Wzmacniacz czy zwykły router?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: szczepan1991 »

Dzień dobry wszystkim,
Jestem nowy na forum i w temacie, stąd brakuje mi podstawowej wiedzy przy "budowaniu" wzmacniacza sygnału.

Mam pytanie - czy jeśli chcę wzmocnić sygnał 4G/LTE będąc np. na wsi w kamperze, potrzebuję do tego anteny + profesjonalnego wzmacniacza, czy wystarczy sama antena + zwykły router, który łączyłby się z telefonem (dostęp do Internetu z telefonu z T-mobile).
Nie rozumiem za bardzo idei tego wzmacniacza. Nie potrzebuję dodatkowego wzmocnienia wewnątrz budynku, bo od zewnętrznego świata będzie dzieliła mnie tylko blacha samochodu. Czy w takim przypadku wzmacniacz nie jest potrzebny czy jednak on też jest jakoś niezbędny w tym łańcuchu antena-modem-telefon?
Potrzebuję po prostu wzmocnić sygnał w odludnych miejscach, tak by mieć sprawny internet w telefonie, na małej powierzchni.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: piotrzet »

Jeśli wzmacniacz sygnału komórkowego nie jest zainstalowany przez operatora to jest on nielegalny, więc kupujesz antenę na konkretne pasma. A żeby wiedzieć co i jak trzeba zrobić odpowiednie testy. Na forum pełno wątków o tym wystarczy poszukać.
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: szczepan1991 »

piotrzet pisze:Jeśli wzmacniacz sygnału komórkowego nie jest zainstalowany przez operatora to jest on nielegalny, więc kupujesz antenę na konkretne pasma. A żeby wiedzieć co i jak trzeba zrobić odpowiednie testy. Na forum pełno wątków o tym wystarczy poszukać.
Dzięki za odpowiedź, tym niemniej nawet nie wiem czy odpowiedziałeś na moje pytanie, bo nie rozumiem.
Ja nawet nie wiem czy potrzebuję tego wzmacniacza, stąd moje pytanie.
Ja rozumuję tak, że to antena jest najważniejsza, bo wyłapuje słaby sygnał, a następnie ma go przekazać do jakiegoś urządzenia, a stamtąd do telefonu.
Pytanie czym ma być to "jakieś urządzenie"? Czy to musi być wzmacniacz? Nie można połączyć anteny bezpośrednio z routerem? Sygnał nie będzie już w ten sposób mocniejszy dzięki samej antenie?
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: szczepan1991 »

W skrócie - chcę kupić antenę SignaFlex z pasmami między 800-900 oraz 1700-2700 MHz. Wiem, że przy tych pasmach powinno obsługiwać mój Internet z T-Mobile.
Do czego mam potem podłączyć tę antenę?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: piotrzet »

Ta antena to chłam niewarty wydawania złotówki. Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem moją wypowiedź. Ty masz kupić router i do tego dobrać antenę. Testy każdego z operatorów i wtedy się coś dobierze. Jak zrobić wszystko informacja na forum.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: matek451 »

Do telefonu nie podepniesz anteny zewnętrznej, w twojej sytuacji konieczny jest stacjonarny lub mobilny router LTE ze slotem na kartę SIM ze złaczami anten zew. i do niego antena zewnętrzna. Oczywiście nic z Signaflex, new-electric i jak on tam sie jeszcze zowie. To podstawowy dostawca elektrosmieci dla Januszy na Allegro, kupują u niego jak głupi , 99% z nich nigdy nie osiaga skutecznych rezultatów na tym szajsie.
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: szczepan1991 »

matek451 pisze:Do telefonu nie podepniesz anteny zewnętrznej, w twojej sytuacji konieczny jest stacjonarny lub mobilny router LTE ze slotem na kartę SIM ze złaczami anten zew. i do niego antena zewnętrzna. Oczywiście nic z Signaflex, new-electric i jak on tam sie jeszcze zowie. To podstawowy dostawca elektrosmieci dla Januszy na Allegro, kupują u niego jak głupi , 99% z nich nigdy nie osiaga skutecznych rezultatów na tym szajsie.
Ok, rozumiem, dzięki.
A czy konieczne jest, żeby karta SIM była umieszczona w tym mobilnym routerze? Nie może ona pozostać w telefonie i jakoś na zasadzie HotSpotu czy zwykłego Wifi łączyć się z routerem, a więc anteną (podłączoną do routera) i wtórnie odbierać wzmocniony sygnał w telefonie albo laptopie?

