Jak poprawić zasięg w modemie SE GC79

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rob911
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2006-01-17, 20:54

Re: Jak poprawić zasięg w modemie SE GC79

Post autor: rob911 »

Wielki dzięki Bobs, też spróbuje go otworzyć, napisz do czego przylutujesz wyjście na zewnętrzną antenie.
Pozdrawiam :D
Bobs

Re: Jak poprawić zasięg w modemie SE GC79

Post autor: Bobs »

rob911* Na razie to ja nie mam zadnej anteny. :( Tak sobie teraz mysle aby pozyczyc od znajomego antene od SIEMENSA ES75 (taka parapetowo-pokojowa z 3m kablem) i sprobowac ja "podlaczyc" do ktoregos z tych malutenkich konektorkow. Jak by to cos dalo, to sprobowal bym to jakos zamocowac np. przez przylutowanie, bo taki konektorek to mozna pewnie dostac ale gdzies w Tajwanie :x
Mysle ze Pianista mogl by nam pomoc (tu prosba) w tym zakresie, On juz dzialal w tym "sprzecie" lutownica. :)
pozdr :wink:
JarArt

Re: Jak poprawić zasięg w modemie SE GC79

Post autor: JarArt »

Witam wszystkich niezadowolonych ....
Może nie za bardzo pomoge w rozwiazaniu powyższego problemu, ale powiem jak ja sobie z tym poradziłem...
Kupiłem, podobnie jak niektórzy z Was SE GC79 z usługą iPlus. Na początku: instalacja różnego rodzaju systemów z rodziny MS z powodu czestego zawieszania połączenia (pakiety szły ale już nic do mnie nie wracało) ... Pomagał tylko restart...
Po rozmowie z konsultantem (zresztą wielokrotną) i wymianie standartowego programy iPlus na Wireless Manager'a i jego ustawienie na stałą częstotliwość 900 MHz, zdecydowanie polepszyło się. Na wcześniejsze 10 zawieszeń teraz zrywa 1-2. I co ciekawe zauważyłem, że po różnych czasach oczekiwania połączenie samo się odblokowywało (żeby je odwiesić próbowałem np. wysyłać sms-y z GG na swój nr). Ale co z tego jak nigdy nie wiedziałem jak długo będę mógł bezproblemowo korzystać z netu... A do tego ten zasięg !!!! Ta antena to wielka pomyłka !!!! Tam gdzie potrzebowałem dostępu miałem 1 góra 2 kreski a na tel 3/4 zasięgu. Więc co można zrobić z tym fantem ......
Poprostu.... DAJCIE SOBIE spokój Z GC79 !!!!
TO KUPA G***A !!!
Kupcie sobie kabel do transmisji danych pod USB albo pod com do waszego telefonu komórkowego (pewnie taniej niż antena - nie sprawdzałem tego). Większość telefonów dziś sprzedawanych na rynku ma w sobie modem GPRS (różnej klasy, ale ma). Zainstalujcie oprogramowanie do telefonu pobrane ze strony producenta Waszego tel (w niektórych przypadkach np w nokii dodatkowo sterownik). Ale to wszystko jest na stronach!!! I łączcie się w ten sposób....
Ja tak zrobiłem ....
I....
RZADNEGO ZERWANIA, ZAWIESZENIA ŁĄCZA !!!
RZADNYCH PROBLEMÓW !!!
WSZĘDZIE ZASIĘG !!!
Jedyna wada.... to że baterię w telefonie muszę ładować raz dziennie - w nocy (mam Siemens CX65), ale siedzę min pół dnia...
A co ciekawe ... jeśli będziesz miał telefon z modemem EDGE np NOKIA 6020 (modem - chyba - klasy 6 czyli ok 170 kbps), to ciągniesz po EDGE a nie po GPRS, choć płacisz za GPRS :):):):)
Sam sprawdzałem... To naprawdę działa...
Pozdro dla wszystkich, tych co będą dalej kombinować i tych co się posłuchają....
Artur
PS> Uwaga na kable COM. Podróbki nie zawsze są wykrywane przez system...
Gdyby ktoś chciał pogadać to [email protected] Odbieram kilka razy dziennie....
Jędrek Zg-lec

