skracanie kabla antenowego

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

skracanie kabla antenowego

Post autor: szczepan1991 »

Mam antenę z obrazka poniżej, z kablem 4 metrowym. Chcę ją podłączyć do Huawei B818. Odległość od routera to będzie może 1 metr, antena jest montowana tylko ze względu na barierę fizyczną oddzielającą od warunków atmosferycznych.
Pomyślałem, że 4 metry kabla to niepotrzebne straty sygnału. Czy "zwykły" elektryk będzie w stanie skrócić tego rodzaju kabel i podpiąć z powrotem do niego końcówkę, tak by odbyło się to bez uszczerbku dla przesyłanego sygnału? Jestem zielony, nie wiem jak bardzo precyzyjne są takie połączenia kabel-końcówka i czy pozafabryczna ingerencja czegoś nie popsuje.

Obrazek
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: skracanie kabla antenowego

Post autor: szczepan1991 »

+ od razu pytanie czy takie dwie przejściówki zmieszczą się koło siebie w tych slotach na wyjście antenowe z tyłu B818, czy jednak trzeba kupić dłuższe i cieńsze konektory?

Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: skracanie kabla antenowego

Post autor: wojteks »

Do skrócenia kabla trzeba kupić nowe wtyki zaciskane i mieć odpowiednią zaciskarkę, zwykle elektryk nie ma takich rzeczy.
Nie pomagam na PW!
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: skracanie kabla antenowego

Post autor: szczepan1991 »

wojteks pisze:Do skrócenia kabla trzeba kupić nowe wtyki zaciskane i mieć odpowiednią zaciskarkę, zwykle elektryk nie ma takich rzeczy.
Dzięki.
Taka zaciskarka się nada? Widzę, że SMA, ale może kabel SMA, a końcówka SMA to co innego, upewniam się.

Obrazek
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: skracanie kabla antenowego

Post autor: key »

Ta zaciskarka jest odpowiednia.

Alternatywnie, mozna tez urzyc skrecanej wersji zacisku -> https://allegro.pl/oferta/zlacze-wtyk-s ... 0654534826

Sprawdz tylko, czy potrzebujesz SMA czy SMA RP.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: skracanie kabla antenowego

Post autor: wojteks »

Nie ma kabla SMA, kabel może być np. H155, rf-5, h100, rg58 i od niego głównie zależy zaciskarka. Ta że zdjęcia wygląda dość uniwersalnie.
Nie pomagam na PW!
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: skracanie kabla antenowego

Post autor: szczepan1991 »

key pisze:Ta zaciskarka jest odpowiednia.

Alternatywnie, mozna tez urzyc skrecanej wersji zacisku -> https://allegro.pl/oferta/zlacze-wtyk-s ... 0654534826

Sprawdz tylko, czy potrzebujesz SMA czy SMA RP.
Dzięki. Link już nie działa. Zakupiłem już zaciskarkę i jak najwęższe przejściówki TS9/SMA, mam nadzieję, że się zmieszczą koło siebie w tych slotach w B818.
wojteks pisze:Nie ma kabla SMA, kabel może być np. H155, rf-5, h100, rg58 i od niego głównie zależy zaciskarka. Ta że zdjęcia wygląda dość uniwersalnie.
:ok:
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: skracanie kabla antenowego

Post autor: Mig25 »

Jak masz zacięcie majsterkowicza , to może zamiast tych przejściówek na TS9 od razu kupić pigtaile na SMA i wrowadzić je z płyty B818 troche mniej strat będzie.
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: skracanie kabla antenowego

Post autor: szczepan1991 »

Mig25 pisze:Jak masz zacięcie majsterkowicza , to może zamiast tych przejściówek na TS9 od razu kupić pigtaile na SMA i wrowadzić je z płyty B818 troche mniej strat będzie.
Na pewno? Pigtaile są dłuższe, mają około 30cm, a przejściówka to przejściówka. Jest jeszcze jakiś inny czynnik wpływający na przesył sygnału w tym przypadku?
A "płytę" masz na myśli włażenie gdzieś tam do środka routera, tak? Tego się nie podejmuję. Już zepsułem LBR20 przez moje mądre pomysły :roll:
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: skracanie kabla antenowego

Post autor: Mig25 »

Tak, w środku routera. Pigtaile są też krótsze , np 10cm :) ... a mniej strat przez to ,że będzie tylko jedna pewniejsza złączka SMA , a tak to będzie jeszcze przejście ts9.

A co zrobiłeś temu LBR20 ?
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: skracanie kabla antenowego

Post autor: szczepan1991 »

Mig25 pisze:Tak, w środku routera. Pigtaile są też krótsze , np 10cm :) ... a mniej strat przez to ,że będzie tylko jedna pewniejsza złączka SMA , a tak to będzie jeszcze przejście ts9.

A co zrobiłeś temu LBR20 ?
Okej, rozumiem, sam fakt przejścia na inny typ złączki może nieco zaburzać przesył.
Sprawa z LBRem nie dotyczy ingerowania w środek sprzętu tylko owijałem go materiałami tłumiącymi fale, żeby nie mieć przy samej głowie silnego Wifi, bo i tak korzystam z kabla. Router się zagrzał i spalił, podobno nie do naprawienia (oddałem do serwisu) :D
Stąd chcę mieć router, w którym da się to Wifi zwyczajnie wyłączyć, w LBRze się nie dało.
Wiem, że to nie ma związku z podpinaniem się do środka urządzenia, ale chcę już to zrobić "po bożemu", samemu nic nie kombinować. No chyba, że oddam do serwisu, żeby mi takie podpięcie zrobili.
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: skracanie kabla antenowego

Post autor: szczepan1991 »

Który z tych pigtaili będzie odpowiedni do B818?
Mam wrażenie, że SMA SMA nierówny. Jakieś różne numerki, oznaczenia. To wszystko jedno, byle SMA?

Obrazek

czy

Obrazek
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: skracanie kabla antenowego

Post autor: Mig25 »

Przede wszystkim jeden jest RP-SMA a drugi SMA , różnica polega na tym ,że pierwszy w środku ma bolec ,drugi gniazdo . Dla routerów stosuje się to z gniazdem ,czyli SMA , ale jeśli masz w kablu odwrotnie ( gniazdo ) ,to zrób tak ,żeby pasowało :).
szczepan1991
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2022-05-15, 09:32

Re: skracanie kabla antenowego

Post autor: szczepan1991 »

Mig25 pisze:Przede wszystkim jeden jest RP-SMA a drugi SMA , różnica polega na tym ,że pierwszy w środku ma bolec ,drugi gniazdo . Dla routerów stosuje się to z gniazdem ,czyli SMA , ale jeśli masz w kablu odwrotnie ( gniazdo ) ,to zrób tak ,żeby pasowało :).
:ok:
ODPOWIEDZ