Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
klisza
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 199
Rejestracja: 2005-12-18, 21:28
Lokalizacja: Legnica

Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: klisza »

Co o tym sądzicie?
CLICK
- iPlus - Motorola v235 Rz?dzi - Firefox -
baxik20
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2006-03-13, 21:18

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: baxik20 »

no jesli ceny beda podobne do neostrady i bedzie to cos mobilnego to i'm very happy ,
i moze obniza koszty zwyklego gprs wtedy
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: Tomekłódź »

Coś mi się zdaje że troche przesadzili w tym artykule. Bo te możliwości to tylko będą w mieście a w mieście to jest inna konkurencja niż TPSA. Sieci kablowe niestety biją na głowe ofertę BC.
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: kemott1 »

Nie ma to jak net przez „ kabel „ .
Awatar użytkownika
Enzo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 341
Rejestracja: 2006-02-06, 18:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: Enzo »

Ano, pożyjemu zobaczymy. Podejrzewam, że będzie się to rodziło w wielkich bólach.
iPlus+E61i=FUN
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: Szadzik »

Jesli wprowadzą taką usługę i możliwość wykupienia abonamentu z limitem 1GB, to mozna zapomnieć. Taki limit to w 1 dzień na EDGE można przekroczyć. Jak dadzą limit z 10 - 15GB, będzie ok.
Back to the Future ;)
michal_99
Stały użytkownik forum
Posty: 102
Rejestracja: 2006-05-17, 11:06

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: michal_99 »

Mysle ze nic z tego nie bedzie. Bedzie to mialo bardzo maly zasieg, tylko w wiekszych miastach a w miastach i tak jest duzy wybor dostawcy netu. Zawsze narobia szumu i nic z tego nie ma. Mysle ze predzej iplus booster cos sie rozkreci bo to bedzie szybko dzialac wszedzie. Jedynie minus taki ze trzeba w domu korzystac z niego :)
Awatar użytkownika
Jojo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 500
Rejestracja: 2006-03-31, 16:31
Lokalizacja: Płońsk

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: Jojo »

Bardzo to wszystko ciekawe, na pewno jest to niezły chwyt marketingowy. Ciekawe jest też to, że z blue connecta korzysta już prawie 40 tyś abonentów, nawiązując do tego to ile abonentów może obsłużyć dotychczasowa technologia, czyli GPRS i EDGE zanim się zapcha całkowicie?
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: raptou »

Już jest zapchana i wyczerpała swoje możliwości dalszego rozwoju. To, że w ogóle działa zawdzięczamy temu, że nie wszyscy z BC korzystają w tej samej chwili oraz świetnemu posunięciu Ery przy wykupieniu koncesji na częstotliwość 1800MHz. W przeciwieństwie do pozostałych operatorów mogą stawiać nadajniki na tą częstotliwość w całej Polsce, bo pozwala na to ich koncesja. W rezultacie mają najwięcej kanałów i mogą obsłużyć - z tego, co pamiętam - czterokrotnie więcej użytkowników podczas, gdy inni już borykają się z problemem okresowego zatykania sieci. Najmniej kanałów (głównie na 900 MHz) ma Orange - co widać. Oczywiście jest jeszcze 850 MHz i 1900 ale to u nas praktycznie nie działa.

Co do HSPDA to możliwości tej technologii są takie, jak jej najsłabsze ogniwo. Owszem. pozwala na rewelacyjne osiągi ale sposób kodowania danych jest dość skomplikowany. Najsłabszym ogniwem jest tu tradycyjnie tor radiowy. Nie dorówna ona szerokopasmowemu internetowi "po kablu", gdyż fala nośna ma dość ograniczoną zdolność przenoszenia informacji, więc trzeba stosować najprzerózniejsze tricki, aby uzyskać tak dużą przepustowość, do tego dochodzą zakłócenia, przeszkody itp., podczas gdy te same osiągi na dobrym przewodzie (w uproszczeniu) można uzyskać bez żadnych większych kombinacji i specjalnych protokołów.

To świetna technologia, jednak spokojnie z tym zachwytem. Maksymalnych osiągów nie da się uzyskać wszędzie i w każdych warunkach. To nierealne. Problem w tym, że ocenić ją można po roku, w warunkach rzeczywistych a nie jak teraz labolatoryjnych.
michal_99
Stały użytkownik forum
Posty: 102
Rejestracja: 2006-05-17, 11:06

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: michal_99 »

Jak to jest z tym zapychaniem sieci?? Jesli np siedze na wsi, tutaj malo osob uzywa netu komorkowego to takie zapychanie sieci tak samo na mnie wplywa jak bym np siedzial w centrum miasta gdzie duzo ludzi korzysta z netu gprs czy edge??
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: Szadzik »

michal_99 pisze:Jak to jest z tym zapychaniem sieci?? Jesli np siedze na wsi, tutaj malo osob uzywa netu komorkowego to takie zapychanie sieci tak samo na mnie wplywa jak bym np siedzial w centrum miasta gdzie duzo ludzi korzysta z netu gprs czy edge??
Zapychanie się sieci ma miejsce tylk owtedy, kiedy wielu użytkowników na raz korzysta z danego nadajnika. Czy to miasto, czy to wieś.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: raptou »

W miescie - szczególnie większym - jest inna sytuacja. Tam stosuje się mikro i piko komórki. W samej Warszawie jest kilkaset, jeżeli nie kilka tysięcy mikrobtsów. Mają śladową moc, więc można je gęsto upychać i prawie nie występuje zjawisko przenikania się zasięgów na tym samym kanale. Ich zasięg wynosi maks. kilka ulic.
Orange np. oplotła stolicę wokół siecią nadajników na 900MHz +1 małej mocy w centrum, a w samym mieście jest mnóstwo na 1800 MHz.