SE GC 79

Post autor: Jędrek Zg-lec »

W GC 79 wystarczy zdjąć plastik. obudowe górną ( plastik z logo zostaje ).
Nie ma potrzeby rozbebeszać całej karty. Wewnątrz znajduje się przyklejona
folia a w niej paski druku anteny. Najistotniejszy jest pasek z lewej strony
i tylko on służy jako antena wewn. Delikatnie odklejamy w punkcie lutowania
( uwaga aby nie wyrwać go z płytki ). Następnie wlutowuję do druku płytki
w miejsce odklejonej anteny, ok. 2 cm. przewodu z nini gniazdem ( typ m. )
rozmiarem pasującym do wtyku przyszłej anteny zewnetrznej,z lewej strony
wycinam otworek w plast. przyklejam w nim gniazdo, zamykam pokrywkę i
o.k. Dodam że pasek z prawej strony nie ma żadnego zadania ( ozdoba ?).
Do podłączenia anteny nie używany też ekranu przew. ant. wlutowujemy i
wykorzystujemy tylko " drut " wewnętrzny. Ekran idzie na bok ( nie ma znaczenia). Do poprawy zasięgu stosuję antenę zewnętrzną typu
ATK - 16/2Ghz + gniazdo N. ( antena kierunkowa ). U mnie w terenie pogórza Sudetów, GPRS nie spada pon. 5, 6 kresek a teren jest b. trudny.
W terenie łatwiejszym można użyć innej anteny kierunk.
I taki zestaw musi chodzić. Radzę też aby modernizacją zajął się elektronik.

Służę też innymi radami. [email protected][/list]
goldbos

zasieg gc79

Post autor: goldbos »

napisz toffik2 jaka ty zastosowales antene i gdzie ja kupiles
wyslij na priv [email protected]
Gość

Re: zasieg gc79

Post autor: Gość »

[quote="goldboss"]napisz toffik2 jaka ty zastosowales antene i gdzie ja kupiles
wyslij na priv [email protected][/quote
poprawny adres [email protected]
alvi
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2006-07-08, 13:29
Lokalizacja: Ku?nia Raciborska

Re: Jak poprawić zasięg w modemie SE GC79

Post autor: alvi »

Witam. Jestem (nie)szczęsliwym nabywcą modemu GC79. Na dworze mam od 3 do 5 kresek na WM i w sumie wystarczy te stabilne 3 kreski,żeby internet chodził tak jak potrzebuję. W pomieszczeniach jest już masakra. Maksymalnie 2 kreski, stabilność masakryczna. Właściwie nie da się używać. Czytałem o konektorach bez ingerencji w modem. Nigdzie na allegro takiego cuda nie znalazłem a skoro takie coś by istniało to ktoś musiałby zwietrzyć sposób na kasę. Tyle tych modemów jest

Dlatego myślę że to mit.

Druga sprawa dolutowanie gniazda na antenę. Tyle o tym było a jednak nikt nie pokazał tego na zdjęciach.

Mam propozycję. Jeżeli komuś się to udało to proszę o maila [email protected]

Ja wstawię na swojej stronie pełny opis ze zdjęciami pokolei jak przerobić GC79. Jeżeli to się da to uważam, że jest to potrzebne. Bo sam modem nie jest zły ( w końcu ma WLAN ). Jak nie ma problemów z zasięgiem to działa naprawdę dobrze. Jakbym miał możliwość podłączenia anteny zewnętrznej to już nie musiałbym zmieniać modemu.

I jeszcze jedno pytanie.

Czy istnieją jakieś wzamcniacze sygnału GSM??

Chodzi mi o to żeby sobie wystawić antenę na zewnątrz, podpinam ją np. pod jakiś zasilacz i mam drugą antenę w pomieszczeniu, która emituje wzmocniony sygnał pobrany z zewnątrz w pomieszczeniu. Gdyby coś takiego istniało problem z zasięgiem by zniknął.

