Wybór anteny i modemu

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
xx330
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-01-29, 14:09

Wybór anteny i modemu

Post autor: xx330 »

Cześć,

chciałbym polepszyć parametry swojego internetu domowego (jestem skazany na LTE) i po poczytaniu forum doszedłem do wniosku, że zarówno mój setup jak i wybrany nadajnik są do niczego i chciałbym to z waszą pomocą zweryfikować.

Znajduję się w odległości mniej więcej 2km od dwóch nadajników - jeden obsługuje wszystkie 4 sieci (14029), drugi to tylko Play (12919). Nadajnik po lewej znajduje się w dość gęstej zabudowie i zasłania mi go dom sąsiada, a ten po prawej stoi pośrodku niczego i widzę do przez pola uprawne jak na dłoni.

Obrazek

Jeśli chodzi o sprzęt to mam modem Huawei b593s-22 - brak agregacji pasm i dwie kiepskie antenki. Obecnie mam go skierowanego na nadajnik 14029 i parametry są beznadziejne. Poniżej podaję parametry dla obu nadajników - testy robiłem telefonem na zewnątrz na karcie Play żeby mieć miarodajne porównanie.

14029 - wszystkie sieci

Obrazek

Obrazek

12919 - tylko Play

Obrazek

Obrazek

Chciałbym kupić modem z agregacją pasm i antenę zewnętrzną i skierować ją na nadajnik 12919. Nie chciałbym kupować sprzętu na wyrost, bo wydaje mi się że parametry na tym nadajniku mam całkiem dobre i modem z agregacją 4 pasm nie da mi dużego zysku. Zakładam, że mój obecny modem idzie na sprzedaż, bo nie ma na nim nawet możliwości wyboru nadajnika. Próbowałem go kierować na inny nadajnik, ale niestety nie mam nawet opcji sprawdzenia skąd łapie sygnał.

Nie chcę się kierować opiniami na allegro, wolę jednak wiedzę fachowcó :) czy moglibyście polecić jakiś zestaw antena zew + modem?

Myślałem nad Huawei B715 + antena - póki co znalazłem ATK-504 (polecane w innym wątku) - sprawdzi się?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór anteny i modemu

Post autor: matek451 »

Można pisać tysiace razy a i tak pokażą testy za pomocą NCI a nie z NetMonstera, na zewnatrz z obydwu stacji bazowych parametry sygnału na LTE2600 poprawne, SINR bardzo słaby z eNB14029 , z drugiego dostateczny. Reszta pomysłów tragiczna, widać ze kolega nie raczył zapoznać się z wieloma identycznymi tematami. Po co komu do PLAY anteny szerokopasmowe i router sprzed 6 lat?
B593-S22 na sprzedaż tylko kto kupi tego elektrośmiecia, wartość maksimum z 50 zł, życzę powodzenia .
xx330
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-01-29, 14:09

Re: Wybór anteny i modemu

Post autor: xx330 »

Ok, wrzucam screeny z NetMonstera.

Obrazek

Obrazek

Jeśli chodzi o modem to co z nowszych modeli - B628-350?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór anteny i modemu

Post autor: matek451 »

Tak, do agregacji 3 pasm pojemnościowych LTE2600+2100+1800 z tych BTS-ów B638-350 to optymalna propozycja jak to ma działać z anteną zew. na 1800-2600MHz, w grę wchodzi też BTS w Czernicy.
xx330
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2023-01-29, 14:09

Re: Wybór anteny i modemu

Post autor: xx330 »

Cześć - dzięki za rady, modem kupiony i jest ogromna poprawa.

Co ciekawe, najlepsze prędkości (testowane kilkukrotnie) mam przyłączając się do wieży Orange w Gajkowie (mapka poniżej).

Obrazek

Oto jakie mam prędkości podłączając się do nadajników z mapki - do wieży 1 i 2 łączyłem się na karcie njumobile, do 3 oczywiście na Playu.

Obrazek

Moje pytanie:

1/ czy dobrze myślę, że najlepiej będzie podłączyć się do wieży w Gajkowie gdzie mam najlepsze prędkości i poprawić sygnał anteną zew?
2/ widziałem że polecana do pasm pojemnościowych jest antena Dualna cybertecha LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz - czy to będzie dobry wybór?
3/ czy antenę muszę montować na dachu, czy wystarczy maszt na garażu na wysokości ok. 4m? I tak nie mam widoczności bezpośrednio na nadajnik

Dzięki z góry
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Wybór anteny i modemu

Post autor: tomekwwa »

Ad. 3. Zamontuj w tym miejscu na chwilę modem bez anten i sprawdź.
ODPOWIEDZ