SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wioras
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-10, 18:08

SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: wioras »

Witam,
Mam następujący zestaw:
Router Huawei B315S-22 (Modyfikowany SW z agregacja pasm) + 2 anteny zewnętrzne Signaflex Tajfun 2 (tak wie, trochę się nadziałem ale wierze, że będą chociaż trochę lepsze niż te dwa dzyndze w pakiecie z routerem) :zawstydzony:

Mieszkam w Irlandii gdzie do nadajnika mam jakieś 4km. Pasmo pracy to 1800MHz i pod takie pasmo zakupiłem wymienione wyżej anteny plus router z agregacją pasma tak aby na sztywno łączyć się tylko na tej częstotliwości.

Obrazek

Musze przyznać, że czuje się mega zaskoczony ponieważ anteny które są podłączone prawidłowo (tak mi się przynajmniej wydaje) i skierowane w kierunku nadajników dają dużo gorsze wyniki niż te mikro anteny dawane do routera w zestawie. To co zauważyłem i wydaje mi się, że jest tutaj kluczowe to parametr SINR.

Obrazek

Legenda do zdjęcia:
1 - Dwie anteny Signaflex Tajfun 2
2 - Jedna antena Signaflex Tajfun 2
3 - Dwie standardowe anteny z zestawu routera

O ile na zewnętrznych antenach RSSI łapie lepszą wartość to niestety SINR wygląda zupełnie odwrotnie...

Czy ktoś mógłby mi pomóc rozwiązać zagadkę co robie nie tak? Gdzie mogę szukać przyczyny, co spróbować zrobić aby poprawić wydajność zewnętrznych anten?

Z góry bardzo dziękuje za pomoc!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: Mig25 »

B315 z agregacją pasm ? Niemożliwe
wioras
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-10, 18:08

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: wioras »

Mig25 pisze:B315 z agregacją pasm ? Niemożliwe
Obrazek
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: Mig25 »

Ale widzisz różnicę pomiędzy wyborem pasm ,a agregacją ?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: key »

wioras pisze:Czy ktoś mógłby mi pomóc rozwiązać zagadkę co robie nie tak? Gdzie mogę szukać przyczyny, co spróbować zrobić aby poprawić wydajność zewnętrznych anten?
Twoj problem powstaje w kablach antenowych.
SINR oznacza stosunek sygnalu do szelestu. Kazdy kabel tlumi - czyli sila sygnalu spada, a razem z nia SINR.

Zobatrz jakiej dlugosci i jakiego typu kable sa uzywane - to mozna zazwyczaj poprawic.
Nie pomagam na PW.
_cheetah_

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: _cheetah_ »

Mig25 pisze:Router Huawei B315S-22 (Modyfikowany SW z agregacja pasm)
To router cat.4. w QAM64, więc do pracy na jednym paśmie może być. Jeśli na maszcie jest dostępne QAM256 to na 315 możesz mieć o około 30% mniejsze prędkości od maksymalnie możliwych. Da się z tym żyć.
wioras pisze:Pasmo pracy to 1800MHz i pod takie pasmo zakupiłem wymienione wyżej anteny plus router z agregacją pasma tak aby na sztywno łączyć się tylko na tej częstotliwości.
W takim przypadku, kiedy będzie wykorzystywane tylko jedno pasmo, najlepsze rezultaty osiągnąć można zwykle na dedkowanych do tego pasma antenach. Czyli u Ciebie optymalne powinny być anteny na pasmo 1800.

Tajfun2 to antena jak antena, tyle, że szerokopasmowa (800....2600), więc siłą rzeczy ma słabsze parametry od dedykowanej na pasmo 1800. Ale działać powinny.

Jak długie są kable od anten i gdzie masz te anteny zamocowane (dach, ściana, balkon...?

Polaryzacja anten powinna być taka, jaką stosuje twój operator: H/V lub ±45º. Ale nawet przy nieustawieniu prawidłowej plaryzacji powinny dawać radę, choć osiągane prędkości moga być mniejsze od potencjalnie możlych do osiągnięcia.
wioras pisze:Musze przyznać, że czuje się mega zaskoczony ponieważ anteny które są podłączone prawidłowo (tak mi się przynajmniej wydaje) i skierowane w kierunku nadajników dają dużo gorsze wyniki niż te mikro anteny dawane do routera w zestawie.
Nie może Ci się wydawać, że anteny są prawidłowo zainstalowane i ustawione. Ty MUSISZ mieć PEWNOŚĆ. Inaczej może być właśnie tak jak masz.