Może to dobry sposób na interes dla kogoś. Zachęcam. Na pewno byłbym pierwszym klientem.
Smartek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2006-05-13, 19:09
Lokalizacja: Pabianice

Re: Jak poprawić zasięg w modemie SE GC79

Post autor: Smartek »

Drogi @alvi, sprawa wyglada tak, ze SonyEricsson GC79 to jeden z najgorszych modeli tych kart i sam uwazam, ze nie powinien nigdy sie na rynku pojawic (najwieksza wada jest niewatpliwie brak 'fabrycznego' wejscia na zewnetrzna antene).

Dokladniej swoje problemy z w/w modemem opisywalem juz w jednym z moich tematow.

GC79 dostalem za 1,22zl z oferty Plusa.. (jakbym wiedzial wczesniej, ze mozna podpisac umowe na rok, bez brania modemu to pewnie w zyciu tego go*** bym nie wzial), w samym centrum mojego miasta (Pabianice) osiagal maksymalnie 4/5 kresek przy czym nie zawsze chodzilo to stabilnie.

Poza centrum zasieg spadal do 2/3 kresek i zaczynaly sie wieksze problemy, ale to nic.
Sam pomysl z bezprzewodowym internetem mial sluzyc mi na dzialce gdzie nie ma innej mozliwosci korzystania z internetu niz internet komorkowy. Tutaj zaczela sie katastrofa, modem w zadnym miejscu na dzialce nie mogl zlapac nawet 1 kreski (pow. dzialki to okolo 1600m2)..
Bylem zalamany. Po czasie zdjalem smoka z telefonu SE K700i, ktory z kartami Plusa mial 4/5 kresek zasiegu i bylem prawie zadowolony.

Prawie, bo rozwiazanie via Bluetooth via K700i nie bardzo mi odpowiadalo - ciagle rozladowywanie sie telefonu, ustawianie go w miejscu gdzie zasieg jest najlepszy itp., same problemy :-(. Przemeczylem sie jednak z tym rozwiazaniem kilka tygodni.

Od niedawna stalem sie posiadaczem o wiele wyzszego i lepszego modelu SE - GC89. Zadowolony sprawdzilem zasieg na dzialce tak szybko jak bylo to mozliwe i.. wielkie zaskoczenie! Zasieg identyczny jak przy GC79, czyli katastrofalnie.
Pocieszal mnie jednak fakt, ze byc moze przy wspolpracy z jakas antenka uda mi sie uzyskac EDGE.
Antenki przyszly juz na adres "dzialkowy", bo do domu nie wracalem.

I tu wielka niespodzianka - po podlaczeniu duzej antenki (7dB) pojawiaja sie nawet 3 kreski (co przy EDGE gwarantuje stabilne polaczenie) z zasiegiem EDGE. Roznica w porownaniu z GPRSem ogromna.
I co najwazniejsze - nie latam po terenie, a zasieg jest w najwiekszym zakatku domku w grubych murach! :-D

Zostaja Ci wiec dwa rozwiazania:

- Kupno/dolutowanie antenki do swojego GC79 co z _cala pewnoscia_ sporo pomoze (ta druga czynnosc moze byc klopotliwa, a jesli cos nie wyjdzie/nie uda sie - beda problemy ze sprzedaza i ew. odzyskaniem pieniedzy za ten modem).

- Sprzedaz GC79 i kupno innego, lepszego modemu (wazne by bylo wyjscie na antenke - to mysle, ze jest kluczowa sprawa). Widze, ze na allegro jest teraz sporo aukcji, wiec GC85/GC89 powinienes bez problemu dostac za 500zl/600zl w wersji bez simlocka. Do tego antena za okolo 50zl .

Uwazam, ze drugie rozwiazanie jest w tej chwili najlepsze. Sam, po przejsciach z GC79 w zyciu nikomu tego modemu nie bede polecal i Tobie radze tego nie robic :-).
A moze z odrobina szczescia uda Ci sie uzyskac EDGE? ;->

Dolaczam jeszcze screena, moja dzialka znajduje sie w punkcie zaznaczonym na zolto, mialem duzo szczescia chyba xD.

