po zmianie rutera i anten prędkość bez zmian

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mockery
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-29, 17:37

po zmianie rutera i anten prędkość bez zmian

Post autor: mockery »

Część panowie,

Jakoś nie mogę z powodzeniem skonfigurować urządzeń,
wcześniej miałem MikroTik SXT LTE kit + karta polkomtela
i wyniki speedtesta były takie:
Obrazek
chciałem poprawić trochę parametry, więc kupiłem B628-350 i do tego Antena Signaflex DUAL 3G 4G LTE 46dBi
ustawiłem anteny w pozycji "krzywej 45*" skierowałem na maszt na który skierowany był mikrotik, na huaCTRL ustawiłem agregację 1800+2600
Obrazek
i osiągi nie powalają, a nawet są gorsze:
Obrazek

pomóżcie, podpowiedzcie proszę co robię źle?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: po zmianie rutera i anten prędkość bez zmian

Post autor: matek451 »

Pytanie czego oczekujesz od Plusa, speedtesty na Mikrotiku pokazały jak działa ten syf od Zygmunta na LTE. Pewnie SXT działał na LTE2600, wymieniłeś go na router z 3 CC CA więc doszło LTE1800 do LTE2600 bo LTE900 to wydmuszka, no i bo stacjajakoś to działa w LTE1800+2600, podstawowe pasmo to LTE1800 , sygnał słaby, SINR fatalny ale to nie dziwi bo do porzadnego routera podpiałęś dwa tłumiki, wynik jak na Plusa i parametry sygnału na LTE1800/2600 i tak dobry. Nie podałeś lokalizacji ale widać ze pierwszy sektor z tego BTS-a z którego korzystasz jest obciążony, co nie dziwi bo stacja obsługuje spory teren a ilość klientów zapewne duża, nawet 40MHz pasma na LTE2600+1800 potrafi się przytkać, do tego parametry sygnału też ograniczają jej możliwości u ciebie.
Router z 3 CC CA QAM256 do PLUSA na wyrost, operator wybrany w ciemno choć po testach na SXT juz było widać ze stacja przytkana, a dobór elektrosmieci z Signaflex tragedia.
mockery
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-29, 17:37

Re: po zmianie rutera i anten prędkość bez zmian

Post autor: mockery »

plusa mam od 2017, chciałem zmienić na tmobile i nawet wiozłem kartę sim od nich i testowałem przez tydzień i to dopiero tragedia:
Obrazek

o jakim tłumiku i elektrośmieciach piszesz? bo nie bardzo rozumiem.
do btsa mam około 3km
qrde co zrobić? bez sensu zakup? mam wrazenie ze trzeba byli zostac przy tym sxt mikrotika :(

jest jeszcze jedna rzecz, której nie rozumię. bts tak jak mpisalem mam od siebie około 3km a antena go nie widzi lub omija i łączy się z innym oddalonym o 10km wtf?
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: po zmianie rutera i anten prędkość bez zmian

Post autor: matek451 »

Anteny masz ustawione na Pęgów czemu nie na Oborniki-Trzebnicka, jak to było w przypadku SXT? Tłumiki i elektrosmieci to z Signaflex.
mockery
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-29, 17:37

Re: po zmianie rutera i anten prędkość bez zmian

Post autor: mockery »

na Pęgów bo SXT działał najlepiej w tamtą stronę (jak był skierowany na oborniki to wydolność była 3/4Mb, a na pęgów 10/20) pewnie przez lasy maszt w pęgowie w nocy widzę z dachu a ten w obornikach nie.
czyli zła antena ta Signaflex?
mockery
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-29, 17:37

Re: po zmianie rutera i anten prędkość bez zmian

Post autor: mockery »

a więc Signaflex do zwrotu - nieszczęście zakup przez internet więc jest 14 dni na zwrot.
Poradźcie czym w takim razie kierować się wybierając antenę zewnętrzną, jakimi danymi? Muszę coś kupić, bo zostanę bez.
potrzebuję dość szyybko kupić drugą antenę, bo chciałbym mając nową dopiero zwrócić Signaflex.
Pomożecie?
mockery
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-29, 17:37

Re: po zmianie rutera i anten prędkość bez zmian

Post autor: mockery »

Po 19 zmieniłem na sxt i specjalnej różnicy nie widzę up jest podobny dl spadło ale to pewnie wina braku agregacji.
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: po zmianie rutera i anten prędkość bez zmian

Post autor: matek451 »

Pytanie z którego to BTS-a i na jakim paśmie LTE?
mockery
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-29, 17:37

Re: po zmianie rutera i anten prędkość bez zmian

Post autor: mockery »

Nie jestem w stanie tego określić mikrotik nie ma takiego narzędzia. Zasięg na bębenku jest słaby bo tylko 2 krechy czasem 3 z 5.
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: po zmianie rutera i anten prędkość bez zmian

Post autor: matek451 »

A z czego ten screen, to Mikrotik więc w Router OS powinny być potrzebne dane i mozliwości zmiany pasma LTE.
mockery
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-29, 17:37

Re: po zmianie rutera i anten prędkość bez zmian

Post autor: mockery »

Jest b3 i b7 na b7 prawie nie idzie na b3 jest okay. Jak nic nie zaznaczę to jest trochę lepiej niż b3
Obrazek
Takie jeszcze znalazlem:
Obrazek
ODPOWIEDZ