Pomoc w dobraniu anteny LET - Huawei B535

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marcinmm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2022-10-31, 09:51

Pomoc w dobraniu anteny LET - Huawei B535

Post autor: marcinmm »

Dzień dobry,

Chciałbym prosić o pomoc w dobrze anteny zewnętrznej LTE do routera Huawei B535-232 w celu zwiększenia aktualnych parametrów internetu. Przeprowadziłem kilka testów z routerem umieszczonym na dachu i wygląda to następująco:

DL: około 70 Mb/s
UL: około 20 MB/s
Najlepsza prędkość internetu wyszła na agregacji 2600+2100 Mhz
BTS do którego łączy się router: Play (26006) ID: RYB2005 / Szczerbice, ul. Cmentarna / E-CID: 2372923 / eNBID: 9269
Internet: PLAY 4G
BST umieszczony w odległości około 3 km w linii prostej od miejsca pomiaru (z dachu widoczny maszt bez przeszkód)

Z tego co widzę BTS posiada chyba wszystkie możliwe pasma włącznie z 5G. Jako że najlepsza prędkość wypada na paśmie 2600+ 2100 to chciałbym zakupić antenę Cybertech Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz (link poniżej)

https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html

Dodatkowo do tego 6m kabla - h155 wystarczy czy lepiej wybrać coś z mniejszym tłumieniem na tej odległości ?

Jeżeli istnieje jakieś lepsze rozwiązanie co do wyboru anteny lub inny sposób na przyspieszenie parametrów internetu to bardzo proszę o wskazówki.

Z góry dziękuję.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1704
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Pomoc w dobraniu anteny LET - Huawei B535

Post autor: Mig25 »

Inny sposób to po prostu wsadzenie modemu do puszki hermetycznej i nie bawienie się z antenami , powinno być lepiej niż z tym cybertechem.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 378
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Pomoc w dobraniu anteny LET - Huawei B535

Post autor: jfk »

Przy takiej odległości/widoczności należałoby dobrać antenę o zysku około 8dB, ta z linku marnej jakości antena może dać efekt odwrotny od zamierzonego. Najlepsze rozwiazanie econo będzie propozycja @ Mig25.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w dobraniu anteny LET - Huawei B535

Post autor: matek451 »

Bzdury , kolejny jasnowidz który bez pomiarów sygnału na poszczególnych pasmach LTE wie jaki zysk ma mieć antena, nie traktuj takich idiotyzmów na poważnie. Za pomocą LTEinspecteur , LTE H-monitor sprawdź na zewnatrz na B535 pasma pojedyńcze LTE2600, LTE2100, LTE1800 , z kazdego pokaż screena z aplikacji z danymi BTS-a i parametrami sygnału i pokaż speedtest na nich, na poczatek teraz router za okno bo nie proponuję wchodzić teraz na dach.
Jutro taki test ponownie na dachu jesli będziesz miał mozliwość.
Testy które przeprowadziłeś wskazują wyraźnie ze umieszczenie B535 na tym dachu nic nie da, po spedteście mozna sądzić ze te parametry sygnału na LTE2600/2100/1800 są do poprawy skoro w paśmie podstawowym UL masz na poziomie 20Mb/s.
Play ma na nim 20MHz szerokości co pozwala w MIMO2X2 z QAM16 uzyskać UL do 50Mb/s, ty masz 40% z tego, biorąc pod uwagę że na UL obciązenie jest niewielkie mozna wnioskować że RSRP masz kiepskie a niski SINR nie pozwala zapewne na osiagnięcie modulacji QAM16 na UL.
Zrobisz testy to się przekonamy.
"Doradcy" nie sprawdzili nawet BTS-a i w ciemno już wiedzą że antena Cybertecha ci zaszkodzi. Stacja Szczerbice to węzeł z dosyłem na światłówodzie , działa w 4CC CA LTE 2600+2100+1800+800 I 5G2100 w ramach DSS z LTE2100.
Ma potencjał, na B535-232 go maksymalnie nie wykorzystasz, tym bardziej jak zrobisz z niego watpliwą ozdobę na dachu.
Szkoda ze nie podałeś lokalizacji, BTS ma 3 sektory, na Szczerbice, Jejkowice i na Zwonowice.
marcinmm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2022-10-31, 09:51

Re: Pomoc w dobraniu anteny LET - Huawei B535

Post autor: marcinmm »

@matek451 dzięki za obszerne wyjaśnienia. Jutro lub w czwartek wejdę ponownie na dach i zrobię testy LTE H-monitor na poszczególnych pasmach.