Ogólnie, anteny ustawia się na max wskazań SINR / poziomów. Ale, najważniejszy jest SINR. W trudnych warunkach, anteny mogą się ustawiać odkręcone nawet do kilkudziesięciu stopni od kierunku na maszt.
wioras pisze:To co zauważyłem i wydaje mi się, że jest tutaj kluczowe to parametr SINR.
Tak, i masz z tym problem. Dla osiągania maksymalnych prędkości potrzebne są zwykle SINR-y powyżej 10...15dB dla takiego routera, jak twój.

Niezależnie, poziomy sygnałów też są przy niskie, bo RSRP powinny być przynajmniej w okolicach tych minus dziewięćdziesięciu kilku.
wioras pisze: i skierowane w kierunku nadajników dają dużo gorsze wyniki niż te mikro anteny dawane do routera w zestawie.
Może tak być. I bywa. Ale, przede wszystkim jak robisz porówmniania, to dla wszystkich opcji powinieneś:
1. mieć połączenie z tym samym sektorem masztu, czyli parametr "eNB/cell" powinien być identyczny
2. Router powinien być do prób na antenach wewnętrznych ustawiony koło anten zewnętrznych
3. jak podłączasz jedną antenę zewnętrzną, to prędkość z definicji dzieli się może przez dwa.
wioras pisze:Czy ktoś mógłby mi pomóc rozwiązać zagadkę co robie nie tak? Gdzie mogę szukać przyczyny, co spróbować zrobić aby poprawić wydajność zewnętrznych anten?
W takich sytuacjach główną i decydującą przyczyną niskich wartości SINR są zwykle zakłócenia pochodzące od emisjii innych BTS-ów. I u Ciebie dokładnie tak to wygląda. Ba, możliwe nawet. że jesteś lokowany pomiędzy zasięgami z dwu sektów swojego BTS-a, co również może przyczyniać się do pogorszenia sytuacji.

W takich przypadkach pomaga zwykle tylko zmiana lokalizacji anten (o ile to możliwe), tak by osłonić je w jak najwiekszym stopniu od wpływu innych BTS-ów, bardzo precyzyjne ustawienie anten na max SINR-a oraz, w twoim przypadku, może pomogłaby wymiana anteny na dedykowaną pod pasmo 1800. TAka antena jest mniej wrażliwa na emisje z innych kierunków niż z maszt z którym łączy się router.

Ale miej świadomość, że wszystkie takie zabiegi mogą pomóc w niewielkim stopniu, bo czasami lokalizacja jest tak wredna, że nie sposób nic zrobić. Ale prbować zawsze warto.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: matek451 »

Zakup elektrosmieci więc efekt jest tragiczny, dwa tłumiki to inny BTS, parametry sygnału na LTE1800 z niego dramat na dodatek sektor z którego korzysta zapchany, jeden tłumik to kolejny BTS i nawet inny LAC, sygnał słaby ale lepszy SINR, jeden tłumik więc SISO1X1 i nawet jakoś to działa. Na koniec router w domu z patykami i i ten sam sektor i BTS, lepszy SINR , 2X szybciej bo to w MIMO2X2, ogólnie widać potencjał stacji na LTE1800 z tego sektora, wymagana poprawa parametrów sygnału porzadna anteną zewnętrzna, brak informacji jakie pasma sa na eNB4555, to istotne do doboru routera oraz anteny zewnętrznej, ogólnie do sprawdzenia B1 i B3 na B315 wystawionym na zewnątrz. Elektrośmieci i tak do zwrotu.
Router sprzed 7 lat a tłumik handlarzyny mydła i powidła to jeszcze na 800MHz jakoś dziala, wysokie pasma na nim to żart.
wioras
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-10, 18:08

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: wioras »

Mig25 pisze:Ale widzisz różnicę pomiędzy wyborem pasm ,a agregacją ?
Mój bład! Przepraszam bardzo ale nie ogarnałem jeszcze definicje pojęć. :zawstydzony:
key pisze:
wioras pisze:Czy ktoś mógłby mi pomóc rozwiązać zagadkę co robie nie tak? Gdzie mogę szukać przyczyny, co spróbować zrobić aby poprawić wydajność zewnętrznych anten?
Twoj problem powstaje w kablach antenowych.
SINR oznacza stosunek sygnalu do szelestu. Kazdy kabel tlumi - czyli sila sygnalu spada, a razem z nia SINR.

