Niezrealizowane projekty POPC1.1

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: radius »

Zaczyna być głośno o niezrealizowanych projektach POPC1.1:
https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/budo ... lskie.html
https://www.nik.gov.pl/plik/id,25918,vp,28697.pdf
https://www.telko.in/swiatlowodowa-nied ... a-kujawska
Dzielcie się informacjami jak to jest w Waszej okolicy. Idealnie by było jakbyście wymieniali nazwy firm i lokalizacje (chociaż województwo, powiat).
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: wojteks »

W mojej okolicy po prostu firma mająca zgody zaprzestała działalności, zlikwidowała BOK lokalny i pokazała "<font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font>" wielu chętnym. POPC to przekręt w wielu lokalizacjach. Kto wygrał przetarg na realizację ale tego nie zrobił przepuścił/sprywatyzował bezkarnie wielką kasę, powinie iść siedzieć za defraudację czy tam z innych paragrafów.


Tłumaczeniem było że "konkurencja weszła" szybciej, te "firmy" to dno.
Nie pomagam na PW!
laxanag
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2022-01-05, 15:10

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: laxanag »

Lista projektów POPC to już nawet nie jest aktualizowana, taki tam mają pieprznik.
https://www.polskacyfrowa.gov.pl/strony ... ficjentow/
kedi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-08-31, 21:16
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: kedi »

Chyba nie jest aż tak żle. Sporo przemieszczam się po kraju i na większości wsi widzę światłowody zawieszone na słupach elektrycznych. W moim rejonie powiat tomaszowski województwo łódzkie trudno znależć wieś bez światłowodu a dokładniej to nawet mógłbym rozszerzyć swoją wypowiedz na całe województwo łódzkie. Inea zrobiła u mnie kawał dobrej roboty i wszystko śmiga ładnie mimo że na mapce programu popc dalej świeci na pomarańczowo czyli w realizacji. https://capap.gugik.gov.pl/mapa/cppc/CPPC-internet/
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: matek451 »

A TOYA w innej części województwa min . u mnie w Łodzi ma dwa lata spóźnienia, znam lokalizacje gdzie od 2,5 roku wisi na słupach światłowód i nic się nie dzieje.
kedi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-08-31, 21:16
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: kedi »

matek451 pisze:A TOYA w innej części województwa min . u mnie w Łodzi ma dwa lata spóźnienia, znam lokalizacje gdzie od 2,5 roku wisi na słupach światłowód i nic się nie dzieje.
Z Tomaszowa do Łodzi od Kurowic widać że zmienia się operator bo min puszki rozdzielajace ( czy jak to tam się nazywa) są w innym kolorze i mają napis TOYA. Trochę to dziwne bo przecież trochę środków własnych tez musieli w to zainwestować a nie tylko z UE. Jak będę przejeżdzał to popatrzę czy są indywidualne domy z doprowadzonym kabelkiem do samego budynku. Przygladałem się wsią miedzy Łodzią a Łowiczem i tam kabelek dochodził od słupa do budynku oczywiście nie do każdego. U mnie światłowód działa od maja 2022 a kable Inea powiesiła w lutym tego roku i tak na mojej wsi ma go może 10-15% ponieważ fizycznie od puszki na słupie do budynku doprowadza wybrany operator końcowy po podpisaniu umowy. Chociaż na takiej puszcze wisi dodatkowo zazwyczaj po kilka kabelków wyrażnie cieńszych zakończonych zieloną końcówką - gotowe go podciągnięcia do danego domu.
kedi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-08-31, 21:16
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: kedi »

I mały updated: od Kurowice w stronę Łodzi w kierunku na Rzgów, Pabianice jest już podciągnięty fizycznie światłowód do poszczególnych domów. Zastanawiam się tylko czy to Toya bo oprócz ich puszek od frontu na tych samych słupach pojawiły się puszki i kable nie zindentyfikowanego przeze mnie operatora umieszczone po jego drugiej stronie. Konkurencja kwitnie :)
Bodzio47
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-11-15, 19:58

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: Bodzio47 »

U nas na wsi jest postawione losowo kilka słupów połączone przewodem i tyle, śmiesznie to wygląda i chyba to jest tylko zrobione do zdjęcia że inwestycja została rozpoczęta.
erni80
Stały użytkownik forum
Posty: 83
Rejestracja: 2020-03-19, 10:25

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: erni80 »

A u mnie podłączyli 90% mieszkańców , ale ja jestem w tych niepodłączonych 10% ponieważ, do mnie prąd na osiedle domów idzie w ziemi. Nie ma słupów jak gdzieindziej , więc jest jak jest. Najłatwiej puścić 2 monterów na podłączanie od słupa do słupa na bieżącej infrastrukturze ,ale jak już trzeba by postawić nowe słupy lub kopać w ziemi to inwestycja ma cały czas status w projekcie!
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: Akwinata »

