ZTE 801a w play - jaka antena

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
koc
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2021-09-05, 13:29

ZTE 801a w play - jaka antena

Post autor: koc »

Witam Szanowne Grono
Jestem nieszczęśliwym posiadaczem abonamentu 5G w Play, z modemem ZTE 801a. Pierwsze kilka miesięcy wszystko działało nieźle, miałem transfer około 40mbit. Niestety, później Play coś "ulepszył" i obecnie cieszę się mając 10mbit, częściej jest to 2-5, a zdarzało się i 0,2mbit... Wieczorem często nie da się oglądać netflixa. Reklamacje w playu działają na kilka dni, nie mam już siły wydzwaniać. I tu pytanie, czy jestem w stanie w jakikolwiek sposób poprawić sygnał? Próbowałem podpinać do modemu zewnętrzną antenę LTE MIMO, ale nie dawało to żadnego efektu. Gdzieś znalazłem informację, że ten modem współpracuje tylko z antenami 5G, nie wiem ile w tym prawdy. Czy jesteście w stanie podpowiedzieć jakieś rozwiązanie? Jaka antena będzie działać z tym modemem? Może go powiesić na zewnątrz domu w jakiejś hermetycznej puszce? A może sprzedać i kupić jakiś inny sprzęt? Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny.
Jeśli do diagnozy potrzebna jest dokładna lokalizacja, czy screen z jakiegoś programu - dajcie znać. Do BTSa mam około 1600m w linii prostej, niestety przez las. BTS wg mojego rozumienia nie obsługuje 5G - BYD0801.
Z góry dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE 801a w play - jaka antena

Post autor: wojteks »

koc pisze:Jaka antena będzie działać z tym modemem?
5G na 3600MHz, do LTE zupełnie nie przydatna.
koc pisze:Może go powiesić na zewnątrz domu w jakiejś hermetycznej puszce?
Test bez puszki nic nie kosztuje więc go wykonaj.
koc pisze:A może sprzedać i kupić jakiś inny sprzęt?
Może.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE 801a w play - jaka antena

Post autor: matek451 »

Na poczatek sceen z zakładki Ustawienia-Zaawansowane-POZOSTAŁE-Informacja o sieci po zalogowaniu się na MF801a i speedtest. Test wykonaj w domu a potem to samo z routerem na zewnątrz.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: ZTE 801a w play - jaka antena

Post autor: tomekwwa »

Można kupić specjalne kabelki i wynieść wszystkie anteny LTE na zewnątrz. Ale jak nie lubisz dłubać i wiercić i wieszać 2 anten to zamknięcie w puszcze da podobny efekt. Do puszki wystarczy doprowadzić zasilanie 5V3A.
koc
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2021-09-05, 13:29

Re: ZTE 801a w play - jaka antena

Post autor: koc »

Witam ponownie

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Od wczoraj biegam z ruterem z domu na taras i robię pomiary.
Wczoraj około południa był bardzo dobry dzień, miałem transfer 23Mbit wewnątrz i 41Mbit na zewnątrz, wg speedtesta. Screenów z rutera nie załączam, bo we wspomnianej przez matek451 zakładce nie pojawia się nic poza RSRP. Wewnątrz jest mniej więcej 105-108, na zewnątrz 100-102dBm, ale lubi się wahnąć nawet powyżej 110-112. Na zewnątrz raz pojawiła się wartość RSSI - 82dBm, ale zwykle wszystko poza RSRP jest wykreskowane.
Wieczorem było już zdecydowanie słabiej z transferami, in 3Mbit, out 14Mbit. Dziś rano in 3, out 4.
Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale jak dla mnie wygląda to na zapchany wieczorami i w weekendy BTS. Niezależnie od obciążenia BTSa wygląda na to, ze warto jednak wyrzucić modem lub anteny na zewnątrz. Tomekwwa, mógłbyś coś więcej na temat tych kabelków do przedłużenia wbudowanych anten napisać? Próbowałem wyguglać, ale bez rezultatu. Dłubania się nie boje, trudniej będzie wytłumaczyć kobiecie szpetną puszkę na elewacji... ;) Aczkolwiek jeśli nie będzie wyjścia to tak zrobię. Zakładam, że próby nakłonienia playa na zmianę modemu na zewnętrzny maja zerowe szanse powodzenia... Ewentualnie jest szansa sprzedać to 801 i kupić coś zewnętrznego bez jakiejś dopłaty idącej w tysiące złotych? Jakoś muszę przetrwać jeszcze 2-3 lata zanim pojawi się światłowód i/lub 5g...
Pozdrawiam serdecznie
koc
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2021-09-05, 13:29

