NetWorks to syf, wymienione stacje bazowe to jest nędza only 800/900MHz z gołym LTE800 na 10MHz, jedyna normalna stacja bazowa NW to Opatowice z LTE2100+1800+800, Głownim jest na krawędzi zasiegu sektora skierowanego na Piotrków Borkowski, T-mobile nie powinien tam sprzedawać ofert no limit bo w tej okolicy nie posiada infrastruktury która jest w stanie obsłuzyć taki ruch w sieci.
Ustaw to cudo na Opatowice i licz na cud, powinna dzialać agregacja LTE2100+1800 , pokaz zakladkę z D-linka z danymi BTS-a i parametrami sygnału. To twoja jedyna szansa na normalny internet od tego operatora.
stkli
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2022-02-16, 18:46

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: stkli »

Dzięki. Poskaczę trochę po dachu w przyszłym tygodniu. Ale skoro tak poprawiły mi się szybkości na karcie Play na routerze w domu ( Huawei ) to może jednak przeprosić się z Playem a pomyśleć jedynie o podłączeniu dodatkowej anteny na dachu? Jak teoretycznie wyglada u mnie Play bo wcześniej na tym Huawei chodził gorzej niż T-mob a nagle dostał jakby wiatru w żagle. Myślę, czy jednak nie oddać tego D-linka i zostać z jednym Huawei. Ale na razie mam u siebie dwóch operatorów i mogę w razie problemów się przełączać. To też jest jakaś wartość.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: matek451 »

PLAY ma stację LTE2100+1800+800 w Piotrkowie Borowskim , do tego Zielenice , Borek Strzeliński a w Jordanowie LTE2600+2100+1800+800. B525 jest za słaby , zrób test na tym D-Linku z kartą PLAY. No i nie zartuj z tym T-mobile.
stkli
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2022-02-16, 18:46

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: stkli »

Też pomyślałem o sprawdzeniu Play w D-linku. Będę wiedział, jak działa z anteną. Na Huawei w domu było od ślimaczenia się do sprintu, więc bardzo niestabilnie. Dlatego korzystałem z T-mob i było stabilniej, ale bez szaleństw w szybkości . Potrzebuję trochę większej przepustowości bo urządzeń na Wi-Fi przybywa.

Co masz na myśli mówiąc o żartowaniu z T-mob? Zużywam już teraz między 300 a 400 GB/mies. W Play mam 150GB niejako w bonusie do komórek a T-mob mam no limit. Dlatego pomyślałem o pozostaniu z nimi. Jak zrezygnuję to zostanę z routerem Huawei bez anteny i 150GB w Play. Oferta 500GB w Play ze sprzętem jest o 50% droższa niż to co mam teraz. Oferta Play bez sprzętu wchodzi w grę, jeśli jest sens dokupienia anteny zewnętrznej do starego Huawei gdybym zrezygnował z T-mob.Ciekawi mnie, czy są jakieś perspektywy rozwoju BTS w okolicy?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: Mig25 »

@matek451 , aż jestem zaskoczony , że nie pojechałeś po koledze za ten sprzęt :)
Przecież to szkoda pieniędzy (1200pln) za router z modemem cat.6 tylko dlatego ,że jest zewnętrzny ,dla mnie jest wart góra 200pln.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: matek451 »

A co miałem pojechać jak to z T-mobile , na dodatek 14 dni na testy, nie wiem ogólnie za ile ale chyba w ratach 24x20 zł plus 9 zł na start jak oferta do 90Mb/s. No i do infrastruktury T-mobile pewnie wystarczy. Dziwi mnie tylko ze kolega ma ofertę no limit w T-mobile i do tego B525 i był zadowolny korzystajac z LTE800 bez anteny zewnętrznej z którejś z tych stacji NetWorks jakie ma w okolicy.
A ten D-LINK to taki odpowiednik WF830/MF256 więc na pewno nie wart ponad 500 zł.
stkli
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2022-02-16, 18:46

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: stkli »

