HSDPA, ORANGE I WARSZAWA

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
signat
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2006-09-01, 19:17
Lokalizacja: Warsaw City

HSDPA, ORANGE I WARSZAWA

Post autor: signat »

Witam serdecznie,

po przeczytaniu wszystkich za i przeciw na forum poszedlem do salonu Orange i zakupilem usluge internet premium wraz z modemem option globetrotter 3g/edge, wnikliwie przestudiowalem pare tematow zrobilem upgrade do softu 3.17 z HSDPA, wgralem najnowsze sterowniki od blueconnecta i blueconnectowy MM uzbroilem sie w antene i ruszylem na miasto w poszukiwaniu HSDPA niestety jak na razie efekt jest zaden, bylem pod budynkiem centrali orange na kasprzaka, bylem pod palacem kultury, objechalem cale centrum z wlaczonym polaczeniem i nic ciagle sie pali PS i jest tylko UMTS, ikona na pasku pokazuje 1,8 Mbit czyli chyba upgrade przeprowadzilem prawidlowo. Chcialbym wiec potwierdzic czy ktos rzeczywiscie uzyskal w wawie zasieg hsdpa a jezeli tak to gdzie konkretnie, jaki ma abonament, jaki modem.
Przy okazji tych testow doszedlem tez do wnioskow ze korzystanie z umts w czasie podrozy autem nawet z antena zewnetrzna i w tak duzym i dobrze pokrytym miescie jak wawa mija sie z celem bowiem handovery pomiedzy kolejnymi bts sa tak glupio rozwiazane ze jadac 80 km/h praktycznie mamy transfer 0 kb bo modem jedyne co robi to wkolko handovery a to trwa i jak zauwazylem zanim zacznie sie ponowna transmisja to przez 5-6 sek modem cos rzezbi z btsem a transfer stoi ...przy egdu dziala to troche lepiej jednak uzyskanie max predkosci jest w moim przekonaniu niemozliwe ... i smieszny jest tez motyw przelaczania sie na gprs powyzej 160 km/h przy dluzszej jezdzie choc wiem ze to wynika pewnie z ograniczen sieci i pasma przenoszenia danych. Kumpel prowadzac samochod niezle sie ze mnie ubawil gdy co chwile krzyczalem zwolnij bo mi transfer spada :) ciekawy jestem jak sie spisuje edge np w pociagu na trasie wwa - katowice

Pozdrawiam,

Paweł
OPTION 3G/EGDE/ hsdpa ready or not ?
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: HSDPA, ORANGE I WARSZAWA

Post autor: bob »

W pociągu nie wiem ale w Katowicach na highway`u hsdpa utrzymuje się nieźle nawet przy prędkości 195km/h nic nie "zrywa" .Tak więc zapraszam na testy do Katowic , koniecznie samochodem. :idea:
signat
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2006-09-01, 19:17
Lokalizacja: Warsaw City

Re: HSDPA, ORANGE I WARSZAWA

Post autor: signat »

Witam,

powiem szczerze ze to dla mnie dziwne ze HSDPA dziala przy niemal 200 km/h bo w specyfikacji do GSM1800 jest juz napisane ze powyzej 130 beda problemy a co dopiero przy takiej szybkiej transmisji, poza tym to ze zasieg jest to jeszcze nie znaczy ze jest transfer, rozumiem ze chcesz mi powiedziec ze jadac 195 masz transfer na poziomie 1 mbit ?? bo w to juz nie bardzo wierze no chyba ze twoj modem jest jakis lepszy i jak jeszcze powiesz ze wychodzi ci to bez jakiejkolwiek anteny zewnetrznej to juz <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> zwatpie. U mnie w czasie jazdy pomijajac handovery max transfer 15 Kb/s i do 60 jak stane to od razu leci do 35-45 Kb/s a cwiczylem na obszarze na ktorym jest caly czas umts full zasieg.


Czy naprawde nie ma nikogo kto widzial zasieg HSDPA w wawie ??