Zobatrz jakiej dlugosci i jakiego typu kable sa uzywane - to mozna zazwyczaj poprawic.
To może być trafna uwaga bo szczerze to kabel ma kilka dobrych metrów i antena od routera znajduje się z pół metra więc jak najbardziej moge to skrócić.... Dziękuje za rade!

Cheetah - Tobie również bardzo dziękuje za wiele cennych wskazówek! Mam teraz co robić na kilka dni!

Matek - no cóż będę kombinować z tym co mam a jak to nie pomoże to ogarne nowy setup! Dziekuje za Twoj czas aby napisac kilka cennych uwag! :zawstydzony:
wioras
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-10, 18:08

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: wioras »

Pierwsza rzecz która zrobię to skrócenie kabla bo faktycznie tutaj się nie popisałem tzn. kabla mam z 6 metrów a antena stoi od routera pół metra. Ale to zabieg celowy tzn. chciałem napierw zapytać Was jak duże to ma znaczenie zanim skróce kabel niepotrzebnie.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: key »

Wszystko zalezy jaki masz kabel - poszukaj czy na nim nie ma wydrukowanego typu.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: matek451 »

A co ci to da, antena wewnatrz z kablem 6m to strata około 3dBi z zysku anteny, teraz masz RSRP na niej jak na patykach czyli poprawisz sobie o około 2-3dBi do -107dBm, porównanie z patykami które dają zysk z 1-2dBi tej anteny wskazuje na jej zysk bez kabli na LTE1800 na poziomie 3-5dBi, z kablami 6m zysk jest praktycznie zerowy lub minimalny, do deklarowanych 23dBi brakuje ze 20. Kupiłeś syfa i teraz próbujesz to łatać skracaniem kabli ale to za wiele nie da, ten elektrosmieć w domu nic ci nie da, na dodatek jak widać łapie co chce, nawet BTS z innego LAC, działa gorzej niż patyki,
Napisałem co masz zrobić, B315 do testów pasm pojedyńczych LTE na zewnatrz i do zwotu, jego wartość jest niewielka w 2022 roku, tłumiki do zwrotu, jak skrócisz kable to nie oddasz.
Na podstawie testów kupujesz konkretny router z agregacja pasm LTE i do niego antenę kierunkową , zapewne na 1800-2600MHz, ustawiasz na eNB4555, oczywiście antena na zewnatrz, są szanse na uzyskanie na LTE1800/2100/2600 RSRP powyzej -90dBm i poprawę SINR a co za tym idzie porzadny SINR i prędkości.
Kabel to no name, taki chiński RF240 ale kto miał w ręku szajs od new-electric wie od razu co to jest warte, tandeta jakich mało.
_cheetah_

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: _cheetah_ »

wioras pisze:Pierwsza rzecz która zrobię to skrócenie kabla bo faktycznie tutaj się nie popisałem tzn. kabla mam z 6 metrów
To Ci w praktyce zauważalnie nie powinno nic dać na DL, a tym bardziej na UL.

Skrócić oczywiście możesz, to logi, więc sprawa relatywnie prosta.
matek451 pisze:a antena stoi od routera pół metra.

I to jest Twój największy problem. Tego typu anteny bardzo źle pracują w przestrzeniach wewnętrznych i faktycznie, może być nawet tak, że parametry sygnałów z anten wewnętrznych czy jakichś małych "patyków". Inaczej mówiąc - to co zrobiłeś sensu nie ma.

Anteny typu Tajfun MUSZĄ być montowane na zewnątrz budynku. A, i oczywiście rozstaw anten przynajmniej z pół metra.
wioras pisze:Ale to zabieg celowy tzn. chciałem napierw zapytać Was jak duże to ma znaczenie zanim skróce kabel niepotrzebnie.
Więc nie skracaj, tylko anteny na zewnątrz, bo inaczej tylko się narobisz, a fizyki i tak nie przeskoczysz ;)

A jeśli już musisz mieć antenę wewnętrzną to powinna to być w ostateczności płaska antena panelowa o nie za dużych wymiarach zewnętrznych. Ale i tak nie licz na cuda w stosunku anten wbudowanych czy patyków, które masz w zestawie z routerem. Choć coś tam powinna poprawić.