Na słabozaludnionych obszarach może być np. 1-2 BTSy x ilość kanałów radiowych x ilość timeslotów na np. 1000 osób w promieniu 35 km. W dodatku nie bez znaczenia jest pasmo, na którym pracuje BTS. Fala nośna o częstotliwości 900MHz jest w stanie przenieść (o ile pamiętam a nie chce mi się teraz zaglądać do makulatury) pięciokrotnie mniej informacji niż na 1,8 GHz. Ogólnie: niższa częstotliwość = większy zasięg kosztem możliwej do przeniesienia ilości informacji oraz jej jakości, wyższa częstotliwość = mniejszy zasieg (w GSM dodatkowo mniejsza 4x moc maks.), przy wyższej jakości i ilosci możliwej do przesłania.

Często stosuje się hybrydy. W tym samym miescu są dwa nadajniki i np. wszyscy dologowują się na 900MHz, gdzie "miejscowi - do 5 km." pracują na 1800MHz, dalsze telefony/modemy na 900MHz.

A 99% anten GSM u Was jest jednopasmowa... :lol:
michal_99
Stały użytkownik forum
Posty: 102
Rejestracja: 2006-05-17, 11:06

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: michal_99 »

A tak sie zapytalem jak juz pojawil sie taki temat bo ja mieszkam na wsi, niedaleko mam bts-a a jestem jedna z bardzo nielicznych ludzi ktorzy tu korzystaja z netu komorkowego.... :)
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: raptou »

Szadzik pisze: Zapychanie się sieci ma miejsce tylk owtedy, kiedy wielu użytkowników na raz korzysta z danego nadajnika. Czy to miasto, czy to wieś.
Precyzując - nie tylko jednego nadajnika. Ogólnie zapyacha się, gdy zaczyna brakować "przerw między paczkami", w które może się wstrzelić kolejny użytkownik. Zaczyna się duża fragmentacja pakietów, kolejkowanie i ogólnie wszystko "siada" w okolicy.
Anteny kierunkowe wówczas wcale nie pomagają. Normalnie terminal szukał by "objazdu korka" a tu szlaban. Antena kierunkowa wymusza korzystanie tylko z jednej drogi.
Ostatnio zmieniony 2006-05-26, 21:59 przez raptou, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: raptou »

michal_99 pisze:(...) a jestem jedna z bardzo nielicznych ludzi ktorzy tu korzystaja z netu komorkowego.... :)
Nie polecaj sąsiadom :lol:
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: evad »

raptou pisze:Już jest zapchana i wyczerpała swoje możliwości dalszego rozwoju. To, że w ogóle działa zawdzięczamy temu, że nie wszyscy z BC korzystają w tej samej chwili oraz świetnemu posunięciu Ery przy wykupieniu koncesji na częstotliwość 1800MHz. W przeciwieństwie do pozostałych operatorów mogą stawiać nadajniki na tą częstotliwość w całej Polsce, bo pozwala na to ich koncesja.
Kolega farmazony jakieś prawi. wszyscy trzej operatorzy już od ładnych kilku lat mają koncesje na wykorzystywanie pasm 900 i 1800 na terenie całego kraju. więc Era nie jest tu niczym uprzywilejowana.
raptou pisze:Co do HSPDA to możliwości tej technologii są takie, jak jej najsłabsze ogniwo. Owszem. pozwala na rewelacyjne osiągi ale sposób kodowania danych jest dość skomplikowany. Najsłabszym ogniwem jest tu tradycyjnie tor radiowy. Nie dorówna ona szerokopasmowemu internetowi "po kablu", gdyż fala nośna ma dość ograniczoną zdolność przenoszenia informacji, więc trzeba stosować najprzerózniejsze tricki, aby uzyskać tak dużą przepustowość, do tego dochodzą zakłócenia, przeszkody itp., podczas gdy te same osiągi na dobrym przewodzie (w uproszczeniu) można uzyskać bez żadnych większych kombinacji i specjalnych protokołów.
Internet 'komórkowy' w zasadzie nigdy nie będzie w stanie dorównać 'kablowemu' czy nawet WiFi/WiMAX. przyczyna jest dość prozaiczna - telefonia komórkowa służy do prowadzenia połączeń telefonicznych, czyli - krótko mówiąc - ROZMAWIANIA, a usługi transmisji danych są tylko dodatkiem. innymi słowy, dopóki ludzie używają telefonów do rozmów, a tym zatem wykorzystują zasoby radiowe, dopóty jakość połączeń data będzie spychana na dalszy plan. oczywiście można to zminimalizować poprzez zagęszczanie sieci i stawianie BTS'ów niemal za każdym rogiem, ale niestety w naszym chorym kraju biurokratów i z chorym społeczeństwem, w którego powszechnej świadomości BTS'y powodują bóle głowy, złe samopoczucie, wymioty, a nawet nowotwory, stawianie kolejnych stacji bazowych jest niezwykle trudne. dlatego jeżeli ktoś gdzieś denerwuje się, że nie ma gdzieśtam dobrego zasięgu i klnie na operatora, niech o tym pamięta - w 90% przypadków operatorzy doskonale wiedzą gdzie mają kiepski zasięg i naprawdę planują to poprawić, ale bardzo często wybudowanie BTS'a niemalże graniczy z cudem... :/

