Antena do samochodu

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
szymucha120
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-03-19, 12:27

Antena do samochodu

Post autor: szymucha120 »

Potrzebuje anteny najlepiej na magnes która daje jakiś realny zysk. Podróżuje po świecie jako kierowca zawodowy i w Niemczech wiecznie mam problem z zasięgiem. Router to E5577c, sieć EE (łączy się z o2-de) a złącza to TS-9. Przeglądałem allegro ale opinie są mieszane na temat dostępnych tam anten.
_cheetah_

Re: Antena do samochodu

Post autor: _cheetah_ »

szymucha120 pisze:Potrzebuje anteny najlepiej na magnes która daje jakiś realny zysk.
Jeśli chciałbyś jakiś sensowny zysk, powiedzmy kilka czy kilkanaście dBi, to niestety to tylko w zasadzie anteny kierunkowe.

A jeśli dookółna na magnes to można pewnie coś znaleźć z pojedynczymi dBi realnego zysku na paśmie 800/900MHz, dla wysokich pasm (1800/2100/2600) trzeba się liczyć, że realne zyski będą już żadne lub mizerne.

Ale, dla ciebie istotny jest fakt, że antena idzie na dach i jest poza kabiną, więc już masz dużo lepiej, nawet z anteną o niskich zyskach, bo przenosi ci sygnały znad szoferki do wnętrza - i już jesteś do przodu.

Istotne jest jeszcze co innego - przydałaby się antena MIMO2x2, bo to zawsze mozę być nawet do 2x szybciej niż na pojedynczej - zakładając, że masz router LTE kategorii 6 lub wyżej.
szymucha120
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-03-19, 12:27

Re: Antena do samochodu

Post autor: szymucha120 »

Kupiłem kiedyś Signaflex OMNI 40db, już na starcie zakładałem że nic ona nie da (chciałem normalną na magnes, ale sprzedawca zapewniał, że ta będzie o niebo lepsza). Faktycznie nic nie dała, bo albo działa jak tłumik, albo co najwyżej jak bardzo czuła kierunkowa (gdzie w opisie jest dookólna). Zależy mi na tym żeby ktoś podsunął mi link, nawet na priv ze sprawdzonym sklepem i jakąś w porządku anteną. Pasma LTE w DE z tego co zauważyłem to najczęściej 1800mhz. Co najlepsze w AT, IT, NL, CZ nie mam najmniejszego problemu z internetem, tylko te nieszczęsne Niemcy :wsciekly:
_cheetah_

Re: Antena do samochodu

Post autor: _cheetah_ »

szymucha120 pisze:Kupiłem kiedyś Signaflex OMNI 40db, już na starcie zakładałem że nic ona nie da (chciałem normalną na magnes, ale sprzedawca zapewniał, że ta będzie o niebo lepsza). Faktycznie nic nie dała,
Dałeś się naciąć na kreatywny marketing... Tam są wa druty na krzyż, czyli pewnie koło 0dBi na 800/900, gdzie coś może dać na połączeniu.
szymucha120 pisze:Faktycznie nic nie dała, bo albo działa jak tłumik, albo co najwyżej jak bardzo czuła kierunkowa (gdzie w opisie jest dookólna).
Niski zysk plus długo bardzo cienkiego kabla = straty na pasmach > 800
szymucha120 pisze:Pasma LTE w DE z tego co zauważyłem to najczęściej 1800mhz.
Więc przede wszystkim jak najkrótsze kable. To zasada ogólna.

Anteny samochodowe to nie moje klimaty, ale tak pierwsza z brzegu, wyglądająca poważniej --> https://www.dmtrade.pl/p17854,szerokopa ... onass.html
Ta jest wyjątkowo droga, bo to MIMO4x4, MIMO2x2 powinny być sporo tańsze. Popatrz w Conradzie.

Niestety, te pojedyncze dBi w takich antenach to już są koszty. Za kilkadziesiąt zł masz właśnie takie coś, co już trenowałeś.

EDIT
Do TV na samochód były kiedyś takie dookólne anteny zbudowane na bazie bi-quadów - z racji na kształt i wygląd nazywane "korona". Były niezłe - może jest coś takiego podobnego dla pasma LTE na 1800MHz. Poszukaj w necie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena do samochodu

Post autor: matek451 »

atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Antena do samochodu

Post autor: atento »

Mysle, że jak wyrzuci antene, zastruga przewód i zostawi goły to lepiej na tym wyjdzie przy 1800

Obrazek
szymucha120
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-03-19, 12:27

Re: Antena do samochodu

Post autor: szymucha120 »

_cheetah_ pisze:
szymucha120 pisze:Kupiłem kiedyś Signaflex OMNI 40db, już na starcie zakładałem że nic ona nie da (chciałem normalną na magnes, ale sprzedawca zapewniał, że ta będzie o niebo lepsza). Faktycznie nic nie dała,
Dałeś się naciąć na kreatywny marketing... Tam są wa druty na krzyż, czyli pewnie koło 0dBi na 800/900, gdzie coś może dać na połączeniu.
szymucha120 pisze:Faktycznie nic nie dała, bo albo działa jak tłumik, albo co najwyżej jak bardzo czuła kierunkowa (gdzie w opisie jest dookólna).
Niski zysk plus długo bardzo cienkiego kabla = straty na pasmach > 800
szymucha120 pisze:Pasma LTE w DE z tego co zauważyłem to najczęściej 1800mhz.
Więc przede wszystkim jak najkrótsze kable. To zasada ogólna.

Anteny samochodowe to nie moje klimaty, ale tak pierwsza z brzegu, wyglądająca poważniej --> https://www.dmtrade.pl/p17854,szerokopa ... onass.html
Ta jest wyjątkowo droga, bo to MIMO4x4, MIMO2x2 powinny być sporo tańsze. Popatrz w Conradzie.

Niestety, te pojedyncze dBi w takich antenach to już są koszty. Za kilkadziesiąt zł masz właśnie takie coś, co już trenowałeś.

EDIT
Do TV na samochód były kiedyś takie dookólne anteny zbudowane na bazie bi-quadów - z racji na kształt i wygląd nazywane "korona". Były niezłe - może jest coś takiego podobnego dla pasma LTE na 1800MHz. Poszukaj w necie.
Cienkie te kabelki nie są w tym signaflexie, tylko faktycznie jakieś noname „w star signal cable—aifuan.com” na nich widnieje. Myślałem o jakimś projekcie, ale bardziej by mi zależało na gotowcu najlepiej na magnes. Mam gdzieś starą antenkę która faktycznie daje jakiś zysk ale już jest tak zniszczona że nie nadaje się do niczego, znajomy brał teraz dookólna niemal identyczną z wyglądu, a szajs totalny. Dlatego pytam o jakieś sprawdzone sklepy które nie pchają chińskiej tandety, tylko sprawdzoną chińszczyznę która faktycznie działa.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena do samochodu

Post autor: key »

atento pisze:Mysle, że jak wyrzuci antene, zastruga przewód i zostawi goły to lepiej na tym wyjdzie przy 1800
To co sugerujesz fachowo nazywa sie "antena monopolowa". Ten typ anten ma okolo 3dB wzmocnienia, a czesc przewodu bez pokrycia masa powinna miec dlugosc 1/4 interesujacej Ciebie fali.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