I żebyś się nie dziwił, piszesz na forach sprzedawców sprzętu o LTE, stąd tyle epitetów odnośnie twoich sprzętów. Jeśli masz tylko możliwość łączenia na 1800 to router jest odpowiedni, można myśleć ewentualnie o zmianie anten, ale nie dla tego, że to jest to o czym ci wypisują na forach, a dlatego, że masz coś, co kompletnie nie jest przeznaczone do użycia, które forsujesz, czyli wewnątrz mieszkania.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: matek451 »

A o ma się dziwić, kupił szajs więc efekt żaden, a co do routera to póki co nie pochwalił się ani nie wykonał na B315 wystawionym na zewnatrz testów na pojedyńczych pasmach LTE choć posiada na nim modowany soft z wyborem pasm i zaawansowaną diagnostyką więc o czym w ogóle mowa. Są dwie szkoły, twoja czyli pieprzenie o wszystkim i o niczym i moja, wskazujaca jak zrobić testy w konkretnej lokalizacji, pokazać wyniki i na ich podstawie dobór sprzętu i anteny.
To która jest skuteczna pozostawiam ocenie użytkowników forum, autor dokonał kiepskich wyborów, parametry sygnału wewnatrz domu wskazują ze bez anteny zew. moze zapomnieć o mega prędkościach, jak go zadowala te 30Mb/s to niech korzysta na patykach i tyle.
wioras
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-10, 18:08

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: wioras »

Dobra Panowie - poszła fala hejtu na mój zestaw ale trochę pokręciłem anteną i znalazłem optymalne miejsce. Czy można wyciągnąć więcej na innym setupie? Pewnie można... Ale uwierzcie mi będąc skazanym na irlandzkiej wsi na internet 10mb/s za 50 euro - mam teraz praktycznie za darmo (bo w ramach umowy na telefon) taki wynik

Obrazek

Mi wystarcza :super: :hurra: Rozwiązuje umowe, 50euro w kieszeni a net 7 razy szybszy.
wioras
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-10, 18:08

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: wioras »

PS Pisanie w co drugim poście, że ktoś kupił słaby sprzet nie jest pomocne - pozdrawiam hejterów :brawa:
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: piotrzet »

Przecież ci napisali, że masz słaby sprzęt, a ty dalej, więc jaki masz problem? Skoro twierdzisz, że nie pomagają to nie wiem w ogóle po co pytaeś.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: tomekwwa »

Ty zrób z 20 pomiarów i pokaż powtarzalność tego ustawienia. Bo wedle screena SINR Ci skacze od 5 do -19. To oznacza, że wyniki będą kompletnie losowe i nie można tu mówić o optymalnym miejscu, a nawet o instalacji, to jakieś losowe odbicia sygnału. Będziesz się z tym męczył gorzej, niż z tymi 10 Mbps. Skoro uważasz uwagi osób, które zjadły zęby na instalacjach i jak słyszą tajfun to zagryzają je, żeby nie powiedzieć za dużo o tym szajsie, za hejt, to używaj ich "zainstalowanych" na biurku. Jeszcze koniecznie skręć te 6m kabla w symetryczne koła, to też dobrze tłumi sygnał i ciesz się tym co masz, nikt Ci nie broni.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: matek451 »

Bo jednych zadowala ze działa jakoś a inni stawiają na jakość, podejrzewam ze tutaj mamy do czynienia z niewielkim dystansem do BTS-a, na LTE1800 i B315 z patykami w domu parametry sygnału były słabe ale bez dramatu więc działało to nawet przyzwoicie, niezły DL a nawet UL, widać ze stacja na tym sektorze mało obciążona.
Teraz pewnie antena w oknie lub miejscu gdzie sygnał jest mniej tłumiony i jest 2 razy szybciej, kazdemu wg. potrzeb.
A co do hejtu to wg. sprzedawcy zysk anteny 23dBi, przeczący prawom fizyki, realnie z 3 razy mniejszy bo to LOG-PERIOD, jakość wykonania , materiały to najtańsza tandeta. Wystarczy porównać z innymi antenami tego typu, cena za zestaw z kablami 10m niższa o 50 procent od konkurencji musi z czegoś wynikać. Trwałość anten na zewnatrz ze 2 lata, kolega słusznie chowa je w domu, na dłużej mu wystarczą.
Sprawiedliwa ocena na podstawie własnych testów to nie żaden hejt, zagrywki handlarza zawyżajace kilka razy zysk anten, opis przeczacy prawom fizyki, kłamliwy marketing jak widać znajduje poklask wśród niektórych, na Allegro kupują to w tysiącach, <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> jak widać cieszy się powodzeniem.
_cheetah_