No ale wracając do meritum i jeszcze kwestii HSDPA. generalnie technologia WCDMA (na której oparte jest HSDPA) ma przypadłość, która polega na tym, że im więcej użytkowników w jednej chwili obsługuje stacja bazowa, tym mniejszy jest jej efektywny zasięg - to samo tyczy się rzecz jasna transmisji danych. warto wziąć to pod uwagę, gdy okazuje się, że będąc w zasięgu UMTS transfery są ledwie GPRS'owe...

raptou pisze:W miescie - szczególnie większym - jest inna sytuacja. Tam stosuje się mikro i piko komórki. W samej Warszawie jest kilkaset, jeżeli nie kilka tysięcy mikrobtsów. Mają śladową moc, więc można je gęsto upychać i prawie nie występuje zjawisko przenikania się zasięgów na tym samym kanale. Ich zasięg wynosi maks. kilka ulic.
ROTFL, no trochę przesadziłeś z tym 'kilkaset jeżeli nie kilka tysięcy'. :DD owszem, są mikrokomórki, ale na pewno nie w takiej ilości (mówię o samej wawie).
raptou pisze:Orange np. oplotła stolicę wokół siecią nadajników na 900MHz +1 małej mocy w centrum, a w samym mieście jest mnóstwo na 1800 MHz.
Tu jest trochę inaczej - Centertel wybudował sieć 1800 w wawie w czasach, gdy jeszcze nie miał koncesji na pasmo 900 MHz. gdy już ją dostał, to nie opłacało mu się modernizować wszystkich BTS'ów w wawie i dokładać do nich pasmo 900, choć z pewnością wiele z nich zostało o nie wzbogaconych. zauważ, że w większości miast, gdzie centek budował sieć już PO otrzymaniu koncesji 900 MHz, dominują stacje albo 900-only, albo dualne, już raczej rzadko stosuje się 1800-only.
raptou pisze:Na słabozaludnionych obszarach może być np. 1-2 BTSy x ilość kanałów radiowych x ilość timeslotów na np. 1000 osób w promieniu 35 km.
Co chcesz przez to powiedzieć?
raptou pisze:W dodatku nie bez znaczenia jest pasmo, na którym pracuje BTS. Fala nośna o częstotliwości 900MHz jest w stanie przenieść (o ile pamiętam a nie chce mi się teraz zaglądać do makulatury) pięciokrotnie mniej informacji niż na 1,8 GHz. Ogólnie: niższa częstotliwość = większy zasięg kosztem możliwej do przeniesienia ilości informacji oraz jej jakości, wyższa częstotliwość = mniejszy zasieg (w GSM dodatkowo mniejsza 4x moc maks.), przy wyższej jakości i ilosci możliwej do przesłania.
No z tą 'ilością przenoszonej informacji' to trochę imho na wyrost powiedziane, ale tu nie jestem pewien. jednak faktem jest, że praktyczny zasięg 1800 jest mniejszy niż 900, co wynika głównie z tego, że wyższe częstotliwości są łatwiej tłumione przez przeszkody terenowe. praktycznych różnic tyle, teoretycznie (w kontekście standardu GSM) obydwa pasma - wbrew dość powszechnemu przekonaniu - nie różnią się niczym i zasięg bezwzględny pojedynczej komórki wynosi w obydwu przypadkach ~35 km (~70 km w Extended Cells).
raptou pisze:Często stosuje się hybrydy. W tym samym miescu są dwa nadajniki i np. wszyscy dologowują się na 900MHz, gdzie "miejscowi - do 5 km." pracują na 1800MHz, dalsze telefony/modemy na 900MHz.
To nie odległość fizyczna od stacji dualnej decyduje o tym, w którym paśmie telefon jest obsługiwany, z bardzo prostej przyczyny - w stanie czuwania sieć 'nie wie' jak daleko od BTS'a znajduje się użytkownik. to można określić w przybliżeniu przy pomocy parametru TA tylko w trakcie komunikacji z siecią, czyli np. połączenia telefonicznego. są natomiast różne inne sposoby nadawania priorytetów przez operatorów, najpopularniejszym jest poprzez modyfikację parametrów C1/C2 i wówczas pasmo 1800 w stanie czuwania może być 'wymuszane' ponad 900, nawet jeśli sygnał 900 jest dużo silniejszy. ostatnio coraz częściej spotyka się także konfiguracje znane pod nazwą Common BCCH - wówczas BTS 'serwuje' w stanie czuwania na paśmie 900, a pasma 1800 w ogóle z zewnątrz nie 'widać' (np. w netmonitorze). dopiero w momencie nawiązania połączenia, sieć decyduje o przerzuceniu transmisji na pasmo 1800 z tego samego BTS'a, pozostawiając tym samym zasoby w paśmie 900 wolne.

Tak na marginesie, to BTS - obok terminala - są 'nagłupszymi' elemetami sieci GSM. praktycznie o wszystkim, co jest związane z transmisją radiową na linii BTS<->terminal decyduje BSC, czyli kontroler stacji bazowych w określonym obszarze.

