Problem z internetem mimo bliskości BTS

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
axikkk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2022-08-14, 10:23

Problem z internetem mimo bliskości BTS

Post autor: axikkk »

Cześć.
Proszę Was o pomoc co jeszcze mogę zrobić aby poprawić działanie internetu. Wczoraj zamontowałem ZTE 258K na najwyższym punkcie dachu tak, że jestem w stanie zobaczyć BTS z którym się łączy. I tu się mocno zdziwiłem, bo gdy leżał sobie na stole schowany, za całym domem (dom parter + piętro + poddasze) to miałem prędkości wyższe niż teraz gdy jest zamontowany w taki sposób :klnie: . Dlatego bardzo proszę o pomoc co mogę jeszcze poprawić.

Ku mojemu większemu zdziwieniu na B818, który stoi na 1piętrze, na parapecie (nie mam okna w strone BTS) uzyskuje podobne prędkości.

Czekam jeszcze na odpowiedź ZTE w sprawie hasła do smartadmin.
Internet od Play. Wcześniej sprawdzony z innymi i wypadł porównywalnie z orange, pozostali wypadli słabo.

Moja lokalizacja:
https://goo.gl/maps/8NgSDwzT5wzSksfR8

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z internetem mimo bliskości BTS

Post autor: wojteks »

Download mniejszy niż upload to zwykle przeciążona stacja bazowa albo problem z prawidłowym sygnałem (nie zawsze najmocniejszy to najlepszy), MF258K ma anteny dookólne a to nie zawsze jest dobre rozwiązanie.

Pokaż parametry z B818 na parapecie.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Problem z internetem mimo bliskości BTS

Post autor: _cheetah_ »

axikkk pisze:Wczoraj zamontowałem ZTE 258K na najwyższym punkcie dachu tak, że jestem w stanie zobaczyć BTS z którym się łączy. I tu się mocno zdziwiłem, bo gdy leżał sobie na stole schowany, za całym domem (dom parter + piętro + poddasze) to miałem prędkości wyższe niż teraz gdy jest zamontowany w taki sposób .
Trochę marnie to dla mnie na tym dachu wygląda.

1. Bardzo wysokie poziomy sygnałów na tym dachu, mogące przeciążać modem. Do tego trafiaą się znaczne różnice w poziomach sygnałów dla obu polaryzacji.

2. Słabe parametry jakościowe sygnałów SINR, CNR, RSRQ jak na tę odległość od masztu. Do tego bardzo duże różnice dla obu polaryzacji. Czyli duży poziom zakłóceń od innych masztów wygląda, że jest.

3, Przy modemie w domu zapewne miał lepsze parametry jakościowe i mniejsze poziomy sygnałów, mając w efekcie możliwość uzyskiwania lepszych prędkości. Po prostu ściany tłumią sugnały odbierane oraz mogą przysłaniać i dodatkowo wytłumiać sygnały zakłócające.

I to wszystko powoduje, że modem na dachu ma małe szanse na osiąganie wysokich prędkości. Niezależnie od wydajności masztu.
axikkk pisze:Dlatego bardzo proszę o pomoc co mogę jeszcze poprawić.

1. Znaleźć dla modemu inną lokalizację aby zmniejszyć mu poziomy sygnałów z masztu z którym się łaczy oraz wytłunić na ile się da sygnały od madsztów zakłócających.

2. Spróbować zmiany ustawienia anteny (modemu).
Odkręcasz go stopniowo po kilka stopni, najpierw w lewo, potem w prawo i patrzysz, jak ustawiają się parametry jakościowe - SINR / CNR / RSRQ. Szukasz ustawienia na max warośći oraz kontrolujesz speedtest. Po kilka pomiarów na każde ustawienie. Kontrolujesz też, czy jesteś cały czas na tym samym maszcie.

Odkręcenie anteny może być bardzo duże. Czasami trzeba prawie do 90 stopni - u ciebie może i nawet więcej, bo masz wysokie poziomy z masztu.
axikkk pisze:Ku mojemu większemu zdziwieniu na B818, który stoi na 1piętrze, na parapecie (nie mam okna w strone BTS) uzyskuje podobne prędkości.
Bo ma pewnie niezłe parametry jakościowe sygnałów, a maszt pewnie ma za to silne przeciążenie użytkownikami.
axikkk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2022-08-14, 10:23

Re: Problem z internetem mimo bliskości BTS

Post autor: axikkk »

W takim razie wchodzę na dach i szukam dla niej lepszego miejsca, bo przed chwilą zrobiłem test na B818 i nawet w połowie nie mam tego na ZTE.

Poniżej wyniki sprzed chwili z B818

Obrazek Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z internetem mimo bliskości BTS

Post autor: matek451 »

400m od BTS-a na Wolińskiej 8, to jak strzelanie z muchy do armaty z tym MF258, jak to wyglada na B818 w domu? Stacja wyglada na przeciązona , spróbuj z tą na Wojska Polskiego 55. I co to za test na B818 nic nie wiadomo o BTS-IE, paśmie podstawowym z niego i parametrach sygnału a do tego jeszcze screen z telefonu i NetMonstera, w domu parametry sygnału na LTE2100 bardzo slabe.
axikkk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2022-08-14, 10:23

Re: Problem z internetem mimo bliskości BTS

Post autor: axikkk »

Jak spróbować się połączyć z tą na Wojska Polskiego?

na B818 wygląda to tak:
Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z internetem mimo bliskości BTS

Post autor: wojteks »

Anteny dookólne raczej na to nie pozwolą.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Problem z internetem mimo bliskości BTS

Post autor: _cheetah_ »

axikkk pisze:Jak spróbować się połączyć z tą na Wojska Polskiego?
Bezpośrednio na 818 nie wymusisz, bo kierunkowość jego annten jest słaba. Jedyna szansa, to dać router do pomieszczenia z oknem na kierunek tego masztu albo gdzieś na zewnątrz, tak by miał wolny kierunek na ten maszt z Wojska Polskiego i w maksymalnym stopniu przysłonięty kierunek na ten z Wiliśskiej.
Może by się przebił przez tego na Wolińskiej. Bo póki co na 818 i 258 to ten sam maszt.

A jak będziesz kręcił 258 to po ustawieniu go w okolice kierunku na ten maszt z Wojska Polskiego to może na niego zaskoczyć, o ile ma sektor w twoim kierunku, a ten z Wolińskiej go nie zagłuszy.
ODPOWIEDZ