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: _cheetah_ »

wioras pisze:Dobra Panowie - poszła fala hejtu na mój zestaw ale trochę pokręciłem anteną i znalazłem optymalne miejsce. Czy można wyciągnąć więcej na innym setupie? Pewnie można... Ale uwierzcie mi będąc skazanym na irlandzkiej wsi na internet 10mb/s za 50 euro - mam teraz praktycznie za darmo (bo w ramach umowy na telefon) taki wynik
Jeśli Ci się utrzyma taki poziom DL to OK. Jak nie (bo LTE to "płynne" bywa) - będziesz kombinował dalej. Najważniejsze, że działa, a poprawić zawsze można.
wioras pisze:PS Pisanie w co drugim poście, że ktoś kupił słaby sprzet nie jest pomocne - pozdrawiam hejterów
Bo jak pisałem Ci wcześniej - na takich forach nie chodzi o pomoc, ale o sprzedaż... stąd taka fala hejtu. "Pomoc" bywa tylko narzędziem do sprzedaży.

Ale, paradoksalnie, taki hejt na sprzęcie (spodobało mi się odniesienie "hejt" do sprzętu... ;)) potrafi bardzo, ale to bardzo ułatwić sprzedaż konkurencji... która nie musi wydawać dodatkowych pieniędzy na reklamę i marketing. I mówi Ci to ktoś, kto całe życie również sprzedawał, tyle, że nie do LTE ... ;)

Natomiast, jakbyś zobaczył to co sprzedawane jest na takich forach po dwu, trzech latach eksploatacji na dachu, to w przypadku niektórych egzemplarzy szczęka pewnie wybiła by ci dziurę w ziemi z wrażenia, co ludziom się wciska... ;)

O zyskach anten w ogóle nie ma co pisać, bo i jedni i drudzy wysysają je z palca, aczkolwiek są i porządne firmy lejące na hejterów (z powodów napisanych wyżej), które podają jeszcze prawdziwe dane.

Jak byś nie wiedział, twoje anteny mają po około 8...10dBi realnego zysku w zależności od częstotliwości.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: matek451 »

W przypadku Signaflex i Tajfun nie musi czekać lat aby przekonać się jakie cudo kupił, wystarczy ze zajrzy na http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f ... II#p615371 , kolega swego czasu rozebrał je i pokazał co siedzi w srodku. Sam widziałem u ludzi te elektrosmieci rozpadajace się po pól roku użytkowania na maszcie, UV robi swoje, tandeta robi się krucha jak bibuła, wśród anten szerokopasmowych porównywałem z ATK-504 I TRANS-DATA i to jest dramat w każdym calu.
A co do anten to u mnie od 10 lat wisi Dual LTE1800 z Cybertecha i działa nadal bez problemów, Dual LTE1800-2600 po 5 latach tak samo. Wygladaja tak https://drive.google.com/file/d/1tkAGqf ... sp=sharing i https://drive.google.com/file/d/1tpzexB ... sp=sharing

Rozbierać ich nie zamierzam, są po latach szczelne, sprawne, tworzywo z czasem pożółkło ale nie pęka bo to jest solidna obudowa, kable standardowe H155 dobrej jakości nie sprawiaja problemu , tak samo jak złacza SMA w nich.
Pierwsza nadal doskonale spisuje się w Play do LTE2100+1800 , także z NetWorks na tych pasmach. Druga w agregacji 3 pasm pojemnościowych LTE, cena adekwatna do jakości i zysku. Sam zamontowałem ich wiele, ostatnio w sobotę do PLAY 2 sztuki , agregacja LTE2100+1800, eNB4948 Janowice beta.btsearch.pl/?dataSource=locations& ... 06&zoom=12 , adres instalacji https://www.google.com/maps/place/Le%C5 ... d19.191088 , uzyskany wynik na B535-333 https://www.speedtest.net/my-result/a/8619030287
Wcześniej na szerokopasmowych Signaflex LTE800 i DWR-921 https://www.speedtest.net/my-result/a/8636109725 , na LTE1800/2100 brak zasięgu.
To tyle tytułem sprostowania tych bzdur wypisywanych od dawna przez kolegę. Wyniki mówią same za siebie, to tylko jeden z najnowszych przykładów, mam duzo wiecej ale nie widzę potrzeby zeby udowadniać dalej jaki chłam sprzedaje new-electric, czekam az ktoś kupi takie cudo https://allegro.pl/oferta/mocna-antena- ... 2108084969
Po tym co wypisuje handlarzyna w kwestii zysku liczę ze kolega wreszcie kupi sobie od niego to cudo i pokaze jak ono działa, pora przejść do praktyki a nie karmić uzytkowników frazesami.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: jfk »