Obrazek
alvi
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2006-07-08, 13:29
Lokalizacja: Ku?nia Raciborska

Re: Jak poprawić zasięg w modemie SE GC79

Post autor: alvi »

Witam

Właśnie siędzęw miejscowości Łopiennik w województwie Lubelskim. Według mapy jest tutaj zasięg EDGE, ja na moim "wspaniałym" GC79 mam 2/3 kreski oczywiscie na dworze.

4/5 kresek miałem tylko blisko nadajnika - jakieś 500m

Teraz chodzi to nawet stabilnie. Pewnie mając modem na EDGE miałbym teraz full wypas.

Myślałem nawet o modemie ED77 ale ciężko go <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> dostać. Widocznie nikt się go nie chce pozbyć.

Smartek. Wnioskując z Twoich doświadczeń można powiedzieć że dorobienie anteny zewnętrznej rozwiązałoby problem w GC79. Bo skoro na własnych antenach i GC79 i GC89 mają takie same osiągi to po podłączeniu anten do każdej karty też osiągi byłbyby podobne.

Właśnie sobie oglądam zasięgi w mojej okolicy (Kuźnia Raciborska) i w tej gdzie jestem (Łopiennik - Ludwinów) koło Lublina. Większe <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> niż u mnie a EDGE jest lepiej rozwiniety. Szkoda gadać

Wciąż jednak będę czekał na zdjęcia z przeróbki GC79. Na dzień dzisiejszy ledwo 200zł za niego dostanę. Zaryzykować można. Poza tym już kilka osób się wypowiedziało że tak zrobili.

No i jeszcze jedno. Nawet jeżeli się zdecyduję na zmiane modemu, to przy polityce naszych kochanych operatorów, szczęśliwców na GC79 nie braknie. Nie każdy będzie miał 600zł na inny modem.

Wtedy będzie miał 2 wyjścia. Albo sie męczyć, albo spróbować dorobić antenę. I taki poradnik typu "zrób to sam" chciałbym umieścić na swojej stronie dla osób, które takie rozwiązanie będą brać pod uwagę
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Jak poprawić zasięg w modemie SE GC79

Post autor: Szadzik »

alvi pisze:Witam

Właśnie siędzęw miejscowości Łopiennik w województwie Lubelskim. Według mapy jest tutaj zasięg EDGE, ja na moim "wspaniałym" GC79 mam 2/3 kreski oczywiscie na dworze.
Mieszkam podczas wakacji nie dalej jak 10km od tej miejscowości, mam EDGE 2-3 kreski i net mi śmiga do 27kBps.
Back to the Future ;)
alvi
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2006-07-08, 13:29
Lokalizacja: Ku?nia Raciborska

Re: Jak poprawić zasięg w modemie SE GC79

Post autor: alvi »

Jakby mi internet wszędzie chodził tak jak teraz to byłbym zadowolony. Niestety. Nie z tym modemem albo dopiero po przerobieniu tego modemu.
Awatar użytkownika
matinati
Stały użytkownik forum
Posty: 114
Rejestracja: 2006-01-26, 17:19
Lokalizacja: Dabie

Re: Jak poprawić zasięg w modemie SE GC79

Post autor: matinati »

TUTAJ

Wyżej jest link do tematu na forum na którym poruszonybył temat przerabiania modemu GC79 aby posiadał wyjście antenowe.[/url]
SE GC89 + ATK 13,5 dBi = max~30 KB/s
iPlus
alvi
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2006-07-08, 13:29
Lokalizacja: Ku?nia Raciborska

Re: Jak poprawić zasięg w modemie SE GC79

Post autor: alvi »

Zgadza się. Jest. Ale nie będę pisał tego samego w 2 postach a chodzi mi o to: jeżeli ktoś już tak robił i ma taki modem, to proszę o zdjęcia. Chciałbym zrobić taki samouczek ze zdjęciami, bo wielu osobom schemat nie wystarcza.
ODPOWIEDZ