Jaką antenę zatem byście polecili..? Widzę, że jest to temat rzeka, robienie testów itp. Ale u mnie i tak to się nie zda na nic, bo chcę się z tym wszystkim przemieszczać w kamperze więc parametry się będą ciągle zmieniać. Potrzebuję więc czegoś uniwersalnego, co chociaż da szansę na częściowe wzmocnienie sygnału w różnych warunkach.
_cheetah_

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: _cheetah_ »

szczepan1991 pisze:A czy konieczne jest, żeby karta SIM była umieszczona w tym mobilnym routerze? Nie może ona pozostać w telefonie i jakoś na zasadzie HotSpotu czy zwykłego Wifi łączyć się z routerem, a więc anteną (podłączoną do routera) i wtórnie odbierać wzmocniony sygnał w telefonie albo laptopie?
Tak, router musi mieć własną kartę.
szczepan1991 pisze:Potrzebuję więc czegoś uniwersalnego, co chociaż da szansę na częściowe wzmocnienie sygnału w różnych warunkach.
1. można kupić dedykowany zestaw do campera, np. z MegaSatu. Takie sety mają typowo anteny dookólne, są wiec bezobsługowe, ale płacą za to niewielkimi zyskami samych anten, co może przekładać się na trudności w połączeniu w naprawdę odludnych miejscach, gdzie poziomy sygnałów LTE są znikoma. Brak wpływu na BTS, z którym estaw się łączy. Poza tym, zwykle sporo kosztują. Ale, za to zero roboty i bezobsługowy.

2. Zrobić samodzielnie taki zestaw kompletując antenę dookólną (omni) i jakiś router. Wyjdzie taniej, możliwości podobne do zestawu firmowego.

3. Zrobić samodzielnie zestaw kompletując antenę kierunkową i router. Dalej będzie taniej, ale możliwości odbioru w naprawdę trudnych warunkach mogą ulec polepszeniu. Wada, a także i zaleta, że trzeba kierunkować anteny na konkretny BTS. Inna wada, że trzeba demontować antenę na czas przejazdu / ruch pojazdu.
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: szczepan1991 »

_cheetah_ pisze:
szczepan1991 pisze:A czy konieczne jest, żeby karta SIM była umieszczona w tym mobilnym routerze? Nie może ona pozostać w telefonie i jakoś na zasadzie HotSpotu czy zwykłego Wifi łączyć się z routerem, a więc anteną (podłączoną do routera) i wtórnie odbierać wzmocniony sygnał w telefonie albo laptopie?
Tak, router musi mieć własną kartę.
szczepan1991 pisze:Potrzebuję więc czegoś uniwersalnego, co chociaż da szansę na częściowe wzmocnienie sygnału w różnych warunkach.
1. można kupić dedykowany zestaw do campera, np. z MegaSatu. Takie sety mają typowo anteny dookólne, są wiec bezobsługowe, ale płacą za to niewielkimi zyskami samych anten, co może przekładać się na trudności w połączeniu w naprawdę odludnych miejscach, gdzie poziomy sygnałów LTE są znikoma. Brak wpływu na BTS, z którym estaw się łączy. Poza tym, zwykle sporo kosztują. Ale, za to zero roboty i bezobsługowy.

2. Zrobić samodzielnie taki zestaw kompletując antenę dookólną (omni) i jakiś router. Wyjdzie taniej, możliwości podobne do zestawu firmowego.

3. Zrobić samodzielnie zestaw kompletując antenę kierunkową i router. Dalej będzie taniej, ale możliwości odbioru w naprawdę trudnych warunkach mogą ulec polepszeniu. Wada, a także i zaleta, że trzeba kierunkować anteny na konkretny BTS. Inna wada, że trzeba demontować antenę na czas przejazdu / ruch pojazdu.
Super dzięki za odpowiedź.
Te zestawy MegaSat obejrzałem, ale tam też jest rozpiętość wyboru od zestawów za 500 po takie za 5000 zł. I raczej rozpuszczają się w opisach nad telewizją satelitarną, co nie jest mi w ogóle potrzebne, tylko Internet. Nie wiem za bardzo, która opcja byłaby dla mnie.

Chętnie zrobiłbym sam właśnie taki zestaw. Poczytam o tych antenach dookólnych. Router musi być jakiś specjalny czy najważniejsza jest antena, a router byle tylko pośredniczył w przesyłaniu sygnału do telefonu/laptopa?

