Dlaczego polecana antena pogarsza sygnał

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
raximus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-06-07, 22:11

Dlaczego polecana antena pogarsza sygnał

Post autor: raximus »

Witam. Chciałbym się poradzić forumowiczów w pewnej sprawie.
Posiadam domek letniskowy w tej oto poniższej lokalizacji, nad jeziorem, niedaleko Olsztyna.
https://www.google.pl/maps/@53.84589465 ... !1e3?hl=pl
Chciałem zainstalować tam internet, najlepszy jaki jest możliwy w tej lokalizacji. Udałem się więc po karty startowe Play, Orange oraz Plusa. Przetestowane w telefonie, najlepszy zasięg pokazuje Play, z BTS w odległości około 2.6km, niestety przez lasy itp. Takie parametry pokazuje Play w telefonie:
Obrazek
Zacząłem więc szukać modemu, wybór padł na Huawei B628-265, wydaje mi się że to dość dobry router. Wsadziłem kartę Play, ustawiłem router na tarasie domku, mniej więcej gdzie planowana jest antena, i zrobiłem testy, na różnych częstotliwościach. Na 800MHz oczywiście najlepszy zasięg, prędkość netu około 1-2 Mb, na 1800MHz prędkość od 8 do 10 Mb, na 2100MHz sygnał był już za słaby aby rozsądnie działać. W trybie Auto ustawia się 800MHz. Zagregowanie dwóch pasm 800 i 1800MHz dało prędkość około 8 do 10 Mb, przy rozsądnych parametrach. Poniżej screeny z testów:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Net dla pasm 800, 1800 oraz 800+1800 był akceptowalny, więc postanowiłem poszukać anteny, aby schować router do domku, a tylko antenę zamontować na zewnątrz na dachu. Wybór padł na polecaną przez wielu antenę Cybertech Dual 17dBi https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html Podłączyłem dwoma kablami do routera, skierowałem w stronę BTS, zacząłem robić testy. Okazało się, że sygnał zamiast się poprawić, pogorszył się względem zbudowanych w modem anten, czyniąc net prawie że nieużywalny. Poniżej screeny z testów z anteną:
ObrazekObrazekObrazek
Dlaczego tak się stało? Próbowałem kierować antenę w różne strony. Czy to dlatego, że ta antena jest do pasm 1800+, a w moim przypadku działa najlepiej 800 i 1800? Czy mogę coś z tym zrobić? Czy na przykład zmienić antenę na taką: Dipol ATK-LOG LTE https://www.dipol.com.pl/antena_atk-log ... 7056_5.htm Czy taka będzie lepsza na te częstotliwości pasma? Proszę o porady, dzięki!
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Dlaczego polecana antena pogarsza sygnał

Post autor: Hermogenes »

W lesie tak będzie bez anteny odbierasz całe zmienne pole magnetyczne odbite i załamane przez drzewa; z anteną tylko z wąskiego kierunku. Podobnie jak ze światłocieniem powstałym podczas przechodzenia promieni słonecznych przez korony drzew. Próbuj zmienić miejsce i kierunek patrzenia anteny, ewentualnie testy z anteną o szerszym kącie. ATK 502. Pozdrawiam Hermogenes
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dlaczego polecana antena pogarsza sygnał

Post autor: matek451 »

A na jaki kierunek ustawiłeś antenę, no i pytanie czy B628 w ogóle wykrył antenę, z anteną to BTS Kieźliny, do niego po drodze jest po drodze trochę lasu jesteś na skraju zasięgu sektora 1, LTE800 w Play jest bez znaczenia. Router w wersji 265 to nie jest szczyt marzeń, ja go do takich stacji nie polecam, to słaby sprzęt, ile za niego dałeś, wart jest z 250 zł.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Dlaczego polecana antena pogarsza sygnał

Post autor: tomekwwa »

Antena CyberTecha CT-17, którą kupiłeś, służy do wzmacniania sygnału głównie na 2600, w miarę na 2100, słabo na 1800 i działa jako tłumik na 800. Jakiego efektu więc oczekiwałeś? W Twojej sytuacji słuszny byłby zakup anten ATK-504 i dużo cierpliwości z ich właściwym ustawieniem.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dlaczego polecana antena pogarsza sygnał

Post autor: matek451 »

A dlaczego? To jest rejon gdzie Play posiada 3 stacje bazowe z 4 CC CA a do tego kolejne pozwolenie wydane w sierpniu 2021 na stację Różnowo i będzie kolejna z agregacja 4 pasm LTE w poblizu, trzeba monitorować czy powstaje. Do takiej infrastruktury Play potrzebny porzadny router a nie B628-265. Lokalizacja w której testy na routerze na zewnatrz pokazały ze router skacze po BTS-ach Dywity I Kieźliny, Dywity to stacja węzłowa na światłowodzie zapewniajaca dosył radioliniami 1803Mb/s do Kieźlin oraz Róznowa. Do tego jest jeszcze stacja na południe od niego czyli Olsztyn-Wiosenna.
raximus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-06-07, 22:11

Re: Dlaczego polecana antena pogarsza sygnał

Post autor: raximus »