Re: ZTE 801a w play - jaka antena

Post autor: koc »

Jeszcze jedno pytanie, jeśli pozwolicie.
Zamiast pruć prawie nowy 801a w celu wyjęcia anten - może lepiej jest kupić ex playowy czy plusowy modem LTE, np WF830, MF256, play IDU/ODU 300? Albo jakiś inny model, który będzie dzialał z agregacja z BTSem BYD0801?
Pozdrawiam
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: ZTE 801a w play - jaka antena

Post autor: tomekwwa »

Jeśli chcesz pruć to wewnątrz zastaniesz taką sytuację:

Obrazek

Podłączyć się trzeba:

Obrazek

Układ anten wewnątrz masz na ostatniej stronie: https://fccid.io/SRQ-MC8010CA/Internal- ... 073680.pdf

Pigtaile można stadardowe:
https://m.pl.aliexpress.com/item/100000 ... c2polMsite

Lub są takie przedłużane wtyczki, ale teraz nie mogę znaleźć linka.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: ZTE 801a w play - jaka antena

Post autor: tomekwwa »

4x4 to już większe druciarstwo, bo trzeba rozlutować i przylutować się do gniazd po prawej stronie (takie trzy punkty na dole i górze obok siebie)
koc
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2021-09-05, 13:29

Re: ZTE 801a w play - jaka antena

Post autor: koc »

Dzięki wielkie. Rocket science to nie jest, ale gwarancja do śmieci. Siedzę <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font>, czytam, jestem skłonny dokupić jakiś modem, doszedłem już do poziomu MF258 albo mikrotika LHGG, wyżej cenowo odpuszczam. Musze jeszcze doczytać czy ten 801 jest mój czy pleja, jak mój, to łatwiej podjąć decyzje o grzebaniu, ale i tak chyba się bardziej opłaca zmiana. Zapewne jak zmienię to play 2tyg później zmodyfikuje btsa na 5g...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE 801a w play - jaka antena

Post autor: matek451 »

Niestety ale kolega jest idealnym przykładem kogoś kto nie słucha ludzi doświadczonych i poszukuje swojej drogi, zadałem proste pytania, prosiłem o testy, sprawa do rozwiązania w 5 minut, tymczasem auto pisze juz w 2 temacie i wyważa otwarte dzwi. A wystarczyło wykonać testy, pokazać wyniki a resztę zostawić ludziom którzy się na tym znają.
koc
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2021-09-05, 13:29

Re: ZTE 801a w play - jaka antena

Post autor: koc »

Witam, cytuje co napisałem wczoraj:
" Screenów z rutera nie załączam, bo we wspomnianej przez matek451 zakładce nie pojawia się nic poza RSRP."
W drugim wątku, który uważam za bardziej właściwy, jako że rozmowa nie dotyczy już anten, wrzuciłem screeny z gui z uruchomionym włoskim skryptem, w którym są widoczne wartości, które powinny być w wymienionej zakładce. Szukam swoich rozwiązań, bo jak dotychczas jedyną konkretną odpowiedź dostałem od tomkawawa. Gdybym nie szukał po swojemu, to nawet nie wiedziałbym o istnieniu skryptu, dzięki któremu można uzyskać dane, o które pytałeś. Jakoś nikt nie był łaskaw podpowiedzieć...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE 801a w play - jaka antena

Post autor: wojteks »

koc pisze:W drugim wątku, który uważam za bardziej właściwy,
No to ten zamykam.
Nie pomagam na PW!
Zablokowany