Co do anteny kierunkowej, może i bym się w to pobawił choć nie jestem pewien czy mi się chce jak czytam na tym forum całe epopeje o ustawianiu tych parametrów, a ja się znam na tym bardzo powierzchownie. W zasadzie demontować może bym nie musiał, mogłaby być przyczepiona do boku samochodu tak, że ją się tylko obraca wokół osi sztycy i w trakcie np, jazdy byłaby zwrócona do wewnątrz, żeby nie wystawać za samochód. I tak w jeździe bym tego nie używał, tylko na postoju.
Nie potrzebuję też zasięgu w jakichś totalnie odludnych miejscach, to już przeboleję, po prostu nie będę się ładował w takie miejsca. Potrzebuję po prostu wzmocnienia sygnału nawet w miarę dostępnych miejscach, bo moja praca polega na konsultacjach wideo i np. 12Mb/s jest za mało, przy 40 już działa dobrze.

Jestem we Wrocławiu, pójdę jutro po prostu do Dipolu, bo mają tu oddział i zapytam co mi tam mogą zaproponować na taki użytek.

Jeszcze raz dzięki.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: wojteks »

szczepan1991 pisze:Potrzebuję po prostu wzmocnić sygnał w odludnych miejscach, tak by mieć sprawny internet w telefonie, na małej powierzchni.
Nawet jak wydasz 1500pln nikt nie zagwarantuje Ci internetu o prędkościach o jakich marzysz, będziesz szczęśliwy mając 1-3Mbps gdzieś na dalekim odludziu/w lesie, 10-20 to będzie całkiem dobrze a więcej to cudownie (oczywiście takie miejsca też się zdarzą).
Nie pomagam na PW!
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: szczepan1991 »

wojteks pisze:
szczepan1991 pisze:Potrzebuję po prostu wzmocnić sygnał w odludnych miejscach, tak by mieć sprawny internet w telefonie, na małej powierzchni.
Nawet jak wydasz 1500pln nikt nie zagwarantuje Ci internetu o prędkościach o jakich marzysz, będziesz szczęśliwy mając 1-3Mbps gdzieś na dalekim odludziu/w lesie, 10-20 to będzie całkiem dobrze a więcej to cudownie (oczywiście takie miejsca też się zdarzą).
No więc poprawiłem się w ostatnim poście. Nie musi być już w odludnych miejscach, bo tam rzeczywiście wideo jest niewykonalne, ale jest masa miejsc gdzie Internet chodzi "tak se", BTS jest gdzieś w pobliżu kilku kilometrów i daje ze 20 Mb/s, no a ja potrzebuję trochę więcej.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: matek451 »

Ta jedź do Dipolu, będziesz Pan zadowolony, nie jednemu już" dobrali" antenę. Masz spore wymagania więc router nie byle jaki tylko z agregacja pasm LTE, minimum 2 CC CA, optimum z 3/4CC CA QAM256. Antena kierunco do zyskukowa w takim zastosowaniu to ciągła zabawa, jak nie masz wysokich wymagań co do zysku anteny to coś dookólnego i MIMO2X2.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: tomekwwa »

Maszt teleskopowy, na końcu puszka z modemem LTE i kabel LAN na dół, ewentualnie 12V na górę. Anteny dookólne to zazwyczaj porażka, kierunkowe w każdym miejscu trzeba by ustawiać. Rozłożenie masztu, w zależności od wysokości i potrzeb (jeśli to ma być w lesie to zazwyczaj efekt daje dopiero wystawienie czegokolwiek ponad nie) jest zazwyczaj mniej kłopotliwe. Więcej niż 20 Mbps oznacza potrzebę korzystania z pasm 1,8, 2,1 i najlepiej 2,6. Gdybym w każdym miejscu miał ustawiać do tego antenę to bym zwariował. Kłopotem może być wifi, bo router wysoko roześle sygnał po okolicy, a nie do kampera, dlatego jakiś tani AP na dole i wyłączenie wifi w modemie rozwiązuje ten kłopot.
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: szczepan1991 »

matek451 pisze:Ta jedź do Dipolu, będziesz Pan zadowolony, nie jednemu już" dobrali" antenę. Masz spore wymagania więc router nie byle jaki tylko z agregacja pasm LTE, minimum 2 CC CA, optimum z 3/4CC CA QAM256. Antena kierunco do zyskukowa w takim zastosowaniu to ciągła zabawa, jak nie masz wysokich wymagań co do zysku anteny to coś dookólnego i MIMO2X2.
Dzięki za wskazanie jakichkolwiek przykładów, dzięki temu dowiedziałem się w ogóle co to jest np. agregacja.

