HSPA+ Dual Carier w Orange

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rulon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2011-03-17, 16:34
Lokalizacja: Poznań

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: rulon »

...tu piszemy o HSPA+DC w orange!! Co wazne nie każdy modem potrafi to wykorzystać. Z tych co oferowane są w orange to tylko e372. Na Allegro znalazłem tylko 1 sztukę za ok 600zł co ciekawe ;)
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

...tu piszemy o HSPA+DC w orange!! Co wazne nie każdy modem potrafi to wykorzystać.
Tyle to ja wiem. Nie pytam jaki modem może to wykorzystać i jakie prędkości można na tym osiągnąć, pytam tylko czy w praktyce HSPA+ odpala się na OFnK na modemie HSPA+, bo operatorzy lubią ograniczać pre-paida np Orange przez uniemożliwienie wyłączenia kompresji a Plus przez niewpuszczanie internetu na kartę do HSPA+... Rozumiem że testowałeś prepaida na HSPA+ :P ?
rulon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2011-03-17, 16:34
Lokalizacja: Poznań

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: rulon »

Rozumiem że testowałeś prepaida na HSPA+ :P ?
HSPA+ to jedno ale co innego HSPA+DC. Nie, pre-paid'a nie testowałem - przyznaje :) Nie dysponuje taką kartą, ale dowiadywałem się nieco jak wygląda to "od kuchni" i powinno działać. Może ktoś się wypowie kto ma taki modem i kartę pre-paid
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: ja.michal »

Maciek764 pisze:Pytam bo internet na kartę Plusa np nie działa w HSPA+.
Z tego co mnie poinformowali technicy z Plusa w poniedziałek to na kartach iPlus Simdata nie ma ograniczenia technologicznego i prędkościowego. Tylko trzeba mieć modem HSPA+ i być w zasięgu stacji bazowej HSPA+.
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

Ktoś pisał na forum że pre-paid nie działa w HSPA+. Ale na dniach dorwę modem HSPA+ i sprawdzę Plusa bo jestem w zasięgu HSPA+. A co do Orange to też bym sprawdził jak to działa, ale nawet nie wiem jak sprawdzić które stacje są w HSPA+.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: ja.michal »

Właśnie mi karta prepaid przyszła to sprawdzę później.
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

Mam jeszcze pytanie o QoS w Orange - wyskoczyło mi, że mam na tym modemie QoS na downlink 3648kbit/s. Znaczy to, że NodeB ma HSPA 3,6Mb/s czy po prostu pokazuje max modemu? (który ma właśnie 3,6Mb/s). Jestem ciekaw które stacje w Dąbrowie Górniczej mają HSPA+.

Btw. Orange chyba faktycznie jednak działa w HSPA+ na OFnK:
http://www.speedtest.net/result/1123448896.png
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: ja.michal »

Maciek764 pisze:Mam jeszcze pytanie o QoS w Orange - wyskoczyło mi, że mam na tym modemie QoS na downlink 3648kbit/s. Znaczy to, że NodeB ma HSPA 3,6Mb/s czy po prostu pokazuje max modemu? (który ma właśnie 3,6Mb/s). Jestem ciekaw które stacje w Dąbrowie Górniczej mają HSPA+.
Jaka aplikacja? Czy to komendami? Może wyskoczyć Ci 3,6 jak modem masz 3,6 i tak wynegocjowany został.