U mnie na wiosce ciągną światłowód od strony Radomia. Dociągnęli do Poświętnego/Studzianny. Na dniach mam mieć info czy dociągną do mnie - podobno PGE robi problemy takie same, jak gminom z wieszaniem oświetleń, czyli wymuszają konieczność dzierżawy słupów.
Bmbr97
Stały użytkownik forum
Posty: 85
Rejestracja: 2021-11-24, 18:34

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: Bmbr97 »

Jest szansa że na tej infrastrukturze usługi świadczyć będzie kilka firm? Jeżeli tak to czy da się jakoś sprawdzić kto w danym momencie je świadczy? Póki co u mnie (gm.Stawiski) ma Koba. I trochę to zdzierstwo w biały dzień za koszty instalacji i ogólnie koszt pakietu.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: Akwinata »

Z tego co pamiętam, to jest taka szansa, bo przepisy miały na celu dzielenie infrastruktury, żeby nie było jej "mnożenia". Tak było przynajmniej w blokach mieszkalnych jakiś czas temu. Czy identyczne zasady zadziałają w przypadku światłowodów ciągniętych w ramach POPC - nie mam pewności, ale intuicyjnie wydaje się, że tak.

Jakie koszty instalacji i pakietu są u Ciebie?
Bmbr97
Stały użytkownik forum
Posty: 85
Rejestracja: 2021-11-24, 18:34

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: Bmbr97 »

6500 - kwota w której mieliby zrobić wsystsko sami. Dom ujęty w projekcie. Kabel nie został dociągnięty bo przez całą miejscowość jest na słupach, do mnie prąd idzie ziemia i już nie chciało im się robić. Jeden sąsiad ma dom przy drodze "głównej" i koszt podłączenia wyszedł około 1000.
Przekop przez posesję robił sam. Pakiet neta 300mb/s w tamtym roku było 100zl/miesiąc
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: Akwinata »

No to to nie są jakieś powalające koszty. Zakup dobrego routera z antenami wyjdzie Cię jakieś 1500 zł a będziesz miał za przeproszeniem gó*** w porównaniu z netem światłowodowym.

Stówa za miesiąc takiego internetu to też nie jest wygórowany koszt jeśli jako punkt odniesienia weźmie się właśnie net mobilny zamiast już istniejącej od lat infrastruktury w blokach przy konkurencji w postaci kilku operatorów. Przecież jest oczywiste, że to muszą być inne (wyższe) kwoty niż w blokach, bo alternatywą dla istnienia Internetu w tej lokalizacji nie jest łącze z bloków tylko łącze bezprzewodowe.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: Akwinata »

Właśnie dostałem info, że w mojej lokalizacji inwestor wycofał się z realizacji światłowodu w większości gminy, ponieważ nie zdążą ułożyć kabli w terminie a wtedy nie dostaną zwrotu funduszy. Komedia ten program :D
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: onken »

Komedia inwestor a nie program....

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: wojteks »

Wielu takich jest/było. U mnie mieli takie tempo że konkurencja bez dotacji powiesiła światłowody i uruchomiła usługi (niestety nie wszędzie) a ci od POPC się wycofali natychmiast "bo się nie opłaca".
Nie pomagam na PW!
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: krychxagg »

To tak samo jest i u mnie.

Prywatna mała lokalna firma szybciej buduje u mnie na wsiach światłowód niż wielka Nexera z dotacjami.
Czy CBA i inne służby nie powinny się już tym zająć?
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: Akwinata »

onken pisze:Komedia inwestor a nie program....
Ten inwestor to Fibee. Wcześniejsza Inea. Z tego co już poszperałem, to nie jest to jedyny inwestor, który odstawia takie koszałki a na dodatek skoro już rok temu NIK po kontroli stwierdził, że nie zrealizowali nawet 10% to zostawienie w ich rękach dalszych prac jest zwyczajnym wałem. Do tego komedią jest w tym wypadku program, bo skoro wygrywa się przetarg na podstawie deklaracji realizacji, to powinny być wyciągane konsekwencje za niewypełnienie tejże. Generalnie temat będzie grillowany dość mocno z mojej strony i kilku innych osób - w tym wójtów gmin m.in. wnioskami o interwencje poselskie. Może ze względu na rok wyborczy ktoś będzie chciał zapunktować i coś się ruszy.
kedi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-08-31, 21:16
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: kedi »

Bmbr97 pisze:Jest szansa że na tej infrastrukturze usługi świadczyć będzie kilka firm? Jeżeli tak to czy da się jakoś sprawdzić kto w danym momencie je świadczy? Póki co u mnie (gm.Stawiski) ma Koba. I trochę to zdzierstwo w biały dzień za koszty instalacji i ogólnie koszt pakietu.
Nawet nie szansa o obowiązek że do kabla będzie miało dostęp więcej firm.
Jak już masz kabel albo zaraz będzie aktywowany to oferty od wszystkich potecjalnych firm wylistuje ci np: porównywarka https://panwybierak.pl/
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: onken »

Bardzo dziwna ta strona.
U mnie jest do wyboru kilka firm że światłowodem a "Pan wybierak" widzi tylko sat tooway i same GSM....

