Czy operator PLAY może blokować dostęp do BTS?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pik_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2019-07-30, 18:51

Czy operator PLAY może blokować dostęp do BTS?

Post autor: pik_six »

Hej, od początku lutego mam problem z dostępem do nadajnika play (OLA3006) eNBID 13233. Posiadam router huawei B715, który stoi w tym samym miejscu od ponad dwóch lat. Na stan dzisiejszy łączę się z nadajnikami z całego miasta tylko nie z tym, który jest najbliżej i miał najlepszy sygnał. Problem kilkukrotnie zgłaszany w dziale obsługi. Obsługa twierdzi, że nadajnik aktualnie działa. Co może być przyczyną? Blokada na BTS?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Czy operator PLAY może blokować dostęp do BTS?

Post autor: radius »

A w telefonie masz z nim połączenie?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
pik_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2019-07-30, 18:51

Re: Czy operator PLAY może blokować dostęp do BTS?

Post autor: pik_six »

Nie chcę przekładać do telefonu karty, ponieważ na samym początku kiedy ten maszt startował sytuacja była podobna. Przełożyłem kartę sim (tylko internet abonament) do telefonu i potem się zaczęło, cały dzień czekałem aż zacznie działać w modemie. W telefonie mam internet od innego operatora. Ciekawa sytuacja jest tez taka, że co jakiś czas mam połączenie z BTS:
Obrazek
https://ibb.co/5WSVBNZ
Nie potrafię go zlokalizować, może to ten sam tylko inaczej się przedstawia. Walczę od lutego i chcę dostęp tylko do tego masztu play (OLA3006) eNBID 13233. Nic innego nie wchodzi w grę, bo nawet nie są w stanie zapewnić minimalnego transferu wg umowy, nie mówiąc o stabilności połącznia.
pik_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2019-07-30, 18:51

Re: Czy operator PLAY może blokować dostęp do BTS?

Post autor: pik_six »

_cheetah_

Re: Czy operator PLAY może blokować dostęp do BTS?

Post autor: _cheetah_ »

pik_six pisze:Walczę od lutego i chcę dostęp tylko do tego masztu play (OLA3006) eNBID 13233. Nic innego nie wchodzi w grę, bo nawet nie są w stanie zapewnić minimalnego transferu wg umowy, nie mówiąc o stabilności połącznia.

No ale zdajesz sobie sprawę, że taki modem jak twój (715) nie posiada żadnej opcji wymuszenia połączenia z konkretnym masztem poza anteną zewnętrzną. Zresztą antena zewnętrzna też nie zawsze umożliwi wybór pożądanego masztu, bo musi być jeszcze zgoda masztu na połączenie.

Aby wymusić konkretny maszt z poziomu routera musiałbyś mieć router z takimi możliwościami.

Inna rzecz, że powiedziałbym iż Play to bywa rollercoaster jeśli chodzi o zarządzenie połączeniami i są sytuacje, że się po prostu nie da, tam gdzie się chce. Trzeba tez mieć na uwadze, że każdy maszt ma jakieś przewidywane obszary pokrycia swoimi sektorami i że mogą to być obszary zmienne w czasie z uwagi na modyfikacje struktury operatora, jak dodawanie nowych masztów, rekonfiguracje sektorów i pasm na poszczególnych obiektach. Innymi słowy, to że maszt jest najbliżej albo daje najlepsze prędkości nie musi znaczyć nic w kontekście jego wyboru przez układ router - operator.
pik_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2019-07-30, 18:51

Re: Czy operator PLAY może blokować dostęp do BTS?

Post autor: pik_six »

Tak zdaję sobie sprawę z ograniczeń operatora i urządzenia jakie posiadam. Ale stosunkowo względnie poprawnie :D połączenie z tym masztem wyglądało i działało. Jednak potwierdzę Twoją teorie "rollercoaster" w moim przypadku on ruszył na całego: odwiedzam wszystkie nadajniki w mieście tylko nie ten, który był dostępny w moim najbliższym otoczeniu i miał najlepszy sygnał oraz takie sobie transfery.
Obrazek

Tutaj ciekawy urywek korespondencji działu technicznego:
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy operator PLAY może blokować dostęp do BTS?

Post autor: matek451 »

Co za bzdury, tego po prostu nie idzie czytać. To fachowe forum więc proponuję aby niezorientowani nie wprowadzali w błąd uzytkowników. Tutaj nie ma żadnego problemu bo wszystko jest po staremu czyli uzytkownik nadal korzysta z BTS-a Play OLA3006.
Na Dolnymśląsku następuje swap na stacjach Play, sprzęt Huawei jest zastępowany przez Ericssona, stacja eNB13233 ma teraz oznaczenie eNB33233.
Czyli zamiast 1 z przodu jest 3 , stacje eNB xxxx dostają z kolej oznaczenie 2xxxx. Ot i cała tajemnica, spiskowe teorie i lanie wody przez kolegę jak powyzej to głodne gadki nic nie mające wspólnego z fachowym podejściem do tematu.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy operator PLAY może blokować dostęp do BTS?

Post autor: wojteks »

Play 2100MHz LTE nie zawsze jest dobrym wyborem, często na innych bywają lepsze osiągi. Z załączonych testów upload tragiczny i teraz pytanie czym to jest spowodowane, słabym/bardzo słabym sygnałem (czyli nigdy dobrze nie działało) czy zmianą konfiguracji stacji bazowej (np. przestawienie sektorów co osłabiło mocno sygnał).
Nie pomagam na PW!
pik_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2019-07-30, 18:51

Re: Czy operator PLAY może blokować dostęp do BTS?

Post autor: pik_six »

Bardzo dziękuję za rzetelną odpowiedź matek451. To tylko potwierdziło moje domysły modernizacji masztu z którego korzystałem i związanym z tym wyłączaniem dostępu do nadajnika.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy operator PLAY może blokować dostęp do BTS?

Post autor: matek451 »

Stacja może być jeszcze konfigurowana po zmianie sprzętu na Ericssona, kwestia pomiarów PEM, ustawień anten, mocy itd.
pik_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2019-07-30, 18:51

Re: Czy operator PLAY może blokować dostęp do BTS?

Post autor: pik_six »

W moim przypadku 2100MHz jest jedynym z możliwych rozsądnych wyborów (o agregacji zapomnij). Na razie dzisiaj ten maszt zaświecił dla mnie:
Obrazek
Obrazek

Chyba było jeszcze 2600MHz, ale coś nie widzi.
pik_six
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2019-07-30, 18:51

Re: Czy operator PLAY może blokować dostęp do BTS?

Post autor: pik_six »

Teraz tak patrzę na te dane to 2100 ma tyle samo co 1800 szerokości pasma 15MHz. Wcześniej 10 MHz, ciekawe.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy operator PLAY może blokować dostęp do BTS?

Post autor: matek451 »

Bo to było dawniej, na 2100MHz działało LTE2100 na 10MHz pasma a na 3 nosnej było UMTS2100, teraz 3G UMTS2100 w Play nie ma a 2100MHz jest 15MHz przeznaczone na LTE2100 I 5G2100 w ramach DSS. Na Huawei stacja miała 4 pasma LTE w tym LTE2600 więc powinno być tak samo na Eryku, stacja ma pozwolenie na 5G2100, działało n Hua więc po swapie powinno też być tak samo.
ODPOWIEDZ