Czyli potwierdzacie moje przepuszczenia, że dobrałem nieodpowiednią antenę? Te 502 i 504 będą lepsze na pasmo 800-1800 niż mój Cybertech, tak?
Rozumiem że chodzi o anteny firmy Telkob?
Przeglądam różnice między 502 i 504. Które będą dla mnie lepsze? 2x504 jest 50zł droższe od 2x502, 504 ma niby lekko lepszy zysk db, ale za to 502 ma szerszy kąt 65vs58(raz rozumiem szerszy kąt w moim przypadku powinien lepiej działać?). Na którą byście się zdecydowali w moim przypadku?
Kabli raczej nie muszę dokupywać, pasować będą te dwa kable od Cybertecha, tylko wykręcić i wkręcić w nowe, prawda?
A może jednak zdecydować się na jakąś antenę dookólną? Skoro wbudowane w modem anteny dają radę, kiedy stoją na tarasie na zewnątrz domku, dając te 8-10mb transferu. Może to przez to, że łapią jakoś inaczej sygnał, odbity od tafli jeziora, czy coś?
raximus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-06-07, 22:11

Re: Dlaczego polecana antena pogarsza sygnał

Post autor: raximus »

matek451 pisze:A na jaki kierunek ustawiłeś antenę, no i pytanie czy B628 w ogóle wykrył antenę, z anteną to BTS Kieźliny, do niego po drodze jest po drodze trochę lasu jesteś na skraju zasięgu sektora 1, LTE800 w Play jest bez znaczenia. Router w wersji 265 to nie jest szczyt marzeń, ja go do takich stacji nie polecam, to słaby sprzęt, ile za niego dałeś, wart jest z 250 zł.
matek451 pisze:A dlaczego? To jest rejon gdzie Play posiada 3 stacje bazowe z 4 CC CA a do tego kolejne pozwolenie wydane w sierpniu 2021 na stację Różnowo i będzie kolejna z agregacja 4 pasm LTE w poblizu, trzeba monitorować czy powstaje. Do takiej infrastruktury Play potrzebny porzadny router a nie B628-265. Lokalizacja w której testy na routerze na zewnatrz pokazały ze router skacze po BTS-ach Dywity I Kieźliny, Dywity to stacja węzłowa na światłowodzie zapewniajaca dosył radioliniami 1803Mb/s do Kieźlin oraz Róznowa. Do tego jest jeszcze stacja na południe od niego czyli Olsztyn-Wiosenna.
No niestety tak wyszło, B628-265 to nieliczny dostępny modem, jakiś miesiąc temu go kupowałem. Wydawał się rozsądny. Dlaczego według Ciebie się nie nadaje? Szczerze to nie zależy mi na jakiś bardzo wysokich prędkościach internetu, pokroju 100mb, to jednak tylko domek letniskowy na lato, chciałbym tam stabilne łącze, objerzeć film z Netflixa jak deszcz pada, itp. Tak jak piszesz, są tam aż 3 stacje Play w pobliżu, dlatego nie rozumiem dlaczego ta antena Cybertecha nie dawała se rady obracając w różne kierunki.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Dlaczego polecana antena pogarsza sygnał

Post autor: tomekwwa »

matek451 pisze:A dlaczego?
Odnosiłem się tylko do pytnia autora, dlaczego antena mu w obecnej sytuacji nie pomogła. Chciał poprawić 800 anteną na 2600.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dlaczego polecana antena pogarsza sygnał

Post autor: matek451 »

Ja nie potwierdzam, LTE800 w Play się nie liczy więc nie widzę potrzeby kupowania anten LOG-PERIOD, ich zysk na 2600MHz jest niewielki. Dodatkowo szerokie katy promieniowania w takiej sytuacji to poważna wada , tak samo jak antena dookólna. Ogólnie zapoznaj się z tym co napisałem, Play ma tam potencjał, trzeba było przed zakupem sprzętu wykonć testy na telefonie na zewnatrz.
Ile dałeś za ten B628-265, miesiac temu i teraz to można wybrać było kilka dużo lepszych routerów, a co do anteny to coś ewidentnie jest nie tak, sprawdź złącza, zobacz czy w ustawieniach routera nie ma wyboru anten.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 378
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Dlaczego polecana antena pogarsza sygnał

Post autor: jfk »

