Zmiana urządzeń lub konfiguracji - Jak poprawić połączenie z nadajnikami LTE?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pixelyo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-09-17, 21:14
Lokalizacja: Gdańsk

Zmiana urządzeń lub konfiguracji - Jak poprawić połączenie z nadajnikami LTE?

Post autor: pixelyo »

Cześć,
Próbuję wykonać stabilne połączenie z Internetem. Nie mam możliwości na światłowód w najbliższym czasie.
Poniżej więcej szczegółów.
Potrzebuję porady co zrobić, aby Internet był szybszy i stabilny. Jest wykorzystywany w firmie.

Obecnie posiadam Mikrotik LHGG LTE 6. z RouterOs v6.48.2 oraz dodatkową antenę taką jak w https://allegro.pl/oferta/antena-mimo-l ... 7801328013. Antenę z Allegro używam jako zapas do routera d-linka lub huaweii (tylko jak nie działa lub ma awarie Orange)

Będąc na dachu budynku na telefonie (niżej screeny z połączenia - telefon Samsung Galaxy S22+) mam wyniki prędkości Internetu na poziomie:

80 - 160 mb/s - download
15-25 mb/s – upload

Problem jest następujący. Na antenie Mikrotika połączenie jest o wiele wolniejsze, od kilku miesięcy jest znaczne pogorszenie.
30/20 mb/s - to max co ostatnio mamy. Z anteny z Allegro (link wyżej) wyniki są podobne.
Próbowałem różnych operatorów. W mojej lokalizacji na obecnym sprzęcie najlepiej wypada Orange oraz T-Mobile.
Poruszone zostało również zagadnienie radiolinii z T-Mobile jednak to potrwa lub się nie wydarzy z uwagi na wymagany maszt około 30m.
Obecnie korzystam z Orange.
Co można zakupić lub zmienić, aby połączenie się poprawiło? Czy jest ktoś kto podpowie lub jeśli jest z okolicy odpłatnie przygotuje połączenie?
Być może jest to kwestia konfiguracji lub bardziej wymiany sprzętu. Jakie urządzenia były by odpowiednie?
Zapoznałem się z wieloma wątkami, wiele prób podejmowałem jednak bez dłuższego rezultatu.


Lokalizacja:
Miasto. Nie ma widoczności na BTS. Budynek jest lekko obniżony, a w stronę najbliższego BTSa w bliskiej odległości po drodze są drzewa.
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 77&zoom=15

Screeny z urządzeń i lokalizacja:
https://1drv.ms/u/s!AknN0qqjbZEXg51s3eK ... Q?e=oec2EL

Będę wdzięczny za pomoc.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zmiana urządzeń lub konfiguracji - Jak poprawić połączenie z nadajnikami LTE?

Post autor: matek451 »

Screen z aplikacji NetMonster na S22 i wynik speedtestu bo to podstawa, aplikacja z której pokazałeś screen do kosza ale pokazała ze na tym dachu masz dość dobre parametry sygnału na LTE2600 z BTS-a NetWorks na Szpitalu, to stacja z 4 CC CA dla Orange, niestety ale bardzo słaby SINR. LHGG to sprzęt ze słabiutkim modemem 6 kat. ale bez 2 CC CA B7+B1 i B1+B3, do takiej stacji się nie nadaje, pokazuje agregację B3+B7 lub B7+B3 ale zaskakują słabe jak na warunki i gorsze parametry sygnału na LTE2600 niż na telefonie choć SINR lepszy, od poczatku to nie był optymalny wybór.
Anteny lepiej nie komentować, brak informacji o routerzach D-Link lub Huawei ale przypuszczam ze jakieś starocie, no i z jakim operatorem działają?
Sądzisz ze znajdziesz tam na miejscu kogoś kto ci to ogarnie?
Na forum jest wiele wątków i odpowiedzi w tym moich, ogarnięcie twojego tematu to jest standardowe 5 minut i po problemie, potrzebny tylko ten test na S22 i screen z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... l=pl&gl=US
pixelyo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-09-17, 21:14
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zmiana urządzeń lub konfiguracji - Jak poprawić połączenie z nadajnikami LTE?

Post autor: pixelyo »

matek451 pisze:Sądzisz ze znajdziesz tam na miejscu kogoś kto ci to ogarnie?
Na forum jest wiele wątków i odpowiedzi w tym moich, ogarnięcie twojego tematu to jest standardowe 5 minut i po problemie, potrzebny tylko ten test na S22 i screen z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... l=pl&gl=US
Wracam z informacją.
Urządzenia jakie posiadam:
Mikrotik LHGG LTE 6
Asus 4G-AC68U
ZTE MF286R (nie używam, tylko jak coś nie działa)
D-Link DWR-921 (nie używam, tylko jak coś nie działa)

Obecnie z Mikrotika idzie kabel do Asusa. Na Asusie uszkodzony jest slot karty SIM (wcześniej do niego była podłączona ta antena z Allegro).

Wszystkie screeny umieszczam w linku:
https://1drv.ms/u/s!AknN0qqjbZEXg59pn9w ... g?e=4bR2an

Wyłączyłem potem drugą kartę SIM (orange esim).
Czy mam zrobić testy na innym operatorze?

Szukałem wiele wątków na forum i nie tylko. Jednak nie znalazłem jasnej informacji.
Dodam, że mamy stałe IP i modem LTE musi mieć opcję przekierowania portów. Na kolejnym urządzeniu jest VPN itd.
Znalazłem takie urządzenie jak zyxel ms7101 jednak czy to jest ok? Możemy dać masz, ale nie wiem czy to wiele zmieni - max 5 metrów.
matek451 pisze:Sądzisz ze znajdziesz tam na miejscu kogoś kto ci to ogarnie?
Raczej nie znajdę, szukałem. Masz kogoś do polecenia?
Będę wdzięczny za pomoc.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zmiana urządzeń lub konfiguracji - Jak poprawić połączenie z nadajnikami LTE?

Post autor: matek451 »

A jak to wypada na tym LHGG, w agregacji LTE1800+2600 lub LTE2600+1800, parametry sygnału na LTE2600 na LHGG są jednak trochę lepsze niż na S22, w tym SINR ale i tak nie powalają, telefon agreguje 4 pasma LTE więc DL niezły, UL nie powala . Ogólnie gdyby parametry sygnału na 1800-2600MHz byłby choć dobre w tym SINR powyzej 16 dB to moze udałoby się to poprawić ale gwarancji nie ma, wartoby sprawdzić jak wygladaja parametry sygnału na poszczególnych pasmach LTE z tą antena którą masz, zobacz na MF286r.
pixelyo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-09-17, 21:14
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zmiana urządzeń lub konfiguracji - Jak poprawić połączenie z nadajnikami LTE?

Post autor: pixelyo »

Przestawię anteny w trochę inne miejsce, zrobię testy i wrócę z informacją.
ODPOWIEDZ