No byłem tam właśnie i rzeczywiście fachowcy byli "<font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font>". Facet patrzył na mnie jak na kosmitę gdy mu mówiłem o podstawowych rzeczach. Nie wiedział w ogóle co to jest agregacja czy modulacja w routerze. Myślałem, że oni się tam na tym znają, najwidocznie zajmują się tylko dystrybucją, trochę słabo. Bardziej był mi w stanie coś powiedzieć o antenie. Wspomniałem mu o tym, że chcę się przemieszczać, że antena ma być MIMO, facet doradził coś takiego:

https://www.dipol.com.pl/antena_atk-log ... 7054_5.htm

powiedział, że jak się ustawi w kierunku BTSu to będzie łapać, że nie potrzeba dookólnej, bo jednak na niej jest słabszy sygnał, a łapanie BTSu to nie jest jakaś wielka filozofia, mówił, że antena sama sobie wybierze najlepszy sygnał, tak jak w telefonie komórkowym.
Nie był natomiast w stanie doradzić mi nic na temat routera, "polecił" tylko jakiegoś Tp-Linka z ich oferty:

https://www.dipol.com.pl/router_tp-link ... msQAvD_BwE,

ale sam nie był pewien, czy to jest to o co mi chodzi, no bo tak jak wspomniałem nie rozumiał co to jest agregacja czy modulacja.

Sam znalazłem za to coś takiego:

https://www.x-kom.pl/p/586419-router-hu ... s-lan.html

Moje pytanie - czy, zakładając, że nauczyłbym się ukierunkowywać taką antenę, - czy ten router B818 współpracowałaby z tą poleconą przez faceta z Dipolu anteną MIMO 2x2, tak by wykorzystywać swoje właściwości agregacji?
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: szczepan1991 »

tomekwwa pisze:Maszt teleskopowy, na końcu puszka z modemem LTE i kabel LAN na dół, ewentualnie 12V na górę. Anteny dookólne to zazwyczaj porażka, kierunkowe w każdym miejscu trzeba by ustawiać. Rozłożenie masztu, w zależności od wysokości i potrzeb (jeśli to ma być w lesie to zazwyczaj efekt daje dopiero wystawienie czegokolwiek ponad nie) jest zazwyczaj mniej kłopotliwe.kt daje dopiero wystawienie czegokolwiek ponad nie) jest zazwyczaj mniej kłopotliwe.
Czyli, że wtedy bez anteny zewnętrznej tylko polegać na samej antenie routera wyniesionej wysoko na maszcie?
Czy to na pewno nie byłoby więcej pieprzenia się z tym rozwijaniem masztu na samochodzie niż po prostu przekręcić antenę zewnętrzną w odpowiednim kierunku?
tomekwwa pisze:Więcej niż 20 Mbps oznacza potrzebę korzystania z pasm 1,8, 2,1 i najlepiej 2,6
Ok, rozumiem, że te pasma 800-900 nie są jakieś szczególnie szybkie, dobrze wiedzieć.
tomekwwa pisze:Kłopotem może być wifi, bo router wysoko roześle sygnał po okolicy, a nie do kampera, dlatego jakiś tani AP na dole i wyłączenie wifi w modemie rozwiązuje ten kłopot.
No też nie chciałbym szczególnie rozsyłać tego wifi po okolicy. Co to jest "tani AP", a raczej w ogóle AP co to jest? W sumie mógłbym po prostu wyłączyć wifi i ciągnąć z routera po kablu do laptopa, żaden problem, a nawet przyjemność, bo jestem przeciwnikiem negtywnego wpływu fal elektromagnetycznych na człowieka xD
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: wojteks »

szczepan1991 pisze:bo jestem przeciwnikiem negtywnego wpływu fal elektromagnetycznych na człowieka
To nie używaj LTE/GSM.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: matek451 »

Antenę którą ci polecił to niech sobie w ....ę wsadzi, to słabe anteny LOG-PERIOD, maja szerokie katy promieniowania a do tego niewielki zysk, szczególnie na wysokich pasmach LTE w tym szczególnie na 2600MHz, z tymkablem 5 m to tak około 3-4dBi.
Jak mu się zmieści to niech pakuje też tam ten MR600 czyli wart ze 200 zł router z 2CC CA QAM64 ale nie agregujacy LTE2600+2100 i LTE2100+1800.
To tyle w kwestii wizyty w DIPOLU ale to sam przewidziałem.
Co do B818 to podstawaowa kwestia to fakt ze Huawei wycofał się z rynku sprzętu klienckiego więc dalsze wsparcie raczej wątpliwe a ostatnia aktualizacja ze strony Huawei Polska dla niego jest na tym Forum przedmiotem burzliwej dyskusji więc warto poczytać, cena OK , to sredni router ale akurat z dobrym modemem LTE. Ma delikatne złacza anten zew. TS9 , wspólpracuje bezproblemowo z antenami zew. Anteny wewnętrzne w nim mają zysk około 3-4dBi czyli tyle samo co w popularnych antenach zew. 800-2600MHz czyli pomysł z zamontowaniem go na zew. całkiem obiecujacy. Tak jak piszesz, kabel Ethernet do kampera i laptopa jeśli nie chcesz, nie potrzebujesz w nim WiFI.
Antena zew. 800-2600MHz, dookólna, sprawdzona, tania nie jest ale to Poynting https://allegro.pl/oferta/4g-omni-lte-p ... 2061915409
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: szczepan1991 »