raximus pisze: Obrazek
Zacząłem więc szukać modemu, wybór padł na Huawei B628-265, wydaje mi się że to dość dobry router. Wsadziłem kartę Play, ustawiłem router na tarasie domku, mniej więcej gdzie planowana jest antena, i zrobiłem testy, na różnych częstotliwościach. Na 800MHz oczywiście najlepszy zasięg, prędkość netu około 1-2 Mb, na 1800MHz prędkość od 8 do 10 Mb, na 2100MHz sygnał był już za słaby aby rozsądnie działać. W trybie Auto ustawia się 800MHz. Zagregowanie dwóch pasm 800 i 1800MHz dało prędkość około 8 do 10 Mb, przy rozsądnych parametrach. Poniżej screeny z testów:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Net dla pasm 800, 1800 oraz 800+1800 był akceptowalny, więc postanowiłem poszukać anteny, aby schować router do domku, a tylko antenę zamontować na zewnątrz na dachu. Wybór padł na polecaną przez wielu antenę Cybertech Dual 17dBi https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html Podłączyłem dwoma kablami do routera, skierowałem w stronę BTS, zacząłem robić testy. Okazało się, że sygnał zamiast się poprawić, pogorszył się względem zbudowanych w modem anten, czyniąc net prawie że nieużywalny. Poniżej screeny z testów z anteną:
ObrazekObrazekObrazek
Dlaczego tak się stało? Próbowałem kierować antenę w różne strony. Czy to dlatego, że ta antena jest do pasm 1800+, a w moim przypadku działa najlepiej 800 i 1800? Czy mogę coś z tym zrobić? Czy na przykład zmienić antenę na taką: Dipol ATK-LOG LTE https://www.dipol.com.pl/antena_atk-log ... 7056_5.htm Czy taka będzie lepsza na te częstotliwości pasma? Proszę o porady, dzięki!
Trzymajcie mnie..., modemo-router nie taki jak trzeba, fale uciekają między drzewami,... Antena nie jest wysokich lotów, ale w Twoim przypadku zwyczajnie nie działa (nie wiem jaką masz do niej długość kabla? Sprawdź złącza/przejściówki). Wg specyfikacji jest dobrze dobrana-bo 5MHz pasma B20 nie warte zachodu. W trudnych warunkach, przy ograniczeniach kosztów i nakładu pracy polecam zewnętrzne CPE Mikrotika- niestety teraz zakup utrudniony/brak dostępności. Możesz dobrać z Telkobu dla testu i ewentualnego zwrotu (to koszt ponad 300), z pewnością nie kupuj tej z Dipola o śmiesznym zysku dB. Ja bym jednak sprawdził dokładnie podłączenie bieżącej anteny (a może modem podstawić dla testu inny? Coś tu nie działa...).
raximus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-06-07, 22:11

Re: Dlaczego polecana antena pogarsza sygnał

Post autor: raximus »

A więc tak, byłem wczoraj na domku. Postanowiłem jeszcze raz dać tej antenie szansę, i porobić testy. I chyba znalazłem idealną pozycję. Wygląda ona tak:
ObrazekObrazekObrazek
Czyli antena nakierowana idealnie na jezioro, centralnie, nawet skierowana w dół, w kierunku tafli jeziora. Jest to totalnie nie w stronę BTS z którym się łączy, jakieś 130 stopni. Potrafi mi to ktoś wytłumaczyć, jakoś sensownie? Jeden z sąsiadów już mi kiedyś o tym wspominał, że on ma podobnie w stronę jeziora, że podobno wtedy odbieramy fale odbite od wody w jeziorze. Czy to możliwe?
Zamontowałem antenę i porobiłem dokładne testy:
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Tak jak widać, sygnał polepszył się znacznie, względem wbudowanych anten. Najlepszy sygnał osiąga na 2100. Na tej częstotliwości osiąga stabilne 20 do 23 Mb. Zastanawiam się, z czego może wynikać fakt, że sygnał dla 2100 jest lepszy od 1800? To kwestia zastosowanej anteny? Czy może 2100 najlepiej odbija się od tafli wody czy coś takiego?
Zostało mi tylko już dopracować lekko obrót i kąt anteny. W jednym położeniu osiągałem lepszy parametr RSRP, w innym położeniu lepszy RSSI. Który z nich jest ważniejszy? I czy któreś pozostałe parametry też są ważne?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dlaczego polecana antena pogarsza sygnał

Post autor: wojteks »

Patrz na najlepszy download a nie rssi czy rsrp ewentualnie zwróć uwagę na SINR.
Nie pomagam na PW!
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Dlaczego polecana antena pogarsza sygnał

Post autor: tomekwwa »

Ciekawe co będzie jak tafla wody się podniesie lub obniży... Bo parametry i tak słabiutkie. Antenę masz na 2600 i jej skuteczność spada wraz ze spadkiem częstotliwości. 2600 raczej rzadko ktoś próbuje odbierać "z jeziora", więc ciesz się tym co jest na 2100. Tylko nie zdziwiłbym się jakbyś przy kolejnej wizycie nie odbierał nic. Jak wspomniał @wojteks, jak już się bawisz w odbicia z jeziora to warto walczyć o wysoki SINR, kosztem reszty parametrów, bo taka tafla musi wprowadzać grube szumy.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dlaczego polecana antena pogarsza sygnał

Post autor: key »

raximus pisze:Potrafi mi to ktoś wytłumaczyć, jakoś sensownie? Jeden z sąsiadów już mi kiedyś o tym wspominał, że on ma podobnie w stronę jeziora, że podobno wtedy odbieramy fale odbite od wody w jeziorze. Czy to możliwe?
Tak, jest to mozliwe. Tafla wody dobrze odbija fale radiowe, wiec istnieje szansa, ze sygnal odbierany ta droga jest mocniejszy niz odbior bezposredni.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