Co do iPlusa. Nie mam u siebie zasięgu HSPA+, ale raczej nie ma blokady bo chodzi mi tak samo jak na abonamencie. Sygnał -71dBm.
http://speedtest.net/result/1209068593.png
http://speedtest.net/result/1209066616.png
http://speedtest.net/result/1209067300.png
http://speedtest.net/result/1209064676.png

Jak będę miał okazję to sprawdzę jak w HSPA+ to wygląda. Wygląda jednak, że będzie.
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

Jaka aplikacja? Czy to komendami? Może wyskoczyć Ci 3,6 jak modem masz 3,6 i tak wynegocjowany został.
MDMA
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: YaHooo »

Maciek764 pisze:MDMA
Z tego co pamiętam, to MDMA pokazuje wynegocjowany QoS, a nie ma on związku z możliwościami modemu. Ja na Huawei E630 miałem UL wynegocjowany 1024kbps, a on ma tylko 384kbps. To jest po prostu lejek nałożony przez sieć. Po limicie miałem QoS: 32kbps DL oraz 32kbps UL. Teraz mam Sierrę i nie mogę sprawdzić na 100% bo u mnie MDMA nie pokazuje tych wartości na AC881.
Ostatnio zmieniony 2011-03-19, 21:38 przez YaHooo, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

Fakt, że nie jestem na jakimś miejskim terenie (raczej kraniec miasta) więc sprawdzę jeszcze gdzieś w centrum czy QoS jest wyższy.
rulon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2011-03-17, 16:34
Lokalizacja: Poznań

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: rulon »

ja.michal pisze:Jak będę miał okazję to sprawdzę jak w HSPA+ to wygląda. Wygląda jednak, że będzie.
Spróbuj zrobić te same testy na speedtest.net i na speedtest.pl

Z tego co zdążyłem zauważyć to speedtest.net testuje na dużo mniejszym pliku aniżeli speedtest.pl przez co jak robilem test HSPA+DC Orange na speedtest.net trwał on poniżej sekundy i wartości wychodziły zaniżone.

Dla przykładu np na sppedtest.net miałem DL 2-3Mbps a na speedtest.pl 13Mbps.
Później dla porównania sprawdziłem duży plik z http://www.noc.gts.pl/
Wynik (12Mbps) wskazywał na większą dokładność speedtest.pl !!

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2011-03-19, 12:36 ]
Poprawiłem cytat.
Ostatnio zmieniony 2011-03-19, 12:35 przez rulon, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

Speedtest.net szaleje i podaje nieprawidłowe wyniki gdy masz włączoną kompresję (czyli korzystasz z APN internet i nie masz włączonego np Modify Headers). Gdy korzystasz z APN VPN lub gdy masz ustawioną wyłączaną kompresję Speedtest.net też pokazuję prawidłowo. No chyba że nie masz kompresji i też szaleje, to faktycznie coś jest nie tak. Ja jak miałem kompresję włączoną to w sekundę dochodził do około 0.60Mb/s i to był koniec. A bez kompresji pokazuje prawidłowo czyli ~3Mb/s.

edit. Może mi na infolinii powiedzą czy BTS jest 3,6 czy 7,2 :D ? Bo nie wiem czy modem zmieniać.

edit 2. Sprawdziłem normalną kartę Polkomtela w modemie i tutaj QoS był ustawiony na downlink 8640kbps i uplink 2048kbps na modemie 3,6. Więc QoS który pokazuje MDMA raczej nie zależy od szybkości modemu.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: ja.michal »

rulon pisze: Spróbuj zrobić te same testy na speedtest.net i na speedtest.pl
Karta mi się skończyła. Cały starter poszedł na te testy (20zł).
rulon pisze: Spróbuj zrobić te same testy na speedtest.net i na speedtest.pl
Różnicy nie widzę bo takie same wartości mam na Neo w speedtest.net i speedtest.pl
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: YaHooo »

Maciek764 pisze:Może mi na infolinii powiedzą czy BTS jest 3,6 czy 7,2 :D
Raczej nie powiedzą, bo nie mają dostępu do takich danych. Jeśli już, to możesz napisać do działu technicznego.
Maciek764 pisze:Więc QoS który pokazuje MDMA raczej nie zależy od szybkości modemu.
Wg mnie QoS wyznacza sieć bez względu na modem.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Patryk »

Maciek764 pisze:Ktoś pisał na forum że pre-paid nie działa w HSPA+. Ale na dniach dorwę modem HSPA+ i sprawdzę Plusa bo jestem w zasięgu HSPA+
HSPA+ działa bez ograniczeń (nie licząc oczywiście samego profilu QoS) na stacjach opartych o sprzęt Ericssona.
Na Nokii niestety zobaczysz tylko HSPA.