Nie piszemy jednego posta pod drugim. Szadzik
Dawid 'evad' Lorenz
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: raptou »

Z ilością mikro komórek - przyznaję - strzeliłem ale wcale nie jestem przekonany, że mocno przesadziłem zważywszy na ilość zakamarków, gdzie bez tego sieć by nie działała. Do tego należy dodać nadajniki wewnątrz niektórych budynków, tunelach, stacjach metra, hipermarketach itp. Kilkaset, BTSów w Warszawie jest na pewno, włącznie z tymi mikro i niektóre mają naprawdę śladowy zasięg. Ale podkreślam, że nie znam ich liczby. Nie mam dostępu i chyba nikt z zewnątrz nie ma dostępu do takich informacji.
____
Cytat - raptou napisał:
Na słabozaludnionych obszarach może być np. 1-2 BTSy x ilość kanałów radiowych x ilość timeslotów na np. 1000 osób w promieniu 35 km.
____
To tylko bardzo uproszczony przykład, nie odzwierciedlający żadnego konkretnego miejsca. Zakładam, że kto zechce dokładnie poznać zasadę działania GPRS/EDGE, sposobów przesyłania paczek itp., przeczyta sobie o tym w literaturze, której jest pełno w sieci i dostosuje do swojej lokalizacji. Nie ma sensu tego powielać i nie ma tu na to miejsca. Ogólna zasada, choć w sporym uproszczeniu jest j/w. Jak to dokładniej i prosto opisać w jednym poście ?

Co do historii rozwoju Centertela - znam. Jestem w tej sieci od czasów, gdy Mann i Materna nie mieli jeszcze w planach reklamy "Nowej, taniej telefoni komórkowej", która wówczas nazywała się DCS 1800 a hitem dopiero miała być Nokia 540 i Benefon Delta.
Kolejność nie jest istotna. Fakt jest taki, że wokół całej Warszawy są postawione nadajniki 900 MHz i chyba 1 małej mocy w Śródmieściu (tak "na oko" to na byłej siedzibie Centertela przy Rondzie Daszyńskiego)

Jeżeli chodzi o odległość to niestety "BTS ją zna" (znów spore uproszczenie, gdyż nie dokładnie o odległość tu chodzi) a telefon w stanie czuwania i tak musi się co jakiś czas logować do najbliższego BTSa, choćby po to, aby informacje o naszych uprawnieniach w sieci zostały przekazane do - bodaj VLR (nazewnictwa już dokładnie nie pamiętam, więc mogłem przekręcić) oraz, żeby sieć nie musiała przeszukiwać całej Polski i roamingu w poszukiwaniu terminala, gdy ktoś do niego dzwoni.

Odnośnie koncesji nic mi nie wiadomo, aby poza Erą pozostali operatorzy mogli dostawiać nadajniki 1800 gdzie im się podoba bez zgody UKE. Z tego, co się orientuję Era ma całą Polskę a pozostali duże miasta, ich okolice i ważniejsze drogi, jednak tu także mogę się mylić, ponieważ nie śledzę już tego od dłuższego czasu.

Dzięki za krytykę. Przełknąłem :oops:
Na usprawiedliwienie dodam, że nie zajmuję się bezpośrednio GSM i za nieścisłości przepraszam. Nie każdy musi rozumieć moje uproszczenia i w wielu kwestiach po prostu mogę się mylić. Ludzka rzecz.
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: evad »

raptou pisze:Z ilością mikro komórek - przyznaję - strzeliłem ale wcale nie jestem przekonany, że mocno przesadziłem zważywszy na ilość zakamarków, gdzie bez tego sieć by nie działała. Do tego należy dodać nadajniki wewnątrz niektórych budynków, tunelach, stacjach metra, hipermarketach itp. Kilkaset, BTSów w Warszawie jest na pewno, włącznie z tymi mikro i niektóre mają naprawdę śladowy zasięg. Ale podkreślam, że nie znam ich liczby. Nie mam dostępu i chyba nikt z zewnątrz nie ma dostępu do takich informacji.
owszem, *sumarycznie* w całej wawie jest z pewnością kilkaset BTS'ów, każdej z sieci. ale samych piko/mikrokomórek, to bym nie przesadzał. też dokładnych danych nie mam, ale znając wspomniane już przeze mnie realia stawiania stacji bazowych w Polsce oraz konkretne zapotrzebowanie - zamknąłbym tę liczbę bardzo ostrożnie w liczbie ok. 100, dla każdej z sieci. jest co prawda btsearch.org, ale odnośnie Warszawy, to jest ciężko o bieżące i stale aktualizowane dane, ze względu właśnie na ich dużą ilość i trudność w ogarnięciu tego jednoczesnie. :( w tej chwili baza BTSearch na temat wawy zawiera dane o 325 stacjach Ery, 358 Orange i 300 Plusa, z tym że wiarygodność tych danych nie jest jednoznaczna (zapewne nie wszystkie są uwzględnione, być może są jakieś błędne wpisy, duplikaty itp.)