matek451 pisze:Antenę którą ci polecił to niech sobie w ....ę wsadzi, to słabe anteny LOG-PERIOD, maja szerokie katy promieniowania a do tego niewielki zysk, szczególnie na wysokich pasmach LTE w tym szczególnie na 2600MHz, z tymkablem 5 m to tak około 3-4dBi.
Jak mu się zmieści to niech pakuje też tam ten MR600 czyli wart ze 200 zł router z 2CC CA QAM64 ale nie agregujacy LTE2600+2100 i LTE2100+1800.
To tyle w kwestii wizyty w DIPOLU ale to sam przewidziałem.
Co do B818 to podstawaowa kwestia to fakt ze Huawei wycofał się z rynku sprzętu klienckiego więc dalsze wsparcie raczej wątpliwe a ostatnia aktualizacja ze strony Huawei Polska dla niego jest na tym Forum przedmiotem burzliwej dyskusji więc warto poczytać, cena OK , to sredni router ale akurat z dobrym modemem LTE. Ma delikatne złacza anten zew. TS9 , wspólpracuje bezproblemowo z antenami zew. Anteny wewnętrzne w nim mają zysk około 3-4dBi czyli tyle samo co w popularnych antenach zew. 800-2600MHz czyli pomysł z zamontowaniem go na zew. całkiem obiecujacy. Tak jak piszesz, kabel Ethernet do kampera i laptopa jeśli nie chcesz, nie potrzebujesz w nim WiFI.
Antena zew. 800-2600MHz, dookólna, sprawdzona, tania nie jest ale to Poynting https://allegro.pl/oferta/4g-omni-lte-p ... 2061915409
Bardzo dziękuję za merytoryczny post.
Co do cen, Internet to moje źródło dochodu więc na tym szczególnie oszczędzać nie będę.
Czyli jednak antena dookólna? Rozumiem, że tej klasy antena "wynagradza" nieco swoje mniejsze wzmacnianie względem tych anten kierunkowych?
matek451 pisze: Ma delikatne złacza anten zew. TS9 , wspólpracuje bezproblemowo z antenami zew. Anteny wewnętrzne w nim mają zysk około 3-4dBi czyli tyle samo co w popularnych antenach zew. 800-2600MHz czyli pomysł z zamontowaniem go na zew. całkiem obiecujacy.
Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem. Czyli, że możnaby montować sam router na zewnątrz bez anteny bazując na jego własnej wewnętrznej antenie?
Czy jednak zestaw ten Poynting + router nie byłby mocniejszy?

Jeszcze raz dzięki wszystkim za dużą ilość info, właśnie po to tu wszedłem, żeby się nie dać zjanuszować jakimś chłamem.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: matek451 »

Tak, router B818 ma wewnętrzne anteny do LTE o podobnym zysku jak te zamontowane w tej Poynting, umieszczony na zewnatrz osiagniesz ten sam rezultat ale odejdzdą straty na kablach antenowych i złaczach jak w przypadku Poynting, no i prowadzisz tylko jeden kabel Ethernet do wewnatrz a nie dwa kablowe jak z Poynting, zasilać router można też injectorem POE z sieci 230V kampera albo pociagniesz do niego 12V z zasilacza oryginalnego do routera.
Co do sprzętu to wybór routera zależy od budzetu i wymagań.
Jeśli chciałbyćś ratykalnie poprawić parametry sygnału na 1800-2600MHz to są 2 wyjścia, router i skuteczna antena Dual LTE na te pasma, kierunkowa, panelowa ale trzeba by ją ustawiać na BTS , druga opcja to zew. punkt dostępowy CPE LTE/5g czyli modem zintegrowany z zewnętrzną anteną kierunkową. Wtedy tez tylko kabel Ethernet do niego.
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: szczepan1991 »

