Wsparcie w doborze sprzętu / PLAY / Białogard

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kamil-123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-11-13, 14:36

Wsparcie w doborze sprzętu / PLAY / Białogard

Post autor: Kamil-123 »

Drodzy forumowicze,

aby było przejrzyście, to szybko przechodzę do punktów z informacjami:

1. pomagam rodzinie (starszym osobom) ogarnąć Internet mobilny w lokalizacji, gdzie aktualnie nie ma dostępnych opcji stacjonarnych;
2. program Network Cell Info podaje następujący eNB-LCID: 36909-9;
3. widzę następujący nadajnik z balkonu: http://beta.btsearch.pl/bts/details/1105/; nie ma przeszkód na drodze;
4. router Teltonika RUT955 z fabrycznymi antenami pokazywał pełen zasięg, siła sygnału: -51 dBm, cell ID: 9448711, RSRP: -68 dBm, RSRQ: -16 dB, SINR: 16,3 db, connection type: 4G (LTE), connection type: LTE BAND 1;
5. podczas 3 testów (A, B, C) serwisem speedtest (komp połączony przez wifi do rut955) z różnym ustawieniem tych antenek otrzymałem następujące wyniki (ping [ms], down [Mbs], up [Mbs]):
A. 32, 19, 15
B. 31, 29, 24
C. 31, 31, 9
6. test na tym samym serwisie smartem Samsung S10, PLAY, dał wynik: 26, 121, 55 - z tego samego miejsca co ustawienie routera (na balkonie od strony, z której widać wspomniany wcześniej nadajnik);
7. planuję zakupić router Vigor 2927Lac, który obsłuży aktualnie mobilne, a w przyszłości stacjonarne łącze (w zasadzie w przyszłości oba łącza);
8. potrzebuję pomocy w doborze anteny, która pozwoli zbliżyć się do 300Mbps (o ile technicznie to jest możliwe przy tej antenie), oraz przewodu do jej połączenia z routerem (długość przewodu w najgorszym przypadku poniżej 10 m odległości, a jak trzeba będzie, to zejdziemy do ok. 5 m);
9. alternatywnie mogę dokupić router zewnętrzny https://www.batna24.com/pl/p/mikrotik-s ... -lte-rmmoi; mam wyciągnięty 2x FTP na dach i mogę zasilić mikrotika przez POE i wpiąć go do Vigora pod WAN; ale to moim laickim zdaniem przerost formy;
10. nie oczekuję darmowej pomocy - jeżeli wystawiasz FVAT, to napisz proszę prywatną wiadomość ze szczegółami oferty;

Życzę udanego niedzielnego wieczoru.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wsparcie w doborze sprzętu / PLAY / Białogard

Post autor: matek451 »

Masz tragiczne pomysły z zakupem sprzętu z szajsowatymi modemami LTE, pierwszy dramat to Teltonika za 1000 zł, kupa zaawansowanych funkcji sieciowych, nieprzydatnych dla 99% ludzi a modem zabytek z 4 kat. LTE
kolejny poroniony pomysł zakup tej zabawki z Mikrotika z portem 100Mb/s i g... modemem bez 2 CC CA w układzie B7+B1 i B3+B1.
Zwieńczeniem tych wyborów jest wydanie 3 koła na kolejny całkowicie nieprzydatny router do Play w tej lokalizacji. Modem 6 kat. na dodatek brak specyfikacji czy działa w agregacji B7+B1 i B1+B3.
Internet dla starszych osób, za 600-800 zł mogą mieć internet zblizony do tego na S10 a nawet szybszy bo za tyle kupia antena Dual LTE1800-2600MHz oraz routera B535-333 jeśli zechca agregować B7+B1 w QAM256 lub B628-350 z 3 CC CA QAM256 do agregacji pasm pojemnościowych LTE.
To idealny wybór dla klientów chcących korzystać z tego BTS-a, jest po swapie, sprzęt Huawei został zastapiony Ericssonem, pierwszy sektor z którego korzystasz dostał też LTE2600 i teraz działa w agregacji 4 pasm LTE.
A jak juz na wypasie to Netgear LBR20 z 4 CC CA QAM256, mesh, failover pomiędzy WAN a LTE. Koszt około 1000=1100 zł plus 200 zł za antenę.
A na poczatek to screen z S10 i aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... l=pl&gl=US i speedtest na tym balkonie.
Kamil-123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-11-13, 14:36

Re: Wsparcie w doborze sprzętu / PLAY / Białogard

Post autor: Kamil-123 »