[ Dodano: 2011-03-19, 22:09 ]
YaHooo pisze:Wg mnie QoS wyznacza sieć bez względu na modem.
Modem (jego klasa) też ma wpływ - ale nie zawsze.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: YaHooo »

Patryk pisze:Modem (jego klasa) też ma wpływ - ale nie zawsze.
Dzięki za doprecyzowanie :ok:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Patryk »

Maciek764 pisze:Jestem ciekaw które stacje w Dąbrowie Górniczej mają HSPA+.
Większość ma...łącznie z nowo odpaloną Graniczną 10 (na 99%).
Nie ma na pewno na Kasprzaka 256.
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

Głównie jestem ciekaw o stację na Chemicznej 6 na kominie (23459) i na ul. Łącznej (22917) bo z tych stacji zazwyczaj korzystam, a na nich pokazuje mi QoS 3,6Mb/s downlink więc mam ostrożne podejrzenie, że te stacje mają 3,6Mb/s. A na dniach będę miał E1750 kupiony za półdarmo :P E1550 uzyskuje prędkość oscylującą wokół 3Mb/s z obydwóch stacji. Może ktoś dobrze poinformowany mnie też poinformuje :)
rulon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2011-03-17, 16:34
Lokalizacja: Poznań

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: rulon »

Zasięg HSPA+DC w Poznaniu prezentuje się następująco:

http://www.internet.wlkp.pl/wp-content/ ... Poznan.JPG


Jednocześnie podsyłam kilka testów HSPA+DC Orange na Huawei e372 wykonanych w dniu wczorajszym w Poznaniu i okolicach.

Test HSPA+DC Sady k/Poznania

Test HSPA+DC Przeźmierowo k/Poznania

Test HSPA+DC Poznań ul.Bułgarska/Bukowska

Test HSPA+DC Poznań Smochowice

Test HSPA+DC Komorniki k/Poznania

Test HSPA+DC Koziegłowy

Test HSPA+DC Czerwonak

Ogólna ocena wypada :super: ale daleko jeszcze do deklarowanych wartości do 42 Mbps.
Jak to określa Orange - do 31 października br. HSPA+DC działa w ramach projektu testowego

[ Komentarz dodany przez: wojteks: 2011-03-20, 10:26 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=262799#262799">Zamiana obrazka na link.</a>
Na forum nie publikujemy map operatorów.
Ostatnio zmieniony 2011-03-20, 10:25 przez rulon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Patryk »

Maciek764 pisze:na ul. Łącznej
Tu na 99% jest.
Co do Chemicznej - nie pamiętam, czy jest tam odpalona trzecia nośna.
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

Skoro tak, to liczę że chociaż na modemie 7,2Mb/s mi pójdzie trochę szybciej niż te 2-3Mb/s, chociaż z NodeB na łącznej też pokazuje QoS 3,6Mb/s. Za kilka miesięcy pewnie zrobię upgrade modemu na modem z HSPA+ bo apetyt rośnie w miarę jedzenia...
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: ja.michal »

rulon pisze:Ogólna ocena wypada :super: ale daleko jeszcze do deklarowanych wartości do 42 Mbps.
Jak to określa Orange - do 31 października br. HSPA+DC działa w ramach projektu testowego
Jak dla mnie to normalne HSPA+ bez DC. Wyniki ładne, ale, żeby mówić o DC to powinniśmy coś powyżej 21 Mb/s zobaczyć.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Patryk »

Dąbrowa Górnicza, ul. Łączna 24.