Dobrych anten do LTE 1800-2600MHz jest tyle "co kot napłakał", są one bardzo drogie i sens ich stosowania jest wówczas gdy mamy duże wymagania/limity transferu, specyficzne warunki lokalne. Pozostałe to są niewiele lepsze od tych "Signaflex", a reklamowane przez kogoś kto ma poniżej 2km do nieobciążonego BTS jest średnie przy teoretycznym zysku anteny 17dB.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: SINR - tragedia na zewnętrznym setupie antenowym

Post autor: matek451 »

Umiesz czytać,watpię. Pokazałem jak działa stara, znana od lat antena Dual LTE 1800-2100MHz w konkretnej lokalizacji z konkretnym BTS-em Play w okolicach Łodzi , agregacja B3+B1 z niego na B535-333 z tą anteną, wcześniej uzytkownik korzystał z 2x Tajfun Signaflex który nie zapewniał mu zasięgu na LTE1800/2100. BTS PLAY oddalony o 4 km z czego początkowe ponad 1km po drodze to las. Bez anteny RSRP na 1800MHz na zewnatrz około -117dBm na samym B535, z anteną umieszczona na wysokości 6m w kierunku BTS-a RSRP poprawiony do około-95dBm a SINR 14-18dB, antena o zysku podawanym przez producenta 15dBi , kable H155 dł. 10m.
Zdemontowany szajs SIGNAFLEX z kablami no name 10m na 1800MHz RSRP ponizej -120dBm czyli gorzej niż router na poziomie gruntu na antenach wewnętrznych. Szerokie kąty promieniowania , SINR ponizej 0 dB, DWR-921 ustawiony na AUTO z tymi antenami logował się do LTE800 na słabych parametrach sygnału.
Uzytkownik z poczatkowych 0,5-2Mb/s na LTE800 uzyskał 100-150Mb/s w agregacji LTE2100+1800 QAM256, sektor na BTS-ie na tych pasmach nieobciążony, większość klientów Play korzysta na nim z zasięgowego LTE800, zatkanego na amen.
Zapewne nie mają wymagań wiec nie uzywaja anten zewnętrznych a tak naprawdę to nie maja pojęcia jaki można uzyskać wynik z tego BTS-a, na miejscu kolejnych 2 sąsiadów używało szajsu z Signaflex i od razu wyrazili chęć zmiany na B535-333 z w/w anteną.
Czekam na test kolegów z tym żaglem od new-electric z linka, zysk 2x48dBi to jest dopiero armata, 2 razy większy od Tajfun II I 0,2 M2 powierzchni, rozmiar jak powszechnie wiadomo wśród kobiet ma znaczenie.
W gratisie kod do słynnej mapki BTS-ów od handlarza z której nic nie wynika, sprzedawane przez niego za 1zł i najwazniejsze multi tool z 11 funkcjami niezwyle potrzebnymi gdy ma się produkty Signaflex mianowicie " otwieracz do puszek, otwieracz do butelek, klucz motylkowy, otwór na smycz, wskaźnik mapowy, klucz motylkowy, piła dwurzędowa, klucz oczkowy (4 mm, 5 mm, 6 mm, 7 mm, 8 mm, 10 mm), linijka 4 cm, śrubokręt płaski, nożyk ". Powodzenia życzę, otwieracz do butelek pozwoli ukoić nerwy przy korzystaniu z takich anten do internetu a pozostałe funkcje posłużą do znalezienia sobie zajęcia zamiast korzystania z internetu.
ODPOWIEDZ