Słaby zasięg internet PLAY LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ariven2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-08-17, 14:43

Słaby zasięg internet PLAY LTE

Post autor: ariven2 »

Witam,

postanowiłem ostatnio pobawić się w zmianę operatora internetu. Dotychczas cały czas miałem Neostradę (orange vdsl) poprzez kabel, natomiast prędkość 25-30 Mb/s rozłożona na średnio 7-10 urządzeń działa trochę mozolnie, jak na dzisiejsze czasy. Ale do rzeczy.

Zakupiłem internet w T-Mobile unlimited 5G, prędkości były bardzo dobre - w dzień 120-150 Mb/s, w nocy 140-180 Mb/s.

Uzytkowałem go, dopóki nie wyświetliła mi się reklama PLAY'a z netboxem, również bez limitu. Wziąłem więc na testy PLAY, ponieważ nadajnik jest bliżej niż t-mobile, prędkości lekko wzrosły - 150-200 Mb/s w dzień oraz 200-250 Mb/s w nocy.

Natomiast tak jak w T-mobile miałem 4 kreski zasięgu na 5, tak w PLAY mam ich tylko 3, pomimo, iż nadajnik jest bliżej.

BTS T-mobile był oddalony ode mnie 2.2km, podczas gdy PLAY jest 1.42km. Teren raczej równy, miejscowość Kamionka (pow. Lubartowski), okolice ulicy Wesołej. Czy jest jakaś szansa na poprawienie zasięgu, lub zwiększenie prędkości?

Antena zew. to Nokia FastMile 5G Receiver, model 5G14-B. Router wewnętrzny - Nokia Beacon 2. Prędkość mierzona przy uzyciu wifi 5g, telefon na routerze. Nie mam niestety możliwości podłączenia go kablem na chwilę obecną, a dopóki nie znajdę optymalnego umiejscowienia anteny nie chciałbym raczej bawić się w kupno kabli.

Antena jest przymocowana do rynny, na wysokości górnej krawędzi okna na 1-wszym piętrze, kierunek idealnie na wprost nadajnika. Próbowałem dać ją na strych, około metra wyżej, natomiast prędkości były takie same lub wolniejsze, w zależności od ułożenia.

Poniżej załączam zdjęcie zasięgu wraz z podstawowym info oraz fotki umiejscowienia anteny. Z tego co widziałem PLAY nie ma już w ofercie tej Nokii, zastąpił ją ZTE MC7010 + MF18A.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Słaby zasięg internet PLAY LTE

Post autor: matek451 »

A dlaczego piszesz ze masz słaby zasięg, RSRP dostateczne, SINR też dostateczny więc prędkości takie jak masz nie sa tragiczne, diagnostyka na Nokii uboga, brak CID, PCI, eNB więc nie wiadomo jakie pasmo podstawowe w agregacji , mozna liczyć że to raczej LTE2600 bo stacja pracuje w agregacji LTE2600+2100+1800+800. Problemem moze być ze jesteś na skraju sektora na Rudkę, dwa pozostałe sektory na Ciemno i Siedliska, BTS na Kockiej za Sosnową.
ariven2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-08-17, 14:43

Re: Słaby zasięg internet PLAY LTE

Post autor: ariven2 »

Pisząc słaby zasięg miałem na myśli 3 kreski na 5, w dosyć bliskiej odległości od nadajnika, porównując do T-Mobile, gdzie BTS był w Samoklęskach, w odległości 800m dalszej, a zasięg na ich urządzeniach wskazywał 4/5, czasami wskakiwało na 5/5.

Łączę się z BTS'em na ul. Kockiej, tam również jest skierowana antena. Prędkości jak najbardziej są dla mnie okej, zwłaszcza po przesiadce z 25 Mb/s, natomiast byłem ciekawy, czy można wycisnąć z tego jeszcze kilkadziesiąt procent więcej.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Słaby zasięg internet PLAY LTE

Post autor: matek451 »