Modem Huawei E1823 (21/5,76):
Obrazek

E230 (7,2/2,0):
Obrazek

E160 (3,6/0,384):
Obrazek

Osiągi w HSPA+ to od 5 do 9 Mbps DL (z przewagą niższych wartości...)i 3-4 Mbps UL.
Widać spore obciążenie tej stacji niestety, bo testy wykonywałem przy poziomie sygnału jak widać na screenach.
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

O właśnie!

Dzięki za pomiary :D

Jak widać na załączonych zdjęciach w Orange QoS jest zależny od parametrów modemu, a w Plusie np nie, bo na modemie 3,6 mogę mieć QoS na download 8Mb/s. Czyli to jest zależne od sieci, nie ma reguły że QoS nie jest zależne od parametrów modemu.

Na E1550 mam na tej stacji ~3Mb/s download, a upload wiadomo. Z dziwniejszych rzeczy to często korzystam z tej stacji na Łącznej w Ząbkowicach, a przecież to trochę km jest, bliższe stacje też są.
Ostatnio zmieniony 2011-03-20, 21:57 przez Maciek764, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: YaHooo »

Maciek764 pisze:Plusie np nie, bo na modemie 3,6 mogę mieć QoS na dodnlowad 8Mb/s.
A to ja Ci powiem jeszcze jedną ciekawą rzecz jeśli chodzi o Plusa. U mnie po limicie nie dość, że QoS jest 32kbps UL i DL, to i dostępny mam tylko UMTS. Modem pomimo transferu 32kbps nie wchodzi na HSDPA. A jak jestem przed limitem wystarczy około 0.8kbps aby modem się przełączył na HSDPA.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

U mnie po limicie nie dość, że QoS jest 32kbps UL i DL, to i dostępny mam tylko UMTS. Modem pomimo transferu 32kbps nie wchodzi na HSDPA. A jak jestem przed limitem wystarczy około 0.8kbps aby modem się przełączył na HSDPA.
Dobrze, że w ogóle do 3G wpuszczają :hyhy:

A co do Orange to bardzo by pomogła mapa zasięgu z wydzielonym zwykłym HSPA i HSPA+. Bo z internetu można co najwyżej miasta w których jest HSPA+ znaleźć (swoją drogą - na liście miast jeżeli jest miasto np Sosnowiec to mam rozumieć że cały jest pokryty HSPA+? Bo do Dąbrowy Górniczej jest adnotacja "zasięg częściowy"). W Plusie jest to bardzo fajnie przedstawione (mówię o formie, co innego odzwierciedlenie w rzeczywistości tej mapy).
rulon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2011-03-17, 16:34
Lokalizacja: Poznań

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: rulon »

A co do Orange to bardzo by pomogła mapa zasięgu z wydzielonym zwykłym HSPA i HSPA+.


Tutaj są w miarę dokładnie mapki zasięgu HSPA+DC w Orange
http://www.orange.pl/portal/map/map/article?id=6065311
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: Maciek764 »

rulon, dzięki wielkie. Jeżeli to pokrycie faktycznie jest takie fajne to po 1.04 opycham E1750, E1550 i kupuje E1820, bo ostatnio z mobilnego korzystam bardzo dużo. (a jak kupowałem E1550 to miał być "do sporadycznego korzystania"). Tylko muszę sprawdzić czy OFnK w ogóle jest wpuszczane do HSPA+...
rulon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2011-03-17, 16:34
Lokalizacja: Poznań

Re: HSPA+ Dual Carier w Orange

Post autor: rulon »

W Poznaniu dla przykładu HSPA+DC Orange znacząco wykracza poza teren pokazany na mapce dostępnej na stronie orange.pl i obejmuje również miejscowości ościenne co potwierdziłem osobiście testami w terenie. Z tego co mi się obiło o uszy większość HSPA+DC ma być realizowana na częstotliwościach GSM 850/900MHz.
ODPOWIEDZ