vide:
http://btsearch.org/szukaj.php?search=w ... 1&mode=adv (Era)
http://btsearch.org/szukaj.php?search=w ... 2&mode=adv (Orange)
http://btsearch.org/szukaj.php?search=w ... 3&mode=adv (Plus)
raptou pisze:Na słabozaludnionych obszarach może być np. 1-2 BTSy x ilość kanałów radiowych x ilość timeslotów na np. 1000 osób w promieniu 35 km.
____
To tylko bardzo uproszczony przykład, nie odzwierciedlający żadnego konkretnego miejsca. Zakładam, że kto zechce dokładnie poznać zasadę działania GPRS/EDGE, sposobów przesyłania paczek itp., przeczyta sobie o tym w literaturze, której jest pełno w sieci i dostosuje do swojej lokalizacji. Nie ma sensu tego powielać i nie ma tu na to miejsca. Ogólna zasada, choć w sporym uproszczeniu jest j/w. Jak to dokładniej i prosto opisać w jednym poście ?
no tak, tylko nadal nie wiem co chciałeś przez ten fragment określić? pojemność pojedynczego BTS'a?
raptou pisze:Kolejność nie jest istotna. Fakt jest taki, że wokół całej Warszawy są postawione nadajniki 900 MHz i chyba 1 małej mocy w Śródmieściu (tak "na oko" to na byłej siedzibie Centertela przy Rondzie Daszyńskiego)
no to ja jestem bardzo ciekaw po czym konkretnie poznajesz na którym z pasm pracuje dany BTS? to raz. dwa: zerknij w podany wyżej link dotyczący Orange i przyjrzyj się kolumnie 'pasmo'. niestety, nie wygląda mi na to, żeby teoria o '+1 małej mocy w śródmieściu' była prawdziwa...
raptou pisze:Jeżeli chodzi o odległość to niestety "BTS ją zna" (znów spore uproszczenie, gdyż nie dokładnie o odległość tu chodzi) a telefon w stanie czuwania i tak musi się co jakiś czas logować do najbliższego BTSa, choćby po to, aby informacje o naszych uprawnieniach w sieci zostały przekazane do - bodaj VLR (nazewnictwa już dokładnie nie pamiętam, więc mogłem przekręcić) oraz, żeby sieć nie musiała przeszukiwać całej Polski i roamingu w poszukiwaniu terminala, gdy ktoś do niego dzwoni.
poniekąd racja, ale tylko poniekąd. :) faktycznie, terminal po określonym odgórnie przez sieć czasie bezczynności (afair - Era i Plus mają 3h, Orange 2h) musi wykonać PLU, czyli Periodic Location Update, czyli - mówiąc po prostu - zameldować sieci 'halo tu jestem'. sęk w tym, że dokładność lokalizacji terminala z punktu widzenia sieci, będzie ograniczona do obszaru wywołań (identyfikowanego przez parametr LAC - znów zapraszam do BTSearch :). a 'obszar wywołań' może być różny, zwykle skupia kilkadziesiąt stacji bazowych rozsianych w terenie. i teraz - dla przykładu - terminal wykonuje PLU i melduje obecność w obszarze wywołań 12345. dokonywana jest rejestracja w VLR i sieć od tego momentu wie, że terminal znajduje się w obszarze 12345. i właściwie tylko tyle wie, bo dopóki terminal będzie przemieszczał się w granicach tego obszaru, to sieć nie będzie miała nad tym kontroli - do czasu, gdy terminal przeniesie się do innego obszaru wywołań, albo nastąpi kolejne PLU, albo połączenie, wysłanie SMS czy cokolwiek, co spowoduje komunikację terminala z siecią.
raptou pisze:Odnośnie koncesji nic mi nie wiadomo, aby poza Erą pozostali operatorzy mogli dostawiać nadajniki 1800 gdzie im się podoba bez zgody UKE. Z tego, co się orientuję Era ma całą Polskę a pozostali duże miasta, ich okolice i ważniejsze drogi, jednak tu także mogę się mylić, ponieważ nie śledzę już tego od dłuższego czasu.
nie chce mi się szukać konkretnych informacji na stronach UKE, żeby Ci to udowodnić, ale zwykła praktyka pokazuje, że obydwa pasma są z powodzeniem wykorzystywane przez każdego z operatorów na obszarze całej Polski i to już od naprawdę długiego czasu.
raptou pisze:Na usprawiedliwienie dodam, że nie zajmuję się bezpośrednio GSM i za nieścisłości przepraszam. Nie każdy musi rozumieć moje uproszczenia i w wielu kwestiach po prostu mogę się mylić. Ludzka rzecz.
oczywiście, to jest zrozumiałe. ja też w kwestii GSM żadnym profesjonalistą nie jestem, ani nie wiążę się z tym zawodowo (jeszcze?) - ot, zwykła pasja, którą staram się jako-tako pielęgnować od kilku lat (a konkretnie czerwca 1999 roku, gdy stałem się posiadaczem swojego pierwszego telefonu komórkowego, jakim była N5110 :), czego skutkiem ubocznym jest np. btsearch.org :)
Dawid 'evad' Lorenz
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: raptou »