Nie próbuję udawać mądrzejszego niż jestem. Dla mnie liczy się strona praktyczna. Teraz dopiero zaczynam czytać na temat LTE i jestem też pewnie ofiarą reklam dostawców. Chcę mieć lepiej niż mam za ewentualnie nie dużo większe pieniądze niż dotąd. A przy okazji poznaję nowe dla mnie aspekty techniki. Czyli Mig25 co by mi radził? Oddać D-link i pozostać przy Huawei? Czy antena zewnętrzna do B525 ma sens? Bo ten D-link według mnie nie sprawdza się. Jak już miałbym zostać z kartą T-mob to ewentualnie bez sprzętu. Mogę też zostać z Play i dokupować brakuje GB, ale pilnowanie tego to już jest mniejszy komfort. Samą kartę T-mob no limit miałbym za 50zł/mięs. D-link to dodatkowe 30. Przez 24 miesiące.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: matek451 »

B525 do stacji z LTE800 się nadaje, a przede wszystkim to wystaw go na zewnatrz, włóż kartę T-mobile i zrób testy poszczególnych pasm LTE korzystajac z mozliwości ich wymuszania w aplikacjach na Android lub Windows, sprawdx po kolei samo LTE2100,LTE1800 a na koniec LTE800, pokaz screeny dla nich z aplikacji z danymi BTS-a i parametrami sygnału i speedtesty.
B525 nie nadaje się do stacji z 3CC CA, nie agreguje LTE2100+1800 nie wspominajac o LTE2100+1800+800, skorzystasz na nim co najwyzej z LTE2100+800/LTE1800+800 z Opatowic, ta stacja dziala na 35MHz pasma w agregacji 3 CC CA
Oferta no limit i korzystanie z tych golców only LTE800 na 10MHz to nieporozumienie.
No i czy juz ustawiłeś antenę tego D-linka na Opatowice i zrobiłes test bo to podstawa jak chcesz z niego korzystać w T-MOBILE.
stkli
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2022-02-16, 18:46

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: stkli »

Dziękuję za te porady. Na razie dach jest mokry i śliski. Spróbuję po niedzieli. Jest kłopot, bo mam tylko iPhona i Mcbooka. Czy jest jakaś aplikacja na IOS? Samo sprawdzanie poszczególnych pasm może być dla mnie kłopotem, bo brak mi doświadczenia, ale zrobię co będę mógł i do końca tygodnia podejmę decyzję co do tego D-linka. Jeszcze raz dziękuję.
stkli
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2022-02-16, 18:46

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: stkli »

Testowałem wczoraj T-mob i Play w obu routerach. B525 wewnątrz domu na strychu tuż przy oknie dachowym, ekspozycja południową ( kierunek Zielenice ) oraz D-link na dachu kierowany w przybliżeniu na poszczególne BTS-y. Najlepsze wyniki daje D-link Play skierowany na Zielenice ( DL 60 Mbps, UL 20 MBPS ). Pomiary przed południem. Pozostałe pomiary dawały szybkości o połowę niższe w najlepszych wypadkach, przy czym Play wewnątrz budynku ma zawsze lepsze DL a T-mob lepsze UL. T-mob w D-linku skierowanym na Opatowice daje najlepszy wynik dlatego na razie zostawiłem takie ustawienie. Taki transfer w dzień jest dla nas w praktyce wystarczający. Gorzej jest wieczorami, kiedy chcemy oglądać filmy 4K. Tu Play w B525 zwykle daje radę. Dlatego decyzja jest wciąż bardzo trudna. Chyba zdecyduję się na pozostawienie T-mob "no limit" w D-linku na dachu a Play w B525 na strychu. T-mob byłby naszym podstawowym internetem do pracy a wieczorami Play do rozrywki. Co Wy na to? Na razie nie wiem, jak sprawdzić ( ustawić ?) ewentualną agregację czy wymuszanie pasm, ale się nauczę.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: matek451 »

