problem z antna kierunkową

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dunaj
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2006-01-11, 17:11
Lokalizacja: Sępopol

problem z antna kierunkową

Post autor: dunaj »

<font color="#FF00FF"><b>»»korzystam««</b></font> z usługi blue connect modem siemens es75 i ostanio zakupiłem na allegro antene kierunkowa i po podłaczeniu jej do modemu jakis czas było "dobrze" ostatnio zacząl mi sie sie cały czas rozłaczac i powrociłem do orginalnej antenki a na niej jest wszystko ok <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> sie nie rozłacza tylko ciezko na niej u mnie załapac edge i myslałem ze jak kupie ta antene kierunkowa to bede miał EDGE a tu nawet na moment nie załapał EDGE i jeszcze sie cały cas rozłacza Moze ktoś wie jaka jest tego przyczyna ?
Gość

Re: problem z antna kierunkową

Post autor: Gość »

Jak kupiłes antene na edge/gprs to one są na pasmo 900 mhz i działalo a teraz bts może byc przestawiony na 1800 mhz karty to obsługują ale antena nie
zadzwon do bok i sie zapytaj wjakim pasmie pracuje bts z ktorego ciągniesz sygnał - może wystąpił jakis błąd w btsie ja raz tak miałem !!!
są co prawda anteny na 900/1800 zespolone -ale drogie ( w innych zakresach netu niema

pozdr.
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: problem z antna kierunkową

Post autor: kemott1 »

Witam

Może mi ktoś wytłumaczyć pewne zwroty w antenach kierunkowych :) znalazłem pewno antene która ma taki opis:

"Zysk kierunkowy
( w stosunku do dipola lambda/2) dla częstotliwości środkowej 900MHz: G=8dB"

"Stosunek promieniowania głównego do wstecznego minimalna wartość stosunku promieniowania głównego do wstecznego w zakresie częstotliwości pracy: wartość zmierzona: 27,5dB "


Czyli te anteny które są sprzedawana na allegro mają w opsisie np:13,5 dB,16,5dB, to oznacza zysk kierunkowy czy "Stosunek promieniowania głównego do wstecznego " :?:

tutaj są te anteny: http://www.allegro.pl/show_user_auction ... id=3508419


Stosunek promieniowania głównego oznacza:
"Określa zdolność anteny do dyskryminacji zakłóceń. Wyrażany jest liczbowo jako stosunek max. natężenia wiązki głównej do max. natężenia listka bocznego."

a tutaj jesto wsio napisane: http://republika.pl/antenyukf/para.htm
Ostatnio zmieniony 2006-01-17, 23:15 przez kemott1, łącznie zmieniany 1 raz.
Gość

Re: problem z antna kierunkową

Post autor: Gość »

[quote="dunaj"]<font color="#FF00FF"><b>»»korzystam««</b></font> z usługi blue connect modem siemens es75 i ostanio zakupiłem na allegro antene kierunkowa i po podłaczeniu jej do modemu jakis czas było "dobrze"

Odpisz jaka to antena i gdzie zaopatrzyłeś się we wtyczke antenową do
siemens es75 używam tego samego modemu,jak z zasiegiem czy już lepiej? :?:
dunaj
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2006-01-11, 17:11
Lokalizacja: Sępopol

Re: problem z antna kierunkową

Post autor: dunaj »

W BOA powiedzieli mi tak "Pragnę również wyjaśnić, że informacje dotyczące lokalizacji i informacji o stacjach bazowych są informacjami niejawnymi, których BOA nie posiada i nie udziela. "
Antene kupiłem
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=74577051
konektor
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=75723414

Zasieg niby jest lepszy ale mnie cały czas rozłacza i moge zapomiec o EDGE bo nawet ni chca powiedziec na jkim nadajniku jest EDGr zeby tak ustawic antene Na orginalnej antence GPRS smiga i nie rozłacza sie
Szlak mnie trafia tyle kasy a to taka kicha
kris

Re: problem z antna kierunkową

Post autor: kris »

witam
Moze jednak te anteny sa do kitu bo ja kupiłem na alegro zysk 13,5db i kiszka działa gorzej jak orginał rozłancza i gorszy transfer.
Pytałem erze ile MHz ma mój BTs i odpowiedzieli mi ze niby 900,bo 1800 tylko w miastach.(':(')
Awatar użytkownika
Demon
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 427
Rejestracja: 2006-02-24, 16:32
Lokalizacja: RACIBÓRZ

Re: problem z antna kierunkową

Post autor: Demon »

Powodów dla których ta antena może nie wnieść poprawy w transmisji jest kilka,
- uszkodzona antena bądź gniazdo anteny w modemie,
- urządzenie znajduje sie w zasięgu stacji pracującej na 1800MHz,
- urządzenie znajduje sie w zasięgu dwóch stacji, przy czym na 1800MHz mamy EDGE a na 900MHz tylko GPRS; wspomniana antenka pracuje na 900MHz więc trudno tutaj o poprawę,
- nie mamy bezpośredniej widoczności stacji bazowej ani obiektów od których odbity sygnał umożliwiałby nawiązanie stałego kontaktu ze stacją bazową; należy pamiętać, że antena kierunkowa posiada wąski "kąt widzenia" i źródło sygnału musi się w nik znaleźć,
- sieć GSM nie jest w stanie lepiej obsługiwać tranmisji danych,

www.dipol.com.pl
dgfd

Re: problem z antna kierunkową

Post autor: dgfd »

Przed zainstalowaniem anteny na zewnątrz ( dachu) proponuje otworzyć pudełko przy antenie i sprawdzić czy przewody są dobrze przylutowane.
W moim przypadku było tak, że musiałem jeszcze raz zarobić druty kabla, ocynować i zrobić z nich coś w rodzaju oczka, założyłem je ponownie na śruby + podkładki sprężynujące i zakręciłem nakrętkami.
Miernikiem ( omomierzem) sprawdziłem czy jest przepływ prądu od wtyku do anteny (żyła środkowa i ekran)
Zalałem połączenia w pudełku przy antenie silikonem ( przed wilgocią)
Wyjście kabla z pudełka zacisnąłem 2 opaskami, aby podczas montażu na dachu sztywny kabel nie ruszał się, w miejscu gdzie kabel wychodzi z pudełka nasunąłem koszulkę termokurczliwą, ( dlatego że tam następuje załamanie kabla i na mrozie niestety pęka dostaje się wilgoć i wzrasta tłumienie sygnału.
Na końcu gdzie jest podłączony konektor dałem cienki elastyczny kabelek i na nim dopiero konektor. ( do laptopa dochodzi mi elastyczny a nie sztywny h155 co w efekcie daje naprężenia w samym gniazdku karty.
Pisze o tym dlatego że te anteny to prod. masowa -brak dbałości o szczegóły a w efekcie po jakimś czasie okazuje się że brak sygnału , lub coś przerywa , a przy tych antenach gdzie jest dipol pętlowy i symetryzator ( ta pętelka dodatkowa w pudełku ) nie da się sprawdzić miernikiem czy jest obwód zamknięty od strony konektora ( dla prądu stałego z omomierza jest to przerwa a dla sygnału np. 900 mhz już nie.

Sory za tą prozę, ale może się to komuś przyda!!!!!
ODPOWIEDZ