matek451 pisze:Tak, router B818 ma wewnętrzne anteny do LTE o podobnym zysku jak te zamontowane w tej Poynting, umieszczony na zewnatrz osiagniesz ten sam rezultat ale odejdzdą straty na kablach antenowych i złaczach jak w przypadku Poynting
Rozumiem, że wtedy ten router też będzie działał jak antena dookólna? Nie trzeba będzie jakoś kierunkować tego routera? No w sumie on jest owalny to chyba nie ma co kierunkować..
matek451 pisze:Co do sprzętu to wybór routera zależy od budzetu i wymagań.
Szczerze, to zanim zacząłem się tym interesować, oglądać ceny itp. to wyznaczyłem sobie budżet 3000 zł na ten temat, co wcale nie oznacza, że muszę na siłę kupić coś drogiego. Ale jeśli realnie by to zwiększało moje możliwości, również w miejscach odludnych, to gra by była dla mnie warta świeczki. Nie potrzebuję też natomiast jakichś rekordowych prędkości np. w mieście. Dla mnie 100 Mb/s wyczerpuje już całkowicie moje potrzeby, ale fajnie by było mieć chociaż te 25-40 Mb/s w bardziej niedostępnych miejscach.
matek451 pisze:Jeśli chciałbyś ratykalnie poprawić parametry sygnału na 1800-2600MHz to są 2 wyjścia
Z tego co się zorientowałem czytając tutaj to na zapupiach raczej działają częstotliwości 800-900, tak? Ale wiem też, że na wielu wsiach są też dostępne 1800-2600 MHz tyle, że trzebaby wzmacniać no więc może rzeczywiście ta Dual LTE by się przydała. Poczytam zaraz o tym, bo to kolejna nowość dla mnie. Tak samo jak to CPE LTE/5g, nie wiem o co chodzi.
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: szczepan1991 »

szczepan1991 pisze:Poczytam zaraz o tym, bo to kolejna nowość dla mnie. Tak samo jak to CPE LTE/5g, nie wiem o co chodzi.
Ok, rozumiem, że to Dual LTE działa jakoś wyjątkowo sprawnie dla pasm 1800-2600, ale nie oznacza to, że w ogóle nie obsługuje 800-900, tak? Po prostu między 800-900 nie ma tego boostu, podwójnej mocy, czy jak to tam nazwać, tak?

Z tym CPE LTE/5g nie potrafię się wywiedzieć co to za technologia, za dużo informacji naraz. Wytłumaczyłbyś łopatologicznie? Po samej nazwie wnoszę, że to ma jakiś związek z 5G, tym niemniej ja z 5G nie korzystam, tylko LTE.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: matek451 »

Ogólnie wyglada to tak, Orange/T-mobile korzystają z sieci NetWorks i kazdy dysponuje na prowincji LTE800 , działa u kazdego na 10MHz pasma czyli w teorii do 75Mb/s ale ma największy zasięg więc bywa przeciązone, Networks ma około 1000 takich stacji, jest też wiele z LTE1800+800 czyli w agregacji 20MHz ale też standardowe z LTE2100+1800+800 na 35/30MHz pasma. Wypsione stacje maja jeszcze LTE2600 czyli 50MHz do dyspozycji ale są na prowincji rzadko głównie w miasteczkach.
Play i LTE800 na 5MHz to padlina ale takich stacji w PLAY praktycznie nie ma, typowa wiejska stacja to LTE2100+1800+800 na 35MHz pasma, przy drogach i w miasteczkach wiele działaw na LTE2600+2100+1800+800 czyli wypas na 55MHz, nowe nieliczne na razie w układzie LTE1800+800.
Ogólnie PLAY cały czas buduje sieć i robi to porzadnie.
Na koniec bieda czyli Plus, zasiegowe LTE900 na 5MHz to nędza, typowa stacja PLUSA to LTE1800+800 na 25MHz ale z kiepskim dosyłem, stacje z LTE2600 praktycznie w duzych miastach, na prowincji nie istnieją, operator nic nie robi praktycznie w kwestii LTE.
Masz budżet pozwalający na zakup dobrego sprzetu, niekoniecznie od Huawei.
Jeśli chcesz korzystać z lepszych prędkości to musisz szukać połaczenia z BTS-ami gdzie jest LTE1800/2100/2600 i optymalizować na nich parametry sygnału.
CPE LTE to antena zintegrowan z modemem LTE, a CPE LTE/5g tak samo ale modem działa na LTE oraz 5G, taki przyszłościowy.
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: szczepan1991 »