Lokalizacja z której robię pomiary to Rybnik, ul. Frontowa - na LET H-monitor jest to sektor 59.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1704
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Pomoc w dobraniu anteny LET - Huawei B535

Post autor: Mig25 »

Tak, a później dołóż do tego tego polecanego Cybertecha , i ustaw go w tym samym miejscu co router , i porównaj speedtesty.
Ja stawiam na to ,że dołożenie tej anteny spowoduje jeszcze spowolnienie. I wiem to ponieważ testowałem tak tą antenę przy różnych odległościach ( przy 1km , przy 4km ) , i nawet reklamowałem tą antenę ,bo być może była popsuta. Obojętnie przy jakiej sieci , w routerze B818 dołożenie anteny powodowało spadek szczególnie UL . Na MF286D było to podobnie , na modemie dw5821e też.
Może jest jakaś odległość i układ sektorów na BTS ,przy której ten Cybertech dorówna wewnętrznym antenom, może jakieś 8km ,może już 4km i układ pomiędzy sektorami , ale świadomość ludzi ,że antena zewnętrzna to najlepsza metoda jest strasznym mitem.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w dobraniu anteny LET - Huawei B535

Post autor: matek451 »

To drugi sektor z tego BTS-a, ten skierowany na Szczerbice, jesteś na skraju zasięgu z niego, lokalizacja nie jest łatwa, na tym terenie przewidziana jest stacja bazowa Play w Szczerbicach-Radoszowska, pozwolenie Starosty Rybnickiego zostało wydane 14.07.2022 więc jest szansa ze stacja zostanie zbudowana i wkrótce uruchomiona, trzeba sledzić co się dzieje kilometr od ciebie w tej kwestii.
Pozostałe BTS-y są na KWK Rydłutowy, Sportowej 109 ale mają sektory na inne kierunki niz twoja lokalizacja, działa juz też Krzywoustego ale od niego dzieli cię las.
Antena kierunkowa pozwoli sprawdzić czy uda się połączyć z nimi ustawiając ją po kolei na ich kierunek.
W przyszłości po odpaleniu BTS-a na Radoszowskiej skierujesz ją na niego.
"Doradcy" nawet nie pofatygowali się aby sprawdzić twoją lokalizację,nie mają zielonego pojęcia jak wyglada analiza stanu sieci LTE Play w twojej okolicy i z góry twierdzą ze kupując antenę Cybertecha zafundujesz sobie tłumik.
No i B535 umieszczony w puszce na dachu cudownie poprawi ci prędkości i parametry sygnału w stosunku do tych uzyskanych w testach też na tym dachu tylko bez puszki. Puszka czyni cuda.
Bez testów twierdzę ze na LTE2600 na tym dachu masz słabe parametry sygnału, podobne na LTE2100/1800 stąd takie prędkości na DL/UL. Tylko antena zewnętrzna poprawi je i da szansę na przyspieszenie internetu.
PS. Dla tej lokalizacji komuś już robiłem analizę dla Play.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 378
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Pomoc w dobraniu anteny LET - Huawei B535

Post autor: jfk »

matek451 pisze:lokalizacja nie jest łatwa, na tym terenie przewidziana jest stacja bazowa Play w Szczerbicach-Radoszowska, pozwolenie Starosty Rybnickiego zostało wydane 14.07.2022 więc jest szansa ze stacja zostanie zbudowana i wkrótce uruchomiona, trzeba sledzić co się dzieje kilometr od ciebie w tej kwestii.
Co Ty wypisujesz?! Ty jesteś "expert"- tj. zupełna kompromitacja. @marcinmm uzyskuje bdb transfery

Kod: Zaznacz cały

DL: około 70 Mb/s
UL: około 20 MB/s 
, ma z dachu widoczność BTS. Ja na działce o takich warunkach mógłbym pomarzyć, ale i tak w B7 uzyskuję przyzwoity transfer Obrazek (na szczęście nie obciążony BTS/bo między drzewami i ludzie nie są w stanie skorzystać bez anteny/teren trudny, odległość od BTS niespełna 3km, oczywiście z anteną zewnętrzną i to ... nie urywa), używam 2 modemów bo zależy mi również na upload/który jest średni, jedynie z CPE- B20/Zyxel (50% wyższy w stosunku do anteny "yagi" i innych modemów, które uzyskiwały 10Mbps w B20). Gdybym miał widoczność-to przy dostępnych pasmach B20/B7-które gaśnie o godz. 00.00, najbardziej sensownym byłoby wystawienie modemo-routera na maszcie (ZTE MF286D byłby idealny możliwości/cena).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w dobraniu anteny LET - Huawei B535