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: wojteks »

Bo to spam jest a nie wiarygodna strona.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: matek451 »

Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: radius »

kedi pisze:
Bmbr97 pisze:Jest szansa że na tej infrastrukturze usługi świadczyć będzie kilka firm? Jeżeli tak to czy da się jakoś sprawdzić kto w danym momencie je świadczy? Póki co u mnie (gm.Stawiski) ma Koba. I trochę to zdzierstwo w biały dzień za koszty instalacji i ogólnie koszt pakietu.
Nawet nie szansa o obowiązek że do kabla będzie miało dostęp więcej firm.
Jak już masz kabel albo zaraz będzie aktywowany to oferty od wszystkich potecjalnych firm wylistuje ci np: porównywarka https://panwybierak.pl/
Ja w Kobie kilka dni wstecz przedłużyłem 800/80 Mbps na firmę, na dwa lata za 119 z groszami miesięcznie.
Na osobę fizyczną jest taniej, bo: 1 Gb/100 - 89 zł, 600/60 - 79 zł, 300/30 - 69 zł, 100/10 - 59 zł.
U mnie Koba jest już ponad dwa lata i nikt się na to nie pcha. Kiedyś jakiś projektant z Orange mówił mi coś o umowie ramowej, tj. że operator od dotacji ma ileś czasu na wyłączność. Boli brak konkurencji, bo przyłącza są drogie.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Bmbr97
Stały użytkownik forum
Posty: 85
Rejestracja: 2021-11-24, 18:34

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: Bmbr97 »

radius pisze:
kedi pisze:
Bmbr97 pisze:Jest szansa że na tej infrastrukturze usługi świadczyć będzie kilka firm? Jeżeli tak to czy da się jakoś sprawdzić kto w danym momencie je świadczy? Póki co u mnie (gm.Stawiski) ma Koba. I trochę to zdzierstwo w biały dzień za koszty instalacji i ogólnie koszt pakietu.
Nawet nie szansa o obowiązek że do kabla będzie miało dostęp więcej firm.
Jak już masz kabel albo zaraz będzie aktywowany to oferty od wszystkich potecjalnych firm wylistuje ci np: porównywarka https://panwybierak.pl/
Ja w Kobie kilka dni wstecz przedłużyłem 800/80 Mbps na firmę, na dwa lata za 119 z groszami miesięcznie.
Na osobę fizyczną jest taniej, bo: 1 Gb/100 - 89 zł, 600/60 - 79 zł, 300/30 - 69 zł, 100/10 - 59 zł.
U mnie Koba jest już ponad dwa lata i nikt się na to nie pcha. Kiedyś jakiś projektant z Orange mówił mi coś o umowie ramowej, tj. że operator od dotacji ma ileś czasu na wyłączność. Boli brak konkurencji, bo przyłącza są drogie.
Banery rozwieszone w kilku miejscach lecz póki co jedna osoba zechciała się podłączyć. Ludzie zszokowani kosztem podłączenia (nawet ci co mają kabelek 3m od domu za płotem)
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: radius »

Wasko otrzymało od Sądu Okręgowego w Warszawie, XVI Wydział Gospodarczy, nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym na skutek pozwu wniesionego przez Nexerę. Dotyczy on kar umownych za opóźnienie w realizacji zawartych pomiędzy stronami umów na budowę sieci z programu 1.1 POPC i opiewa na ponad 8,6 mln zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 11 stycznia 2023 r. do dnia zapłaty.
Źródło: https://www.telko.in/sad-nakazal-wasko- ... -przy-popc
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: wojteks »

Nagle wróciła firma realizująca POPC która z 3 lata temu porzuciła projekt (ze zlikwidowaniem lokalnego biura włącznie) i zaczęło im się spieszyć, chyba ktoś nadepnął im na odcisk albo zagroził zwrotem dotacji i co tam jeszcze z kar umownych było.

Zobaczymy za ile powieszą światłowody bo dziś po raz drugi uzyskiwali zgody na wejście. Konkurencja lokalna bez POPC powiesiła swoje we wrześniu i kto chciał już się podłączył, można było wybrać Orange albo lokalnego dostawcę.
Nie pomagam na PW!
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: Akwinata »

@wojteks - tak z ciekawości - która to firma?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Niezrealizowane projekty POPC1.1

Post autor: wojteks »

Voice Net z Rzeszowa.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