matek451 pisze:Ogólnie wyglada to tak, Orange/T-mobile korzystają z sieci NetWorks i kazdy dysponuje na prowincji LTE800 , działa u kazdego na 10MHz pasma czyli w teorii do 75Mb/s ale ma największy zasięg więc bywa przeciązone, Networks ma około 1000 takich stacji, jest też wiele z LTE1800+800 czyli w agregacji 20MHz ale też standardowe z LTE2100+1800+800 na 35/30MHz pasma. Wypsione stacje maja jeszcze LTE2600 czyli 50MHz do dyspozycji ale są na prowincji rzadko głównie w miasteczkach.
Play i LTE800 na 5MHz to padlina ale takich stacji w PLAY praktycznie nie ma, typowa wiejska stacja to LTE2100+1800+800 na 35MHz pasma, przy drogach i w miasteczkach wiele działaw na LTE2600+2100+1800+800 czyli wypas na 55MHz, nowe nieliczne na razie w układzie LTE1800+800.
Ogólnie PLAY cały czas buduje sieć i robi to porzadnie.
Na koniec bieda czyli Plus, zasiegowe LTE900 na 5MHz to nędza, typowa stacja PLUSA to LTE1800+800 na 25MHz ale z kiepskim dosyłem, stacje z LTE2600 praktycznie w duzych miastach, na prowincji nie istnieją, operator nic nie robi praktycznie w kwestii LTE.
Masz budżet pozwalający na zakup dobrego sprzetu, niekoniecznie od Huawei.
Jeśli chcesz korzystać z lepszych prędkości to musisz szukać połaczenia z BTS-ami gdzie jest LTE1800/2100/2600 i optymalizować na nich parametry sygnału.
CPE LTE to antena zintegrowan z modemem LTE, a CPE LTE/5g tak samo ale modem działa na LTE oraz 5G, taki przyszłościowy.
Panie "Guru bezprzewodowy" :D ,
Co Ty na to gdybym Ci zapłacił normalnie stówkę za konsultację telefoniczną czy z kamerką? Mam dużo pytań, nie chcę być taki upierdliwy tutaj za darmochę, a chcę też porządnie przygotować ten sprzęt pod moje potrzeby i możliwości. Na salony sprzedaży widzę, że nie ma co liczyć po wizycie w Dipolu.
Nie chciałbyś pomóc i spieniężyć nieco przy okazji swoją wiedzę?
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: szczepan1991 »

szczepan1991 pisze:Panie "Guru bezprzewodowy" :D ,
Co Ty na to gdybym Ci zapłacił normalnie stówkę za konsultację telefoniczną czy z kamerką? Mam dużo pytań, nie chcę być taki upierdliwy tutaj za darmochę, a chcę też porządnie przygotować ten sprzęt pod moje potrzeby i możliwości. Na salony sprzedaży widzę, że nie ma co liczyć po wizycie w Dipolu.
Nie chciałbyś pomóc i spieniężyć nieco przy okazji swoją wiedzę?
Czyżbym uraził tą propozycją? Nie miałem na celu uprzedmiotawiać szanownego grona, po prostu bardzo mi zależy, żeby ten projekt wykonać dobrze i być pewny co robię. Podpytywanie na forum to raczej uzupełnianie wiedzy niż jej budowanie od zera, a inwestycja najtańsza nie jest. Działka jest na tyle wąska, że nie ma gdzie szukać pomocy skoro nawet w takim Dipolu g*wno się znają albo nie chcą pomóc.
Więc może być i dwieście :D :D
matek451 pisze:Ogólnie wyglada to tak, Orange/T-mobile korzystają z sieci NetWorks i kazdy dysponuje na prowincji LTE800 , działa u kazdego na 10MHz pasma czyli w teorii do 75Mb/s ale ma największy zasięg więc bywa przeciązone, Networks ma około 1000 takich stacji, jest też wiele z LTE1800+800 czyli w agregacji 20MHz ale też standardowe z LTE2100+1800+800 na 35/30MHz pasma. Wypsione stacje maja jeszcze LTE2600 czyli 50MHz do dyspozycji ale są na prowincji rzadko głównie w miasteczkach.
Play i LTE800 na 5MHz to padlina ale takich stacji w PLAY praktycznie nie ma, typowa wiejska stacja to LTE2100+1800+800 na 35MHz pasma, przy drogach i w miasteczkach wiele działaw na LTE2600+2100+1800+800 czyli wypas na 55MHz, nowe nieliczne na razie w układzie LTE1800+800.
Ogólnie PLAY cały czas buduje sieć i robi to porzadnie.
Na koniec bieda czyli Plus, zasiegowe LTE900 na 5MHz to nędza, typowa stacja PLUSA to LTE1800+800 na 25MHz ale z kiepskim dosyłem, stacje z LTE2600 praktycznie w duzych miastach, na prowincji nie istnieją, operator nic nie robi praktycznie w kwestii LTE.
Z tego co piszesz chyba najbardziej optymalny jest T-mobile. Wniosek mam taki, że może i Play ma trochę więcej tych lepszych nadajników o wyższych częstotliwościach, ale za to T-mobile ma szerszą i dość stabilną sieć tych słabszych, ale też nie jakiejś totalnej padaki.
matek451 pisze:CPE LTE to antena zintegrowan z modemem LTE, a CPE LTE/5g tak samo ale modem działa na LTE oraz 5G, taki przyszłościowy.
5G nie potrzebuję także zostaje opcja:
matek451 pisze:Jeśli chcesz korzystać z lepszych prędkości to musisz szukać połaczenia z BTS-ami gdzie jest LTE1800/2100/2600 i optymalizować na nich parametry sygnału.
Jaki wobec tego router i antenę byś sugerował? Tę Dual LTE? Jakiej firmy najlepiej? I jaki router do tego? Jest coś lepszego od B818 w tym przypadku?