Hej Matek451,

wyjaśniam:
1. Teltonika przywieziony z innej lokalizacji tylko na potrzeby testów;
2. Mikrotik - to taki laicki pomysł - Internet mobilny to w ogóle nie moja bajka;
3. sieć będzie oparta na routerze Drytek niezależnie od jakichkolwiek poczynionych tu ustaleń; ewentualnie będzie to model bez modemu LTE;
4. w zasadzie potrzebuję tylko modem LTE + anten, które spełnią wstępne założenia;
5. WiFi w systemie mesh oparte będzie o urządzenia Drytek;
6. rack ze sprzętem jest umiejscowiona na poziomie zero w bliskim towarzystwie betonu i żelbetu - dlatego przewód + anteny wymagane;
7. zrzuty z potwora - https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1715
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Wsparcie w doborze sprzętu / PLAY / Białogard

Post autor: Mig25 »

Masz niecałe 600m do BTS (tyle pokazuje Netmonster) , piszesz ,że go widzisz i nie ma żadnych przeszkód , i nawet się nie zawahałeś ,tylko piszesz ,że potrzebna jest antena zewnętrzna.... Jak masz skrętkę na zewnątrz to celuj w modem zewnętrzny ,albo wkładaj zwykły w puszkę hermetyczną i ustaw w nim ryb bridge, będziesz miał lepsze wyniki.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wsparcie w doborze sto niech kupujeprzętu / PLAY / Białogard

Post autor: matek451 »

SS nie z tej zakladki, potrzebna LIVE i screen z niej. Pokazane parametry sygnału w agregacji z LTE2600 jako pasmo podstawowe poprawne ale SINR tragiczny. Na zewnatrz OK ale SINR do poprawy. Jak to wyglada gdy telefon w domu. Możliwe ze wystawienie routera na zewnatrz , ustawionego w BRIDGE tak jak pisze kolega załatwi sprawę i od niego kabel ETHERNET do Drayteka. Wtedy nawet mozna pokusić się o zakup routera 5G/LTE jak ma być na bogato.
Ewentualnie MC7010 w bridge na zewnatrz i kabel Ethernet do WAN DRAYTEKA, ten CPE 5G/LTE działa z kazdym routerem , zaSilany jest oddzielnym zasilaczem POE.
Draytek to dobry sprzęt ale w kwestii LTE to 3 liga, modemy w routerach zabytkowe ale jak ktoś się upiera to niech kupuje , ja wolę rozwiązania Netgeara w kwestii LTE/5g , routery mają zintegrowane najnowsze modemy LTE czy 5G a w kwestii MESH to tez jeden z liderów a wsparcie producenta wzorowe.
Kamil-123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-11-13, 14:36

Re: Wsparcie w doborze sprzętu / PLAY / Białogard

Post autor: Kamil-123 »

Mig25 pisze:Masz niecałe 600m do BTS (tyle pokazuje Netmonster) , piszesz ,że go widzisz i nie ma żadnych przeszkód , i nawet się nie zawahałeś ,tylko piszesz ,że potrzebna jest antena zewnętrzna.... Jak masz skrętkę na zewnątrz to celuj w modem zewnętrzny ,albo wkładaj zwykły w puszkę hermetyczną i ustaw w nim ryb bridge, będziesz miał lepsze wyniki.
Cześć, dziękuję za odpowiedź. Biorąc pod uwagę moją znikomą wiedzę o mobilnym Internecie faktycznie nie zawahałem się pisząc o antenie. Nie zawahałem się również pisząc, że mogę zakupić osobny router (który posłuży tylko jako modem). W ogóle się nie wahałem, gdy pisałem treść tego wątku :D
Kamil-123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-11-13, 14:36

Re: Wsparcie w doborze sto niech kupujeprzętu / PLAY / Białogard

Post autor: Kamil-123 »

matek451 pisze:SS nie z tej zakladki, potrzebna LIVE i screen z niej.
Byłem chwilowo w tej części kraju.
matek451 pisze:MC7010 w bridge na zewnatrz i kabel Ethernet do WAN DRAYTEKA, ten CPE 5G/LTE działa z kazdym routerem , zaSilany jest oddzielnym zasilaczem POE
Jest na liście zakupowej. Faktycznie na bogato :)
matek451 pisze:Draytek to dobry sprzęt ale w kwestii LTE to 3 liga,...
Korzystam w innych lokalizacjach tylko podczas awarii jako failover. Doświadczenie z tą funkcjonalnością mam znikome. Tym bardziej dziękuję za wsparcie.

Generalnie o to mi chodziło. Dziękuję.
ODPOWIEDZ