B715s-23c i Orange

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lilpri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2022-02-04, 11:42

B715s-23c i Orange

Post autor: lilpri »

Hej,

Z racji tego, że nikt nie chce mi podłączyć światłowodu, bujam się "chwilowo" (od kilku lat :P) z LTE.
Aktualnie mam dwa:
- LTE firmowy Orange
- LTE z Play (do testów, ale jest kaszana)
Od jakiegoś czasu kombinuję jakby tu polepszyć prędkość użytkowania tego ustrojstwa :)
Adres na jaki urzęduje jest dostępny to:
https://goo.gl/maps/Nk5Z5gezkWYMGEL36

Łączę się do BTS: eNB ID 362081 - LTE
Na routerze mam ustawioną agregację pasm 2100, 2600, 1800 (te ustawienia zapewniają mi najlepsze transfery).
W ciągu dnia prędkość lata 10-30Mbps DL i ~15Mbps UP. W nocy DL skacze do 130Mbps.

Sprawdzałem na mapie
https://www.cellmapper.net/map?MCC=260& ... custom_map
To akurat ten nadajnik jest zwrócony w moją stronę. Jest jeszcze drugi dziad: eNB ID 162081 - LTE, ale on zwrócony jest w przeciwną stronę i tam jak sprawdzałem prędkości w ciągu dnia bujają się na poziomie 100Mbps+.


Pod względem parametrów to d*py nie urywa..
Poniżej link do parametrów jakości łącza
https://imgur.com/39uuuNN
Router stoi obecnie na parapecie.
Jak można poprawić parametry? Wymiana routera na coś lepszego? Montaż anten? Jak tak to jakich? A może kaplica i nic nie da rady wyciągnąć?
Nawet wystarczyłoby mi stałe 70Mbps, jakby było stałe 100Mbps+ to już w ogóle baja :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: B715s-23c i Orange

Post autor: matek451 »

To jest jeden BTS NetWorks na 4 sektorach, agregacja 4 pasm LTE na nim, sektor skierowany na ciebie jest mocno obciążony, na dodatek parametry sygnału na pasmach pojemnościowych LTE słabe a nawet pewnie bardzo słabe na LTE2600. BTS Play jeszcze dalej, widać ze nie potrafisz wykorzystać mozliwośći Orange czy Play, masz stary router ale i tak od poczatku należało do niego zastosować anteną zew. Dual LTE 1800-2600MHz w celu poprawy parametrów sygnału na 1800-2600MHz, w Orange poprawi to nieco prędkości ale na cuda bym nie liczył, obciążenie sektora jest duże o czym świadczy skaczący DL i duża róznica między nocą a dniem. W Play jestes pomiedzy sektorami, antena też konieczna, taka sama jak do Orange.
lilpri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2022-02-04, 11:42

Re: B715s-23c i Orange

Post autor: lilpri »

Wiem, że nie potrafię wykorzystać możliwości sieci.
Zostało mi ogarnąć jak najlepsze wykorzystanie sieci na jak to samo napisałeś słabych parametrach i zapchanym sektorze.
W momencie kupowania routera w sensownych pieniądzach były chyba tylko dostępne 818 (Ale z ich dostępnością było słabo) i 715.
Pytanie co lepiej wybrać:
- wymienić router + antena -> jeśli tak to na jakie?
- dodać antenę do obecnego zestawu -> jakaś przykładowa antena? Bo nie warto wydać pieniędzy na cokolwiek i później się bujać z problemem. Dodatkowo jaka długość kabla z anteny do routera będzie optymalna?

Co do zakłóceń na Play, fakt w ciągu dnia jest lipa (~8Mbps), w nocy i nad ranem podobnie jak w Orange (~100Mbps). Dlatego też mam zagwozdkę co wybrać. Mogę w sumie podskoczyć pod BTS z Play'a i przetestować jak tam działa, może nie będą inne BTS zakłócać.

PS. Przetestowałem i pod BTS Play jest tak ~90Mpbs teraz, w Orange ~70Mbps. Fakt faktem im dalej od masztu Play tym gorzej (w jedną i drugą stronę, testowane na realme GT neo2).
lilpri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2022-02-04, 11:42

Re: B715s-23c i Orange

Post autor: lilpri »

Ok, zamówiłem Antena Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz z Cybertech.
Ponowie pytanie, czy router B715 styknie, czy może coś innego warto by kupić? Jeśli warto zainwestować w cos innego, to w co?
lilpri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2022-02-04, 11:42

Re: B715s-23c i Orange

Post autor: lilpri »

Czekając na antenę przeglądam sobie oferty routerów
Na oku mam 3 routery:
- Netgear Orbi LBR20
- B818
- MF289F
- Cudy LT18 (tutaj to brak jakichkolwiek rozbudowanych informacji na temat tego sprzętu)
lilpri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2022-02-04, 11:42

Re: B715s-23c i Orange

Post autor: lilpri »

Zamontowałem antenę
Prędkości jakie uzyskuję teraz to ~100/30Mbps.
Parametry połączenia:
RSSI: stałe -51 dBm
RSRP: między -73 a -74dBm
RSRQ: skacze -6 do -16 dB
SINR: czasami jest stałe 7dB, a później skacze od 0 do 15. Czyżby łapał sygnały z innego BTS i zakłócenia wprowadzało to?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: B715s-23c i Orange

Post autor: wojteks »

Pokaż numery stacji bazowych z którymi się wtedy łączy.
Nie pomagam na PW!
lilpri
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2022-02-04, 11:42

Re: B715s-23c i Orange

Post autor: lilpri »

Stacja cały czas ta sama
eNBID: 362081
ODPOWIEDZ