Chciałem też zapytać jak to wygląda za granicą.. Czy zagraniczne częstotliwości internetowe pokrywają się chociaż częściowo z tymi polskimi, czyli dokładnie czy antena i router zakupione tutaj będą w miarę współpracować z częstotliwościami wykorzystywanymi w Europie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: matek451 »

Spokojnie, dziś nie mam czasu, Napisz jutro na PW.
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: szczepan1991 »

Dziękuję bardzo za pomoc użytkownikowi matek451!

Po konsultacji, ostatecznie zamówiłem router NetGear LBR20 + antenę LTE COMBO MAX
https://allegro.pl/oferta/antena-lte-co ... OGExMDI%3D
Łącznie zestaw niecałe 1300 zł.

Moja lokalizacja to wieś Brzechów w woj. świętokrzyskim. BTS T-mobile, z którego aktualnie korzystam to Daleszyce, ul. Głowackiego 40, ID: 55245, (pasma 800-2100), jestem od niego oddalony w linii prostej 4,5 km, po drodze pola i pagórki.

Wyniki speedtestów, robione w tym samym miejscu i czasie, kolejno - telefonem, a potem zestawem router + antena:

http://www.files.fm/f/s6cdx468g

http://www.files.fm/f/4st466azs

próbowałem funkcji [img], nie działa, nie wiem jak to zrobić, żeby wyświetlało bezpośrednio :/
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: matek451 »

Kolega się nie pochwalił ale na karcie Play osiaga na tym zestawie ponad 180Mb/s z BTS-a Daleszyce w agregacji 4 pasm LTE, oddalonego o około 5 km.
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: szczepan1991 »

+ ciekawostka

Zależało mi, żeby router działał tylko "po kablu" bez rozsiewania silnego sygnału wifi. Niestety tej funkcji nie da się wyłączyć w routerze. Wobec tego zastosowałem tłumienie metodą mechaniczną i działa bardzo dobrze :D
Owinąłem router specjalnymi materiałami z włókna srebrnego. Na zdjęciu widoczna tylko jedna warstwa, ale była ona niewystarczająca więc pod nią są jeszcze trzy inne. Sprawdzę w niedalekiej przyszłości jak sprawa będzie wyglądać z folią aluminiową :D :D

Pomiary wykonane miernikiem Safe and Sound Pro II, podawane w mikrowatach na metr kwadratowy,
kolejno - obok "gołego routera" i owininiętego materiałami:

https://files.fm/f/m63g5darb

https://files.fm/f/fevh7ej2b

:D
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: Mig25 »

Na alternatywnym oprogramowaniu za pomocą komand w terminalu da się wyłączyć wifi , a nie kombinować z "kocami" i gotować w środku router....
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: Wzmacniacz czy zwykły router?

Post autor: szczepan1991 »

Mig25 pisze:Na alternatywnym oprogramowaniu za pomocą komand w terminalu da się wyłączyć wifi , a nie kombinować z "kocami" i gotować w środku router....
Niestety prawda, grzeje się sprzęt do tego..
Patrzyłem na alternatywne oprogramowanie, tj. OpenWRT, ale instalacja tego to dla mnie kosmos. Próbowałem przez VirtualBox, nie chciało mi obrazu tego OpertWRT czytać, cuda-wianki, a to dopiero początek, żeby się dostać do tych komand.
No chyba, że znasz jakiś przejrzysty i bezpieczny sposób jak to zrobić? Byłbym bardzo wdzięczny
ODPOWIEDZ