Pozdrawiam
OPTION 3G/EGDE/ hsdpa ready or not ?
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: HSDPA, ORANGE I WARSZAWA

Post autor: bob »

Witaj.
No oczywiście ,że nie mierzyłem transferu .Jechałem sam laptopa miałem na siedzeniu pasażera.Modem ,który wtedy wykorzystałem do testu to GT3G+ z firmware`em 3.17.Antenka zewnętrzna taka jaka jest załączana do zestawu.
Podczas jazdy zwracałem uwagę na poczwórne mignięcia niebieskiej diody led.Niestety HSDPA jest tak ustawiony ,że po ok 10 sekundach nie używania przechodzi w tryb UMTS (podwójne mignięcie LED) więc co ten odstęp czasowy trzeba odświeżać (taki tryb standby).Dokładnie polega to na tym ,że wystarczy niewielki ruch sieci ,żeby tryb HSDPA powrócił (tak też to działa u mnie w domu).Co ciekawe kiedyś tryb HSDPA był utrzymywany bez przerwy.W tej chwili wystarczy coś włączyć np.net radio ,żeby go utrzymać.Tu chodzi o 2100Mhz ,z dużą częstotliwością odświeżania.Jeśli Cię do bardzo interesuje mogę test przeprowadzić bardziej dokładnie no ale już z asekuracją i przebadać upstream i downstream oraz ping.
Krótko mówiąc zbadałem możliwość ciągłego utrzymania HSDPA przy wspomnianej prędkości pojazdu.Niestety nie mam możliwości zdiagnozowania stabilności łącza powyżej 200km/h (pojazd nie pozwala)
Pozdrawiam bob.
signat
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2006-09-01, 19:17
Lokalizacja: Warsaw City

Re: HSDPA, ORANGE I WARSZAWA

Post autor: signat »

Witam,

zauwazylem ze w twoim opisie w jednym z tematow odnosnie hsdpa jest link do softu 3.19 od jakiegos portugalskiego operatora, mam pytanie czy osobiscie testowales ten soft i mozna go bezpiecznie instalowac czy moze lepiej zostac przy 3.17 ze strony producenta. Moze tu tkwi problem braku HSDPA w wawie.
Mam tez pytanie jaki masz plan w Orange : BE, licencje edge czy cos innego bo moze nie wszyscy klienci maja dostep do testowania tych uslug. Kiedys cos podobnego bylo z videorozmowa w orange gdzie tylko grupa wybrancow miala mozliwosc testowac pol roku wczesniej niz ogol zalety umts.

Pozdrawiam,

Paweł
OPTION 3G/EGDE/ hsdpa ready or not ?
reniferek77
Użytkownik forum
Posty: 26
Rejestracja: 2006-06-22, 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: HSDPA, ORANGE I WARSZAWA

Post autor: reniferek77 »

Ja tez mieszkam w Warszawie.Mam Optiona 3G+ z firmware 3.19 i nie moge zlapac HSDPA.Testuje juz od miesiaca i nic.Mam BE ten za 120zl.Przydaloby sie zeby jeszcze mozna bylo simlocka sciagnac to bym w BC sprawdzil czy jest HSDPA:(
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: HSDPA, ORANGE I WARSZAWA

Post autor: bob »

Cześć.
Co do wersji 3,19 to testowałem na gt3g+ i tu nie ma problemu z załadowaniem go do modemu , oraz działaniem.
Jeśli chodzi o gt max to trzeba uprzednio soft oszukać wsadzając wcześniej przed detekcją gt3g+ a później po detekcji sprzętu zamienić na gt max i załadować firmware.I tu działał bez żadnych problemów.
Plan to BE z kartą 3G SIM (USIM) z licencją UMTS [3G/WLAN].
signat
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2006-09-01, 19:17
Lokalizacja: Warsaw City

Re: HSDPA, ORANGE I WARSZAWA

Post autor: signat »

rozumiem ze firmware 3.19 wgrales wlasnie z tej portugalskiej strony i poszlo bez problemow ? bo boje sie zeby nie uwalic modemu
OPTION 3G/EGDE/ hsdpa ready or not ?
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: HSDPA, ORANGE I WARSZAWA

Post autor: bob »

Dokładnie z tej strony,ale mimo ,że zamieściłem te linki to nie namawiam do upgrade`ów sprzętu.Ryzyko zawsze jest.Obecnie mam ver. 3.17.
Pozdrawiam bob
signat
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2006-09-01, 19:17
Lokalizacja: Warsaw City

Re: HSDPA, ORANGE I WARSZAWA

Post autor: signat »

a co cie sklonilo jesli mozna wiedziec do powrotu na 3.17 ? bo moze nie warto upgrade'owac . mam optiona 3g/edge tzw NZ czyli zgodnie z tym co mowisz powinno smigac bez oszukiwania. co do planu to nie bardzo rozumiem piszesz ze masz BE i jakas licencje UMTS co to wogle jest ? ja mam normalne BE dla klientow indywidualnych w wersji internet premium za 120 zl miesiecznie z karta USIM no bo innych do tych modemow nie daja i co za tym idzie umts dziala. ale jakichs licencji umts nie mam. opcje hotspot mam wlaczona z tego co wiem bo nie da sie tego wylaczyc w tym planie choc <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> z tego nie korzystam.
OPTION 3G/EGDE/ hsdpa ready or not ?
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: HSDPA, ORANGE I WARSZAWA