Poprawa parametrów sygnału w tym SINR na LTE2600 pewnie dałaby więcej, test w poblizu BTS-a na twoim kierunku pokazałby jaki jest potencjał tego sektora ale telefon z 4 CC CA QAM256 czyli z modemem minimum 15 KAT. LTE, karta Play w nim i screen z aplikacji NetMonster oraz speedtest. Ogólnie to problemem moze być ustawienie sektorów na BTS-ie I twoja lokalizacja na krawędzi sektora, BTS ma dosył radiolinią 990Mb/s z Lubartowa.
Kreski nas nie interesują bo nic nie mówia o parametrach sygnału, no i nie porównuj T-mobile z Samoklęski na LTE1800+800.
_cheetah_

Re: Słaby zasięg internet PLAY LTE

Post autor: _cheetah_ »

ariven2 pisze:Pisząc słaby zasięg miałem na myśli 3 kreski na 5, w dosyć bliskiej odległości od nadajnika, porównując do T-Mobile, gdzie BTS był w Samoklęskach, w odległości 800m dalszej, a zasięg na ich urządzeniach wskazywał 4/5, czasami wskakiwało na 5/5.
Przede wszystkim, przy agregacji wskaźnik pokazuje, a właściwie powinien pokazywać, poziom sygnału pasma bazowego.
Można więc porównywać poziomy sygnałów pokazywanych przez wskaźnik, ale trzeba mieć takie same pasma bazowe. A tego na swoim sprzęcie nie masz jak sprawdzić, więc pod jednym BTS-em mogłeś mieć np. pasmo bazowe, np. 800, a w innym przypadku np. 2600. I stąd dowolne wskazania poziomów, czyli inna ilość kresek, niezależne od odległości.

Gdybyś miał te same pasma bazowe, to wtedy tak, porównywać byś mógł. Z tym, że wtedy nie wiadomo, jakie są poziomy pozostałych pasm.

Zwykle wskaźniki skalowane są tak, że poziom graniczny, tj. około -90dBm, to max wskazań, zaś minimum wskazań to poziomy w okolicach -120dBm...-115dBm, gdzie występuje całkowite odcięcie połączeń. Oczywiście, wiedz też, że każdy router będzie miał inaczej skalowane swoje "kreski", bo to zależy i od chipsetu, jak i wyobraźni programisty. inaczej mówiąc - porównanie 'kresek" dwu różnych routerów może być niemiarodajne.

Sumując, wskazania wskaźnika przy pracy z agregacją mają zwykle ograniczoną użytecznoć z powodów podanych powyżej, choć z założenia powinny być jak najbardziej na maxa. Jeśli nie są na maxa to oznacza. że jeszcze można walczyć.
ariven2 pisze:natomiast byłem ciekawy, czy można wycisnąć z tego jeszcze kilkadziesiąt procent więcej.
Tak, bierzesz telefon agregujący cztery pasma, w ostateczności trzy, i jedziesz w pobliże masztu. Stajesz na lini maszt - dom (WAŻNE!) i patrzyć, jakie osiągniesz tam prędkości. Możesz też sprawdzić, jakie pasma telefon ci agreguje.
ariven2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-08-17, 14:43

Re: Słaby zasięg internet PLAY LTE

Post autor: ariven2 »

Postaram się w dzień podjechać pod BTS i stanąć na lini BTS - DOM, zobaczę jakie tam będą prędkości. Karta Viking Mobile, która korzysta (chyba) tylko z nadajników playa, bardzo rzadko przełącza mi się sieć na T-Mobile, czy inną sieć, więc powinno być oki.

W domu. w pokoju, na iPhone 12 Pro byłem w stanie pewnego czasu wyciągnąć coś pod 200 Mb/s, ale to było już jakiś czas temu. Aktualnie 120-160 Mb/s.

Na iOS niestety nie ma NetMonstera, mogę na nim jedynie zmierzyć prędkości na lini BTS - DOM. Spróbuję z Poco X3 Pro, z tego co widzę ma on te 4 pasma w agregacji LTE, poniżej obrazek ze specyfikacji.

Wrzucam również szybki pogląd jak wygląda sygnał w nocy. SINR waha się od 11 do 15 dB, w zależności jak trafię, tu akurat pokazało 11, a minutę później 15 dB.


ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Słaby zasięg internet PLAY LTE

Post autor: wojteks »

Na ios jest Field test
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Słaby zasięg internet PLAY LTE

Post autor: _cheetah_ »

ariven2 pisze:Postaram się w dzień podjechać pod BTS i stanąć na lini BTS - DOM, zobaczę jakie tam będą prędkości. Karta Viking Mobile, która korzysta (chyba) tylko z nadajników playa, bardzo rzadko przełącza mi się sieć na T-Mobile, czy inną sieć, więc powinno być oki.
Tylko nie za blisko, żeby nie przeciążyć telefonu dużymi sygnałami albo nie wylądować w cieniu masztu. Ze dwieście, trzysta
metrów. Zresztą sam zobaczysz.
ariven2 pisze:W domu. w pokoju, na iPhone 12 Pro byłem w stanie pewnego czasu wyciągnąć coś pod 200 Mb/s, ale to było już jakiś czas temu. Aktualnie 120-160 Mb/s.
Pewnie ilość userów na sektor się zwiększyła, a może i warunki pogorszyły. A może jeszcze co innego.
ariven2 pisze: SINR waha się od 11 do 15 dB,
Inne maszty pewnie cię zakłócają w takt swoich emisji. Normalka. Ale nie jest jakoś tragicznie.
ariven2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-08-17, 14:43

Re: Słaby zasięg internet PLAY LTE

Post autor: ariven2 »

_cheetah_ pisze:
ariven2 pisze: SINR waha się od 11 do 15 dB,
Inne maszty pewnie cię zakłócają w takt swoich emisji. Normalka. Ale nie jest jakoś tragicznie.
Oczywiście w nocy, w dzień dochodzi do 25 dB.

Zrobiłem pomiary, niestety nie w dzień a w nocy, więc teoretycznie powinno być mniejsze obciążenie i lepsza prędkość. Zdjęcia wrzucę poniżej.

Jeśli chodzi o prędkości na telefonie w domu - jednak dobija spokojnie do 220-240 Mb/s w dzień, w pokoju, gdzie dzielą mnie 2 ściany od nadajnika.
Także te pomiary o których pisałem, że prędkość w dzień nie przekracza 140-160 Mb/s już niekatualne, być może trafiłem w moment, w którym było ogromne obciążenie.

Podjechałem pod wieżę. Miałem dwie odległości do wyboru - 140m od wieży, lub trochę dalej - 400m od wieży. Pomiędzy jest działka prywatna, więc nie wchodziłem, szczególnie w nocy.

Pomiar ze 120m - prędkość około 140 Mb/s
Pomiar z 400m - prędkość około 192 Mb/s

Rewelacji nie ma, spodziewałem się lepszego wyniku, szczególnie w nocy. A teraz ciekawostka. Wróciłem do domu i przed pójściem spać w ciekawości odpaliłem pomiar prędkości jeszcze raz, w pokoju, na parterze, tak jak wyżej 2 grube ściany dzielące mnie w kierunku BTS'a. Prędkość - 271 Mb/s.
Wyszedłem na taras, ustawiłem się w kierunku wieży, natomiast od strony zachodniej, więc część północno-wschodniej strony była częściowo zakryta przez dom - wynik 334 Mb/s. Zastanawia mnie fakt, że małe antenki w telefonie na parterze radzą sobie lepiej, niż dedykowana zewnętrzna antena za kupę kasy. Jedynie upload jest na niej 2x szybszy, dobija do 60 Mb/s, ale to akurat ostatnia rzecz, którą bym się przejmował, wystarczy mi taki jaki jest.

Wyniki w odległości 120m oraz 400m wrzucam poniżej, posortowane do folderów. Dodatkowo zrobiłem również wyniki na tarasie, jak wybiło mi 334 Mb/s. Nie miałem pojęcia w jakie zakładki wejść, nic mi one nie mówią, więc zrobiłem ss wszystkiego.

Do wtorku mam możliwość odesłania sprzętu i rozwiązania umowy. Mogę wtedy zamówić go jeszcze raz, natomiast bez okresu próbnego z innym sprzętem - ZTE MC7010 (4G + 5G) za 155 pln/mc lub ZTE MF-258K kat. 15 (4G) za 125 pln/mc. Obecnie Nokia tak samo jak MC7010 kosztuje 155, z racji iż jest to dodatkowo 5G. Natomiast jeśli różnica na tych sprzętach będzie znikoma (5-10%) to nie widzę sensu wymiany.

Poniżej wyniki z pomiarów.

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
ODPOWIEDZ