Post autor: matek451 »

A co go obchodzą twoje wyniki, ma je w d...., on najlepiej wie jak to wygląda u niego, zrobił testy na dachu i osiagnał marne wyniki jak na mozliwości BTS-a , stad jego pytanie i poszukiwanie rozwiązania które zwiększy osiągi.
Na ch... w kazdym temacie i wszędzie piszesz o tym Orange i szajsie z którego korzystasz, po co te screeny, co one wnoszą do tematu ?.
Jak mnie cytujesz to odnoś się do cytatu, w Szczerbicach działa już jedna stacja bazowa Play https://www.google.com/maps/@50.1099939 ... 312!8i6656 , ta na Cmentarnej, około 3km od niego, sektor 2 celuje w jego kierunku ale zasięg na pasmach pojemnościowych jest słaby, stąd wycieczka kolegi na dach z B535-232 w celu poszukiwania rozwiązania.
Pyta o antenę bo wie jakie osiagi ma na routerze na tym dachu wiec logiczne jest że go nie satysfakcjonują, ma do tego prawo.
Operator ma u jego okolicy problem z zasiegiem więc stawia BTS kilometr od niego ale na dziś to melodia przyszłości, są pozwolenia UKE i budowlane, stacja rozwiąże problem zasiegu u niego , na dziś potrzebuje anteny zewnętrznej.
Ja w przeciwieństwie do ciebie bajkopisarzu operuję faktami, danymi o których ty pojęcia nie masz. Autor przeczyta to co napisałem i to co piszesz ty , co wybierze to jego sprawa ja podaję mu wszystkie potrzebne dane, ty raczysz go opowieściami dziwnej treści.
Sam router na dachu w spedteście osiagnał już jakieś maksymalne wyniki i cudownie tego nie zmieni, bo ma dookólne anteny wewnętrzne o określonym zysku. Jeśli wymagania są większe to tylko poprawa parametrów sygnału na 1800-2600MHz pozwoli na przyspieszenie internetu na B535-232 w agregacji LTE2600+2100 bo z niej chce korzystać kolega.
Maks z tego BTS-a mozliwy do uzyskania po zmianie na router 3/4 CC CA QAM256 z taką anteną.
Póki co czekam na testy pojedyńczych pasm LTE na B535, pokazujacych parametry sygnału oraz uzyskiwane prędkości.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 378
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Pomoc w dobraniu anteny LET - Huawei B535

Post autor: jfk »

matek451 pisze:
Sam router na dachu w spedteście osiagnał już jakieś maksymalne wyniki i cudownie tego nie zmieni, bo ma dookólne anteny wewnętrzne o określonym zysku. Jeśli wymagania są większe to tylko poprawa parametrów sygnału na 1800-2600MHz pozwoli na przyspieszenie internetu na B535-232 w agregacji LTE2600+2100 bo z niej chce korzystać kolega.
Maks z tego BTS-a mozliwy do uzyskania po zmianie na router 3/4 CC CA QAM256 z taką anteną.
Póki co czekam na testy pojedyńczych pasm LTE na B535, pokazujacych parametry sygnału oraz uzyskiwane prędkości.
Personalnych wypocin/inwektyw nie będę komentował/nie mój poziom. Router osiągał bdb wyniki jak na możliwości modemu 2CCA bez modulacji QAM256, sterta bezużytecznych informacji z nr sektorów i CID-ami nic nie wnosi poza teoretyczną dyskusją. Ważne położenie BTS-tutaj sytuacja idealna, jest widoczny z poziomu dachu, ilość dostępnych pasm/poziomy sygnałów na tych pasmach (nie wymusimy połączenia z konkretnym sektorem/ba nawet z agregacją nie wiele zdziałamy/wszystkim steruje BTS). Co do anteny się wypowiedziałem 8dB zysku to optymalny wybór, Cybertech nie jest dla mnie anteną(o jej możliwościach wypowiedział się @Mig25 :) )/to taka produkcja "Cześka" z garażu/może konkurować z Signalex/Tajfun, tego typu https://www.dipol.com.pl/antena_trans-d ... 741022.htm , także tj. kwestia budżetu na ten cel i kalkulacji opłacalności takiej inwestycji (maxa BTS i tak nie osiągniemy/bo modem-router zdecydowanie za słaby).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w dobraniu anteny LET - Huawei B535

Post autor: matek451 »