Post autor: bob »

Sprzedałem gt3g+ i teraz mam tylko gt max na którym testowałem różne firmware`y ,po tym wszystkim mogłem wrócić tylko do 3.17 (nie mam czym teraz dokonać "oszustwa" dla 3.19 ).Wersja 3.17 jest wystarczająca.Mam starą licencję UMTS wtedy kiedy zakładałem nie było żadnego premium czy standard (po prostu 99zł netto).
signat
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2006-09-01, 19:17
Lokalizacja: Warsaw City

Re: HSDPA, ORANGE I WARSZAWA

Post autor: signat »

Witam ponownie,

dzisiejsze popoludnie poświeciłem na testy w plenerze, uprzednio "ztuningowalem" sprzet do wersji 3.19, uzbroilem sie w antene i ruszylem w miasto. Z informacji uzyskanych od uzytkownika canidy - jedynego objawionego swiadka HSDPA w wawie - dowiedzialem sie ze wyszedl z matrixa w rejonach placu Bankowego, tak wiec wykorzystujac naturalna wlasciwosc miasta stolecznego - korki przez dwie godziny metr po metrze przeczesywalem okolice placu bankowego w poszukiwaniu bramy do szybkiego transferu jednak cud nie nastapil wobec tego zostaje watpliwosc:
a) czy gt3g/egde na pewno obsluguje HSDPA choc z doswiadczen polskich i miedzynarodowych wynika ze tak
b) czy na pewno nie jest tak ze tylko grupa wybrancow w szczegolnosci z grona klientow biznesowych moze korzystac z tej uslugi
c) we wszystkich doniesieniach o HSDPA w Orange czytam ze zawsze wszyscy maja licencje gprs, edge, umts, ale jeszcze nie spotkalem nikogo kto by sie pochwalil HSDPA majac abonament dla szarakow czyli internet standard, internet premium czy np zwykla karte USIM z abonamentem telefonicznym i np. usluge gprs maniak czy cos w tym stylu.

WNIOSKI:

zmarnowalem 120 zl na benzyne (bmki malo nie pala w korkach) a HSDPA jak nie bylo tak nie ma wrrrr
Posiadam tez telefon Qtek 9000, takie smieszne funkcjonalne urzadzenie z 3g, video rozmowa itd .. i co ? i to ze jak zwykle w p.... Orange nie jest rozowo i choc 3g widze i transfer jest przyzwoity to np. videorozmowa nie dziala choc jest wlaczona usluga itd a dlaczego ? dlatego ze palanty z orange wymyslily sobie taki protokol transmisji zeby nie dzialalo - transmisja 3gp przez rtsp ... ciekawe ze glupim simplusie dziala i mozna .... ehh cos czuje ze w tym roku HSDPA nie upoluje a jak juz wejdzie to znow trzeba bedzie cos doplacic albo plan zmienic albo jakies inne kwiatki ...

Pozdrawiam szczesliwych wybrancow Orange :)
OPTION 3G/EGDE/ hsdpa ready or not ?
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: HSDPA, ORANGE I WARSZAWA

Post autor: bob »

Witaj signat !
zmarnowalem 120 zl na benzyne (bmki malo nie pala w korkach) a HSDPA jak nie bylo tak nie ma wrrrr
Hehehe,trzeba było dodać parę złociszy i przyjechać do mnie. :D
a) czy gt3g/egde na pewno obsluguje HSDPA choc z doswiadczen polskich i miedzynarodowych wynika ze tak
Tak.
b) czy na pewno nie jest tak ze tylko grupa wybrancow w szczegolnosci z grona klientow biznesowych moze korzystac z tej uslugi
Tego nie wiem (mam abonament business e.)
Dodam ,że w Erze też działa.
Pozdrawiam bob.



Z ostatniej chwili !!!
Właśnie zostałem poinformowany przez naszego znanego forumowicza @Canidy`ego ,że HSDPA jest już dostępne na terenie Warszawy w sieci Orange. Czas by rozglądnąć się za sprzętem.Prędkość uzyskana przez @Canidy`ego to blisko 1Mbps. Myślę ,że to rewelacyjna wiadomość.Moje gratulacje dla mieszkańców tego miasta. :)
Ostatnio zmieniony 2006-09-29, 16:25 przez bob, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