Twój wybór, jak dla mnie oferta no-limit przy takiej infrastrukturze to kpina z klienta, wieczorami jest lipa, nawet z Opatowic na D-Link , jaki DL/UL?
Play z Zielenic to tylko 20MHz pasma na LTE1800+800, Borek i Piotrkow maja jeszcze LTE2100 czyli 35MHz do dyspozycji a Jordanów to wypas na 55MHz z kompletem 4 pasm. Play na D.Śląsku nie ma konkurencji tak jest też w twojej okolicy, 25 km od Wrocławia a NetWorks to nieporozumienie, ORANGE i T-mobile ustępują nawet Plusowi. B525 do PLAY z Borka czy Piotrkowa się nie nadaje bo nie agreguje LTE2100+1800, z ZIELENIC co najwyzej LTE1800+800 ale LTE800 to zapchana wydmuszka na 5MHz pasma.
W Play na pre-paidzie 100GB/M-C kosztuje 8-10 zł, ilość kart dowolna.
stkli
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2022-02-16, 18:46

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: stkli »

Czy ja w ogóle mam jakiś wybór? Jedynie to rezygnacja z T-mob i zostanie z tym B525 i kartą Play. W zasadzie wtedy nawet zmniejszyłbym koszty w porównaniu tym co mam. Ale jak widzisz mam słabo. Play proponuje mi:
NetBox

Abonament miesięczny 120 zł brutto

internet 500 GB/mies

Router na użyczenie ZTE 5G MC7010+MF 18A

Opłata aktywacyjna 49 zł

Umowa na 24 miesiące.

To jest 2 razy drożej niż pozostanie z tym B525. Może jednak lepiej na razie właśnie tak zostać i nie wiązać się z T-mob na 2 lata? Nową umowę na ewentualnie lepszych warunkach lub kupić okazyjnie router z anteną zawsze zdążę?

Nota bene: T-mob wieczorem z Opatowic to DL 10, UL 12. Dlatego myśl o korzystaniu z Play wieczorami. Play wieczorem ( B525 przy oknie) to DL25, UL4-5 Mbps. Nie testowałem jeszcze Jordanowa bo podobno zbyt daleko. Może jednak spróbować zanim zdemontuję D-linka?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: matek451 »

A za ile i jaką ofertę oferuje ci T-mobile z tym D-Link do tego niepełnowartościowego internetu? DL<UL to dowód ze stacja Opatowice mimo 3 pasm jest przeciązona, pozostałe golce z LTE800 to pewnie dramat.
Przetestuj PLAY na tym D-Linku z Jordanowa, Piotrkowa czy Borka. Bo takie testy są kluczowe, oczywiście 500GB z MC7010+MF18a za 120 zł/m-c to nieporozumienie.
Ale już sam test na B525 przy oknie w domu pokazuje że tych operatorów dzieli przepaść.
stkli
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2022-02-16, 18:46

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: stkli »

Tak jak pisałem wcześniej D-link + no limit kosztować ma mnie 80zł/mies. Nie testowałem tylko Jordanowa. Jutro wskoczę na dach i po testach zapewne zdejmę antenę i odeślę. Pozostałe kierunki dały słabsze wyniki niż te Opatowice na T-mob i Zielenice na Play.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: matek451 »

Oferta do 30Mb/s ? No i ile za D-Linka na start? W Play 500GB kosztuje 70 zł/m-c i do tego oplata za sprzęt.
stkli
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2022-02-16, 18:46

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: stkli »

Za D-linaka 4 grosze i po 2 latach jest mój. 80zł/mies przy prędkości ograniczonej do 60Mbps. Dlatego mam taki dylemat czy przy tym zostać, bo cena nie jest zła. Ale zawiódł mnie totalnie ten router. Nie działa szybciej niż wcześniej na B525 w domu. Jestem bardziej za jego zdjęciem z dachu i odesłaniem. Czy słusznie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: matek451 »

Ale to nie jest tylko kwestia sprzętu czy D-Linka, to CPE LTE z modemem 6 kat. LTE i powinien agregować LTE2100+1800 z Opatowic.Pokaż zakładkę https://fs.siteor.com/gsmonline/files/t ... 210813.jpg i speedtest, to kwestia slabej infrastruktury T-mobile w tym rejonie.
stkli
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2022-02-16, 18:46

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: stkli »

http://192.168.0.1/admin/index.html#/network/oduControl

Czy o to chodziło? Czy to otwiera stronę? Mam zrzut ekranu, ale jak załączam to wychodzi mi to:

/Users/stasiu/Desktop/Zrzut ekranu 2022-03-2 o 19.52.29.png

Mogę ewentualnie wysłać na adres e-mail jako załącznik?
stkli
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2022-02-16, 18:46

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: stkli »

Najważniejsza dla mnie jest decyzja do podjęcia: czy jutro zdemontować D-link i odesłać z rezygnacją z umowy?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: wojteks »

Obrazek załącz jako link do serwera obrazków typu fotosik.pl czy coś.
Nie pomagam na PW!
stkli
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2022-02-16, 18:46

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: stkli »

https://www.icloud.com/iclouddrive/03cv ... -2_o_19.52

Teraz może widać?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: wojteks »

Tak, teraz da się obrazek zobaczyć.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: matek451 »

Trzeci sektor z Opatowic i agregacja LTE2100+1800, sygnał dość słaby, niski SINR, stacja odległość około 3-4 km więc jak na ten sprzęt OK. Ale wszystko zależy od obciązenia tego sektora na LTE2100,LTE1800, skoro prędkości DL spadają do 10Mb/s i sa wieczorami nizsze od UL to sektor jest przeciązony.
stkli
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2022-02-16, 18:46

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: stkli »

Antena nakierowana na Jordanów ok. godz. 16.00 dała marne wyniki: DL: 12-17, UL: 4-6. W tym samym czasie Opatowice: DL:40, UL: 15. W tym też czasie Play Zielenice na B525 bez anteny to:DL:43, UL:5. Sprawa jest więc chyba jasna? Na 99% jutro rozmontuję D-linka i pożegnam się z T-mob.

Myślę o antenie kierunkowej do B525. Znalazłem coś takiego: Antena GSM/3G/4G LTE Signaflex T1 20 dBi
Nie wiem tylko czy dobra, czy szukać pojedynczej czy podwójnej, jaka polaryzacja, do którego gniazda antenowego w B525 podłączyć. Ale to są pytania na nieco później.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: wojteks »

Jakby napisali że ma 100dBi też byś taką antenę wybrał?
Nie pomagam na PW!
stkli
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2022-02-16, 18:46

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: stkli »

Nie wiem o czym Ty do mnie "wojteks" mówisz. Wybrałbym to co jest dla mnie najlepsze w akceptowalnej cenie. Szukam na forum pomocy, bo sam się na tych sprawach mało jeszcze znam, a nie oczekuję pytań z podtekstem. Pomóż po prostu wybrać to co rozwiąże mój problem w tej mojej internetowej czarnej dziurze.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: matek451 »

B525 i testy na nim dla LTE2100, LTE1800 i LTE800, router na zewnątrz na parapet. Zarządzanie pasmami diagnostyka za pomocą aplikacji na Android lub Windows, screeny z aplikacji dla każdego pasma i speedtest, karta Play.
stkli
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2022-02-16, 18:46

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: stkli »

Dziękuję Ci bardzo "matek451". Twoje rzeczowe podejście pomogło mi podjąć niełatwą decyzję. Jutro odsyłam D-linka. Zostaję z kartą Play i B525. Poprawianiem tego co mi zostaje zajmę się nieco później. Na razie szykuję się do krótkiego wyjazdu. Poczytam więcej na ten temat, bo nie zawsze wiem, czego ode mnie oczekujesz. Ale traktuję to jako wyzwanie i nową dziedzinę wiedzy, która będzie miała dla mnie praktyczne znaczenie. Zazdroszczę mojemu synowi we Wrocławiu, który ma światłowód i mówi, że "nie ma zamiaru doktoryzować się z zasad działania internetu". Ja też wolałbym się nie doktoryzować z tego, ale skoro zachciało mi się opuścić Wrocław dla zapadłej wsi to muszę. Dziękuję Jeszce raz za pomoc.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: router D-link DWP-812 KT

Post autor: matek451 »

A ja nie mam czego zazdrościć bo u mnie mobilny z Play działa z prędkośćią 250-350Mb/s w agregacji 4 pasm LTE.
ODPOWIEDZ