Router osiaga niewielkie prędkości jak na mozliwości BTS-A Play w agregacji LTE2600+2100 w modulacji QAM64 na DL i QAM16 na UL o ile w ogóle na tym dachu parmetry sygnału w tym SINR pozwoli na załaczenie się tej modulacji na B535-232. To 35MHz pasma więc w teorii na QAM 64 mozna osiagnąć 262Mb/s na DL a na UL pasmo LTE2600 jako podstawowe z 20MHz w QAM16 pozwala na 50Mb/s. W testach te 70Mb/s na DL i 20Mb/s na UL to żaden luksus jak na agregację LTE2600+2100 bo to o niej pisze kolega. Prędkości zależą od obciązenia ale w tym wypadku DL>UL więc sektor na LTE2600/2100 nie jest przeciążony.
Prędkość 20Mb/s na UL to dowód na kiepskie parametry sygnału na dachu bo jak powszechnie wiadomo ruch na UL jest niewielki więc prędkość jest zależna głównie od parametrów sygnału.
Wszystko to składa się w logiczny wniosek ze potrzebna jest antena na 1800-2600MHz a nie zadna szerokopasmowa, ta Trans -DATA z przewodami 6m i złaczami da mu około 3-4dBi zysku , po co komu antena pracujaca na 800MHz do PLAY tym bardziej do B535 z 2 CC CA.
A co do informacji o BTS-ach to nic ci do tego, nie masz na ten temat podstawowej wiedzy. U kolegi za około pól roku sytuacja ulegnie zmianie, nowa stacja bazowa około 1,5 km przez pola zmieni sytuację i to jest dla niego kluczowa informaca a nie te twoje g.. warte screeny.
Twoja opinia i kolegi o antenie Cybertecha mnie nie interesuje, tak samo jak uzytkowników te anteny którzy dzięki nie uzyskali dostęp do normalnego internetu.Moje doświadczenia i testy z nią są zupełnie odmienne, tak samo ak z anteną 1800-2100MHz do stacji bez LTE2600.
Poczekamy na testy pasm u kolegi, zobaczymy wtedy kto ma rację.
A co do B535-232 to ostatnio w 2 lokalizacjach na tym routerze z antenami DUAL LTE1800-2100MHz z BTS-a Play bez LTE2600 wyniki 120-150Mb/s, RSRP około -95/100dBm, SINR 10-12 dB.
Bez anten w domu zasięg na LTE800.
zima2005
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2014-11-28, 10:32
Lokalizacja: Brzozówka k/Torunia

Re: Pomoc w dobraniu anteny LET - Huawei B535

Post autor: zima2005 »

Posiadam jak wyżej ten sam ruter B535 podłączyłem starą antenę panelowa poprawiło to wyniki, ale z obserwacji mam ze sygnał SINR jest słaby na poziomie 8-10 db. Czy antena kierunkowa poprawi mi te szumy? (ANTENA DUAL Signaflex II 3G 4G LTE 46dBi HUAWEI)

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w dobraniu anteny LET - Huawei B535

Post autor: matek451 »

A w jaki sposób elektrosmieć z Signaflex ma poprawić SINR, to LOG-PERIOD, takie anteny maja szerokie katy promieniowania, więc ich kierunkowość jest wątpliwa, mają w płaszczyźnie V kąt promieniowania 2x większy od anteny panelowej.
Wymuś LTE1800+2100 bo te pasma ma BTS Młyniec Drugi.
zima2005
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2014-11-28, 10:32
Lokalizacja: Brzozówka k/Torunia

Re: Pomoc w dobraniu anteny LET - Huawei B535

Post autor: zima2005 »

metek451 połączyłem się z Młyńcem 4448020 to częstotliwość 1800 i takie mam nadzieje wymusiłem w programie. Jeżeli włącze 2100 to jakość połączenie spada.
Czy na załączonym screnie jest wymuszone 1800+2100?

Obrazek
zima2005
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2014-11-28, 10:32
Lokalizacja: Brzozówka k/Torunia

Re: Pomoc w dobraniu anteny LET - Huawei B535

Post autor: zima2005 »

matek451 ustawiłem dzięki Twoich informacji antenę na masz Młyniec w pasmach 1800+2100. Wyniki jakie uzyskałem są dla mnie zadawalające.
Chciałem tylko jeszcze zapytać bo okazuje się że mam dualna antena kierunkowa PANEL LTE CT-15_1.8_Duo MIMO (15dBi/1800-2100MHz).
Czy w przyszłości warto zmienić na PANEL LTE CT-17_1.8-2.6_Duo MIMO (17dBi/1800-2600MHz) ten SINR jest jeszcze mały albo do poprawy.

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