evad pisze:
jest co prawda btsearch.org, ale odnośnie Warszawy, to jest ciężko o bieżące i stale aktualizowane dane
Niestety mimo najszczerszych chęci, kawału dobrej roboty i ogromu pracy włożonego w btsearch.org jest tam sporo luk, jeżeli chodzi o Warszawę i okolice. Podejżewam, że podobna sytuacja jest w danych dla innych dużych miast, zwłaszcza tam, gdzie moce nadajników wynoszą miliwaty (dworce, centra handlowe, podziemia, niektóre biurowce i hotele)
evad pisze: no tak, tylko nadal nie wiem co chciałeś przez ten fragment określić? pojemność pojedynczego BTS'a?
Ogólną pojemność sieci w przykładowym, czysto abstrakcyjnym rejonie. Tutaj faktycznie należy się wyjaśnienie. Jak nie są obciążone kanały przeznaczone na głos to są także wykorzystywane kanały logiczne przeznaczone normalnie na rozmowy.
evad pisze: no to ja jestem bardzo ciekaw po czym konkretnie poznajesz na którym z pasm pracuje dany BTS? to raz. dwa: zerknij w podany wyżej link dotyczący Orange i przyjrzyj się kolumnie 'pasmo'. niestety, nie wygląda mi na to, żeby teoria o '+1 małej mocy w śródmieściu' była prawdziwa...
A no czasem używam telefonu pracujacego wyłącznie w paśmie 900. Wbrew obiegowej opinii na 900MHz w Warszawie da się rozmawiać na tym paśmie (świetnie też oszukuje usługę "Nawigator" w stolicy - dokładność kilkanaście km :lol: ). To pasmo całkowicie martwe jest od Dolinki Służewieckiej do Kabat. Na Communicatora miałem też programik - taki bardziej wypasiony netmonitor, który parametry 6 okolicznych BTSów zapisywał do logów TXT (niestety dla laika to mało zrozumiałe informacje. Musiałbym się wszystkich skrótów na pamięć nauczyć).
Nazwy BTSów wyswietlają się dzięki Cell Broadcast - to i wiem, co "łapię". Skąd wiem, że Śródmieściu jest nadajnik małej mocy ? Po pierwsze tam mieszkam. Po drugie wyswietla się Warszawa Centrum i faktycznie zasięg jest wyłącznie w ścisłym centrum a poza nim szybko znika. Najsilniejszy na Pańskiej, róg Towarowej (to moze być akurat zbieg okoliczności. Jest tam kawałek otwartego terenu). Taki nadajnik jest na bank, tylko nie jestem pewien na 100%, ze akurat w tym miejscu. Najprawdopodobniej w założeniu ma być dla gości roamingowych, którzy mają jednosystemowe lub satelita/900MHz terminale. W centrum jest wiele luksusowych hoteli. To już czysta hipoteza ale faktem jest, że nadajnik 900 stoi gdzieś w centrum. Gdyby był na Pałacu kultury lub innym wierzowcu z pewnością by pokrył znacznie większy obszar.
Poza tym (w różnych miejscach ale jeszcze w centrum) zgłaszają mi się na 900MHz - wg Cell Broadcast: Raszyn, Wawer, Anin, Rembertów, Falenica, Nadarzyn oraz właśnie Centrum.
evad pisze: nie chce mi się szukać konkretnych informacji na stronach UKE, żeby Ci to udowodnić
Ja się wcale nie upieram przy swoim. Tak było, a jak jest to nie wiem ale nie słyszałem, żeby coś się od tamtej pory zmieniło i tego się do tej pory trzymałem tego jak wyżej, co nie znaczy wcale, że mam rację. Nie jestem z tych, co bronią swojego za wszelką cenę. Jak palnę głupotę to się do tego przyznaję z pokorą. Od dawna już nie czytam na bieżąco kto, co, ile i za ile a GSM żyje i sie rozwija. Przyjmuję, że nie mam racji, gdyż mogłem najpierw sprawdzić, czy coś się zmieniło a nie zrobiłem tego. Nie siedzę już w tej branży to i informacje nie trafiają do mnie na bieżąco.
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: evad »

raptou pisze:Niestety mimo najszczerszych chęci, kawału dobrej roboty i ogromu pracy włożonego w btsearch.org jest tam sporo luk, jeżeli chodzi o Warszawę i okolice. Podejżewam, że podobna sytuacja jest w danych dla innych dużych miast, zwłaszcza tam, gdzie moce nadajników wynoszą miliwaty (dworce, centra handlowe, podziemia, niektóre biurowce i hotele)
aktualność bazy btsearch w danym rejonie zależy tylko i wyłącznie od ludzi, którzy dany rejon 'obsługują' i przysyłają aktualizacje danych. wszystkie bowiem informacje zgromadzone w tej bazie pochodzą od zwykłych ludzi, maniaków, którzy z netmonitorami poszukują bts'ów, a baza w żaden sposób nie jest wspierana przez operatorów, przynajmniej oficjalnie. odnośnie warszawy, to nie mam pewności kto nadsyła informacje, ale afaik nie ma jakiegoś regularnego napływu danych z tego rejonu. ale odnośnie takich miast (oraz okolicznych im regionów) jak Poznań, Kraków, Białystok, Rzeszów, Jelenia Góra, Zielona Góra, Legnica i inne - informacje są całkiem aktualne, bo poprawki na bieżąco są przez ludzi stamtąd nadsyłane...
raptou pisze:
evad pisze:no tak, tylko nadal nie wiem co chciałeś przez ten fragment określić? pojemność pojedynczego BTS'a?
Ogólną pojemność sieci w przykładowym, czysto abstrakcyjnym rejonie. Tutaj faktycznie należy się wyjaśnienie. Jak nie są obciążone kanały przeznaczone na głos to są także wykorzystywane kanały logiczne przeznaczone normalnie na rozmowy.
ok, no to dochodzimy mniej więcej do tego, że chciałeś okreslić pojemność pojedynczego BTS. cytuję:
raptou pisze:Na słabozaludnionych obszarach może być np. 1-2 BTSy x ilość kanałów radiowych x ilość timeslotów na np. 1000 osób w promieniu 35 km.
założenie: 1 BTS ma trzy sektory, a na każdy z sektorów przypada 1 TRX, czyli defacto urządzenie nadawczo-odbiorcze, obsługujące terminale. każdy TRX ma do dyspozycji 8 timeslotów, przy czym jeden timeslot jest zawsze 'zużywany' na sygnalizację, a timeslot to pojedynczy 'kanał rozmowny' (tzn. jeden timeslot obsługuje jedno połączenie). łatwo więc obliczyć, ze taki pojedynczy BTS może obsłużyć jednocześnie 21 osób (3 sektory x 7 timeslotów). to jest przykład zupełnie elementarny, bowiem można zastosować więcej niż 1 TRX na sektor (w praktyce spotyka się po 3, max 4 TRX'y na sektor), a także zastosować kodowanie dźwięku Half Rate, które dzieli timesloty na pół i jeden TRX może wówczas obsłużyć jednocześnie 15 rozmów, ale kosztem jakości dźwięku. co do zasięgu, to 35 km jest czysto teoretyczne, tzn. jest to maksymalna odległość, w jakiej dana komórka może obsługiwać terminale. a dalej, nawet jeśli sygnał z BTS jest odbierany, to zalogowanie i korzystanie jest niemożliwe, co wynika z cech czasowego podziału częstotliwości TDMA, z którego korzysta standard GSM. w praktyce, zasięg jednego BTS'a jest zwykle ograniczony przez przeszkody terenowe oraz inne, sąsiednie BTS'y, które przejmują obsługę terminala wraz z oddalaniem się od stacji A i zbliżaniem do stacji B.

a to wszystko tak w bardzo ogólnym skrócie i uproszczeniu. :)
raptou pisze:A no czasem używam telefonu wyłącznie w paśmie 900 (świetnie oszukuje usługę "Nawigator" w stolicy - dokładność kilkanaście km :lol: ). Na Communicatora miałem też programik - taki bardziej wypasiony netmonitor, który parametry 6 okolicznych BTSów zapisywał do logów TXT (niestety dla laika to mało zrozumiałe informacje. Musiałbym się wszystkich skrótów na pamięć nauczyć).
...
cóż, jedyne co mogę Ci zaproponować, żebyś przekonał się, że istnieje więcej niż 1 BTS w paśmie 900 w wawie, to sprawienie sobie jakiejś dualnej nokii i odpalenie w niej netmonitora. od tego ja zaczynałem swoją przygodę z GSM'em od tej 'kuchennej' strony, Tobie proponuję to samo...
Dawid 'evad' Lorenz
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: raptou »

To, że jest ich więcej to wiem, lecz są już na jej obrzeżach. Kilka, które mi się zgłaszają centrum wymieniłem. Jeżeli zamiast miasta Warszawa przyjąć aglomerację warszawską to się okaże, że jest ich całkiem sporo. W centrum, jednak zgłasza się jeden lub jest ich kilka, lecz na C.B. pokazują to samo. Niestety na wyświetlaczu zwykle pokazują się te bardzo odległe Próbowałem się także bawić netmonitorem ale nigdy jakoś skróty nie wchodziły mi do głowy. Moja, bardzo ogólna znajomość lokalizacji BTSów wynika wyłącznie z tego, że musiałem sobie radzić właśnie z różnymi antenami i reklamacjami nie mając nawet cienia wsparcia od operatorów, choć tak naprawdę powinno być to w ich interesie. W końcu powiedziałem "Dość". Warzą piwo to niech się sami potem z tego tłumaczą.
Oczywiście jestem subskrybentem btsearch.org, jednak niestety listy nadajników tam zamieszczone nie na wiele mi się przydały. I tak musiałem "ganiać" z telefonem po okolicy.
Jeżeli zamierzasz pracować u któregoś z operatorów w zakresie twoich zainteresowań to jest to dość smutna informacja. <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> zlikwidujesz stronę. Dokładna lokalizacja i parametry BTSów są objęte tajemnicą i <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> zostaniesz poproszony o jej usunięcie, bądź sam podejmiesz taka decyzję wypełniając ankietę w celu dopuszczenia cię do tej pracy. Trochę szkoda. Mnie się nie przydały wykazy ale może inni z nich korzystają a strona i pomysł są naprawdę świetne. Brakuje tylko większej ilości pewnych źródeł informacji (mówię za siebie i Warszawę). Sieci się ciągle zmieniają. Ciągle gdzieś burzą komin, gdzieś coś budują. A to w metrze stawiają kolejne BTSy, a to na wspólnych masztach a wkrótce jeszcze dojdzie do tego wewnętrzny roaming.
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: evad »

raptou pisze:Jeżeli zamierzasz pracować u któregoś z operatorów w zakresie twoich zainteresowań to jest to dość smutna informacja. <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> zlikwidujesz stronę. Dokładna lokalizacja i parametry BTSów są objęte tajemnicą i <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> zostaniesz poproszony o jej usunięcie, bądź sam podejmiesz taka decyzję wypełniając ankietę w celu dopuszczenia cię do tej pracy. Trochę szkoda.
po pierwsze - nie planuję podejmować pracy u operatorów (przynajmniej w najbliższej przyszłości). po drugie - na jakiej podstawie lokalizacje i parametry BTS'ów są tajne??? skoro takie tajne te BTS'y, to powinni je głęboko ukrywać, a nie stawiać maszt na widoku, prawda? ;P a co do parametrów, to nie podaję żadnych szczegółów technicznych ponad te, które mogę odczytać z netmonitora, a te dane tajemnicą objęte na pewno nie są (służą wyłącznie identyfikacji BTS'a, a nie mówią nic o jego parametrach i właściwościach - no może poza częstotliwością, na jakiej pracuje).

poza tym, znam parę osób - pracowników operatorów - których btsearch ani ziębi, ani grzeje. zresztą, serwis istnieje już parę lat i jak do tej pory nikt żadnych zastrzeżeń doń nie zgłaszał.
Ostatnio zmieniony 2006-05-28, 00:08 przez evad, łącznie zmieniany 1 raz.
Dawid 'evad' Lorenz
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: Tomekłódź »

Nie no a ja powiem że btsearch.org to super strona. Mi pomogła bardzo. Oczywiście jeśli chodzi o BTS-y w miastach to już powinny być miom zdaniem oddzielne strony dla każdego miasta z dokładną ich lokalizacją prowadzone przez ludzi w nim mieszkających.

BTW mi operator udostępnił informację na temat gdzie znajduję się najbliższy BTS z EDGE i nie było to dla niego tajemnicą. Przynajmniej dla Plusa. :D
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: raptou »

evad pisze:
po drugie - na jakiej podstawie lokalizacje i parametry BTS'ów są tajne???
Spytaj któregokolwiek z operatorów. Zadzwoń i zapytaj, choćby gdzie stoją najbliższe w stosunku do ciebie nadajniki a jak ci nie odpowiedzą to spytaj dlaczego.

Nie czepiają się strony i czepiać się nie będą, gdyż informacje nie zostały wyniesione a jedynie zdobyte poprzez legalnie działające telefony. Niestety netmonitor podaje parametry chwilowe.
Gdybyś tam pracował istniało by ryzyko, że mozesz umieścić więcej informacji niż pokazuje netmonitor.

Nie mam pojęcia, czemu operatorzy trzymają to w takiej tajemnicy. Kiedyś nawet sami na swoich stronach podawali gdzie dostawili kolejny nadajnik gdy był wyścig o zasięg.
Mogę się jedynie domyślać powodów.
Jednak dużo włosów wyrwałem, żeby się czegoś konkretnego dowiedzieć w różnych sprawach, nie koniecznie jako osoba prywatna i szczerze powiedziawszy guzik oficjalnie załatwiłem. Bez bombonierki lub przysłowiowej flaszki i zaprzyjaźnionych pracowników ciężko cokolwiek wskórać, jeżeli potrzeba jakichś bardziej szczegółowych informacji.
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: evad »

raptou pisze:Spytaj któregokolwiek z operatorów. Zadzwoń i zapytaj, choćby gdzie stoją najbliższe w stosuku do ciebie nadajniki a jak ci nie odpowiedzą to spytaj dlaczego.
bo BOA Ci tego nie powie. nie dlatego, że to tajne, ale dlatego, że oni takimi szczegółowymi informacjami zwyczajnie nie dysponują.
Dawid 'evad' Lorenz
Awatar użytkownika
sightt
Stały użytkownik forum
Posty: 87
Rejestracja: 2006-05-16, 16:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: sightt »

Byłoby fajnie ale myślę że ten pomysł nie wypali
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: Szadzik »

raptou pisze:Spytaj któregokolwiek z operatorów. Zadzwoń i zapytaj, choćby gdzie stoją najbliższe w stosuku do ciebie nadajniki a jak ci nie odpowiedzą to spytaj dlaczego.
evad pisze:bo BOA Ci tego nie powie. nie dlatego, że to tajne, ale dlatego, że oni takimi szczegółowymi informacjami zwyczajnie nie dysponują.
Pomyłka. Ostatnio dzwoniłem pod *800 w sprawie zrywania połączeń i facet mi przeanalizował całą sytuację z BTSami u mnie. Wymienił mi wszystkie nadajjniki w pobliżu mówiąc, które obsługują EDGE, a które nie.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
Selvis
Stały użytkownik forum
Posty: 133
Rejestracja: 2006-04-09, 19:11
Lokalizacja: ?l?sk

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: Selvis »

evad pisze:BOA Ci tego nie powie. nie dlatego, że to tajne, ale dlatego, że oni takimi szczegółowymi informacjami zwyczajnie nie dysponują.
Napiszę podobnie jak Szadzik.
Dokładnie wiedzą.
Maiłam kiedyś nawet okazję zobaczyć mapkę mojej miejscowości z dokładną ich lokalizacją i parametrami.
Oczywiście zupełnie nieoficjalnie.

A gdy kilka dni temu miałam problem z sygnałem (net nie chodził w ogóle a na telefonie 1 kreska) zadzwoniłam do BOA z pytaniem co się dzieje i dowiedziałam się sie konkretnie który BTS w okolicy mnie obsługuje i że akurat w tych godzinach coś tam z nim robią.
Awatar użytkownika
evad
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2006-05-15, 08:53
Lokalizacja: Londyn, Zielona Góra

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: evad »

evad pisze:
raptou pisze:Spytaj któregokolwiek z operatorów. Zadzwoń i zapytaj, choćby gdzie stoją najbliższe w stosuku do ciebie nadajniki a jak ci nie odpowiedzą to spytaj dlaczego.
bo BOA Ci tego nie powie. nie dlatego, że to tajne, ale dlatego, że oni takimi szczegółowymi informacjami zwyczajnie nie dysponują.
albo mi się zdaje, albo posty są tutaj cenzurowane?!!?! w każdym bądź razie 'ktoś' wyciął resztę mojego posta!!! :////
Dawid 'evad' Lorenz
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Era HSDPA, komórkowa neostrada?

Post autor: Szadzik »

Nie są nie są. Moja wina, nastąpiła pomyłka i wyciąłem ten kawałek posta. Jeśli możesz, to napisz od nowa.

Przepraszam za problem.
Back to the Future ;)
ODPOWIEDZ